היום :

 

ביטוח - דף הבית I

 

טיפ השבוע I

הוסיפו למועדפים I

צרו קשר I

 

 

דחו את תביעתכם - אל תהמרו על עצת חינם

חדשות הביטוח ליום 31/10/2020

 

  חדשות     

  

חוקים פסיקה חוזרים

  

כתבות ומאמרים

       

מפעיל חדש למאגר המידע בביטוח חובה לרכב

איור של מאגר מידע

האקטואר עמיעד בן מאיר ישמש כמפעיל מאגר המידע הסטטיסטי בענף ביטוח חובה לרכב בישראל לשנים הבאות. הליך הבחירה של הזוכה במכרז התבסס על בחינת איכות ההצעות של המציעים השונים בהתאם לדרישות המכרז והמחירים שהם הציעו.  


עוד על מפעיל מאגר המידע


ניר גלעד נגד מגדל בשל סיום העסקתו

סימן האש של מגדל מתוך אוסף עו"ד והסופר עוזי זק

גלעד טוען, כי החלטת הדירקטוריון של מגדל נתקבלה בניגוד לדין והיא פועלת לרעת מגדל ביטוח ויש בה "משום הפרה בוטה של הסכם העסקתו של מר גלעד, ולכן אין בכוונתו להשלים עימה והוא ינקוט בכל הצעדים הנדרשים, לרבות נקיטת הליכים משפטיים כדי לבטל את ההחלטה."
 

עוד על ניר גלעד נגד מגדל


רישוי נפרד לסוכן ביטוח בריאות

 פוליסה ישנה לביטוח בריאות אוסף קטיה שורצמןקרוב נוכל למצוא "סוכן ביטוח בריאות", שיהיה בעל רישיון לעסוק בתיווך בביטוח בריאות, דבר שאינו קיים כיום. הפיקוח על הביטוח נוכח לדעת, כי שיווק מוצרי ביטוח בריאות דורש מומחיות מיוחדת ונפרדת מהמומחיות של סוכני הביטוח הכללי והסוכנים שעוסקים בתיווך פנסיוני.
 

עוד על סוכן ביטוח בריאות


ייעוץ פנסיוני בבנקים בטלפון

איור של טלפון רישום וקורונהבמסגרת תקנות סמכויות מיוחדות להתמודדות עם נגיף הקורונה החדש (הוראת שעה) (הגבלת השהייה במרחב הציבורי והגבלת פעילות), התש"ף-2020, נקבעו הגבלות אשר אינן מאפשרות ללקוחות להגיע לסניפי הבנק לצורך קבלת ייעוץ פנסיוני לתקופה מוגבלת. לפיכך, נראה כי נדרש עוד טרם אישור תזכיר החוק האמור לספק מענה מיידי למצב החירום.

 

עוד על ייעוץ פנסיוני בטלפון


בלוג השבוע:

צד ג' בסוכה - יכול להיות שאין לכם ביטוח אם לא ביטחתם את תכולת הדירה


היקף הכיסוי לפי ביטוח נכות בגין פגיעה בברך

פטיש שופטיםאביגיל כהן שופטת המחוזי בתל אביב - יפו קיבלה ערעור המבטחת על פסיקת השלום. המבטחת טענה, כי תגמולי הביטוח בגין פגיעה בברך צריכים להיות משולמים כנכות חלקית ברגל. " אף אני סבורה כי אין מקום להגיע לתוצאה שאינה הגיונית ולפיה בגין פגיעה חלקית בברך ישולמו תגמולי ביטוח גבוהים יותר מאלו שישולמו לו תקטע באירוע הביטוחי הרגל כולה. מסופקני, אם אומד דעתו של המבוטח יכול להוביל לתוצאה כזו. כמו כן, על פי פשוטם של דברים, ברך היא חלק מהרגל."

