היום :

 

ביטוח - דף הבית I

 

טיפ השבוע I

הוסיפו למועדפים I

צרו קשר I

 

 

 

 

חדשות הביטוח ליום 26/1/2018

 

  חדשות     

  

חוקים פסיקה חוזרים

  

כתבות ומאמרים

       

חכם כדורי אהרון, ז"לעו״ד חכם-אהרון היה מוותיקי וממייסדי ענף הביטוח הימי בישראל וכיהן בתפקידים בכירים בשוק ביטוח והמטענים. בשנת 1972 פרש מהסוכנות והקים את סוכנות הביטוח הימי המשפחתית "אטלס ביטוחים בע״מ", מורשת לוידס. עו״ד חכם אהרון שימש כמנכ״ל אטלס עד 2002, ומאז פרישתו מנהלים אותה שני בניו, אוהד ורונן הנחשבים אף הם כברי סמכא בתחום הביטוח הימי בישראל.

 

עוד על חכם כדורי אהרון


אתר חדש לסוכנות נגה של יצחק יעקב

האתר החדש של סוכנות נוגהסוכנות הביטוח "נוגה" מתמחה בהתאמה של פתרונות ביטוח לאנשים פרטיים וחברי ארגונים ביניהם עמותת בוגרי בנק לאומי תוך בירור יסודי של צרכי הלקוח והתאמה אופטימאלית של פתרונות הביטוח לשיקולו של הלקוח לאחר הצגת פתרונות ההגנה הביטוחית למכלול הסיכונים האפשריים.

 

עוד על אתר יצחק יעקב


הצגת המנכ"ל החדש, הלל דמלין בנשף סוויס רי

הילל דמלין המנכ"ל החדש של סוויס רי ישראלבנשף המסורתי לקראת השנה החדשה של מבטח המשנה, סוויס רי שהתקיים במועדון, ריי ביפו, בירך הלל דמלין המנכ"ל החדש את צמרת שוק הביטוח שנכחה במפגש המרתק ודיבר על אודות אסונות הטבע שפקדו את העולם במהלך שנת 2017 בציון העובדה שפחות ממחצית מהנזקים היו מבוטחים. אסונות הטבע, אירמה, הארווי ומריה, גרמו לנזקים מבוטחים בשיעור של כמאה וארבעים מיליארד דולר

 

עוד על נשף סוויס רי


הולכי רגל נהרגו

הולכת רגל במעבר חציה לפי צילום של אור ירוקהצעת חוק חדשה של חברת הכנסת איילת נחמיאס ורבין מהמחנה הציוני שהונחה על שולחן הכנסת ב-4 בדצמבר 2017, מבקשת לרסן את מהירות נסיעת כלי הרכב בסביבת מוסדות החינוך באמצעות הגבהת מעברי החציה ובכך לצמצם את היפגעותם הגבוהה של הולכי הרגל: "הצעת חוק זו נועדה לגרום להאטת רכבים בקרב מעברי החציה הנמצאים בסמוך למוסדות חינוך. הנתונים האמורים חמורים ויש להידרש אליהם ולבצע שינוי חקיקה באופן מידי.

 

עוד על הולכי רגל נהרגו


בלוג השבוע: סוכן ביטוח לא בכל מחיר


אושר הסדר פשרה בייצוגית בגין התיישנות תביעת נכות

צילם אילוסטרציה של סטופרהשופטת גילה כנפי-שטייניץ, סגנית נשיא המחוזי בירושלים קיבלה בקשה לאישור הסדר פשרה בתובענה ייצוגית בטענה שהמבטחת מתעלמת מהוראת תיקון מס' 6 לחוק חוזה הביטוח, שנכנס לתוקפו ביום 18/3/14, לפיו יש למנות התיישנות תביעות נכות ממחלה או מתאונה, תימנה תקופת מהיום שקמה למבוטח זכות לתבוע תגמולי ביטוח.  "בתשובתה לבקשת האישור טענה המשיבה, כי בעקבות הגשת הבקשה ערכה בדיקות מקיפות במערכותיה וגילתה כי אכן בחלק ממערכותיה, המשמשות למתן מענה למבוטחים, לא עודכן נוסח התשובה, בכל הקשור לתקופת ההתיישנות, במועד בו נכנס התיקון לתוקפו, אלא במועד מאוחר יותר, ולכן בחלק מן המקרים נקטו מכתבי הדחייה את נוסח הדין שלפני התיקון".

