היום :

 

ביטוח - דף הבית I

 

טיפ השבוע I

הוסיפו למועדפים I

צרו קשר I

 

 

 

חדשות הביטוח ליום 4/9/2017

 

  חדשות     

  

חוקים פסיקה חוזרים

  

כתבות ומאמרים

       

עו"ד שמואל מורדעו"ד שמואל מורד הוא תושב רמת-גן, יליד 1941, נשוי ואב לשניים, בוגר האוניברסיטה העברית. שנים רבות שימש כמרצה מן המניין במכללה האקדמית בנתניה, הרצה במכון להשתלמות שופטים ע"ש י.זוסמן ובמכון להשתלמות עורכי-דין של לשכת עוה"ד. פרסם עשרות מאמרים בביטאון "הפרקליט" ובביטאונים נוספים.

 

עוד על מורד פורש


ממתי נכנס לתוקפו ביטול ביטוח חובה לרכב?

השופט יצחק עמיתקיימת דעה לפיה מדובר בביטוח שהיה תקף לפי הוראות הפקודה לגבי הניזוק, ועל חברת הביטוח שביטחה את הרכב בביטוח ובה לשאת בתשלום לניזוק, כאשר הפגם הוא בנוסח תנאי סעיף ביטול הפוליסה התקנית לביטוח חובה לרכב שאינו לוקח בחשבון את נושא 21 ימי החסד לכיסוי הניזוק לאחר ביטול הביטוח ולמעשה יש צורך בתיקון סעיף ביטול הפוליסה בכל הקשור בחישוב הפרמיה המוחזרת לאחר ביטולו של ביטוח החובה..
 

עוד על הביטוח במגזר


הוריקן הארווי נזקים וביטוח

איור של מכונית שוקעת במיםכאשר הסערה מגיעה לרמת רגיעה מגיע השלב של אומדן הנזקים הראשוני שמראה תוצאות מדהימות בהיקפן כאשר יותר מ 40,000 איש איבדו את ביתם האסון הטבע וכמיליון מכוניות נהרסו.

 

עוד על הוריקן וביטוח


בני נוער נוהגים באופנוע ובכלי רכב ללא רישיון

רישום אילוהטרציה של נהגת ללא רישיון יושבת על אופנוע חונהמחקר חדש ורחב היקף של עמותת אור ירוק חושף כי כל צעיר שני (50%) מודה כי נהג לפחות פעם אחת באופנוע או ברכב ללא רישיון. המחקר כלל כ-50 אלף תלמידי כיתות י"א שהשתתפו בתכנית "סינמה דרייב".

 
עוד על אופנוע ללא רישיון


בלוג השבוע: סוכן ביטוח לא בכל מחיר


נדחתה תביעה לפי שתי פוליסות לביטוח תאונות אישיות

פטיש של שופטים

שופטת  השלום בעפולה, שאדן נאשף-אבו אחמד דחתה את תביעתו של מבוטח לתשלום תגמולי ביטוח בגין תאונה לפי שתי פוליסות לביטוח תאונות אישיות שהיו בבעלותו. ברישום הרפואי הראשוני 3 חודשים לאחר האירוע הנטען, שצירף התובע לכתב התביעה, כותב מומחה אורתופד, בפרק "תלונות/סיבת הפגיעה": "תלונות על כאבים בצוואר וכאבים בכתף ימין. החמרה של הכאבים ביומיים האחרונים". אין ברישום האמור כל אזכור למעורבות התובע באירוע תאונתי שכתוצאה ממנו נגרם נזק גופני לכתף הימנית של התובע. מה עוד, שהתובע לא סיפק בתצהירו הסבר מדוע לא נרשם בתיעוד הרפואי הסמוך ביותר למועד התאונה, כי נפגע אגב ניסיונו להדוף את נפילתה של בתו מהכיסא.  

ת"א 23055-03-12 אוחנה נ' איי.די.איי. חברה לביטוח בע"מ 26/8/2017


האם מדובר במעשה מכוון או בתאונת דרכים?

