היום :

 

ביטוח - דף הבית I

 

טיפ השבוע I

הוסיפו למועדפים I

צרו קשר I

הונאות ביטוח בבריטניה 2016

היועצת קטיה שורצמן

יועצת הביטוח קטיה שורצמן

 

פתרונות ניהול סיכונים לחברות, יזמים, קבלנים, יועצים  וסוכנים.


הרשמה לטיפים מהאתר

הרשמה לטיפים מאתר הביטוח

 

שם

דואר אלקטרוני

 

 

 

 

אין להעתיק את הכתבה, לפרסמה או לעשות בה כל שימוש אחר

 

 

 

 


על ביטוח  | ספרות ולימוד  |  ביטוח עסקים |  ביטוחי פרט  |  סיכונים  | סוכנים ומבטחיםטיפים |  ניהול סיכונים לעסק   ביטוח עסק רכוש | ביטוח אחריות של עסק | ביטוח אינטרנט ומחשבים


בריטניה: סיכול של 2,400 הונאות ביטוח ב 2016

מאת: קטיה שורצמן יועצת לניהול תביעות ביטוח וניהול סיכונים

 

 

רישום של הביג בן בלונדון

המבטחים בארץ נמנעים משום מה לפרסם נתונים על אודות הקף הונאות הביטוח בישראל, כך שהזירה התקשורתית בנושא העוולות בתחום הביטוח נשארת לטובת מי שמלין כנגד המבטחים והתמונה שמצטיירת בעיני הציבור הרחב, וכנראה גם בעיני הרגולציה היא שאם מישהו מרמה את הצד השני, אלו הן חברות הביטוח שגובות פרמיה ומתחמקות מתשלום ביום פקודה ואילו המבוטחים נתפסים כתלית שכולה תכלת מהסיבה שסיפורי הונאות ביטוח אינם מגיעים לתקשורת באותה התדירות שמתפרסמים הסיפורים על אי צדק אמיתי או לא מצדן של חברות הביטוח.

 

והצד המפסיד בסופו של דבר הם המבוטחים הישרים הנושאים בעול העלות של הונאות הביטוח המשולמות, מטבע הדברים, מחשבון הפרמיות המשולמות על ידי ציבור המבוטחים.

 

בעולם הרחב, הדברים שונים. כך למשל, איגוד המבטחים הבריטי הABI  פרסם בתחילת חודש יולי 2017 סקירה לגבי מצב הונאות הביטוח בבריטניה, העלה למודעות הציבור נתונים מעניינים:

 • הונאות ביטוח רכב מאורגנות, מהסוג של "התרסקות בעבור מזומן" "crash for cash" שהן למעשה תאונות דרכים מבוימות הפנתה את הזרקור כלפי כנופיות הפשע.
   

 •  בכל זאת נרשמה עליה קלה בהונאות ביטוח רכב.
   

 • בין הרמאים שנתפסו ע"י חברות הביטוח נתן למצוא, מגשר, זמר שהופיע באירוע מחווה ורמאי שקילל ברבים.

 

ההתמקדות המבטחים בבריטניה במהלך שנת 2016 באיתור המבצעים של הונאות  מאורגנות, כגון "התרסקות בעבור מזומן", שהן בעצם תאונות דרכים מבוימות הביאה לירידה קלה במספר ההונאות וחיסכון בעלויות של תביעות ביטוח באותה שנה. על פי הניתוח הנתונים שפורסם על ידי ABI.  לעתים קרובות הונאות ביטוח מאורגנות מתבצעות על ידי כנופיות פשע מתוחכמות ביותר, העלולות לסכן חיי חפים מפשע, וקשורות לפשעים מאורגנים חמורים יותר, כגון הלבנת הון וסחר בבני אדם.

 

עם זאת, חלה עלייה קטנה של תרמיות מזדמנות בהונאות ביטוח רכב.  אלו מעודדים לעתים קרובות על ידי חברות ניהול תביעות בלתי ראויות, כגון תביעות בגין "צליפת שוט".

 

נתוני ה ABI לשנת 2016 מראים, כי:

 • חברות הביטוח זיהו 125,000 תביעות ביטוח נגועות במרמה בשווי של 1.3 מיליארד ליש"ט.  מספר התביעות ירד ב -5%  לעומת 2015, וערכן ירד ב -3%.
   