ת"צ 43162-04-16 נצר נ' הראל  15/1/2018


אין כיסוי לאחריות בשל נזק לרכוש השייך למבוטח לפי פוליסת הרכב

 

כיתוב רכב רכושהרשמת הבכירה,  אביגיל ון-קרפלד בית משפט לתביעות קטנות בירושלים דחתה על הסף תביעה  לתשלום פיצוי כספי בגין נזקי רכוש שנגרמו לרכב התובע, בעקבות תאונת דרכים. במרכז החלטת בית המשפט, עומדת שאלת תחולתו של הסייג שמחריג מתחולת הפוליסה רכוש שמעצם טיבו וטבעו שייך למבוטח או נמצא בפיקוחו ובשליטתו. במקרה הנדון, המבוטח פגע בנכס אשר היה בבעלותו (הרכב בו נהג בנו), ועל יסוד הפרשנות שנקבעה בפסיקה לתחולת חריגי הכיסוי הביטוחי, יש לקבוע, כי דין התביעה להידחות בהעדר כיסוי ביטוחי. הרציונל של החריג הוא, שלא להרחיב את תחולתה של הפוליסה על רכוש שמעצם טיבו וטבעו שייך למבוטח או נמצא בפיקוחו ובשליטתו, וראוי לביטוח נפרד.

ת"ק 20098-07-17 חדד נ' בסט קאר חברה לשרותי רכב בע"מ 2/1/2018


נדחתה בקשה לאכיפת פסק דין זר

 

פטיש של שופטיםשופטת השלום בקריות לובנה שלאעטה חלאילה דחתה בקשתה של חברת ביטוח בלגית, לאכיפת פסק חוץ שניתן על ידי בית המשפט בבלגיה. נפסק, כי  על אף שאין מניעה עקרונית וקטיגורית מכך שבקשה לפי חוק אכיפת פסקי חוץ תוגש על ידי מי שלא היה צד להתדיינות להליך שהוליד את פסק החוץ, המבקשת במקרה זה, לא הצביעה על זיקה המבססת את זכותה החוקית לפנות בהליך זה. מדובר על בקשה לאכיפת פסיקת בית משפט בבלגיה, אשר הרשיע את המשיב, תושב ישראל, בפלילים בגין עבירה של אינוס קטינה. המבקשת, חברת ביטוח בלגית שביטחה את אביה של הנפגעת ומשפחתו, בפוליסת ביטוח משפחתית, שילמה לנפגעת את הפיצויים והוצאות המשפט שנפסקו לחובת המשיב ובהליך כאן היא מבקשת אכיפת פסה"ד שניתן. 

 

ת"א 46824-02-15 KBC VERZEKERINGEN NV נ' וולינסקי 7/1/2018


 

לחדשות קודמות

קיימת אפשרות לחוסר סימטריה בין סכום הביטוח לקביעת פרמיה לבין הפיצוי

פטיש של שופטיםהשופטת צילה צפת, סגנית נשיא המחוזי בתל אביב – יפו דחתה בקשה לאישור תובענה ייצוגית בטענה כי המשיבות מבצעות חיוב יתר בעת שהן מוכרות פוליסות ביטוח מקיף לרכב לפי שווי רכב הגבוה משווי הרכב בפועל, כפי שהוא משוקלל על ידן בעת מקרה ביטוח. לאור האמור בחוזר הביטוח ופסיקת בתי המשפט, אין פסול בחוסר הסימטריה שבין דמי הביטוח לבין תגמולי הביטוח, ובלבד שחוסר זה גולה למבוטחים.  

