היום :

 

ביטוח - דף הבית I

 

טיפ השבוע I

הוסיפו למועדפים I

צרו קשר I

אופניים חשמליים וביטוח חובה

היועצת קטיה שורצמן

יועצת הביטוח קטיה שורצמן

 

פתרונות ניהול סיכונים לחברות, יזמים, קבלנים, יועצים  וסוכנים.


הרשמה לטיפים מהאתר

הרשמה לטיפים מאתר הביטוח

 

שם

דואר אלקטרוני

 

 

 

 

 

אין להעתיק את המדריכים, לפרסמם או לעשות בהם כל שימוש אחר

 

 

 

 

לפי השלום האופניים החשמליים אינם מהווים כלי רכב מנועי


 

 אופניים חשמליים רכב מנועי? אל תנהגו ללא ביטוח

 

מאת: קטיה שורצמן יועצת לניהול סיכונים

 

 

 

אופניים חשמליים, צילום אילוסטרציההשופט אלדד נבו מהשלום בכפר סבא קבע בפסק דין 43305-07-16 פלוני נ' ישיר איי.די.איי חברה לביטוח מיום 16/8/2017, כי אופניים חשמליים, אכן מהווים רכב מנועי, כפי הגדרתו בחוק הפלת"ד.

 

כלי התקשרות שסיקרו את הפסיקה התקדימית התעלמו מהפואנטה שבתוצאה אליה הגיע השופט נבו: האופניים החשמליים, נחשבים כרכב מנועי אולם כפועל יוצא מכך, למי שרכב על אופניים חשמליים ונפגע מרכב מנועי אין זכות פיצוי לפי חוק הפלת"ד הואיל ולפי החוק נהיגה ברכב מנועי מחייבת ביטוח (ביטוח חובה לרכב) ומי שנוהג ללא ביטוח חובה  אינו זכאי לפיצוי ממבטחיו של הרכב שנהג עם ביטוח.

 

כל זה טוב ויפה ונכון אלא שמדינת ישראל מצד אחד מתירה ומכשירה נהיגה באופניים חשמליים אבל מצד שני אינה דורשת מחברות הביטוח ליתן כיסוי ביטוחי ואינה מפרסמת תעריף מיוחד לביטוח חובה לאופניים חשמליים, כדוגמת התעריף לביטוח חובה שמתפרסם מטעם הפיקוח על הביטוח לגבי כל שאר כלי הרכב המנועיים לגביהם מחייבת מדינת ישראל ביטוח חובה לרכב.

 

פסק הדין התקדימי והחדשני אומר בעצם שאין לרכב על אופניים חשמליים כלל וכלל.

 

לא רק שהרוכב ככל שייפגע על ידי רכב מנועי לא יזכה לקבל פיצוי מהנהג הרכב הפוגע (אלא אם כן יעלה בידו להוכיח רשלנות של נהג הרכב הפוגע לפי דיני הנזיקין) אלא שגם אם יפגע בעצמו בהולך רגל או ברוכב על אופניים ללא מנוע, בהיות האופניים רכב מנועי, יזכה הנפגע לפיצוי מקרנית שנועדה לפצות מי שנפגעו בתאונת דרכים כאשר לנהג אין ביטוח חובה לרכב, אולם לקרנית יש זכות חזרה לתבוע את הפיצויים ששילמה מנהג הרכב שנסע ללא ביטוח חובה תקף. כלומר, נהג האופניים החשמליים חשוף גם לתביעת חזרה של קרנית והכל בשל הסיבה שאין באפשרותו לרכוש ביטוח חובה בעבור שימוש באופניים חשמליים.

 

יותר מכך, הגדרת אופניים חשמליים ככלי רכב מנועי מוציאה מכלל כיסוי ביטוחי פגיעות של תלמידים שמבוטחים בביטוח תאונות אישיות לתלמידים ובנוסף לכך מוציאה מכלל כיסוי ביטוחי אחריות חוקית בשל שימוש באופניים חשמליים לפי פוליסות לביטוח אחריות חוקית לפי תנאי ביט שמוציאות אף הן מכלל כיסוי ביטוחי אחריות בשל שימוש בכלי רכב מנועי שחובה לבטחו בביטוח חובה לרכב.

