היום :

 

ביטוח - דף הבית I

 

טיפ השבוע I

הוסיפו למועדפים I

צרו קשר I

 

 

 

חדשות הביטוח ליום 18/7/2017

 

  חדשות     

  

חוקים פסיקה חוזרים

  

כתבות ומאמרים

       

עבד חסדייה, צילם דוברות שוק ההון ביטוח וחיסכון חסדייה עובד כעשר שנים בפיקוח על הביטוח. הוא התחיל במחלקת פנסיה וניהל את מחלקת קופות גמל. בתפקידו האחרון, כיועצה של הממונה היה חסדייה אחראי על הליך קביעת האסטרטגיה ותכניות העבודה ועל המעקב אחר יישומן. בין היתר, הוא ריכז את פעולות המעבר לרשות עצמאית. .

 

עוד על עבד חסדייה


ביטוח רחפנים בארה"ב

רישום של רחפןהתקנות החדשות דרבנו את השימוש המסחרי ברחפנים על פני קשת רחבה של תעשיות, החל מצילום וביטחון ועד לכיבוי אש ואכיפת חוק. אבל מספר חברות וגופים ציבוריים ניסו למצוא דרכים חדשות, בטוחות וחסכוניות להשתמש בטכנולוגיית הרחפנים. מרבית הפוליסות לביטוח מסחרי אינן מכסות  את הסיכון בכלל או מציעות הגנה בגבולות אחריות מוגבלים מאוד בעבור רחפנים

 

עוד על ביטוח רחפנים


תביעת תחלוף בבית המשפט רק לאחר מכתב לנתבע

צילום אילוסטרציה של יונה מחזיקה במכתבהצעת החוק אותה יזמו חברי הכנסת אורי מקלב ומשה גפני קובעת כי חברת ביטוח שברצונה להגיש תביעת תחלוף נגד צד שלישי לפיצוי או לשיפוי, בקשר לתגמולי ביטוח ששילמה החברה למוטב, תהיה חייבת לשלוח לצד השלישי הודעה בכתב על כוונתו להגיש נגדו תביעה כאמור 30 ימים לפחות לפני הגשת התביעה, כתנאי להגשתה. הודעה כאמור תכלול את שם המבטח ודרכי ההתקשרות עמו ופירוט של עילת התביעה, ויצורפו לה המסמכים המהותיים הנוגעים לתביעה

 

עוד על התחלוף והחוק


200 רכבי הצלה ביום

רכב הצלה. צילום באדיבות: אור ירוק23,577 – זהו מספר האנשים שנפגעו בשנת 2016 בתאונת דרכים. מתוכם, כמעט אלפיים בני אדם נפגעו באורח קשה. עבור נפגעים אלו, כל שנייה מרגע התאונה היא קריטית להצלת חייהם והמשך איכות חייהם. פינוי מהיר לבית החולים וקבלת טיפול רפואי מתאים הוא קריטי במקרים אלה, ועיכוב בקבלת טיפול עלול להוות גזר דין מוות עבור נפגעי תאונות הדרכים.


 
עוד על רכבי הצלה ביום


בלוג השבוע: סוכן ביטוח לא בכל מחיר


חיוב משטרת ישראל בשל נזק לרכב במרדף

רישום של סמל המשטרה

השופט  שלמה בנג'ו מבית משפט לתביעות קטנות בחיפה חייב את משטרת ישראל לפצות  בעל רכב שנפגע בחנייה מסודרת ע"י חשודים בעת מרדף. המשטרה טענה שאינה אחראית לנזק. ניתוח הראיות והנסיבות מלמד, כי השוטרים שביצעו את המרדף, יכלו בבירור לצפות כי ניהול מרדף בעיבורה של עיר, בתנאי מזג אויר גשום, עלול להביא להתרחשותה של תאונת דרכים, בה ייגרם נזק לרכוש או ייפגע אדם. פסיקה דומה ניתנה ביום 8/10/2015 ע"י השלום בקריות בתיק תאמ (קריות) 20725-08-14 הכשרה חברה לביטוח בע"מ נ' מדינת ישראל ענבל חברה לביטוח בע"מ.