ע"א 15675-06-20 מנורה נ' פלוני 14/10/2020


חובת הבנק ליידע הלווה על היעדר ביטוח משכנתא

 

פטיש שופטיםהרשמת בכירה אפרת רחלי מאירי בית משפט השלום בנתניה קיבלה תביעה נגד הבנק בעניין היעדר ביטוח חיים לפי הסכם משכנתא בניכוי 25% רשלנות תורמת של הלווה, וקבעה, כי: " סיכומו של דבר, אם הבנק נוכח כי אין ביטוח חיים (או שיש פוליסה אולם אינה מתאימה) והחליט לאשר הלוואה ללא ביטוח חיים, כשהוא מודיע ללקוח כי אושרה ההלוואה, היה עליו להודיע באותה נשימה כי ההלוואה מאושרת ללא ביטוח חיים שעה שהלקוח יודע והפקידה יודעת שצירף פוליסה של ביטוח חיים. אכן, הבנק רשאי ולא חייב להעמיד לווה את ההלוואה שלגביה לא הומצא ביטוח חיים. אולם עליו להסביר מקום בו כן הומצא פיסית ביטוח חיים והבנק מחליט להעמיד הלוואה ולהתעלם ממנה במודע – בין אם שלא מעוניין בה ובין אם כי אינה תקינה ולא להותיר את הלקוח תחת מצג שהבנק העמיד הלוואה ומשהומצאה פוליסה, כי אז ככל הנראה די בה. מקום בו הבנק ידע ולא יידע – הרי שהפר את חובת הגילוי חובת הזהירות הקונקרטית כלפי לקוחו."

 

תא"מ 32378-12-17 בנק לאומי לישראל בעמ נ' אברג'יל 23/10/2020


שכר טרחת עורך דין בתביעה לתגמולי ביטוח

פטיש שופטיםשופטי המחוזי בתל אביב – יפו, יהודית  שבח, , אב"ד, יונה אטדגי ומיכל עמית - אניסמן, קיבלו באופן חלקי את תביעתו של המערער על פסיקת השלום לפיה חויב המערער לשלם שכר טרחת עורך דין בגין ייצוג בתביעה לתקבולי ביטוח מחמת אובדן כושר עבודה, ודחה את תביעתו הנגדית של המערער לפיצוי בגין נזק רשלנות מקצועית. שופטי המחוזי קבעו, כי בנסיבות העניין, שכר טרחת עורך דין בתביעה לתקבולי ביטוח ייגזר רק מסכום הפיצוי שנפסק למבוטח, ללא תוספות. "למותר לציין כי עו"ד המנסח הסכם שכר טרחה חייב לעשות כן בצורה ברורה וחד משמעית, שאיננה מצריכה פרשנויות מיוחדות, בוודאי שנאסר עליו להטמין בהסכם שכר הטרחה מלכודת האמורה לכבול את לקוחו, הנותן בו אמון מלא, לעתיד לבוא..."

ע"א 14502-01-18 סופר נ' כצנלסון ואח' 6/10/2020


      לחדשות קודמות

הסכם אי תחרות בין סוכני ביטוח

פטיש שופטיםאספרנצה אלון שופטת המחוזי בחיפה קיבלה באופן חלקי תביעה בגין סכסוך עסקי בין שני שותפים, סוכני ביטוח. התביעה מעלה שתי סוגיות עיקריות: האחת - האם הפרו הנתבעים, ביחד או לחוד, את תניית אי התחרות ואם כן, האם יש לאמץ את סכום הפיצוי המוסכם – 3,000 $ בגין כל הפרה; השנייה – מהו סיווג התמורה – האם הוא תשלום עבור מוניטין או עבור מניות. הסוכן ריזל חויב לשלם לתובעים, ביחד ולחוד, סך של 530,196 ₪ בגין הפרת תניית אי התחרות ובנוסף 16,285 ₪, סכום שקיבל ממגדל והיה עליו להעביר לפרנקל ובנוסף שכ"ט עו"ד בסך של 57,750 ₪ . התביעה כנגד נתבע 2, ישראל – נדחתה.

