היום :

 

ביטוח - דף הבית I

 

טיפ השבוע I

הוסיפו למועדפים I

צרו קשר I

 

חדשות הביטוח ליום 31/10/2018

 

  חדשות     

  

חוקים פסיקה חוזרים

  

כתבות ומאמרים

       

איור אילוסטרציה של רכב, דירה ושוטר של מלכת בריטניהנמצא, כי מספר חברות ביטוח לא צייתו לכללי הרגולציה לגבי מסירת מידע שהיה עליהן למסור ללקוחות לקראת חידוש הפוליסות שלהם. הרגולטור מסר, כי הוא שוקל לעשות שימוש בסמכויות הרגולטוריות שלו כנגד חברות הביטוח שיש לו חששות לגביהן.
 

עוד על מבטחי בריטניה בבדיקה


אושרה ייצוגית נגד דקלה

איור של אדם סיעודי וצילונטען כי במקרים בהם קיים בפוליסת הביטוח הסיעודי הקבוצתית לחברי שירותי בריאות כללית "סיעודי מושלם פלוס" מעבר מתקופת זכאות אחת לתקופת זכאות אחרת, בה זכאי המבוטח לתגמולי ביטוח סיעוד מופחתים ביחס לתקופת הזכאות הראשונה וכאשר המעבר בין תקופות הזכאות נעשה לאחר ה 1- לחודש קלנדרי, משולמים לו תגמולי ביטוח על פי הסכום המופחת, עבור כל החודש בו נעשה המעבר .
 

עוד על יצוגית נגד דקלה


פיצוי לרכב מעוקל נתקבל בוועדת החוקה לקריאה שניה ושלישית

איור אילוסטרציה של רכב קשורכיום במצבים של גניבה או אובדן, חברות הביטוח אינן מעבירות את התקבולים למבוטח עד להסרת העיקול, אשר יאפשר העברת בעלות לחברת הביטוח על שרידי הרכב. כאשר גובה החוב נמוך משווי תקבולי הביטוח הצפויים, או שאותם תקבולים מהווים חלק עיקרי מחובו – יש לחייב תמריץ להסדיר את חובו ולהסיר את העיקול- וכך אכן קורה.
 

עוד על פיצוי לרכב מעוקל


  נפגעי החורף - כרבבה

רכב בשלולית - צילום באדיבות אור ירוקבמהלך חורף 2017 נהרגו 136 בני אדם בתאונות דרכים, ו-869 נפצעו באורח קשה. המשמעות היא שבמהלך חמשת חודשי החורף בשנה החולפת כמעט בכל יום נהרג אדם בתאונת דרכים. למעלה ממחצית מתוך אותם נפגעים בחודשי החורף הקודם, 5,524 בני אדם נפגעו בתחום העירוני. 59 נהרגו בתחום הערים והישובים ו-540 נפצעו באורח קשה.
 

עוד על נפגעי החורף - כרבבה.


בלוג השבוע: סוכן ביטוח לא בכל מחיר


מחלוקת בגין תשלום פרמיה על הגדלה של פוליסה לביטוח עבודות קבלניות

פטיש שופטיםהרשם הבכיר אורן כרמלי מבית משפט השלום בפתח תקווה, קיבל את תביעתה של חברת ביטוח נגד מבוטח לתשלום פרמיה בעבור הגדלה רטרואקטיבית של סכום ביטוח לפי פוליסה לביטוח עבודות קבלניות. לפי פסק הדין, נראה, כי השופט התעלם מפרט מהותי והוא שיש לחשב את ההגדלה מיום הבקשה ולא באופן רטרואקטיבי מתחילת תקופת הביטוח הואיל וחברות הביטוח במקרים דומים כאשר מתגלה ביטוח חסר אינן מכסות את הנזק במלואו תמורת התאמה של הפרמיה. " מכל האמור אני מוצא שהתובעת התנתה המשך כיסוי ביטוחי לפרוייקט בעדכון שווי ביטוח העבודות ל- 39 מיליון ₪ וכי הנתבעת אישרה הסכום, מאחר שנדרשה להמציא ביטוח בתוקף לבנק המלווה וכי רק לאחר אישורה הוצאה לה פוליסה (תוספת "1")."

