היום :

 

ביטוח - דף הבית I

 

טיפ השבוע I

הוסיפו למועדפים I

צרו קשר I

 

 

דחו את תביעתכם - אל תהמרו על עצת חינם

חדשות הביטוח ליום 8/11/2020

 

  חדשות     

  

חוקים פסיקה חוזרים

  

כתבות ומאמרים

       

על משוררים וביטוח - לזכרו של נתן זך

המשורר המנוח נתן זך עם סוכן הביטוח שלו רם לוסקי

זך סיפר לנו  שבתקופת שהותו בלונדון למד גם שנה אחת משפטים (שכללה לימוד של דיני ביטוח) וכך הכיר וגם זכר את המונח ביטוח חסר... למותר לציין, כי באותה פגישה מי שניהל את הישיבה עם לוסקי  היה בעצם, זך בעצמו.

עוד לזכרו של נתן זך


טיוטת דוח הפיקוח למגדל

סימן האש של מגדל מתוך אוסף עו"ד והסופר עוזי זק

ביום 4 בנובמבר 2020, התקבלה מהרשות טיוטת דו"ח ביקורת להתייחסות .... אשר גובשה על בסיס הפעולות בהליך הביקורת האמור לעיל, הכוללת ממצאים ביחס לשורה של ליקויים בממשל התאגידי של החברה, אשר סווגו למספר תחומים.
 

עוד על טיוטת דוח פיקוח למגדל


כנס אלמנטר של הלשכה בזום

הזמנה לכנס אלמנטר של לשכת סוכני הביטוח לשנת 2020בין הנושאים שידונו בכנס:
עתיד סוכני הביטוח בעולם הדיגיטאלי.
עולם הביטוח הבינלאומי וביטוח המשנה בימי קורונה. אופניים חשמליים בעקבות פסיקת העליון בדעת הרב, כי החשמליים אינם רכב מנועי  ועוד.

 

עוד על אלמנטר של הלשכה בזום


תביעת ביטוח קורונה ראשונה בישראל

רישום של בית אבות על רקע וירוס הקורונההתביעה הוגשה נגד המבטחת, חברת הפניקס, באמצעות משרד עורכי החיים של חיים קליר שמתמחה בייצוג של מבוטחים גדולים בתביעות משפטיות כנגד חברות ביטוח. לפי הפרסומים מדובר על כיסוי מיוחד לאובדן תוצאתי הכולל אובדן הכנסה כתוצאה מנגיף בשל סגירת החצרים בגין מגפה, בהוראת הרשויות המוסמכות עד לכדי 1 מיליון ₪.
 

עוד על תביעת קורונה בישראל


בלוג השבוע:

צד ג' בסוכה - יכול להיות שאין לכם ביטוח אם לא ביטחתם את תכולת הדירה


אחריות העירייה לפציעת קטין ממוט ברזל

פטיש שופטיםהשופט הבכיר, ערן נווה מבית משפט השלום בקריות קיבל את תביעתו של קטין שהיה בן 6 שנים ביום התאונה שנחבל במצחו עת נתקע במוט ברזל בסמוך לגרנד קניון בחיפה וחייב את עיריית חיפה לפצות את הקטין בניכוי 15% רשלנות תורמת מצד אמו של הקטין. "בצדק טוען התובע בסיכומיו כי אין לקבל מצב שבו ילד שהולך במדרכה בכביש (ולא על הכביש עצמו) יתקל במוט ברזל בראשו ... ויגרם לו נזק גופני. מדובר בילד בן 6 בלבד ובנסיבות ארוע שכזה יש להטיל אחריות על הנתבעת כמי שהיתה הבעלים ו/או האחראית ו/או המחזיקה של המדרכה. הניסיון של הנתבעת בסיכומיה לייחס את האחריות לקניון עצמו נדחה על ידי בהעדר תשתית ראייתית... "

ת"א 49248-03-19 פלוני נ' עיריית חיפה 29/10/2020


נזקי גוף בשל פציעה ממסור שולחני

 