ת"ק 7166-12-16 פירר נ' משטרת מרחב חוף / מטה מרחב חוף – חיפה 11/7/2017


אחריות בנזיקין של חברת חשמל

פטיש של שופטיםהשופט נצר סמארה מהשלום בת"א קיבל את התביעה בחלקה ופסק, כי על מנת להחיל את דוקטרינת "הודאה והדחה", יש צורך שהנתבע יודה בכל העובדות המהותיות המקימות את עילת התביעה. בנסיבות העניין, מקום, שהנתבעות מודות בעצם הפגיעה בכבל התת קרקעי אך אינן מודות באחריות הנתבעת 1 לפגיעה ואף מכחישות את היקף הנזק הנטען שנגרם לתובעת, לא ניתן להחיל את הדוקטרינה ונטל השכנוע אינו עובר לכתפי הנתבעות. הנתבעת 1 לא פעלה באופן סביר כאשר לא קיבלה לידיה את כל האישורים הדרושים לשם התחלת העבודה מושא התובענה, ובכלל זה האישורים הנדרשים מהתובעת, כאשר מחדלה זה הוא שגרם לפגיעה ברכוש של התובעת. מכאן שהנתבעת 1 התרשלה בביצוע תפקידה.

 

תא"מ 18949-10-15 חברת החשמל לישראל בעמ נ' י. ד. ברזאני בע"מ ואח' 2/7/2017


ביטוח רכוש תחת כיפת השמיים

צילום של להבהשופטת השלום בת"א, ד''ר פנינה נויבירט,  קיבלה את תביעת המבוטחים כנגד הראל, לתשלום תגמולי ביטוח בגין נזקי שריפה. בתוך כך, נדחו טענותיה של הראל בנוגע לכיסוי הביטוחי. בנסיבות המקרה נקבע, כי חלקו הארי של הציוד מבוטח על פי הפוליסה, לו ביקשה הראל להחריג כיסוי ביטוחי אף לנכסים רב תכליתיים, היה עליה להחריגם באופן מפורש וגלוי בהתאם לסטנדרטים הנדרשים על פי סעיף 3 לחוק חוזה הביטוח, סעיף 12 לחוק החוזים וההלכה הפסוקה. לא הוכח כי נפל פסול בהתנהלות הסוכן בשיווקה של הפוליסה. עצם הציפיה או התקווה של התובעים (בדיעבד) כי ציוד וחומרים המשמשים לבתי צמיחה – יהיו מבוטחים מחמת שהם מפורקים המונחים במערום – אינה כשלעצמה הוכחה להתרשלותו של סוכן הביטוח.

 

ת"א 24651-10-12 קדמון ואח' נ' שאול ואח' 29/6/2017


לחדשות קודמות

חישוב משכורת לקרן פנסיה

איור של מסמכים

השופטת א' רימון-קפלן ונציגי הציבור מ' רון, א' בוך מהאזורי לעבודה דחתה את התביעה ופסקו כי התובעת צברה בקרן מבטחים ובקרן גלעד ותק פנסיוני שהיה מאפשר לה לקבל פנסיה מכל אחת מהקרנות, גם אלמלא הסכם הרציפות. במצב זה, הואיל והתובעת פרשה לגמלאות לאחר מועד כניסתו לתוקף של התקנון האחיד, זכויותיה לפנסיה מקרן מבטחים, לרבות בגין אופן חישוב המשכורת הקובעת, היו נקבעות לפי התקנון האחיד, ואילו זכויותיה בקרן גלעד, לרבות בגין אופן חישוב המשכורת הקובעת, היו נקבעות לפי תקנון גלעד במועד פרישתה, כפי שנעשה בפועל. עוד נקבע כי, הסכם הרציפות איפשר לתובעת לצרף את זכויותיה הפנסיוניות בגין כלל תקופת עבודתה וביטוחה הפנסיוני, לרבות בגין תקופת עבודתה במדינה.

תע"א 3602-07 גלינה בובר נ' מבטחים מוסד לביטוח סוציאלי של העובדים בע"מ ואח' 29/6/2017


חוק המשכון מגלם את זכות התחלוף

גלגל רכב עם כיתוב "רכב רכוש"שופטת השלום בפ"ת, אשרית רוטקופף פסקה בתיק בנושא תגמולי ביטוח בגין אובדן גמור לרכב שהיה לגביו משכון, כי סעיף 9(א) לחוק המשכון מגלם את זכות התחלוף, המבוססת על דיני עשיית עושר ולא במשפט. שטר המשכון מכוחו נרשם המשכון על הרכב אצל רשם המשכונות כולל סעיף מפורש המחיל עצמו גם על זכותו של הממשכן לקבל תגמולי ביטוח ועל כל זכות לשיפוי בגין הרכב הממושכן באם יינזק. מכאן שיש לראות את כספי התגמולים – לאור הוראת סעיף 9(א) האמור ובפרט מכח ההוראות הנ"ל בשטר המשכון וברישומו – חלק בלתי נפרד מהמשכון.       

