היום :

 

ביטוח - דף הבית I

 

טיפ השבוע I

הוסיפו למועדפים I

צרו קשר I

 

 

 

 

חדשות הביטוח ליום 6/3/2018

 

  חדשות     

  

חוקים פסיקה חוזרים

  

כתבות ומאמרים

       

איור של יד מפעילה מריונטההוראות החוזר  מאפשרות תקופות מעבר שונות לסעיפים השונים שמגיעות עד כדי תשע שנים שנים מיום פרסום החוזר והן מגבילות חברות בדירקטוריון של גוף מוסדי לאדם אשר קרוב משפחה שלו מכהן בתפקיד משפיע בגוף המוסדי ובעל תפקיד מרכזי עי בחברת האם של הגוף המוסדי לא יוכל לכהן כחבר דירקטוריון.  כן לא יוכל לכהן כחבר דירקטוריון בעל תפקיד ביצועי.

 

עוד על בעל שליטה לא דירקטור


גמלת סיעוד לא תושפע משיפור

ח"כ אלי אלאלוף יו"ר וועדת העבודה והרווחהעוד נקבע בתקנות, כי במידה וחלה החמרה במצבו של אדם סיעודי, אשר מזכה אותו בהגדלת שיעור קצבת הסיעוד שהוא מקבל מהמוסד לביטוח לאומי, הוא יקבל את הקצבה המוגדלת תוך שבוע בלבד. זאת במקום הצורך להמתין לקבלת הקצבה עד ראשית החודש שלאחר הבדיקה המחודשת של מצבו, כפי שנהוג כיום.
 

עוד על סיעוד לא יושפע משיפור


ביטוח שינוי מן בארה"ב

דנה אינטרנשיונאלמחקר חדש מגלה כי יותר חולים מאשר אי בעבר עוברים ניתוחי שינוי מין. הניתוחים ברובים אינם מכוסים על ידי תוכניות ביטוח בריאות.  המצב בארה"ב לגבי ביצוע הניתוחים עבר שינוי משמעותי במהלך שני העשורים האחרונים.  נראה שהמצב משתפר, אבל עדיין יש צורך בעבודה רבה על מנת לשפר את הגישה המוטעה של שירותי הבריאות כלפי אוכלוסיית הטרנסג'נדריים בארה"ב, ויש צורך לערוך מחקרים נוספים.

 

עוד על ביטוח שינוי מין


נשים נהגות טובות יותר מהגברים

אילוסטרציה של רכב ואישהבמשך שנים רווחת בחברה הישראלית תפיסה לפיה נשים נוהגות פחות בטוח מגברים. מנתוני  עמותת אור ירוק המתפרסמים לרגל יום האישה הבינלאומי שחל ב- 8 למרץ, עולה כי  הסטיגמה הזו איננה נכונה ובמקרים רבים נשים דווקא נוהגות בטוח יותר.

 

עוד על נשים נהגות טובות


בלוג השבוע: סוכן ביטוח לא בכל מחיר


הנתבע נמצא אחראי לגניבתו של רכב שכור

רכב פרטימרים ליפשיץ-פריבס שופטת השלום בירושלים חייבה את שוכר הרכב לפצות את חברת ההשכרה בשל גניבתו וקבעה, כי הנתבע אחראי מחמת התרשלותו ובשל הפרת החוזה לנזקי התובעת בגין גניבה של רכב השכור. על הנתבע ששכר את הרכב מהתובעת מוטלת האחריות לנהוג בזהירות בהחזקתו ועליו הנטל להוכיח כי לא התרשל בשמירה עליו. הנתבע אחראי מחמת התרשלותו ובשל הפרת החוזה לנזקי התובעת עקב האירוע . בהחזרת המפתח ללא השביב הנדרש למניעת גניבה, יש משום התרשלות מצד הנתבע בשמירה על הרכב.

תאמ (י-ם) 35531-09-15‏ ‏ אלדן  נ' ישראל יפרח 18/1/2018


פיצוי בנזיקין בשל נהיגה באופנוע ללא ביטוח חובה

אופנועשופט השלום בתל אביב – יפו, שי משה מזרחי, קיבל באופן חלקי את תביעתו של רוכב האופנוע שנהג ללא ביטוח חובה בניכוי אשם תורם של התובע בשיעור של 20% לקרות התאונה. השופט קבע, כי גרסתו של הנפגע לאירוע התאונה מתיישבת יותר מגרסתה של הנהגת עם הראיות ועם השכל הישר. לנפגע אכן הייתה זכות הקדימה בכביש הפתוח לפניו בעוד הנהגת ביקשה לפנות שמאלה והייתה צריכה לשים ליבה לרכבים הבאים מולה/לצידה, לא רק בשל תאורת האופנוע, אלא גם נוכח הימצאותה של תאורת דרך במקום, כפי העולה מהודעתה של הנהגת במשטרה. משכך אחראית הנהגת לתאונה.

ת"א 17948-10-15 פלוני נ' נ' א' והפניקס  18/2/018


העליון: אדם שנפגע ע"י רכב חולף כאשר ירד מאוטובוס בעקבות ריב עם הנהג נפגע כהולך רגל

כיתוב של ביטוח חובהשופטת העליון י' וילנר דחתה ערעור על פסק דין חלקי של המחוזי שקבע, כי אדם שנפגע ע"י רכב חולף בשעה שירד מאוטובוס לאחר ריב עם הנהג, נפגע כהולך רגל ולא כנוסע באוטובוס. המחוזי קבע כי מעת שהתובע ירד מהאוטובוס ועד שהוא נפגע מהרכב החולף הספיק הוא לצעוד כ- 2.2 מטרים. בנסיבות אלו, ומשפגיעתו של התובע נגרמה כתוצאה מהמגע שנוצר עם הרכב החולף ולא כתוצאה ישירה של ירידתו מהאוטובוס, נקבע כי לא מתקיים קשר סיבתי בין השימוש שעשה התובע באוטובוס לבין פגיעתו בתאונה. על כן, קבע בית המשפט המחוזי כי התובע נפגע מהרכב החולף בהיותו הולך רגל.

