היום :

 

ביטוח - דף הבית I

 

טיפ השבוע I

הוסיפו למועדפים I

צרו קשר I

פיקוח על ייעוץ לוויתור על תביעה

היועצת קטיה שורצמן

יועצת הביטוח קטיה שורצמן

 

פתרונות ניהול סיכונים לחברות, יזמים, קבלנים, יועצים  וסוכנים.


הרשמה לטיפים מהאתר

הרשמה לטיפים מאתר הביטוח

 

שם

דואר אלקטרוני

 

 

 

 

אין להעתיק את הכתבה, לפרסמה או לעשות בה כל שימוש אחר

 

 

 

 


על ביטוח  | ספרות ולימוד  |  ביטוח עסקים |  ביטוחי פרט  |  סיכונים  | סוכנים ומבטחיםטיפים |  ניהול סיכונים לעסק   ביטוח עסק רכוש | ביטוח אחריות של עסק | ביטוח אינטרנט ומחשבים


 

דרוש פיקוח על ייעוץ לויתור על הגשת תביעת מבוטח

מאת: קטיה שורצמן יועצת לנהול תביעות ביטוח וניהול סיכונים

 

 

אילוסטרציה של טופס המלצה לוויתור על תביעה

הרעיון לחיסכון ארוך טווח -

הפיקוח על הביטוח בישראל עושה עבודה חשובה וחיונית גם בכל הקשור לאסדרה של הטיפול בנושא התנהלות המבטחים בתביעות ביטוח המוגשות על ידי המבוטחים וצדי ג'. לצד הכרעות עקרוניות ולא עקרוניות, התקין הפיקוח על הביטוח חוזרים כגון:  חוזר יישוב תביעות, חוזר איסוף מידע סטטיסטי לגבי יישוב תביעות, חוזר שמאות רכב (שהוטמע בהוראות החוזר המאוחד), וחוזר הוראות בדבר טפסי קבלה ושחרור ועוד.

 

נושא אחד, חשוב ביותר, נראה, כי חמק "מתחת לרדאר" של הפיקוח על הביטוח והוא ייעוץ למבוטחים על ידי גורמים שונים הקשורים למבטח לזנוח מסיבות שונות את תביעתם נגד חברת הביטוח.

 

המקרה הנפוץ ביותר הוא ייעוץ למבוטח על ידי סוכן ביטוח לזנוח את תביעתו כלפי חברת הביטוח לפי הפוליסה לביטוח מקיף לרכב אותה רכש במיטב כספו ולהגיש תביעה כנגד צד ג' באותם מקרים בהם קיימת מעורבות של צד שלישי אשר לדעת הסוכן והמבוטח אחראי לנזק שנגרם למבוטח.

 

הסיבה המוצגת למבוטחים על ידי הסוכנים היא התייקרות הפרמיה בחידוש הביטוח וקשי אפשרי בחידוש הביטוח לשנה נוספת בשל מספר תביעות במהלך תקופת הביטוח.

 

הנימוק שאינו מוצג למבוטחים הוא העובדה שחברות הביטוח נוהגות לערוך לכל סוכני הביטוח דוח רווחיות וסוכן ביטוח שתיק הלקוחות שלו אינו רווחי לחברת הביטוח עשוי למצוא את עצמו במצב שבו חברת הביטוח מודיעה לו על הפסקת עבודה ובמצב הקיים בשוק הביטוח המקומי, לאור מספרן ההולך וקטן של חברות הביטוח, עשוי סוכן הביטוח למצוא את עצמו במצב של אובדן פרנסה.

 

מי שמפסיד מכל העניין הם כמובן המבוטחים, אשר לא פעם מוצאים את עצמם עומדים מול שוקת שבורה בבואם לממש את הביטוח הקיים. על כך נכתב כאן באתר הטיפ השבועי מחודש מרץ 2014: "מבוטח שתובע אינו פושע".

