היום :

 

ביטוח - דף הבית I

 

טיפ השבוע I

הוסיפו למועדפים I

צרו קשר I

פרשת טבע ולקחי הסנה

היועצת קטיה שורצמן

יועצת הביטוח קטיה שורצמן

 

פתרונות ניהול סיכונים לחברות, יזמים, קבלנים, יועצים  וסוכנים.


הרשמה לטיפים מהאתר

הרשמה לטיפים מאתר הביטוח

 

שם

דואר אלקטרוני

 

 

 

 

 

אין להעתיק את המדריכים, לפרסמם או לעשות בהם כל שימוש אחר

 

 

 

 


 

משבר טבע הקשר לביטוח ומשל הסנה

מאת: קטיה שורצמן יועצת לניהול תביעות ביטוח וניהול סיכונים

 

 

הלוגו של חברת הסנה

יגאל אלון; "אלה שלא לומדים מההיסטוריה נידונו לחיות אותה שוב".

 

המשבר שפוקד עתה את ענקית התרופות מזכיר לוותיקי ענף הביטוח, את קווי הדמיון עם משבר חברת הביטוח הגדולה ביותר שפעלה אותה עת בישראל, היא חברת הסנה ומעלה על הפרק את הקשר שבין המשבר לבין הלחץ של גופי הביטוח (הממשלתיים והפרטיים) להוריד את מחירי התרופות, את אובדן המוטיבציה שפקד רבים וטובים בחברת הסנה והפגיעה במוטיבציה של עובדי טבע לאור שכר העתק המשולם למנהלים כושלים לעומת השכר הצנוע וחרב הפיטורין על הצוואר שהם מנת חלקם של עובדים מהשורה וכן שרטוט הקווים הרצויים לדמותו של מנכ"ל שמסוגל להוציא חברה גדולה ממשבר ענק.

 

התרחבות הסנה

חברת הסנה החלה בהרחבת הפעילות בתחילת שנות ה-70  כאשר הצעד המשמעותי הראשון היה פעילות כמבטח משנה בשוק הבינלאומי. חברת הסנה זכתה אמנם בסכום אגדי של פרמיה יחסית לאותם ימים (כ 81 מיליון דולר) אולם נאלצה לשלם בגין תביעות סכומים גבוהים בהרבה מהפרמיה אותה קיבלה (יש המעריכים את הסכום בכ 300 מיליון דולר). בתקופת השיא בשנות ה 80 החזיקה הסנה בכ 50% מהיקף פעילות הביטוח  בישראל. בשנת 1975הונפקה מניית  החברה בבורסה לניירות ערך בתל אביב ונחשבה כהשקעה טובה ע"י ברוקרים ומשקיעים פרטיים.

 

בסוף שנות ה-80 כללה קבוצת "הסנה", את החברות ותיקי הביטוח שנרכשו על ידי הנהלת החברה:

 

צור - חברה לביטוח בע"מ, נרכשה על ידי הסנה באמצע 1974 מידי בנק ארץ ישראל בריטניה, בעקבות קריסת הבנק. שמיר - חברה לביטוח בע"מ, הוקמה בסוף 1980 בשותפות בין הסנה (70%) וחברת אל-אד ונרכשה במלואה על ידי הסנה בשנת 1984. חברות צור שמיר אוחדו ונרכשו על ידי משפחת שניידמן שהפעילה את החברות ומאוחר יותר מכרה את תיק הביטוח לחברת כלל והרישיון משמש עד היום את החברה לביטוח ישיר. החברה הישראלית לביטוח משנה בע"מ. רותם - חברה לביטוח בע"מ, הוקמה בתחילת 1975 בשותפות בין הסנה (74%) וחברת הביטוח אליהו (26%) – החברה עבדה עם סוכנויות חיתום בלבד כעבור זמן רכשה הסנה את חלקו של אליהו ברותם. בסוף שנות ה 80 שמשה חברת הביטוח "אושיות" כסוכנות החיתום הגדולה ביותר של חברת רותם. בידרמן - חברה לביטוח בע"מ - חברת ביטוח שהוקמה בשנת 1975 בשותפות עם סוכן הביטוח הוותיק חנינא בידרמן, כששליש ממניותיה הוחזקו על ידי הסנה. כיום משמש רישיון החברה את הכשרה ביטוח. שמשון - חברה לביטוח בע"מ - הסנה רכשה 30% משמשון בשנת 1963, בשנת 1969 רכשה הסנה את מלוא השליטה בחברה. דקלה חברה לביטוח בע"מ – בשנת 1980 הושלמה השתלטות הסנה על החברה שנראה בתחילת הדרך וריטס ושמה הוסב ל"דקלה".

 

ההתדרדרות במצבה של הסנה החלה בשנות ה-80 לאחר שהתגלה ההפסד בגין ביטוחי המשנה ביטוח בחו"ל וההפסד החיתומי בגין עסקי הביטוח בארץ.

 

בשנת 1986 נעשו שינויים ארגוניים בחברה בעקבות החלטה לשים את הדגש על ריווחיות לפני הגודל. בשנים 1989–1990 מכרה הסנה חברות ונכסים במטרה לשמור על ההון העצמי ובכדי להגדיל את נפח הפעילות קלטה את התיק של חברת אושיות כתיק של סוכנות ביטוח שפעלה כאמור, באמצעות חברת רותם.

