היום :

 

ביטוח - דף הבית I

 

טיפ השבוע I

הוסיפו למועדפים I

צרו קשר I

 

 

 

חדשות הביטוח ליום 17/8/2017

 

  חדשות     

  

חוקים פסיקה חוזרים

  

כתבות ומאמרים

       

גרג אבוט, מושל טקססהמשמעות ההגבלה היא ייקור ביטוח הבריאות בעבור המבוטחות שמעוניינות לרכוש את הכיסוי בעבורו ייאלצו מעתה לשלם תוספת פרמיה שנעה 12 $ עד 80 $ בשנה. מסיבה זו אמרו מבקרים דמוקרטיים של החוק שמדובר למעשה באילוץ נשים לשלם תוספת פרמיה ואמרו שהחוק החדש הוא בבחינת "ביטוח אונס".

 

עוד על ביטוחי הפלות


מחקר בנושא ביטוח בריאות במגזר החרדי

יהודי חרדי, רישום קטיה שורצמןעולה מהמחקר, כי בעוד מרבית מהחרדים אינם מבוטחים בביטוח בריאות פרטי, שיעור גבוה מהם מקפיד לבטח את עצמו במסגרת הכיסוי של הביטוחים המשלימים אותם מציעות קופות החולים. שיעור המבוטחים בביטוחים אלו הינו גבוה בקרב כל שכבות האוכלוסייה החרדית, ואיננו תלוי ברמת ההכנסה.  במסגרת המחקר, מנסים החוקרים להעלות תשובות אפשריות לשאלה: מה גורם לחרדים להתמקד בביטוחים המשלימים?
 

עוד על בריאות חרדי


ביטוח צד ג' של המשאית שפגעה בגשר

איור הגשר שקרסיתכן בהחלט מצב שבו בכלל לא יתקיים כל כיסוי שהוא לפי ביטוח צד ג' של המשאית או גם של החברה שהמשאית היתה בבעלותה. הסיבה לכך היא שהפוליסה של מנורה מבטחים לביטוח כלי רכב שאינו פרטי ומסחרי עד 3.5 טון (נזקי רכוש וחבות כלפי נזקי רכוש וגוף של צד שלישי), אינה כוללת חריג בעניין רשלנות רבתי אבל היא כוללת חריג בעניין הסתכנות מרצון שלא לצורך הצלת חיי אדם.

 

עוד על ביטוח המשאית


כחצי מיליון כלי רכב ישנים בישראל

צילום אילוסטרציה של רכב ישןכלי הרכב החדישים מיוצרים על פי תקני בטיחות גבוהים יותר ומאובזרים באמצעי בטיחות טובים ויעילים יותר, כמו מערכת בקרת בלימה, כריות אוויר, מערכת בקרת יציבות ועוד, המהוות כיום סטנדרט במכוניות חדשות רבות. בנוסף, סובלים הרכבים הישנים מבלאי, בעיות תחזוקה וחלפים ואף אינם עברו מבחני ריסוק

 
עוד על רכב ישן  ב 2016


בלוג השבוע: סוכן ביטוח לא בכל מחיר


נדחתה תביעתו של בעל כלי שיט משום שלא ערך ביטוח כמתחייב עפ"י החוק      

צילום אילוסטרציה של כלי שיט

השופט אפרים צ'יזיק מהשלום בחיפה דחה תביעה כספית לפיצוי התובע בעקבות שריפת כלי שיט מהיר אשר היה מצוי בבעלותו. בענייננו, התובע נמנע מלבטח את הסירה בנימוק כי סבר מלכתחילה שכלי השיט מבוטח על ידי בעלי החוף ואף נמנע מלברר מול בעל החוף את החובות וההתחייבויות הנובעות מהחזקת כלי השיט במעגן ודוק, נוכח מסקנתי כי הוראות ההסכם חלות על המקרה נשוא ענייננו הרי שעיון בהוראת סעיף 4(ג) להסכם מעלה כי בעלי כלי השיט מחויבים לרכוש פוליסת ביטוח מתאימה אשר כוללת בחובה את כל סוגי נזקי הגוף והרכוש האפשריים בשל חניית הסירה בחניון וכן גם בשל השימוש בו.