גלגל רכב עם כיתוב: רכב חובהשופט השלום בקריות מאזן דאוד קבע, כי האירוע בו קיפחה המנוחה את חייה, מהווה "תאונת דרכים" כמשמעותו בחוק הפלת"ד. מדובר על  נסיעה כאשר בשלב מסוים במהלכה, המנוחה שישבה במושב ליד הנהג נפלה  מהרכב  ונהרגה. ניסיונה של המנוחה להתאבד נעשה לפני שנים עובר לתאונה. מאז, לא דווח על כל מחשבות אובדניות או ניסיונות אובדניים. גם אם חוותה המנוחה משברים קשים בחייה אין בכך כדי להצביע על כוונת התאבדות...התמכרותה לטיפה המרה, מצב הדיכאון המלווים את המנוחה כשזורם בדמה המשכר, השפיעו על חוסר אכפתיות וחוסר זהירות כאשר  פתחה את דלת הרכב בעת נסיעה ונשענה על הדלת , אך מכאן לא נובעת בהכרח מסקנה כי המנוחה התכוונה להתאבד.

 

ת"א 37373-10-13 צור(המנוח) ואח' נ' שירביט  ואח' 29/8/2017


מי אחראי לגניבתו של רכב שכור?

 

גלגל רכב עם כיתוב "רכב רכוש"שופטת השלום בתל אביב – יפו, דלית ורד קיבלה את תביעתה של חברה להשכרת רכב כלפי השוכרת בשל גניבת רכב כאשר נהג בו אדם אחר שאינו השוכרת. על פי תנאי חוזה ההשכרה הסטנדרטי רשאי לנהוג ברכב רק מי ששמו ופרטיו המלאים רשומים על גבי חוזה ההשכרה. במקרה הנדון הנתבע לא היה רשאי לנהוג ברכב משלא הודע לחברת ההשכרה, כי ינהג ברכב ולא נמסר לה רישיון הנהיגה על שמו. הנתבע יצא מהרכב על מנת לקחת שיק מלקוח של המכבסה, נכנס למשרדי הלקוח, והותיר את דלתות הרכב לא נעולות, כשמפתח הרכב בתוך מתג ההתנעה. משיצא הנתבע ממשרד הלקוח, הבחין כי הרכב אינו במקום בו החנה אותו, והבין כי הרכב נגנב.

 

תא"מ 53835-06-14 דומיקאר בע"מ ואח' נ' אליהו ואח' 27/8/2017


לחדשות קודמות

אחריותה של מבטחת להבטחותיו של סוכן הביטוח מטעמה

גלגל רכב עם כיתוב "רכב רכוש"

השופטת רבקה ארד מבית משפט לתביעות קטנות בראשון לציון קיבלה באופן חלקי את התביעה שהוגשה נגד חברת הביטוח לפיצוי רוכשת של רכב חדש שהסתמכה על הבטחתו של סוכן הביטוח לכיסוי ביטוחי התואם את הביטוח אשר הוצע לה באמצעות סוכנות הביטוח שעבדה עם היבואן של הרכב. התובע קיבל הצעה לרכוש כיסוי ביטוח באמצעות דלק מוטורס לפיו ככל והרכב יגנב או יוכרז אובדן גמור במהלך 12 החודשים הראשונים, יקבל רכב חדש מהחברה וזאת כאשר הביטוח לרכב חדש תמורת ישן באמצעות חברת הביטוח מוגבל ל 10% משווי הרכב. ממסכת הראיות עולה באופן ברור כי סוכן הביטוח היה מודע להצעה שקיבל התובע מדלק מוטורס לפיה במקרה של אובדן גמור או גניבה ב – 12 החודשים הראשונים, יקבל התובע רכב חדש מהחברה. את ההצעה הזו התבקש הסוכן להשוות ובהמשך אישר, לאחר בדיקה עם חתמת הנתבעת, כי יוכל לתת לתובע את אותם התנאים שהציעה דלק מוטורס. על בסיס נתונים אלו החליט התובע לרכוש פוליסה מהנתבעת.