 

התרחבות טבע

בתחילת 2006 רכשה טבע את התרופות איווקס לפי שווי של 7.4 מיליארד דולר דבר רכישה שהפכה את טבע והפכה לחברת התרופות הגנריות הגדולה בעולם.

 

ביולי 2008 חתמה טבע על עסקה לרכישת חברת התרופות הגנריות האמריקנית באר, במרץ 2010 את  חברת התרופות הגרמנית רציופארם, בינואר 2011 רכשה את אינפרמסה, ביולי 2011 רכשה את חברת התרופות היפנית TAIYO, באוקטובר 2011 רכשה את לחברה האמריקנית ספאלון, במרץ 2015 רכשה טבע את חברת הביומד אוספקס ובחודש יולי 2015 רכשה את החטיבה הגנרית של חברת אלרגן האירית תמורת סכום שיא של  40.5 מיליארד דולר. בספטמבר 2015 את חברת ריסמה המקסיקנית, כעבור שנה הגישה טבע תביעה, שנדחתה ע"י בית משפט בניו יורק, נגד האחים אספינוזה, שהיו בעלי השליטה בריסמה, בשל הצגת מצגי שווא במועד חתימת הסכם הרכישה של החברה.

 

עכשיו מדברים בהנהלת טבע על צמצום הפעילות ממש כמו שדיברו ועשו בזמנם מנהלי הסנה. אלא שהתדרדרות המניה של טבע עולה לאין שיעור על ההתדרדרות שנרשמה בשמנה של מניית הסנה (12% בסך הכל).

 

בחברת הסנה החליפו את ההנהלה ומינו את מאיר שמיר שנודע כמנהל מבריק ומוערך כיו"ר החברה ואת עו"ד מיקי מילר כמנכ"ל, דבר שלא הועיל להצלת החברה ובסופו של דבר נדונו אקטואר הסנה, רן שפר, והמנכ"ל מיכאל מילר, לתקופות מאסר לאחר שהורשעו בעבירות על חוק ניירות הערך ועבירות נוספות, בהצגת נתונים כוזבים למשקיעים לגבי מצבה הכספי של החברה.

 

כיום מעריכים, כי הסיבות שבגללן קרסה הסנה, הן עסקת התרחבות כושלת (ביטוח משנה בחו"ל), שיווק ביטוח במחירי הפסד בשל התחרות בשוק ועלות מוגזמת ומופרזת בהחזקת כח אדם בשל הדומיננטיות של ארגון העובדים שהובל בזמנו ע"י אילן דור והביא בסופו של דבר להתפטרותו של מנכ"ל החברה המיתולוגי, איתן אבניאון לאחר שזה ביקש לפטר עובדים במטרה לייעל ולהבריא את החברה

.

חברת טבע נתונה בתחרות קשה בשל ירידת מחירי התרופות בשל לחץ של מבטחים בתחום ביטוח בריאות ממלכתיים ופרטיים שמעוניינים להוריד עד כמה שניתן את העלויות, ההתרחבות הבלתי מבוקרת בטבע בדומה להתרחבות של חברת הסנה הוכיחה את עצמה כטעות.

 

הצורך בפיטורי עובדים כאז גם עכשיו אמור להיתקל בהתנגדות עזה של הסתדרות העובדים והפוליטיקאים לאור שכר העתק ששולם ואשר אמור להיות משולם בעתיד לבכירי החברה.

 

האם מכירה של חברות שנרכשו במהלך ההתרחבות תביא את המזור לטבע? ראינו לפי פרשת הסנה, כי המכירה וההצטמצמות של החברות לא מנעה בסופו של יום את הקריסה. וכך גם המינוי של יו"ר ומנכ"ל חדשים שנחשבו כ"כוכבים" לא הועיל.

 

האמרה השחוקה "גדול מכדי ליפול" לא פעלה בסיפור של הסנה ונראה גם שאינה עובדת בסיפור של טבע.

 

המכה הקשה לטבע, היא לפני הכל בתחום האמינות. כאשר החברה מחפשת לעצמה מנכ"ל חדש, מן הראוי שהחיפוש ייעשה אחר אדם שיעשה מחברת טבע מותג, כפי שהיתה בעבר ויחזיר את האמון בחברה במקום לחפש מנכ"ל שהוא מותג ובעל אגו נפוח שעשוי לבוא לכדי ביטוי בתופעות כמו הפרעת קשב והתנחמדות מתנשאות שיש בהן כדי להביא על טבע את המכה הסופית.

 

ואפרופו בענייני מנכ"ל ניתן למצוא בקרב המנכ"לים שפרשו לאחרונה מתחום הביטוח בישראל (ואולי גם כאלו שטרם פרשו) אנשים חכמים, טובים וראויים כמו יונל כהן, למשל. אדם שגם יודע ומכיר מקרוב את מערכת ניהול התביעות במערך ביטוחי בריאות של חברות ביטוח, מידע שהוא חיוני לצורך הצלחתה של כל חברת תרופות שהיא.

 

 

6/8/2017

 

 
   

כל זכויות התוכן שמורות לקטיה שורצמן ולהוצאת "הסעיפים הגדולים" © Copyright