ת"א 15443-10-15 פרנקל ואח' נ' ריזל ואח' 14/10/2020


נדחתה בקשה לסילוק על הסף של תביעת תחלוף

פטיש שופטיםגרשון גונטובניק שופט המחוזי בתל אביב – יפו דחה בקשה לסילוק על הסף של תביעת תחלוף על סך 360 מיליון ₪ (לצרכי אגרה) בהסתמך על פרשנות ההסכמים שבין הצדדים. "לא אוכל לקבל את עמדת המבקשת כי הדין הכללי תומך בעמדתה, היות וחברת ביטוח לא רשאית לטעון שהעבודות שנטען שגרמו לנזק, לא מכוסות בפוליסה שמכוחה שולמו תגמולי הביטוח. הרי השאלה היא אילו סיכונים מכוסים בכל אחד מההסכמים – הפוליסה של מגדל וההתחייבות של חברת אמפרט כלפי המבקשת. ואין לשלול מצב שבו פוליסת מגדל מכסה סיכונים שלא מכוסים במישור ההתחייבות שבין חברת אמפרט למבקשת."

ת"א 40773-10-18 אל-אש מיגון ובטיחות בע"מ נ' רותם אמפרט נגב בע"מ ואח'  8/10/2020              


סוגיית החלוקה של עמלות העל בפירוק שותפות בין סוכני ביטוח

פטיש שופטיםאילן ש' שילה שופט המחוזי מרכז-לוד הכריע בסוגיית חלוקת עמלת העל (הסופר קומיסייה) בין הסוכנים לבקשת המפרקת של הסוכנות המשותפת שפנתה לבית המשפט: " בהסכם השותפות נקבע כי על הפוליסות, בתיק הביטוח שמכר הנתבע לתובע, יחולו הסכמי העמלות שהיו לנתבע עם חברות הביטוח (ס' 6(א)). ועוד הוסכם שם על עמלות מינימום באשר לפוליסות חיים (ס' 6(ב)(2).  בנסיבות אלו, ולאור הוראת  נראה לי כי על המפרקת לבחון את שיעורי העמלות שגבתה התובעת כסוכן על, וככל שאלו אינן עולות על 5% מסך העמלות, או על שיעור העמלות שהיה הנתבע זכאי להן בעת מכירת התיק, לפי הגבוה, אזי זכאית הנתבעת לחלקה גם בהן.  התובעת זכאית לעמלת סוכן העל רק ככל שהיא מתווספת לעמלות אלו."      

 

ת"א 7107-11-18 אביבית ביטוח בע"מ ואח' נ' לנגי ואח' 20/10/2020


ביטוח הבריאות בדוח מבקר המדינה לחודש אוקטובר 2020 - כתבת השבוע, מאת קטיה שורצמן בלעדי לאתר.


ביטוח אחריות המוצר בגין עסק ביתי - טיפ השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר.


ביטוח אובדן הכנסות לעומת ביטוח אובדן רווחים - כתבת השבוע, מאת קטיה שורצמן בלעדי לאתר.


ביטוח צד ג' בדירת השוכר מכסה אחריות כלפי המשכיר בשל נזק למבנה  - טיפ השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר


סוכה מסוכנת  - כתבת השבוע, מאת קטיה שורצמן בלעדי לאתר.


ביטוח חנות מקוונת - טיפ השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר.


רעיון לפתרון סוגיית גיל הנהג - כתבת השבוע, מאת קטיה שורצמן בלעדי לאתר.


מי יישא בהשתתפות עצמית בביטוח מבנה שכור - טיפ השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר.


כיסוי לאובדן שכר דירה בביטוח עבודות קבלניות - כתבת השבוע, מאת קטיה שורצמן בלעדי לאתר.


האם ביטוח החובה לרכב מכסה הידבקות בקורונה? - טיפ השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר.


פגיעה באוטונומיה כנזק לא ממוני  -  כתבת השבוע, מאת קטיה שורצמן בלעדי לאתר.


אין כיסוי הוצאות הגנה במשפט פלילי בביטוח דירה - טיפ השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר.


הפקרת פצוע עשויה לפגוע בכיסוי לפי ביטוח אחריות - כתבת השבוע, מאת קטיה שורצמן בלעדי לאתר.


המסלקה הפנסיונית - מקום נוסף לאיתור כספים - טיפ השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר.


מדד הסולידריות של מבטחי רכב בתקופת הקורונה - כתבת השבוע, מאת קטיה שורצמן בלעדי לאתר.


אתרים חינמיים למשלוח פקס מהמחשב ומייל קבוצתי - טיפ השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר.

 


כל זכויות התוכן שמורות לקטיה שורצמן ולהוצאת "הסעיפים הגדולים" © Copyright