היום :

 

ביטוח - דף הבית I

 

טיפ השבוע I

הוסיפו למועדפים I

צרו קשר I

ביטוח סייבר בדירה

היועצת קטיה שורצמן

יועצת הביטוח קטיה שורצמן

 

פתרונות ניהול סיכונים לחברות, יזמים, קבלנים, יועצים  וסוכנים.


הרשמה לטיפים מהאתר

הרשמה לטיפים מאתר הביטוח

 

שם

דואר אלקטרוני

 

 

 

 

אין להעתיק את הכתבה, לפרסמה או לעשות בה כל שימוש אחר

 

 

 

 


על ביטוח  | ספרות ולימוד  |  ביטוח עסקים |  ביטוחי פרט  |  סיכונים  | סוכנים ומבטחיםטיפים |  ניהול סיכונים לעסק   ביטוח עסק רכוש | ביטוח אחריות של עסק | ביטוח אינטרנט ומחשבים


 

ביטוח סיכוני סייבר לפי פוליסת הדירה

מאת: קטיה שורצמן יועצת לנהול תביעות ביטוח וניהול סיכונים

 

 

רישום אילוסטרציה של פשעי סייבר במחשב ביתי

הפוליסה התקנית לביטוח הדירה ותכולתה מבוססת על שלד של תנאי מינימום אשר נכנסו לתוקפם  לראשונה בשנת 1982 ומאז ועד היום כל השינויים והעדכונים שנוספו לתקנות, לא שינו למעשה את המבנה המקורי של התנאים שהותאמו, לסיכונים ולצרכי הביטוח של סוף שנות השבעים במאה הקודמת במדינת ישראל.

 

כך גם העדכון האחרון של תנאי הפוליסה לביטוח דירה שנכנס לתוקפו בסוף חודש יולי 2015, לא שינה את המבנה המקורי ולא התייחס לצרכי הביטוח של העשור השני של שנות האלפיים ועל כן לא ניתן למצוא בתקנות כל התייחסות שהיא לסיכוני סייבר בדירה, בדיוק כפי שלא ניתן היה למצוא התייחסות לסיכון זה בתקנות המקוריות משנת 1982 בתקופה שלפני המחשבים הביתיים כאשר המילה סייבר טרם היתה בשימוש.

 

כאשר בוחנים את הפוליסה הקיימת שכוללת, בין היתר, כיסוי לנזקי אש, נזק בזדון ולסיכוני גניבה פריצה ושוד נשאלת השאלה לגבי הצורך לכיסוי מפורש לסיכוני סייבר מהסיבה שחלק מהסיכונים מבוטח כבר היום, כמו למשל חבלה בבית חכם באמצעות חדירה למערכת הניהול של הבית המשותף ויצירת עומס יתר על המערכת החשמלית כאשר המבוטח נעדר מביתו (למשל הפעלה של דוד החשמל למשך כל שעות היום בטמפרטורה גבוה) כך שבסופו תיווצר שריפה, או לכל הפחות הצפה. ובכן שריפה ונזקי נוזלים מבוטחים בלאו הכי לפי תנאי הפוליסה התקנית, כך שאין צורך ביצירת כיסוי נוסף.

 

דבר דומה אפשר לומר לגבי סיכוני גניבה פריצה ושוד. חבלה במערכת המיגון הביתית שתגרום לפתיחת מנעולי הדלת הראשית או דלתות או גם פתחי כניסה אחרים לדירה, תהיה מבוטח מתוקף הכיסוי של סיכוני גניבה פריצה ושוד לדירה, כך ששוב נראה לכאורה, כי למבוטח אין צורך מיוחד בביטוח סיכוני סייבר לאור הכיסוי הבסיסי שקיים ממילא.

 

מצד שני כאשר בוחנים את הסכנות האפשריות בשל חדירת סייבר, כמו למשל הוצאות שאינן כלולות בביטוח כמו למשל תשלום חשבון המים בשל הנזילה מהדוד או גם חשבון החשמל, נראה שהפוליסה התקנית הקיימת אינה מקנה פתרון מלא לסיכונים.

