עתיד פתרונות הביטוח לפרישה - קרנות הפנסיה וביטוחי החיים Marquee  טיפ 5   - עדכונים וטיפים מאתר ביטוח על בטוח
               

פייסבוק דף האתר

ביטוח בבלוג

היום :

 

ביטוח - דף הבית I

 

טיפ השבוע I

הוסיפו למועדפים I

צרו קשר I

הכיסוי הרגיל אינו כולל רחפנים

היועצת קטיה שורצמן

יועצת הביטוח קטיה שורצמן

 

פתרונות ניהול סיכונים לחברות יזמים, קבלנים ויועצים.

 

בעלת ותק של 35 שנה בענף הביטוח הכללי, מתמחה בניהול סיכונים, מתן הרצאות הדרכה, ייעוץ לאתרי אינטרנט, פיתוח פוליסות, חו"ד מומחה, ניהול תביעות ועוד.

 

 לאתר היועצת

 


הרשמה לטיפים מהאתר

הרשמה לטיפים מאתר הביטוח

 קבלו את הטיפ השבועי,  לתיבת הדוא"ל שלכם - ללא תשלום

 

 

 

 

שם פרטי

 

 

שם משפחה

 

 

דואר אלקטרוני

 

 

תפקיד

 

 

חברה

 

   

 

 

 


 

 

 

 

  


אין להעתיק את הטיפים, לפרסמם או לעשות בהם כל שימוש אחר

הביטוח המקובל אינו כולל סיכוני רחפנים

מאת קטיה שורצמן, מרצה ויועצת לניהול סיכונים ותביעות ביטוח כללי

 

רישום של רחפןבעניין הקשר שבין טכנולוגיה לבין עולם הביטוח, ידוע לכל מי שעוסק בביטוח יודע, כי פתרונות הביטוח מגיעים במרבית המקרים אם לא בכולם רק לאחר סיומו של הפיתוח הטכנולוגי והתגבשות הסיכונים.

 

בשלב הראשון של התחלת שימוש בטכנולוגיה חדשה, במרבית המקרים יתקיים מצב של היעדר כיסוי ביטוחי בשל העובדה שהפוליסות הקיימות גובשו לאור הסיכונים המוכרים והידועים למבטחים ולמבוטחים לפני פיתוחה של אותה טכנולוגיה.

 

גיבוש הפתרונות הביטוחיים, בדרך כלל, נמשך על פני זמן לאור לימוד לקחי הסיכונים ואינו מוצא כתרופת אינסטנט על די המבטחים.

 

כך למשל בתחילת השימוש בכלי רכב ממונע בסוף המאה ה -19 בוטחו המכוניות הראשונות בפוליסות לביטוח כרכרות בכיסוי מיוחד ל"כרכרות ללא סוסים".

 

ככל שהשימוש בטכנולוגיה חדשה תופס תאוצה, כך גם משתכלל הביטוח לכיסוי הסיכונים הכרוכים בשימוש בה, כפי שכולנו יכולים לראות בנעשה בתחום ביטוח הרכב  בישראל ובעולם כולו.

 

בדומה לסיכוני הרכב דאז, השימוש ברחפנים דהיום הן כמשחק ילדים והן לצרכי צילום מסחרי, כרוך בסיכונים לא מעטים מבחינת סיכוני אחריות חוקית וסיכוני רכוש לרחפנים עצמם.

 

נכון להיום הסיכונים הכרוכים בשימוש ברחפנים, לא רק שאינם באים לפתרונם במסגרת הפוליסות המקובלות לביטוח סיכוני רכוש וביטוח אחריות חוקית אלא שקיים חריג כללי לעניין כלי טיס המוציא מכלל כיסוי ביטוחי את סיכוני הרחפנים.

 

כל מי שרכש לעצמו או לילדיו רחפן או מפעיל רחפן מקצועי יותר לצורכי עסקו ולא דאג להתאמת הביטוח הקיים או רכישתו של ביטוח מיוחד, עשוי למצוא את עצמו ללא כיסוי ביטוחי במקרה של נזק לרחפן או תביעת נזיקין בשל נזק לרכוש או לגוף של צד שלישי בשל אירוע הקשור לרחפן.