 • רמת ההונאה המאורגנת ירדה בכ -30% לעומת 2015, עם 15,000 הונאות בשווי של 174 מיליון ליש"ט.  ירידה זו משקפת את עבודתם של המשרד למאבק בהונאות ביטוח (IFB) ומחלקת האכיפה בנושא הונאות ביטוח (IFED), שהיא יחידה חוקרת המעסיקה שוטרים שמתמחים, בחשיפה של ההתרסקות שנגרמת בתאונות יזומות, והונאות מאורגנות נוספות, כגון פושעים שמציעים ביטוח רכב מזויף.  מחברי הדוח של ABI מאמנים, כי הרמאים תרים אחר תחומי פעילות חדשים כגון תביעות מזויפות לפי ביטוחי אחריות חוקית.  כך למשל נרשמה "מגפה" של הרעלות מזון מזויפות בתביעות שהוגשו כנגד מספר בתי מלון מחוץ לבריטניה ומפעילי תיירות. לעתים קרובות זכו מגישי התביעות הכוזבות לעידודם של חברות שמתמחות בניהול תביעות בטענות.

 

דוגמאות להונאות ביטוח מאורגנות שנחשפו:

 • ארבעה חברי כנופיה שהורשעו בארגון תאונות מסוג התנגשות בעבור מזומן נידונו ליותר מ -37 שנים על חלקם בתאונה מבוימת שהביאה למותו של אדם שנסע ברכב שבו התמקדו הרמאים.
   

 • לאחר חקירה שנמשכה חמש שנים, הורשעו שישה אנשים בביצוע של שורת הונאות מתוחכמות, כולל הקמת חברה לטיפול בתביעות ביטוח מזויפות בגין נזקי גוף, והגשת תביעה כוזבת בגין  אובדן תוצאתי בשווי של כמעט 600,000 ליש"ט. חברי הכנופיה גם הונו חברה שארגנה לוויות.
   

 • רמאי אשר מכר פוליסות לביטוח רכב ללא כיסוי במסעדות ובבתי קפה אינטרנט חויב להחזיר למבוטחים סכום של 253,000 £  אשר נקלח על ידו במסגרת ביצוע ההונאות.

בשנת 2016 נרשמה ירידה בבריטניה הן במספר ההונאות והן בערכן.  מספר ההונאות ירד ב 4% שהם 69 אלף מקרים, לעומת 2015;  ערכך ההונאות ירד ב780 מיליון ליש"ט, מהווים 5% מכלל ההונאות.  ירידה במספר ההונאות המאורגנות, כגון התנגשויות מבוימות, תרם להפחתה.
 

עם זאת, בשנת 2016 חלה עלייה קלה בהונאות ביטוח רכב מזדמנות. בעוד המספר הכולל של הונאות מזדמנות שהתגלו בשנת 2015 שעמד על 110,000 נותר ללא שינוי נרשמה עלייה במספר הונאות הביטוח המזדמנות שנחשפו באותה שנה 57 אלף מקרים לעומת 54 אלף מקרים בשנת 2015. הרמאים הפוטנציאליים בהונאות מזדמנות הם בדרך כלל אזרחים שומרי חוק.  הם מעודדים לעתים קרובות על ידי חברות ניהול תביעות מפוקפקות, כפי שניתן לראות על ידי התעוררות מחדש בתביעות בסגנון צליפת שוט שדווחו על ידי שומרי החוק מטעם השלטונות.

 

בהונאות ביטוח רכוש נרשמה ירידה קלה.  מספרן ירד ב -4% ב-2015 ל -26 אלף מקרים, וערכם ירד ב -2% לכדי 106 מיליון ליש"ט.

 

איגוד המבטחים הבריטי פרסם פרטים על הונאות יוצאות דופן:

 •  עונש מאסר של שישה חודשים נגזר על נהג שנמצא כמי שחתך במכוון על נתיב של מכוניות בתור כדי להתגבר על עומס התנועה ולאחר מכן הוא טען, כי הקורבן התנגש איתו וכי הוא סבל מפציעה גב כואבת. עם זאת, צילומי מצלמת הדרכים במקום הראו כי הנהג הוא זה שגרם לתאונה. 
   

