היום :

 

ביטוח - דף הבית I

 

טיפ השבוע I

הוסיפו למועדפים I

צרו קשר I

רובוט סיעודי כפתרון למצוקת ביטוח סיעוד קבוצתי

היועצת קטיה שורצמן

יועצת הביטוח קטיה שורצמן

 

פתרונות ניהול סיכונים לחברות, יזמים, קבלנים, יועצים  וסוכנים.


הרשמה לטיפים מהאתר

הרשמה לטיפים מאתר הביטוח

 

שם

דואר אלקטרוני

 

 

 

 

אין להעתיק את הכתבה, לפרסמה או לעשות בה כל שימוש אחר

 

 

 

 


על ביטוח  | ספרות ולימוד  |  ביטוח עסקים |  ביטוחי פרט  |  סיכונים  | סוכנים ומבטחיםטיפים |  ניהול סיכונים לעסק   ביטוח עסק רכוש | ביטוח אחריות של עסק | ביטוח אינטרנט ומחשבים


פיתרון יצירתי לסוגיית הביטוח הסיעודי- פיתוח רובוט סיעודי

מאת: קטיה שורצמן יועצת לאתרי אינטרנט, ניהול תביעות ביטוח וניהול סיכונים

 

 

 

איור אילוסטרציה של רובוט סיעודיבעוד שהרגולטורים, הפוליטיקאים, נציגי העובדים ומומחי הביטוח יושבים על מדוכת הביטוח הסיעודי מצד אחד ומצד שני שוקל שר האוצר מה לעשות עם עודף הגביה כאשר ברור לאוצר ולכל בר דעת, כי מדובר בסכום חד פעמי שאינו אמור לכסות התחייבות ארוכת טווח למשך שנים רבות, כגון ביטוח סיעודי או הגדלת תשלום קצבאות המל"ל לנכים.

 

בעקבות בקשתו של שר העבודה והרווחה, חיים כץ, בישיבת פורום שרי הליכוד, הגיע נושא הביטוחים הסיעודיים הקולקטיביים לשולחנו של בנימין נתניהו, ראש הממשלה. נתניהו, הנחה את יו"ר המועצה הלאומית לכלכלה, אבי שמחון, להיוועד עם מנכ"ל משרד העבודה והרווחה, ד"ר אביגדור קפלן, וגורמים במשרד האוצר על מנת לבחון את היתכנות הדחייה של ביטול הביטוחים הסיעודיים הקבוצתיים בשנה כך שהמבוטחים המבוגרים אשר שילמו במהלך השנים ממיטב כספם בעבור הביטוחים הסיעודיים לא יישארו ללא ביטוח לעת זקנתם בתקופת החיים שבו הם זקוקים לו ביותר.

 

סוגיית הביטוח הסיעודי נובעת מעלות הסיעוד שהיא יחסית גבוה כאשר העלייה בתוחלת החיים מגדילה את שיעור ההוצאה הצפויה לסיעוד לעומת אפשרויות הכיסוי הביטוחי (הן באמצעות הביטוח הלאומי והן באמצעות הביטוח הפרטי הקבוצתי) ביחס לפרמיה המשולמת על ידי המבוטחים.

 

הפתרון לסוגיה עשוי לבוא משני כיוונים שיכולים לפעול במקביל:

  • נקיטת אמצעים להקטנה וצמצום עלות הסיעוד מבלי לפגוע באיכותו אלא אפילו לשפר את שירותי הסיעוד.

  •  תוספת תקציב ממשרד האוצר.

הקטנה וצמצום העלות של הביטוח הסיעודי יכולה להיות אפשרית ככל שהמדינה או גם גופים פרטיים שיזכו לתמריץ מהמדינה ישקיעו בפיתוח מואץ של טכנולוגיה חדשנית שתביא לחיסכון משמעותי בעלויות הסיעוד ובמקביל תשפר את איכותו.

 

סוד ידוע הוא שחלק ניכר מעודפי הגביה של האוצר מקורו בעסקת מובילאי שהיא פרי החדשנות הטכנולוגית של מדינה ישראל. אז מודע שלא נשקיע את הרווח מהטכנולוגיה בטכנולוגיה נוספת חשובה וחיונית למדינת ישראל ולעולם המערבי כולו. כך שההשקעה החדשה עשויה להביא לרווח נוסף למי שישקיע בטכנולוגיה ולמדינת ישראל.