 

כמו כן יש לקחת בחשבון את סיכוני הסייבר של המשפחה המודרנית כמו למשל השתלה של תוכנה שמשתקת את המחשב ולאחריה מגיעה שדרישה לתשלום כופר, גניבת פרטים של אמצעי תשלום של המבוטח, גניבת זהות ומצבים נוספים שמותרים מבוטחי רבים חסרי אונים וללא ביטוח ראוי.

 

חברות הביטוח, נכון להיום אינן מתייחסות לסיכון המיוחד של הבית החכם שמאפשר שליטה מרחוק במערכות החשמל המכאניקה והאלקטרוניקה של הדירה, דבר העשוי לפעול לצמצום הסיכון מצד אחד כמו למשל לסגור מרחוק את ברז המים הראשי לדירה במקרה של הצפה, להזעיק משטרה או גם מכבי אש מיד לאחר אירוע השריפה או הפריצה כאשר המבוטח אינו נמצא בדירה ואולי אפילו לשדר למבוטח או גם למשטרה את תצלומי הווידיאו של הפריצה לדירה.

 

מצד שני, כאמור, חיבור הדירה למערכת שליטה מרחוק, עשויה לאפשר גם לגורמים מזיקים להתחבר ולעשות בדירה המבוטחת כבתוך שלהם תוך נטרול ההודעות למבוטח עצמו ולגורמים נוספים.

המונח "בית חכם", מתייחס לבית שכל המערכות או לפחות חלקן  מחוברות למערכת המאפשרת שליטה מרחוק וקיימות אפשרויות שונות ומגוונות שנכללות בהגדרה זו, כך שלא ניתן ללמוד מהמונח עצמו דבר וחצי דבר לגבי היקף הסיכון ללא קבלת פרטים לגבי המתקנים הביתיים שמחוברים למערכת בכל דירה ודירה, טיב המערכת, אפשרות התחלוף של המבוטח כלפי הספק של המערכת ופרטים רבים חשובים נוספים אשר המבטחים בישראל נוטים להתעלם מהם נכון להיום.

 

הואיל ומדובר בסיכון חדש יחסית שהולך ומתפתח בארץ ובעולם, נראה, כי טוב יעשו המבטחים אם יתנו את לבם לצורך המיוחד שבפיתוח כיסוי ראוי לסיכון החדש. בדיוק כפי שעשיתי בשנות התשעים כאשר הצעתי לחברות ביטוח שונות לכלול בפוליסה לביטוח דירה כיסוי לעסק בדירה ונעניתי בשלילה מספר לא מבוטל של פעמים (בתקופה שפעלו בארץ יותר חברות ביטוח מאשר היום) עד אשר חברת ביטוח "הפניקס" הרימה את הכפפה והסכימה לכלול כיסוי ראוי בפוליסה לביטוח דירה "הבית שלי" אשר הגרסה הראשונה של הפוליסה נוסחה על ידי בשיתוף עם רפרנטים שונים מטעמה של חברת הביטוח. כיסוי אשר הועתק לאחר מכן על ידי חברת "ביטוח חקלאי" וניתן בגרסאות שונות על ידי מבטחים נוספים.

 

כמו אז גם היום מציעה לחברות הביטוח לשקול את סיכוני הסייבר בדירה, ומציעה את שירותי הטובים בניסוח פרק הבחירה שמתאים לכיסוי סיכוני סייבר בדירה ובכלל זה סיכוני הבית החכם בהתאמה לפרקי הפוליסה ולכיסויים הקיימים.

 

מישהו מרים את הכפפה?

  

 

פורסם ביום 30/1/2016

 

כל זכויות התוכן שמורות לקטיה שורצמן ולהוצאת "הסעיפים הגדולים" © Copyright