 

בטיפ שפורסם באתר זה בחודש מרץ 2017 מוצע פתרון לסוגיית ביטוחי המקיף לרכב: "הנחת היעדר תביעות ברכב אינה אמורה להיפגע בתחלוף".

 

אולם הסוגיה של שכנוע מבוטחים לזנוח את תביעתם אינה תחומה לביטוח הרכב בלבד. במהלך השנים הובאו לידיעתי מקרים תמוהים שבהם הצליחו בכירים בחברות ביטוח לשכנע סוכנים ששכנעו את המבוטחים לוותר על תביעתם, כמו למשל במקרה של נזק בזדון שנגרם ע"י השכן לעציצים במרפסת במסגרת פוליסה לביטוח דירה.

 

מקרה חמור ביותר לדעת הח.מ. הוא הסיפור העולה מת"א 43737-09-14 פרץ ואח' נ' שירביט חברה לביטוח בע"מ במהלכו דחה בית המשפט את תביעתו של מבוטח שהוטעה ע"י חוקר ביטוח מטעמה של חברת הביטוח לוותר על תביעתו. וכך אמרה כב' שופטת השלום בפ"ת עדנה קוזין:

 

" 21. לאחר השיחה עם עדי, החוקר הציע לתובע "לרדת" מהתביעה נגד הנתבעת ולמשוך אותה. החוקר אמר לתובע שמדובר בניסיון להונות את חברת הבטוח ושאם החקירה תמשך, התובע יסתבך ויאבד את עבודתו. החוק אמר עוד שהנתבעת יכולה להגיש תלונה למשטרה ואז ייחקרו במשטרה התובע, אשתו ועדי. עוד אמר החוקר לתובע שחברות ביטוח לא ירצו בעתיד לבטח את התובע.

 

22.       התנהלות החוקר כאמור לעיל וכפי שהיא עולה מהתמליל, אינה תקינה. אין זה מתפקידו וסמכותו של החוקר לנהל שיג ושיח כאמור למטרת החתמת התובע על כתב ויתור תביעות. על החוקר לסכם את ממצאיו ולהעבירם להמשך טיפולה של הנתבעת. כמפורט בתמליל, החוקר אמר לתובע כי הוא מציע לו למשוך את התביעה כחבר. אך החוקר אינו חבר של התובע. החוקר פעל מטעם ובשם חברת הביטוח, כך שכל הצעה שלו אינה וגם לא יכולה להיתפס כהצעה של חבר אלא הצעה אשר מכוונת לשרת את האינטרסים של הנתבעת ולא את האינטרסים של התובע.  

 

23.       על אף האמור, בנסיבות המקרה יש לראות את התובע כמי שהוויתור שעליו הוא חתם מחייב אותו. זאת, הן משום שטענת התובע לפיה הוא חתם על הוויתור בשל לחץ, איומים, כפייה ופחד לא הוכחה, והן בשל קשיי מהימנות. כמפורט להלן, בלא מעט טענות של התובע התבררו סתירות וקשיים שהצטברותם פגמה במהימנות התביעה כולה. "

 

לאור האמור, הצעד המתחייב הוא לקבוע בחוזר נוסח מחייב להמלצה לוויתור על תביעה מצד כל סוכן ביטוח שהוא, חוקר או שמאי או כל גורם הקשור עם חברות ביטוח.

 

מומלץ, כי לנוסח ההמלצה על הוויתור יצורף אישור על קיום ביטוח אחריות מקצועית של נותן את ההמלצה, כך שהמבוטח יוכל במקרה הורך להגיש תביעה בגין הפרת חובה מקצועית כלפיו או גם בשל רשלנות מקצועית.

 

ראו גם: חוקר פרטי כמו סוכן ביטוח דורש רישוי

 

פורסם ביום 18/4/2016

 

כל זכויות התוכן שמורות לקטיה שורצמן ולהוצאת "הסעיפים הגדולים" © Copyright