 

אם כך, מוצע בזה רעיון יצירתי להשקיע את עודפי הגביה בפיתוח טכנולוגיה שאמורה להקטין באופן דרמתי ומשמעותי את ההוצאות בעבור סיעוד ובכלל זה להקטין האופן ניכר את הוצאותיהם של הנכים הנזקקים לשירותי סיעוד.

 

הבסיס הטכנולוגי כבר קיים בארץ ובעולם ומה שנדרש בעת הזאת הוא פיתוח יישומים של הטכנולוגיה הקיימת לצמצום הוצאות הסיעוד. ולמה הכוונה? סוד ידוע הוא שעיקר הוצאות הסיעוד נובעות מעלות העסקתו של המטפל הסיעודי, ביטוחיו ועלות שהייתו בביתו של המבוטח.

 

עבודתו של העובד הסיעודי היא עבודה פשוטה שאינה דורשת הכשרה מיוחדת, כך שניתן, להערכת הח.מ. להשקיע בפיתוח ההתאמה והיישום של הטכנולוגיה הרובוטית הקיימת ליצירתו של רובוט סיעודי שישמש את המבוטח הסיעודי במשך מרבית שעות היממה, כאשר המטפל האנושי יגיע לביתו של המטופל למשך שעות ספורות במהלך היממה (כך שעלות החזקתו של עובד אחד תתחלק בין מספר מטופלים) וזאת בשלב הראשון לפיתוח הטכנולוגיה ובשלבים המאוחרים יותר לא יידרש להגיע כמעט בכלל, כאשר ביתו של המטופל יהיה מנותר באמצעות טכנולוגיה של הבית החכם שמאפשרת בין שאר הדברים השגחה ופיקוח מרחוק.  

 

הרובוט הסיעודי (שפיתוחו בעצם כבר מתנהל בישראל באמצעות קופ"ח מכבי), יוכל לשוחח עם המטופל בשפתו, להכין בעבורו את התבשילים האהובים עליו לפי הוראות רופאיו, לספר לו את הסיפורים שהוא מעוניין לשמוע, להקליט את סיפוריו של המטופל כמזכרת בעבור בני משפחתו, להקרין לו סרטים וגם להסריט אירועים שונים ועוד. שילוב נוסף של טכנולוגית הרחפנים, יאפשר משלוח של תרופות ומזון לביתו של המטופל והטכנולוגיה הלבישה תאפשר ניתור מרחוק של מצבו הרפואי.

 

פיתוח הרובוט הסיעודי עשוי להביא גם להוזלה של ביטוח החובה לרכב וביטוחי אחריות חוקית כגון ביטוח אחריות חוקית כלפי צד שלישי וביטוח אחריות מעבידים, כאשר עלות הטיפול בנפגע סיעודי תלך ותקטן באופן שיביא להוזלה משמעותית בעלויות הטיפול, קרי, תשלומי הביטוח ותשפיע בדרך הטבע על העלויות של ביטוחי החובה לרכב ויתר ביטוחי האחריות.

 

כל זה כמובן, כרעיון למחשבה, כאשר העלות של הרובוט המטפל, תלך ותקטן ככל שהייצור של הרובוטים יתפתח ויגדל.

 

ככל שנזדקק ליותר רובוטים, הרי שעלות הפיתוח תתחלק בין יותר ויותר יחידות כך שהמחיר של היחידה הבודדת ילך ויקטן.

 

עיקר ההשקעה יהיה בעלות הרובוט עצמו, כאשר העלות החודשית של אחזקת הרובוט לא תתקרב לעלות שכר המינימום, הוא לא ידרוש חופש יומי של שעתיים לריענון, לחופש בסופי שבוע ובחגים ולחופשה שנתית לצורך ביקור קרוביו בחו"ל. במקום הביטוח הרפואי לעובדים זרים, קרוב לוודאי שהרובוט יהיה מבוטח בביטוח ציוד אלקטרוני משולב בביטוח שבר מכני ובשילוב עם ביטוחי הסייבר וביטוח רכוש בכיסוי מיוחד שיכנס ככל הנראה כפרק נוסף לפוליסה לביטוח דירה.


 

פורסם ביום 12/11/2017

 

כל זכויות התוכן שמורות לקטיה שורצמן ולהוצאת "הסעיפים הגדולים" © Copyright