 

פועל יוצא מכך הוא גם שלילת הכיסוי לפי הפוליסות המיוחדות לביטוח אחריות בשל שימוש באופניים חשמליים והכיסוי לפי פוליסות דירה באמצעות חלק מהמבטחים וזאת מהסיבה הפשוטה שמרבית הפוליסות לביטוח אחריות חוקית כלפי צד שלישי, אם לא כולן מחריגות אחריות הנובעת משימוש ברכב מנועי.

 

המסר של פסיקת השופט נבו בשורה האחרונה הוא: אל תרכבו על אופניים חשמליים! אם יפגע בכם רכב מנועי ולא תוכיחו אחריות של הנהג לפי דיני הנזיקין – תישארו ללא ביטוח ואם תפגעו במישהו אחר – גם אם לא תהיו אשמים (כי ביטוח חובה לרכב נבוסס על אחריות ללא אשם) יהא עליכם לפצות אותו גם אם התאונה נגרמה באשמתו, קרוב לוודאי בעקבות תביעת השבה של קרנית.

 

העניין הוא שפסק הדין האמור אינו סוף פסוק במובן ששופט אחר מבית משפט השלום, השופט מריו קליין, קבע, כי האופניים החשמליים אינם מהווים כלי רכב מנועי וזאת בפסק דין שניתן ביום 24/10/2015 בתא (ת"א) 23489-01-13  ש. צ נ' ביטוח ישיר חברה לביטוח בע"מ.

 

אולם פסק דין של שופט אחד בבית משפט השלום אינו מחייב שופט אחר, כך שככל שיגיע מקרה חדש לבית משפט השלום הפסיקה יכולה להיות כזו או אחרת לפי מיטב הבנתו של השופט שיושב בדיון.

 

מצד שלישי בבית המשפט המחוזי מתנהלת תביעה ייצוגית כנגד קרנית, משרד התחבורה והבטיחות בדרכים, המפקח על הביטוח, אגף השוק ההון הביטוח והחיסכון, משרד האוצר, הפול, המאגר הישראלי לביטוחי רכב בטענה שהאופניים החשמליים אכן מהווים רכב מנועי אולם את האחריות למצב שנוצר יש להשית על הנתבעים שמצד אחד מתירים ומעודדים את השימוש באופניים החשמליים ומצד שני מגלים חוסר אחריות בכל הקשור לנושא הביטוח.

 

וגם ביום 13/2/2017 הוגשה ליו"ר הכנסת והסגנים הצעת חוק של הח"כים יעקב מרגי, עודד פורר, ענת ברקו, יוסי יונה ומרב מיכאלי לפיה יש להחיל את חובת ביטוח החובה לרכב גם על אופניים חשמליים.

 

בהצעת החוק הוצע להוסיף להגדרה "רכב מנועי או רכב" בחוק הפלת"ד גם אופניים חשמליים. מאחר שפקודת ביטוח רכב מנועי (נוסח חדש), התש"ל–1970, מגדירה "רכב מנועי" כמשמעותו בחוק הפלת"ד, רכיבה באופניים חשמליים תחייב רכישת פוליסת ביטוח מתאימה, ובאופן זה יובטח כיסוי ביטוחי למעורבים בתאונות אופניים חשמליים

 

ראו גם:  

אופניים החשמליים, ביטוח, הפקודה והפלת"ד

אופניים חשמליים סיכון מבוטח שלא תומחר

חשמליים בחובה – אינטרס המבטחים

 

22/8/2017 


 

 

כל זכויות התוכן שמורות לקטיה שורצמן ולהוצאת "הסעיפים הגדולים" © Copyright