פטיש שופטיםאורית חדד שופטת השלום באשקלון קיבלה באופן חלקי תביעה של נגר שנפגע עת עשה שימוש במסור חשמלי שולחני בנגריה שאינה בבעלותו. " מחובת בית המשפט להביא בחשבון את השלכות קביעותיו במישור הנורמטיבי. כפי ששיקולי מדיניות והצורך בהטמעת נורמות התנהגות בתחום הבטיחות בעבודה, מובילים למסקנה כי אין מקום לפטור את הנתבע 1 מאחריות, כך גם שיקולי מדיניות והצורך בהטמעת נורמות כאמור אצל מי שבחירה בידו, כדוגמת התובע, מצדיקים להשית אשם תורם משמעותי ביותר. בבואי לסכם את הדברים ולאחר ששקלתי את הנסיבות הספציפיות דכאן, תוך מתן משקל הולם  לכך שהנתבע 1 הוא בעל הנגרייה, מצאתי מקום להשית על התובע אשם תורם בשיעור של 45%."

 

ת"א 49369-03-16 ברנס ואח' נ' חורי ואח' 29/10/2020


תביעה נגד חברת ביטוח להחזר פרמיה

פטיש שופטיםהדס שכטר ישראלי, שופטת השלום בחיפה קיבלה באופן חלקי תביעה של מבוטח להחזר תשלומי הפרמיה שנגבו ממנו, שלא כדין לטענתו, בגין פוליסת ביטוח חיים. על סוכן הביטוח הושת אשם תורם והוא חויב בשיעור של 20% מהסכום בו חויבה המבטחת. הסיבה לתביעה היא המשך גביית פרמיה מהמבוטח גם לאחר שפנה בבקשה לחברת הביטוח לבטל את הפוליסה לאחר פטירת רעייתו שהיתה המוטבת היחידה בביטוח. הודעת הביטול נמסרה לסוכן הביטוח שלא העביר אותה לחברה. "התובע התרשל ומדובר בסטייה מסטנדרט ההתנהגות הסביר, המקובל והנדרש. נורמה ראויה ורצויה היא זו המחייבת את המבוטח לנקוט באמצעי זהירות סבירים ודרושים, לרבות תוך ביצוע מעקב כמו זה שהיה על התובע דכאן לבצע. ... דין תביעת התובע כנגד הנתבעת להתקבל בחלקה תוך שיושת על התובע אשם תורם בשיעור של 10% מכלל הפרמיות ששולמו ביתר".

ת"א 62112-02-18 רמות מעצבים בע"מ ואח' נ' כלל חברה לביטוח בע"מ ואח'  28/10/2020


      לחדשות קודמות

משמעות סעיף ביטוח חסר 90% בפוליסת רכוש

פטיש שופטיםאלעד טל, שופט השלום בנצרת חייב את חברת הביטוח לפצות מבוטח לפי פוליסת רכוש אשר סעיף ביטוח החסר לפיה היה לפי 90% מערכו של הרכוש. "משקבעתי כי שוויו של הנכס הוא 252,000 ₪, וסכום הביטוח בו בוטח המבנה הוא 200,000 ₪, יש לבדוק אם 90% משווי המבנה קטן מסכום הביטוח. 90% מן השווי הוא סך של 226,800 ₪, גבוה מסכום הביטוח.  ... במקרה זה יש לחשב  את היחס בין 90%  משווי הנכס בסך 226,800 ₪ לבין סכום הביטוח בסך 200,000 ₪ ולכפול יחס זה בערך השיפוי עליו לא חולקים הצדדים והוא  168,000 ₪.   חישוב כאמור מביא למסקנה כי התובע זכאי לפיצוי בסך 148,148 ₪."

ת"א 46289-01-19 שבאט נ' מגדל חברה לביטוח בע"מ 28/10/2020


נדחתה תביעה נגד ביטוח ישיר בגין נזקי מים בדירה

פטיש שופטיםיפעת אונגר ביטון, שופטת בית המשפט לתביעות קטנות בחדרה דחתה תביעה לתשלום תגמולי ביטוח, בגין נזקי רטיבות ונזילות מים בדירת המבוטח. "נזקי דליפות מים, יכולים תיאורטית להימשך לפרק זמן עד גילויים. הבאתי את הדבר בחשבון. אולם, בהינתן פרק הזמן הקצר מאד שבין תחילת הביטוח ועד לקרות מקרה הביטוח (לשיטת התובע), ראוי היה שהתובע יעיד מתי וכיצד נודע לו על קרות המקרה הביטוחי, יביא לעדות את מי שגילה זאת לראשונה על מנת שיעיד מתי החלה הנזילה ומתי הודיע על כך לתובע, ובפרט כאשר הממצאים של הנתבעת מלמדים כי מדובר באירוע שהתרחש לפני רכישת הפוליסה. הימנעותו של התובע מלהביא ראיות לתמוך טענתו כי האירוע התרחש לאחר רכישת הפוליסה, מבלי ליתן לה כל הסבר או הצדקה, פועלת לחובתו." 