 

הסיבה לכך פשוטה, הרחפן הוא כלי טיס וכלי טיס מהווה חריג בפוליסות לביטוח רכוש ואחריות חוקית כלפי צד שלישי ובחלק מהמקרים גם בפוליסות לביטוח אחריות מעבידים. ניתן לראות את  ההגדרה בויקיפדיה לערך "רחפן" ולהיווכח שמדובר בכלי טיס שאינו מאויש.

 

לגבי מכלול הסיכונים הכרוכים בהטסת רחפנים ניתן ללמוד מהפרסום של רשות שדות התעופה לקראת יום העצמאות האחרון שפירסמה כללים מיוחדים להטסת רחפנים וטיסנים שנועדו לשמור על בטיחות הציבור בעת הפעלת כלי הטיס הזעירים.

 

הרשות התריעה בפני הציבור כי הטסה של רחפנים במהלך המופעים של זיקוקי דינור וכן באזור חוף הים ובעת המטסים של חיל האוויר, מנוגדת לחוק ומסכנת את הציבור.

 

לפי הרשות, כללי הבטיחות מחייבים את בעלי הרחפנים לשמור על קשר עין עם הרחפן במהלך כל ההטסה, וקובעים כי הגובה המירבי להטסתו יהיה 50 מטרים מעל פני השטח.  מטיס הרחפן נדרש להתרחק שני קילומטרים לפחות ממסלולי שדות תעופה וממטוסים הנמצאים באוויר.

 

בנוסף, חל איסור על הטסת רחפנים בקרבת אנשים או מעליהם וכן בתוך שכונות מגורים, ליד מבני ציבור או התקהלויות של בני אדם. הנהלים מחייבים להתרחק לפחות 250 מטרים מאזורים מאוכלסים.

 

מה שיכול לבלבל את המבוטחים בעניין היעדר הכיסוי הביטוחי הוא היעדר חריג מפורש לעניין הרחפנים. ומבוטח שאינו מאבחן או מזהה את הסיכון של הרחפן כסיכון של "כלי טיס", עשוי להאמין בטעות, כי הפוליסה שבידו מכסה את הסיכון.

 

כך למשל תנאי המינימום של הפוליסה לביטוח תכולת דירה, מוציאים מכלל כיסוי ביטוחי "כלי טיס" מהגדרת הרכוש המבוטח ופרק אחריות חוקית כלפי צד שלישי המהווה תת פרק לפרק ביטוח תכולת הדירה מוציא אף הוא, בין היתר, מכלל כיסוי ביטוחי אחריות חוקית בשל מקרה שעילתו נובעת משימוש ב"כלי טיס".

 

תנאי הפוליסות המקובלות לביטוח רכוש ובכלל פוליסת אש לפי תנאי ביט, מוציאות מכלל כיסוי ביטוחי נזק שנגרם ל"כלי טיס".

 

ביטוח אחריות חוקית כלפי צד שלישי מוציא מכלל ביטוח אחריות הנובעת מ"כלי טיס".

 

לגבי ביטוח אחריות מעבידים הרי שמדובר בכיסוי שאינו נכלל בתקנות לביטוח הדירה ותכולתה, כך שיש לקרוא את הפוליסה ולוודא עם החריג לכלי טיס נכלל בה (כלומר אין כיסוי ביטוחי) או לא נכלל (הכיסוי קיים) כמו למשל לפי הפוליסה לביטוח אחריות מעבידים לפי תנאי ביט שאינה כוללת חריג בנושא "כלי טיס".

 

לסיכום: רגע אחרי שמתלהבים מטכנולוגיה והחפיץ החדש ורגע לפני הרכישה, מומלץ לבדוק ולוודא את אפשרויות הכיסוי הביטוחי לפני שנחשפים לסיכונים שאינם נכללים במסגרת הכיסוי הביטוחי הקיים.

13/6/2016

 

 

כל זכויות התוכן שמורות לקטיה שורצמן ולהוצאת "הסעיפים הגדולים" © Copyright