תא"מ 60705-03-15 הפניקס  נ' אדני יגאל בע"מ 18/10/2018


נדחתה תביעה של עובד נגד מעביד בגין נכות נפשית עקב התעללות בעבודה

פטיש שופטיםהשופטת חנה שניצר-זאגא סגנית נשיאת השלום בנתניה דחתה תביעה של עובד כנגד המעביד שטען, כי נפגע בנפשו במהלך עבודתו עקב התעללות נפשית שעבר. " התובע בסיכומי התשובה מתייחס לפסיקה שצויינה בסיכומי הנתבעים והובאה בפסק דין זה וטוען כי מאז פסק הדין בעניין אסותא חלו תמורות משמעותיות בתפיסת תביעות מסוג זה שכן נושא ההתעמרות בעבודה נדון בכלי התקשורת ובערכאות שונות, דבר המלמד על שינוי בגישה הרווחת בקרב הציבור. לאור כל המפורט בפסק הדין זה ולאור הראיות שהובאו בפני, אשר מהן לא עלה בידי התובע להוכיח טענותיו באשר ל"התעמרות בעבודה", הרי שאין בטיעוני סיכומי התשובה כדי להוסיף ואף לא מצאתי כי צורף פס"ד המצביע על שינוי תפיסתי כנטען."        

ת"א 11577-05-09 בר ששת ואח' נ' בנק לאומי לישראל בעמ ואח' 22/10/2018


שמאי ביטוח רכב חויב לפצות מבוטח בשל הפרה של חובה מקצועית

תצלום רכב עם כיתוב: ביטוח רכב רכושהשופט אילן בן-דור מבית משפט לתביעות קטנות בראשון לציון קיבל תביעתו של מבוטח נגד שמאי  רכב בטענה להפרת חובה דיווח מדויק  על עיתוי  השבתת  רכב שכתוצאה ממנה לא קיבל בעל הרכב החזר אגרה ונגרר להוצאות. "התובע נאלץ לשוב ולפנות פעם אחר פעם לנתבע שהוא שמאי שעליו סמך  במישרין ובעקיפין  באמצעות אחרים. שוכנעתי  שטרח ושהוסב לו נזק לא ממוני   שאמד בשים לב למכלול הנסיבות   לעיתים פעולה קלה ופשוטה של בעל מקצוע חוסכת נזק גבוה בהרבה ללקוח . ראו  בהיקש כב' שופט גולדברג בעא 89 / 611 דרוקר זכריה חברה קבלנית לעבודות אזרחיות נ' ויקטור נחמיאס מו (2) 60, עמוד 64-65(15.3.92).: בצדק קבעה השופטת המלומדת, כי - "אין כל יחס ישר בין הסכום הנדרש לתיקון, לבין הסבל ועוגמת הנפש שרוכש דירה עלול לסבול עקב ליקויים בדירה. הדוגמא הטובה ביותר לכך הוא נושא הרטיבות. לעיתים ניתן לתקן ליקוי זה בסכום זעום, אולם הנזק בביצוע לקוי, או באי תיקון האיטום, והסבל ועוגמת הנפש - יכולים להיות עצומים.

ת"ק 60215-02-17 דוד נ' צלאח 22/10/2018


ניכוי תשלומי ביטוח פנסיה מהפיצוי לנפגע בתאונת דרכים

צילום של רכב עם כיתוב: ביטוח חובהאשרית רוטקופף שופטת השלום בפתח תקווה קיבלה את טענתו של מבוטח נגד חברת ביטוח שאין לנכות את תשלומי הפנסיה מתגמולי הביטח שמגיעים לו בגין תאונת דרכים. " ביחס לתשלומי פנסיה, נקבע בפסיקה כי אלה אינם משולמים בגדר חוזה ביטוח ולכן יש להפחיתם מסכום הפיצויים .יחד עם זאת, נקבע בנוסף לא כל תשלום המשולם על ידי קרן פנסיה מסווג בהכרח כתשלומי פנסיה, שיש לנכותם, כשהדבר תלוי במהות התשלום ותנאי החוזה מכוחו הוא שולם. כך, ביחס לקרן פנסיה חדשה, נפסק כי נקודת המוצא היא שמדובר בהסדר ביטוחי, לאור מאפייניה וכי ההכרעה בשאלת ניכוי כספי הצבירה מתוך כספי הפיצויים מצריכה בירור סיווגם של  הכספים שבמחלוקת..."