ת"ק 4351-05-20 קן תור נ' איי.די.איי.  29/10/2020


העליון דחה ערעור על החלטה בנושא הפליה של אוטיסטים בביטוח סיעודי נגד שתי קופות חולים

 

פטיש שופטיםע' ברון שופטת העליון דחתה שתי בקשות רשות ערעור על החלטת המחוזי שבגדרה נדחו בקשות מאת שירותי בריאות כללית ומכבי שירותי בריאות לסלק על הסף בקשה לאישור תובענה כייצוגית שהוגשה נגדן. "בית המשפט המחוזי קבע כי המקרה דנן אינו נמנה עם אותם מקרים חריגים, שבהם ניכר כבר על פני הדברים שהבקשה לאישור התובענה כייצוגית היא בקשת סרק או בקשה שאין בה דבר; וכי טיעוני קופות החולים לסילוק על הסף דורשות בירור שאין מקום לערוך בנפרד מהדיון בבקשת האישור לגופה. לא מצאתי בבקשות רשות הערעור טעם כלשהו המצדיק התערבות בקביעות אלה, בפרט בשים לב לשיקול הדעת הרחב הנתון לערכאה הדיונית בנדון".

 

רע"א  4531/20 מכבי שירותי בריאות ורע"א  4546/20 שירותי בריאות כללית נ' פלוני ואח' 5/11/2020

 


לפי הביטוח הקבלני אין כיסוי לאחריות בגין רחפנים - טיפ השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר


נדרש שינוי בגישת הסוכנים כתנאי להישרדותם - כתבת השבוע, מאת קטיה שורצמן בלעדי לאתר.


ביטוח הבריאות בדוח מבקר המדינה לחודש אוקטובר 2020 - כתבת השבוע, מאת קטיה שורצמן בלעדי לאתר.


ביטוח אחריות המוצר בגין עסק ביתי - טיפ השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר.


ביטוח אובדן הכנסות לעומת ביטוח אובדן רווחים - כתבת השבוע, מאת קטיה שורצמן בלעדי לאתר.


ביטוח צד ג' בדירת השוכר מכסה אחריות כלפי המשכיר בשל נזק למבנה  - טיפ השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר


סוכה מסוכנת  - כתבת השבוע, מאת קטיה שורצמן בלעדי לאתר.


ביטוח חנות מקוונת - טיפ השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר.


רעיון לפתרון סוגיית גיל הנהג - כתבת השבוע, מאת קטיה שורצמן בלעדי לאתר.


מי יישא בהשתתפות עצמית בביטוח מבנה שכור - טיפ השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר.


כיסוי לאובדן שכר דירה בביטוח עבודות קבלניות - כתבת השבוע, מאת קטיה שורצמן בלעדי לאתר.


האם ביטוח החובה לרכב מכסה הידבקות בקורונה? - טיפ השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר.


פגיעה באוטונומיה כנזק לא ממוני  -  כתבת השבוע, מאת קטיה שורצמן בלעדי לאתר.


אין כיסוי הוצאות הגנה במשפט פלילי בביטוח דירה - טיפ השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר.


הפקרת פצוע עשויה לפגוע בכיסוי לפי ביטוח אחריות - כתבת השבוע, מאת קטיה שורצמן בלעדי לאתר.


המסלקה הפנסיונית - מקום נוסף לאיתור כספים - טיפ השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר.


מדד הסולידריות של מבטחי רכב בתקופת הקורונה - כתבת השבוע, מאת קטיה שורצמן בלעדי לאתר.


כל זכויות התוכן שמורות לקטיה שורצמן ולהוצאת "הסעיפים הגדולים" © Copyright