ת"א 49346-06-13 דודוביץ נ' סלח 10/8/2017


נדחתה תביעת תחלוף נגד שוכרת דירה

צילום אילוסטרציה של מבנה מגוריםשופט השלום בהרצליה אמיר ויצנבליט דחה את תביעת התחלוף של חברת ביטוח לפיצוי בגין נזקי שריפה מהסיבה שהדיירים היו כלולים בשם המבוטח לפי הפוליסה שהוצאה ע"י חברת הביטוח. נמצא, כי בפרק זה ניתן כיסוי ביטוחי לנזקים לצדדים שלישיים גם אם אלו נגרמו באשמת הדייר לפי דיני הנזיקין. לעניין זה נקבע כי "שם המבוטח" כולל גם את הדיירים. בלשון הפוליסה, בעניין זה כל דייר נחשב כמבוטח "בנפרד", "כאילו הוצא כיסוי זה על שמו בלבד", מבלי קשר לקיומם של מבוטחים אחרים. משכך, הנתבעת היא במעמד של מבוטחת באשר לנזקים הנגרמים לצדדים שלישיים. זו היא למעשה הוראה בדבר אחריות צולבת. ואכן, עיון בפסיקה הדנה בפוליסות הכוללות אחריות צולבת מלמד, כי מונח זה מתייחס לפוליסות שבהן קיימים מספר מבוטחים תוך שכלולות בהן מילים כגון כיסוי "בנפרד" או "בלתי תלוי" במבוטחים אחרים.

תא"מ 8089-11-15 כלל חברה לביטוח בע"מ נ' דיקניט 9/8/2017


נדחתה תביעה של מבוטח שביקש פיצוי למרות הגבלת גיל נהג

 

גלגל רכב עם כיתוב "רכב רכוש"הרשם הבכיר נדים מורני מהשלום בקריות דחה את תביעתו של מבוטח לפי פוליסת רכב רכוש שטען כי, בנסיבות בהן קיים תנאי בפוליסה שהכיסוי ניתן רק לנהג מעל גיל 40, ונוהג ברכב, נהג שגילו נמוך מ-40, חל על המקרה עקרון הפיצוי היחסי בהתבסס על הלכת סלוצקי". הלכת סלוצקי דנה בעיקר בקיומם והפעלתם של אמצעי מיגון, אמצעים שנועדו להפחית את הסיכון לאירוע ביטוחי בעוד המקרה שלפנינו נקודת המוצא היא שכלל לא קיים כיסוי ביטוחי מלכתחילה ואין מדובר במקרה של החמרת הסיכון, או במקרה שבו לא ננקטו ע"י התובע אמצעים להקלת הסיכון אירועים הנופלים בהתאמה לגדרם  של סעיפים 21, 18 לחוק חוזה ביטוח אלא בהעדר תחולת הפוליסה כלל וכלל.

 

תא"מ 16378-05-16 פודה נ' איילון   10/8/2017


לחדשות קודמות

ערכה של טבעת חלופית בפוליסה שיש לגביה הערכה

צילום טבעת

השופט ד''ר גיא שני בבית משפט לתביעות קטנות בראשון לציון קיבל באופן חלקי את תביעתם של מבוטחים לפיצוי משלים לערך טבעת שאבדה אשר בדו"ח הערכת תכולה ע"י שמאי המבוטחת הוערכה ע"ס 15,600 ₪ אולם חברת הביטוח ש הכירה בכיסוי הביטוחי, שילמה לתובע סכום של 11,510 ₪ בלבד. מדובר בתביעה לפי כיסוי "כל הסיכונים" ועל כן הערכת המעריך מטעם המבטחת אינה מחייבת אותה לצורך הפיצוי. השופט לא שוכנע כי מלוא הנתונים הרלוונטיים נלקחו בחשבון בהערכת המבוטחת את שווי הטבעת החלופית, ולא שוכנע כי הפער של 3,600 ₪ בין ההערכה בדו"ח השמאי (15,600 ₪) לבין מחיר הטבעת החלופית (12,000 ₪) נובע אך ורק מיכולת הקניה של המבוטחת כגוף גדול. על דרך האומדן נקבע, כי המבוטח יפוצה בסכום נוסף של 1,800 ₪.