ת"א 17397-10-10 פלוני נ' אליהו בת"ת 55340-12-13 פלוני נ' אליהו  22/10/2018


חיוב מועצה מקומית בשל נזק למבנה מגורים

פטיש שופטיםהשופטת הבכירה-שאדן נאשף-אבו אחמד מבית משפט השלום בנצרת חייבה את המועצה המקומית וחברת הביטוח שביטחה אותה לפצות בעל בית מגורים בשל נזק שנגרם למבנה במהלך עבודות הרחבה וסלילה ש כללו עבודות חפירה וחציבה לעומק של 6-7 מטרים, ובוצעו במרחק של כמטר מיסודות מבנה התובעים בלא תמוך מתאים למבנה, וגרמו לחשיפת יסודותיו למשך זמן רב (כשנתיים) עקב איחור בסיום העבודות. כתוצאה מכך, חלחלו מי גשמים ליסודות המבנה בזמן חשיפתם, גרמו לשקיעת היסודות ולסדקים בבניין, פגעו ביציבות המבנה והסבו לו נזקים כבדים. "במקרה הנדון ראיתי לאמץ את הגישה הפרשנית המרחיבה המכירה בתוקפו של סעיף השיפוי, אשר נלמדת מלשון סעיף השיפוי ממנו עולה מחויבות של מקיף לשיפוי משרד התחבורה בכל מקרה של נזק שייגרם לצד שלישי כתוצאה מביצוע העבודה מושא החוזה המבוצעת על ידי מקיף, ובלא קשר למידת אחריותו או אשמו של משרד התחבורה לנזק"

ת"א 17450-12-12 דבור ואח' נ' מועצה מקומית יפיע ואח' 22/10/2018


העליון חייב המבטחים בהוצאות פינוי מוטס בהזמנת מד"א

 

צילום של רכב עם כיתוב: ביטוח חובהשופט העליון נ' הנדל קיבל את הערעור של להק תעופה ושפירית תעופה נגד חברת מגדל (רע"א  8499/15 ורע"א  8778/15) בעניין חיוב המבטחים בהוצאות פינוי מוטס לאחר תאונת דרכים ללא צורך בדיון לגבי הסבירות לאחר שמד"א הזמין את הפינוי. "התוצאה שאליה הגעתי עולה מדברי החקיקה ומתכליתם. חוק ההטבה תואם את המקרה. ההישענות עליו טבעית ואינה מלאכותית. יש בתוצאה לקדם את תכליותיו. לצד זאת יש להדגיש: הגם שקיימת חפיפה בין מקרנו לבין המקרים שאותם בא המחוקק להסדיר, נדמה שמסכת נסיבות כמו זו שלפנינו עשויה לדרוש מחשבה מיוחדת ונפרדת, תוך התמודדות עם הבעיות המיוחדות והצעת פתרונות יצירתיים, החורגים מתחום סמכותו של בית המשפט. חזקה על הצדדים – שחקנים חוזרים בתיקים מעין אלה – ועל נציג היועמ"ש שיביאו הערות אלה לתשומת לבם של הגורמים הרלוונטיים. אם לא בחקיקה – באסדרה פרטית ..."

 

רעא 8499/15 להק תעופה בע"מ נ' מגדל  28/10/2018


לחדשות קודמות

ביטוח כל הבית המשותף לעומת ביטוח חלקים משותפים בלבד - כתבת השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר


להתאים את תקופת הכינון להיקף הנזק למבנה המגורים - טיפ השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר


ביטוח תאונות אישיות - אין ביטוח כפול - יש חוסר תכנון - כתבת השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר


ביטוח חלקים משותפים בבית משותף דורש סעיף ביטוח ראשוני - טיפ השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר


חשיבות הצגת התמונה הגדולה להצלחתו של הליך משפטי - כתבת השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר


הר הביטוח, ביטוח כפל והשתתפות עצמית - טיפ השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר


אופניים חשמליים - רולטה ישראלית - לזכרו של ארי נשר - כתבת השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר


טיפים לביטוח סוכה - טיפ השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר


להטיל מס/קנס על תגמולי ביטוח לנוהגים ללא ביטוח חובה לרכב - כתבת השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר


ביטוח כל הסיכונים לתכשיטים יקרים ושחיה בים - טיפ השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר


ליברה במבחן הגימיקים הפלטפורמות ונטרול הונאות ביטוח - כתבת השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר


אמנון לוי "פנים אמתיות" ומיזם תשובה ביטוחית - טיפ השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר


חובת ההנמקה הלכה למעשה בראי בית המשפט - כתבת השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר


החובה להסביר העדרו של חריג - טיפ השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר


כוונת מרמה בתביעת חובה לאור התקנות - כתבת השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר


מדור פניות הציבור מטפל גם בביטוחי עסק - טיפ השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר


כל זכויות התוכן שמורות לקטיה שורצמן ולהוצאת "הסעיפים הגדולים" © Copyright