ה"פ 43465-12-16 מנורה מבטחים ביטוח בע"מ נ' יאגודייב ואח'  3/7/2017


כלל העיפרון הכחול בבירור תביעה

  

גלגל רכב עם כיתוב: רכב חובההשופט הבכיר ד''ר מנחם (מריו) קליין מהשלום בת"א פסק לגבי בקשתה של חברת ביטוח בתיק פלת"ד לקבל גילוי מסמכים שמכוון למחלקת רווחה, כי אין לקבוע חובת גילוי כללית בלתי-מבוקרת, אך גם אין לקבוע, בשום פנים, חיסיון גורף. מקום בו הדבר אפשרי, על הרשות לסמן ב"עפרון כחול" את החלקים שלא ניתן לגלותם, ולפרסם את היתר. על בית-המשפט לשקול את האינטרסים המתנגשים – האינטרס הציבורי והפרטי שבאי – גילוי המידע, מחד גיסא, והאינטרס הציבורי והפרטי בקיום הליך הוגן, מאידך גיסא. האיזון בין אינטרסים אלו הוא שיכריע אם תיפתח הדרך לחשיפת העניין ואם לאו. כאשר בידי שירותי הרווחה מידע שיכול להביא לידי עשיית צדק בבית המשפט, ולמנוע פגיעה בקניין אחד הצדדים, בניגוד לחוק-יסוד: כבוד האדם וחירותו וכשהאיזון הנכון בין הזכויות של הצדדים והאינטרס הציבורי ייעשה בסופו של דבר רק לאחר שבית המשפט יעיין במסמכים, אין מנוס מהמסקנה שבמצב שכזה יש להפעיל את עיקרון "עיפרון הכחול".

 

ת"א 5588-04-15 מרציאנו נ' שומרה    30/6/2017


האם יש צורך בהתייחסות מיוחדת לתובענות ייצוגיות? - כתבת השבוע מאת קטיה שורצמן


חשיבות שיתוף המבוטח בניהול תביעות תלויות - טיפ השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר


בריטניה: סיכול של 2,400 הונאות ביטוח במהלך 2016 - כתבת השבוע מאת קטיה שורצמן


כיסוי צד ג' בביטוח מבנה דירה בלבד - טיפ השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר


האירוע במפעל רותם אמפרט ישראל - כסדנה לביטוחי אחריות - כתבת השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר


הצעת ביטוח שלא צורפה לפוליסה - לא רק חובת הגילוי - טיפ השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר


תדמית הביטוח במדיה - ויקטימולוגיה של הענף כתבה רביעית - כתבת השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר


אישור קיום ביטוחים אינו מחייב הפעלת הביטוח ע"י המבוטח - טיפ השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר


טעויות שגורות ביחס לביטוח דירות - כתבת השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר


סוגיית ביטוח אובדן שכר דירה בדירות במגדלים - טיפ השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר


האבסורד של כחלון: הוזלת חובה לדו גלגלי, לא תועיל לחסרי רישיון נהיגה  - כתבת השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר


לא בכל המקרים ידיעת סוכן על תביעה מהווה ידיעת המבטח - טיפ השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר


תדמית הביטוח במדיה - כתבה שלישית - כוחה של בורות - כתבת השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר


דרוש אתר ביטוח לכל סוכן - טיפ השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר


בעקבות תיק פולק: על רגולציה ומיגון - כתבת השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר


פרמטר גיאוגרפי בקביעת גבול אחריות בצד ג' בביטוחי פרט - טיפ השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר


חבות המבטח בנזק וסכום ההשתתפות העצמית - כתבת השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר


רובוטים בעלי יכולת לימוד עצמי ושימוש בדואר אלקטרוני - טיפ השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר


כל זכויות התוכן שמורות לקטיה שורצמן ולהוצאת "הסעיפים הגדולים" © Copyright