ת"ק 52890-01-17 כהן נ' הראל  11/8/2017


פיצוי בגין פגיעה בתאונת דרכים בחו"ל

רכב בתאונההשופטת יעל אילני מהמחוזי בתל אביב - יפו חייבה את החברה שמארגנת טיולים בחו"ל ואת חברת הביטוח שביטחה אותה לפצות בסכום כולל של 500,000 ₪.קבוצת חברים אשר יצאו יחד לטיול מאורגן בגיאורגיה שהסתיים הטיול באופן טרגי כאשר הקבוצה היתה מעורבת בתאונת דרכים שכתוצאה ממנה נהרגה אחת מחברות הקבוצה וחברים אחרים נפצעו פציעות בדרגות שונות. למרות שמדובר בנסיעה שגרתית ברכב, לגביה לא ניתן להטיל על הנתבעת חובה לדאוג לקיומו של ביטוח מקביל או דומה לביטוח החובה הנהוג בארץ ולא ניתן להטיל עליה אחריות לפיצוי הנפגעים בהעדרו של ביטוח כזה אשר לא נדרש לפי חוקי אותה מדינה, במקרה הנדון קיימות בנוסף גם מחלוקות עובדתיות הנוגעות לטענות שהעלו הנפגעים ביחס לרכב שהועמד לרשותם ולנהגו, וביחס למצגים שהציגו בפניהם נציגי המארגנת ביחס לכיסוי ביטוחי לפגיעות גוף, וכל זאת בהינתן שמדובר בטיול מאורגן.

ת"א 37759-08-13 מרדכי שטח ואח' נ' דרכים גיאוגרפיה טבע ותרבויות בע"מ ואח' 9/8/2017


הצתה עצמית כאירוע תאונתי

 

צילום של להבהשופט השלום בטבריה, סאמר ח'טיב בית משפט קיבל, באופן חלקי, את התביעה לתשלום תגמולי ביטוח על פי פוליסות לביטוח תאונות אישיות ובגדר זאת קבע, כי אירוע הצתה עצמית שהתרחש בהעדר כוונה, מודעות שפיות ושיפוטיות מטעם המבצע הוא אירוע תאונתי שמכוסה על פי הפוליסה. "מעשה" של חולה הלוקה בדמנציה פסיכוטית, אינו יכול להיות זהה, לרבות מבחינה לשונית, למעשה של אדם שתכנן את המעשה, ביצע אותו מרצונו החופשי, כשהוא מציב מראש מטרה לאותו מעשה, שתיתן מענה לרצונותיו. ניתן לקבוע הן על סמך לשון הפוליסות והן על סמך הגיונן, כי צדדים הוגנים להסכם מעין זה מתכוונים, כי המבוטח יהא מבוטח בשל כל אירוע תאונתי, שבמהלכו ייגרם לו נזק כתוצאה ממעשים שאין לו שליטה עליהם.

 

ת"א 27861-01-13 כהן נ' איי אי ג'י     30/7/2017


חובת הנמקה של תשלום חלקי בתביעת ביטוח - כתבת השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר


חובת ההנמקה גם על תשלום לפנים משורת הדין - טיפ השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר


משבר טבע הקשר לביטוח ומשל הסנה - כתבת השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר


גבול אחריות לפריצה מעל לסכום ביטוח תכולה - טיפ השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר


מתחת לרדאר - רעידת אדמה בקרנות הפנסיה הוותיקות -  כתבת השבוע מאת עו"ד ארתור בלאייר


דרוש נוהל לעדכון יורשי משכנתא - טיפ השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר


ממשלת ישראל בישלה דייסה - לשוטרים ולסוהרים לא נתנה - כתבת השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר


טעות נפוצה בביטוח אובדן שכ"ד - טיפ השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר


האם יש צורך בהתייחסות מיוחדת לתובענות ייצוגיות? - כתבת השבוע מאת קטיה שורצמן


חשיבות שיתוף המבוטח בניהול תביעות תלויות - טיפ השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר


בריטניה: סיכול של 2,400 הונאות ביטוח במהלך 2016 - כתבת השבוע מאת קטיה שורצמן


כיסוי צד ג' בביטוח מבנה דירה בלבד - טיפ השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר


האירוע במפעל רותם אמפרט ישראל - כסדנה לביטוחי אחריות - כתבת השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר


הצעת ביטוח שלא צורפה לפוליסה - לא רק חובת הגילוי - טיפ השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר


תדמית הביטוח במדיה - ויקטימולוגיה של הענף כתבה רביעית - כתבת השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר


אישור קיום ביטוחים אינו מחייב הפעלת הביטוח ע"י המבוטח - טיפ השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר


טעויות שגורות ביחס לביטוח דירות - כתבת השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר


כל זכויות התוכן שמורות לקטיה שורצמן ולהוצאת "הסעיפים הגדולים" © Copyright