היום :

 

ביטוח - דף הבית I

 

טיפ השבוע I

הוסיפו למועדפים I

צרו קשר I

העברת ביטוח מחברה לחברה

היועצת קטיה שורצמן

יועצת הביטוח קטיה שורצמן

 

פתרונות ניהול סיכונים לחברות, יזמים, קבלנים, יועצים  וסוכנים.


הרשמה לטיפים מהאתר

הרשמה לטיפים מאתר הביטוח

 

שם

דואר אלקטרוני

 

 

 

 

אין להעתיק את הכתבה, לפרסמה או לעשות בה כל שימוש אחר

 

 

 

 

 


על ביטוח  | ספרות ולימוד  |  ביטוח עסקים |  ביטוחי פרט  |  סיכונים  | סוכנים ומבטחיםטיפים |  ניהול סיכונים לעסק   ביטוח עסק רכוש | ביטוח אחריות של עסק | ביטוח אינטרנט ומחשבים


 

אחריות הסוכן והמבטח בהעברת ביטוח מחברה לחברה

מאת: קטיה שורצמן יועצת לניהול תביעות ביטוח וניהול סיכונים

 

 

סמלים של קופי פייסט עם מחיקהביום 6/12/2016 ניתן פסק דין נגד חברת ביטוח שמגלה גישה חדשה (אמנם בבית משפט השלום), שאם תכה שורשים, עשויה לשנות את אופן שיווק הפוליסות לביטוח באמצעות  סוכני ביטוח בכל המובנים.

 

השיטה המקובלת והידועה נכון להיום להעברת ביטוח מחברת ביטוח אחת לשניה היא באמצעות הצגת פוליסה קיימת ושמירה על כך שהביטוח בחברה השניה ייעשה ללא הרעת תנאים ורצוי גם בשיפור התנאים וכמובן הוזלה של עלות הביטוח.

 

מבחינת ציפיות המבוטח, שפונה לסוכן ביטוח ומציג בפניו פוליסה קיימת, לא דובר עד כה על חובתו של סוכן הביטוח לפרט בפני המבוטח אפשרויות כיסוי בחברת הביטוח החדשה שלא היו קיימות בפוליסה הקודמת.

 

כך למשל הפוליסות לביטוח הדירה ותכולתה והפוליסות לביטוח בתי עסק אינן אחידות וכיסויים שקיימים בפוליסה אחת אינם קיימים בהכרח בפוליסה אחרת. דוגמא לעניין זה הובאה באתר בכל הקשור לכיסוי נזקי טרור בדירת מגורים בפרק הרחבה שקיים במרבית חברות הביטוח אך לא בכולן. דוגמא לכיסויים הקיימים בחלק מחברות הביטוח, רשימה חלקית, הם פרקי פוליסה שבאמצעותם ניתן לרכוש כיסוי ביטוחי ל: רכוש המחזק בכספת בנק, תאונות אישיות, ביטוח עסק בדירה ועוד.

 

בפוליסות החבילה השונות לה לביטוח עסק קיימים פרקים בחלק מתוכניות הביטוח המאפשרים למבוטחים לרכוש כיסוי לאחריות מקצועית, אחריות המוצר, מעילה של עובדים ועוד

 

בפסק דין שניתן בית משפט השלום בחיפה, ביום 6/12/2016, ע"י השופטת רויטל באום בתיק ת"א 49590-09-12 דיין נ' פרארי יבוא ושיווק אלקטרוניקה בע"מ ואח', נקבע, כי על חברת הביטוח והסוכן להציג למבוטח את אפשרויות הכיסוי הקיימות לפי הפוליסה החדשה ולא להסתפק בהעברת המצב הקיים לחברת הביטוח החדשה בשיטת ה"copy paste" (העתק הדבק).

 

במקרה הנדון, השופטת חייבה את חברת הביטוח שביטחה בעל חנות בפוליסה לביטוח אחריות חוקית כלפי צד שלישי לפצות לקוח של החנות בגין נזקי גוף שנגרמו לו כתוצאה מרכישת מוצר פגום למרות שמדובר בכיסוי שאינו כלול בביטוח אחריות חוקית כלפי צד שלישי, אולם ניתן לרכוש אותו לפי פרק אחר לביטוח אחריות המוצר לפי אותה פוליסת ביטוח, אפשרות שלא הוצגה למבוטח.

 

בית המשפט התעלם מפסיקת בית המשפט העליון לפיה על המבוטח לקרוא את הפוליסה (ע"א 682/82 בן אריה נ' סהר חברה לביטוח בע"מ: "זהירות סבירה מצד אדם, המקבל לידיו פוליסת ביטוח, היא לטרוח ולעיין בה").

 

כלומר, אילו המבוטח היה טורח לקרוא את תנאי הפוליסה שקיבל מהסוכן או המתפרסמים באינטרנט, יכול היה לגלות ללא קושי רב על אפשרות לרכוש כיסוי לביטוח אחריות המוצר שלא נרכש על ידו ולרכוש את הביטוח, כפי שיקול דעתו.

 

במקרה, הנדון כאמור, חייבה השופטת לפצות את המבוטח בגין תביעת לקוח שנפצע בביתו משברי זכוכית של קולט אדים שנרכש בחנות. וכך קבעה השופטת באום בתיק האמור: "המבטח אינו יכול לנהוג, כפי שנהגה המבטחת כאן, לקבל הצעה קיימת ולחדש פוליסה כפי שהיא ללא כל בדיקה. האחריות מוטלת על המבטח שמקבל את דמי הפרמיה. אם הוא סומך על מבטח קודם, שביצע את כל הטעון ביצוע, ובסופו של יום מסתבר שלא כך היה – האחריות מונחת לפתחו.

 

המבטחת דנן צריכה הייתה להודיע לחנות-המבוטחת על קיומה של הרחבה לאחריות למוצר פגום, הרחבה הקיימת בפוליסה של המבטחת; משלא עשתה כן, הפרה חובתה כלפי המבוטחת – החנות."

 

לטובת המבטחים המבוטחים והסוכנים, ניתן לעשות שימוש בתוצאות פסק הדין האמור (ככל שלא יוגש עליו ערעור ויתקבל) במובן של הצגתו לכל לקוח חדש וגם בעת חידוש ביטוח קיים במקביל להצגת כל אפשרויות הביטוח הקיימות שלא מומשו ע"י המבוטח ולבקש מהמבוטח לחתום, כי הוא מוותר על הכיסויים שלא נרכשו על ידו כאשר קרוב לוודאי שלא מעט מבוטחים יתעוררו וירכשו ביטוחים הדרושים להם אשר בהיסח הדעת או גם מתוך כוונה לחסוך בפרמיה ויתרו על רכישתם.

 

 

פורסם ביום 30/12/2016

 

כל זכויות התוכן שמורות לקטיה שורצמן ולהוצאת "הסעיפים הגדולים" © Copyright