 • מוסיקאי שהגיש תביעה בסכום של 35,000 £ לפי פוליסה לביטוח כנגד מחלה בגין דיכאון וחרדה שנמשכו לטענתו במשך שלוש שנים, ואלצו אותו להישאר רתוק לביתו, נתפס כשהוא מופיע ושר עם להקה בשם "אצבעות דביקות" בהופעת מחווה.
   

 • רופאה נידונה לתקופת מאסר של  שנתיים בגין הגשת תביעות רפואיות כוזבות נגד מבטחים בשווי של 183,000 ליש"ט עבור טיפולים פיזיותרפיים שלא התקיימו מעולם.
   

 • רמאי, שהתעלל בצוות של חברת הביטוח וקילל על מנת לאלץ את המבטחים לטפל בתביעות המזויפות שהגיש, נידון ל -22 חודשי מאסר.  טענותיו הכוזבות כללו תביעה בשל פציעה שנגרמה בעקבות התנור שהתפוצץ, כאשר למעשה התנור עצמו לא נפגע כלל וכלל.
   

 • אישה הודתה בהגשה של שלוש תביעות שקריות בשל פריצה.  אחת התביעות הוגשה בגין גניבה לכאורה של אוכפי סוסים בתערוכת סוסים.  גניבה של חפצי בית, כולל אוכפי סוסים, שלטענתה נפגעו בעת מעבר לדירה חדשה.  החשד של חברת הביטוח התעורר לאחר שראה מסמכים שהוגשו על ידי המבוטח לצורך תמיכה בטענתה כשהם היו מודפסים בשגיאות כתיב על גבי נייר נטול כותרת.

 ג'יימס דלטון, מנהל אגף הביטוח הכללי של ABI, אמר:

 

 "הרוב המכריע של תביעות הביטוח הן אמתיות, המבטחים משלמים בגינן ללקוחות מיליוני שטרלינג מדי יום ביומו.  תעשיית הביטוח עושה ככל שביכולה כדי לשמור על רמה נמוכה של פרמיות ביטוח ואחת הדרכים היא התמודדות עם מקרי ההונאה אשר מניע כלפי מעלה את המחירים בעבור לקוחות ישרים".

 

"המקרים של הונאה מזדמנת הראו עלייה קטנה כאשר אנשים ממשיכים להיות מוטרדים על ידי חברות העוסקות בסילוק תביעות שמביאות לעידוד התופעה.  עובדה זו מחייבת שהממשלה תדגיש את הרגולציה על חברות ניהול התביעות, ותמשיך להתקדם עם הרפורמות הנוספות שלה בנושא צליפת השוט".

בן פלטשר, מנהל IFB, אמר:

 

 "הונאה מזיקה במספר דרכים, כולל הסיכון הפיזי האמתי המידי הנשקף יום אחר יום למשתמשי הכביש, לצד ההשפעה הכספית על יחידים ועסקים כאחד.  הנחות אלו משקפות את המגמה הכללית שראינו בקיטון של הונאות רכב מאורגנות שהיא תוצאה ברוכה של מאמצי תעשיית הביטוח שהושקעו על מנת להתמודד עם הבעיה שנה אחר שנה.  אבל המציאות היא, כי 1.3 מיליארד ליש"ט של ניסיונות הונאה עדיין גבוה מדי ולכן על התעשייה ועל הממשל להמשיך לעבוד על דרכים כדי להוריד את מפלס ההונאה".

 

ראש מחלקת אכיפת החוק למאבק בהונאות ביטוח של משטרת העיר לונדון, הבלש הראשי, אוליבר ליטל, אמר:

 

 "הקשר המוצלח והחזק בין מחלקת אכיפת הונאות הביטוח של העיר לונדון (IFED) לבין ה- ABI ניתן לראות על ידי נתונים אלה.  זוהי דוגמה נהדרת של IFED עבודה הדוק עם תעשיית הביטוח כדי להבטיח כי הצרכנים מוגנים מפני תביעות כאלה ומבצעים מובאים לדין.

 

 "הלקח מהונאות ביטוח נלמד ברצינות רבה וכן ההשלכות על המעורבים שהן חמורות ביותר.  IFED תמשיך לעבוד עם ABI כדי למקד את מי לבצע את הפעילות הזו. "

 

 

 

פורסם ביום 10/7/2017

 

 

כל זכויות התוכן שמורות לקטיה שורצמן ולהוצאת "הסעיפים הגדולים" © Copyright