ת"צ 16089-01-14 אברהם ואח' נ' הפניקס ואח' 27/12/2017


העליון דחה ערעור על הבסיס לחישוב שכר עבודה

שטרות של כסף ישראלישופטת העליון י' וילנר דחתה ערעור על פסיקת המחוזי לעניין חישוב בסיס השכר לפיו חושב הפיצוי המגיע למערער בגין תאונת עבודה. "אחת מטענותיו המרכזיות של המבקש נוגעת לבסיס שכרו. בקביעתו בעניין זה קיבל בית משפט השלום את עמדתו של המבקש לשכר גבוה בהרבה מהשכר המצוין בתלושי השכר, וזאת בהתבסס על הרישומים שערך המבקש. די בטעם זה כדי לדחות את טענת המבקש לבסיס שכר כפול כמעט מזה שנקבע על-ידי בית משפט השלום. מה גם שמדובר בקביעה המעוגנת בעדויות ובראיות שהובאו לפני בית משפט השלום, אשר ערכאת הערעור לא תיטה להתערב בה אלא במקרים חריגים".

רע"א  9311/17 פלוני נ' פלוני, חברת הגיחון בע"מ ואיילון חברה לביטוח בע"מ 23/1/2018


תניית שיפוט זר בתביעה ימית

 

ספינה בנמל חיפהשופט העליון  נ' הנדל קיבל את הערעור על פסיקת בית המשפט לימאות בחיפה שהכריע בחיוב בשאלה: האם תניית שיפוט זר שנכללה בשטרי מטען שהוצאו על ידי חוכרת משנה של האונייה "THOR HORIZON" (להלן: האונייה) חלה על תביעת החפצא שהגישו המערערות נגד האונייה? נגזר מכך, כי הפורום המחייב הוא באנגליה. עוד נקבע, כי זהו הפורום הנאות. בהתאם, עיכב בית המשפט את ההליכים. טענתן המרכזית של המערערות היא כי הפורום המחייב והנאות לבירור התביעה הוא בישראל. לעמדתן, תניית השיפוט הזר אינה חלה על המקרה. כך הוחלט ע"י השופט הנדל אליו הצטרף השופט ד' מינץ כנגד דעתו החולקת של השופט י' עמית. השופט ד. מינץ " במחלוקת שנתגלעה בין חבריי, דעתי כדעת חברי השופט הנדל. גם לדעתי יש לקבל את הערעור, לבטל את הכרעתו של בית המשפט לימאות בעניין עיכוב ההליכים, ולהחזיר את התיק להישמע לפניו."

 

ע"א  8205/16 CONTRASTOCK OY ואח' נ' האוניה, THOR HORIZON 25/1/2018

 


קנבוס רפואי והחריג בביטוח רכב - כתבת השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר


האם ניתן עפ"י דין לקבוע השתתפות לפי גיל/וותק?  - טיפ השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר


הכרעות הפיקוח בפניות הציבור ינואר 2018 - כתבת השבוע מאת קטיה שורצמן


נכון ולא נכון לגבי ביטוח נזקי טבע בדירה  - טיפ השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר.


ביטוח חובה אחד לנהג יחיד בשני רכבים - כתבת השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר.


חריגים לכיסוי נזקי טבע בביטוח רכוש עסקי  - טיפ השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר.


ניסוח חסר משמעות בחלק מאישורי הביטוח - כתבת השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר


דרושה אחידות שפה בחוזי ביטוח -  טיפ השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר


תדמית הביטוח במדיה - מה בכל זאת ניתן לעשות? - כתבה שביעית -  כתבת השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר


שימו לב לחריג סיכוני טרור בביטוחי סייבר - טיפ השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר


ניסוח תמוהה של השתתפות עצמית בביט אש 2016 - כתבת השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר


סקר למיגון העסק - לפני או אחרי הכיסוי? - טיפ השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר


ביטוח רכוש ואחריות בגין הפקת אירועים - כתבת השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר


קיימת הגדרת תביעה בתקנות לביטוח רכב - טיפ השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר


אחריותה המקצועית של חברת ביטוח בחידוש פוליסה - כתבת השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר


אחריותו המקצועית כיום של סוכן המחר - טיפ השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר


המורכבות של ניהול תביעות בבית משפט  ע"י מבטח - כתבת השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר


תגמולי הביטוח שלא במחלוקת וצד ג' - טיפ השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר


כל זכויות התוכן שמורות לקטיה שורצמן ולהוצאת "הסעיפים הגדולים" © Copyright