רע"א9136/17 וע"א 9139/17 פלוני ומגדל נ' פלוני ואח' 4/3/2018


 

לחדשות קודמות

הסדר פשרה בייצוגית בגין תביעה בקשר לעמלות ביטוח בנק למשכנתאות

פטיש של שופטיםאסתר שטמר שופטת המחוזי מרכז-לוד אישרה הסכם פשרה בתביעה ייצוגית נגד בנק למשכנתאות בקשר לתביעה שעניינה תשלום עמלות ביטוח מבנה בביטוח שנערך לצורך משכנתא באמצעות הבנק. לטענת המבקשים, ערך המבנה חושב למעלה מערכו האמיתי בשל שיטת חישוב לא נכונה שלקחה בחשבון גם את מרכיב הקרקע. בתביעה המתוקנת הוסיפו המבקשים כי הבנק גבה עמלה שנגזרת מגובה פרמיית הביטוח, וכי הגורמים המבטחים שייכים לקבוצה אליה משתייך הבנק ומכאן נובע האינטרס המובהק להגדיל את סכום הביטוח.

תצ (מרכז) 5676-08-07‏ ‏ גור-אריה מינצר נ' בנק לאומי למשכנתאות בע"מ 26/2/2018


הגדלת ערבון לערעור בעליון

שטרות של כסף ישראליהרשם גלעד לובינסקי זיו מבית המשפט העליון קיבל את בקשת המשיבים להגדלת גובה העירבון בערעור, אשר הועמד על ידי המזכירה הראשית על סכום של 40,000 ש"ח. המערערים מתנגדים לבקשה. השופט מצא, כי מכלול הנסיבות אינן מצדיקות קביעת עירבון בסכום של 100,000 ₪  (לפחות), כפי שביקשו המשיבות. זאת, בין היתר, בשים לב לכך שמדובר בקבוצת משיבות אחת בלבד; לשוני שנזכר לעיל בין ההליך בערכאה הדיונית לבין ההליך בערכאת הערעור; ולסכומי העירבון הנוהגים בבית משפט זה בהליכים דומים. תחת זאת, ולאחר איזון בין השיקולים השונים, החליט השופט להיעתר לבקשה ברובה ולהגדיל את העירבון לכדי סכום של 85,000 ₪.

ע"א  9226/17 - א' ערן פולק ואח' נ'ALLIANZ VERSICHERUNGS-AG ואח'   4/3/2018


המבוטח לא הוכיח את אירוע הפריצה

 

פטיש של שופטיםאריה ביטון שופט השלום בתל אביב – יפו דחה תביעה של מבוטח נגד חברת ביטוח שדחתה את תביעתו לתשלום תגמולי ביטוח בגין נזק פריצה לביתו של המבוטח. משנמצא, כי המבוטח לא עמד בנטל ההוכחה לשכנע כי אירע מקרה הביטוח המזכה אותו בתגמולי ביטוח. יחד עם זאת נפסק, כי אף חברת הביטוח  לא עמדה בנטל ההוכחה המוטל על כתפיה להוכיח כי התקיים החריג הקבוע בסעיף 25 לחוק חוזה הביטוח למרמה בתביעת תגמולים.

              

ת"א 44495-02-14 מימון נ' מנורה מבטחים ביטוח בע"מ 25/2/2018


מבוטחים בעל כורחם - כתבת השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר


תכשיט או שעון חלופי - כך עושים את זה בארה"ב - טיפ השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר.


ביטוח אחריות מקצועית של חברי נציגות דיירים בבית משותף - כתבת השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר


פרסום פרטי מבוטחים וחוק הגנת הפרטיות - טיפ השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר.


הצעת חוק מוסד ליישוב סכסוכים בביטוח - כתבת השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר


להחיל חוזר יישוב תביעות על עסקים קטנים  - טיפ השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר.


קנבוס רפואי והחריג בביטוח רכב - כתבת השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר


האם ניתן עפ"י דין לקבוע השתתפות לפי גיל/וותק?  - טיפ השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר


הכרעות הפיקוח בפניות הציבור ינואר 2018 - כתבת השבוע מאת קטיה שורצמן


נכון ולא נכון לגבי ביטוח נזקי טבע בדירה  - טיפ השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר.


ביטוח חובה אחד לנהג יחיד בשני רכבים - כתבת השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר.


חריגים לכיסוי נזקי טבע בביטוח רכוש עסקי  - טיפ השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר.


ניסוח חסר משמעות בחלק מאישורי הביטוח - כתבת השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר


דרושה אחידות שפה בחוזי ביטוח -  טיפ השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר


תדמית הביטוח במדיה - מה בכל זאת ניתן לעשות? - כתבה שביעית -  כתבת השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר


שימו לב לחריג סיכוני טרור בביטוחי סייבר - טיפ השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר


ניסוח תמוהה של השתתפות עצמית בביט אש 2016 - כתבת השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר


סקר למיגון העסק - לפני או אחרי הכיסוי? - טיפ השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר

כל זכויות התוכן שמורות לקטיה שורצמן ולהוצאת "הסעיפים הגדולים" © Copyright