ת"ק 55313-02-17 שמש נ' מגדל  27/8/2017


לא הוכחה כוונת מרמה מצד המבוטח

גלגל רכב עם כיתוב "רכב רכוש"מיכל הירשפלד, שופטת השלום בירושלים קיבלה את תביעתו של מבוטח לתשלום תגמולי ביטוח בשל נזק שנגרם לרכבו שהיה מבוטח בביטוח מקיף. השופטת לא מצאה בסיס עובדתי לטענה כי הנתבע קשר עם התובע בניסיון להונות את הנתבעת. בהתאם לראיות שהובאו בפני אין כל בסיס לקביעה כי הנתבע פעל בדרך כלשהי שיש בה כדי ללמד על כך שהיה בדעתו לסייע לתובע, אותו לא הכיר, לביים תאונה או לבצע מעשה תרמית כלפי הנתבעת בדרך כלשהי, לרבות בדרך של הגדלת הנזק הנטען מהתאונה. לאורך ההליך לא ניסה הנתבע לתמוך בדרך כלשהי בטענותיו של התובע ביחס להיקף המדויק של נזקיו.גם אם הנתבע לא היה עקבי בתיאוריו בענין. לא הוכח גם כי לנתבע היה אינטרס כלשהו שלא לומר אמת בענין התאונה לה גרם, גם אם הוא אינו נושא בהשתתפות עצמית כלשהי בגינה.

תא"מ 33048-02-16 שאהין נ' שוויקי ואח' 27/8/2017


המועד שבו מתבטל ביטוח החובה לרכב

 

גלגל רכב עם כיתוב: רכב חובהשופט העליון, יצחק עמית דחה ביום 24/8/2017  את בקשת הערעור על פסיקתו של המחוזי בתל אביב-יפו שניתנה בינואר 2017. מדובר במקרה שבו נהג אופנוע, ביטל ביזמתו את פוליסת החובה, החזיר לידי הפול את תעודת ביטוח חובה לרכב, זוכה בפרמיית הביטוח אבל המשיך לנהוג באופנוע לאחר הביטול ללא ביטוח ואז נפגע בתאונת דרכים.  סעיף 24 לפקודת ביטוח רכב מנועי קובע, כי לגבי ניזוק מתבטל ביטוח החובה רק כעבור 21 ימים מיום הביטול, אך במקרה הנדון מדובר במבוטח שביטל ביזמתו את הביטוח והחזיר את התעודה למבטח, כך שאין לראות בו ניזוק לפי הגדרתו בפקודה.

 

 רע"א  1736/17 פלוני נגד המאגר הישראלי לביטוח רכב ("הפול")


תדמית הביטוח במדיה - האם קיים סיכון פיסי לעוסקים בענף? - כתבת השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר


הצגת חריגים באתרי מבטחים - טיפ השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר


אופניים חשמליים הם רכב מנועי? אל תנהגו ללא ביטוח - כתבת השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר


הצגת שמו של סוכן ביטוח שעובד באמצעות סוכנות - טיפ השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר


חובת הנמקה של תשלום חלקי בתביעת ביטוח - כתבת השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר


חובת ההנמקה גם על תשלום לפנים משורת הדין - טיפ השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר


משבר טבע הקשר לביטוח ומשל הסנה - כתבת השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר


גבול אחריות לפריצה מעל לסכום ביטוח תכולה - טיפ השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר


מתחת לרדאר - רעידת אדמה בקרנות הפנסיה הוותיקות -  כתבת השבוע מאת עו"ד ארתור בלאייר


דרוש נוהל לעדכון יורשי משכנתא - טיפ השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר


ממשלת ישראל בישלה דייסה - לשוטרים ולסוהרים לא נתנה - כתבת השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר


טעות נפוצה בביטוח אובדן שכ"ד - טיפ השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר


האם יש צורך בהתייחסות מיוחדת לתובענות ייצוגיות? - כתבת השבוע מאת קטיה שורצמן


חשיבות שיתוף המבוטח בניהול תביעות תלויות - טיפ השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר


בריטניה: סיכול של 2,400 הונאות ביטוח במהלך 2016 - כתבת השבוע מאת קטיה שורצמן


כיסוי צד ג' בביטוח מבנה דירה בלבד - טיפ השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר


האירוע במפעל רותם אמפרט ישראל - כסדנה לביטוחי אחריות - כתבת השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר


כל זכויות התוכן שמורות לקטיה שורצמן ולהוצאת "הסעיפים הגדולים" © Copyright