היום :

 

ביטוח - דף הבית I

 

טיפ השבוע I

הוסיפו למועדפים I

צרו קשר I

 

 

דחו את תביעתכם - אל תהמרו על עצת חינם

חדשות הביטוח ליום 15/5/2019

 

  חדשות     

  

חוקים פסיקה חוזרים

  

כתבות ומאמרים

       

כותרת האתר התיעצות בתשלום בלבדהתוצאה היא (לאחר הסירוב המנומס) שאני מכינה לעצמי שתי רשימות: רשימה אחת של נושאים שהועלו בפניות החצופות אלי - כך שנושאים אלו לא יידונו באתר החינמי עד שנת 2024 לפחו ביטוח "כל הסיכונים" לרכוש (דירות ובתי עסק), פסיקה בנושא ביטוח אחריות מקצועית לפי בסיסי ביטוח שונים, סוגיות שונות בביטוחי סיעוד ובריאות לאנשים בעלי מגבלות, תיקון נזקי צנרת באמצעות אריחים תואמים לקיימים ונושאים נוספים.


עוד על רשימה שחורה לאתר


הפיצוי לנפגעי מטוס הבואינגד לפי משך נידיעה מראש של הקורבנות לפני ההתרסקות

אילוסטרציה של מטוס צולל וסמל של דולרהסיכון המשפטי העומד בפני בואינג, מול חבר מושבעים הוא משך הזמן שבו היו הקורבנות מודעים להתרסקות לפני שזו התרחשה ונמצאו במצב של חרדה ובפחד לפני ההתרסקות. מדובר על סעיף  פיצוי המותר לפי החוק בארה"ב.  בניו יורק, בית משפט לערעורים אישר פיצוי בסך 2.5 מיליון דולר ליורשיו של מפעיל עגורן שצלל 200 מטרים עד מותו.
 

עוד על הפיצוי לנפגעי מטוס


סייבר יעלה יותר מנזקי טבע

איור של סיכוני סייברבעוד העלות של הסיכונים הקברניטים היתה קטנה עד עכשיו, הסכים הפאנל בכנס, כי הסיכון חייב לגדול.  קסלר אמר כי הסיכון הקיברנטי יעלה על 600 מיליארד דולר בשנה "בתרחיש המקרה הגרוע ביותר". זאת בהשוואה לעלות השנתית של קטסטרופה טבעית, שלדבריו עומדת על כ -230 מיליארד דולר. 
 

עוד על סייבר יעלה יותר מנזקי טבע


ביקורת הממונה - האם המבטחים מוגנים מסיכוני סייבר

איור של סיכוני סייבר על גבי החוזרמדובר על ביקורת בהמשך להוראות "חוזר ניהול סיכוני סייבר" שמחייב את המוסדיים להגדיר תכנית התאוששות ויעדי התאוששות מאירוע סייבר תוך התייחסות ליעדי השירות ולנהל את סיכוני הסייבר באופן אפקטיבי, עדכני ושוטף, ועל בסיס עקרונות ממשל תאגידי נאותים. בשנים האחרונות שמה הרשות דגש הולך וגובר על תחום ניהול סיכוני סייבר וההתגוננות מפני מתקפות סייבר, בין היתר תוך אסדרת הנושא ונקיטת ביקורות ייחודיות.
 

עוד על ביקורת הממונה


בלוג השבוע: סוכן ביטוח לא בכל מחיר


לחדשות קודמות

העליון על הגדרת תאונת דרכים לפי חוק הפלת"ד

צילום של רכב עם כיתוב: ביטוח חובההשופטת י' וילנר מהעליון דחתה ערעור על פסיקת המחוזי וקבעה, כי לא ניתן לראות בפעולה שביצע המשיב בעת קרות האירוע כחלק מפעולת ה"ירידה" מהרכב. המשיב החנה את רכבו בחניון, יצא ממושב הנהג, רכש עמידה יציבה מחוץ לרכב, ולאחר מכן, ניגש לפתוח את דלת המושב האחורי. רק אז, סגר המשיב את דלת המושב האחורי על אצבעו. אף אם לא הספיק המשיב לסגור את הדלת בטרם אירע נזקו, הוא אינו עומד באמות המידה של המבחן המהותי. הוצאת מטענו האישי ממושב הרכב האחורי לא הייתה חיונית למימוש מטרת הנסיעה אל נמל התעופה והירידה מהרכב."

רע"א  8744/18 מדינת ישראל נ' פלוני 12/6/2019


יצוגית בעניין גיל הנהג בביטוח מקיף לרכב

 

תצלום רכב עם כיתוב: ביטוח רכב רכושיחזקאל קינר שופט המחוזי מרכז-לוד אישר הסתלקות התובעים מתביעה ייצוגית בעניין קביעת דמי הביטוח בביטוח מקיף לרכב, לפי גיל הנהג במועד הפוליסה מבלי להביא בחשבון את השינוי שחל בגיל הנהג במהלך תקופת הביטוח. "באשר לבקשת המבקשים, שכמוה כבקשת הסתלקות, הוגשה היא כאמור עקב המלצת בית המשפט. המלצה זו ניתנה מטעמים שהוסברו בדיון, ונוכח שתי פסיקות של המותב הקודם בתיק זה, שניתנו בשתי תובענות ייצוגיות קודמות כדלקמן: א. פסק הדין שניתן ע"י המותב הקודם בת"צ 26351-09-13 מיוחס נ' מנורה מבטחים ביטוח בע"מ ... אשר בו נדחתה בקשת אישור שביסודה טענה דומה (בעניין גיל הנהג), שהתייחסה לפוליסות ביטוח חובה לרכב. ב. החלטה שניתנה אף היא על ידי המותב הקודם בת"צ 48191-07-14 ליטכבינוב נ' כלל חברה לביטוח בע"מ ... שבה הוחלו הקביעות לעניין ביטוח החובה בעניין מיוחס, גם לגבי פוליסות לביטוח רכב שאינן פוליסות חובה, כגון מקיף וצד ג'.

 

ת"צ 15699-08-16 פרג' ואח' נ' איי.די.איי.  ואח' 30/4/2019


דחיית תביעה נגד קרנית

צילום של רכב עם כיתוב: ביטוח חובהיונתן אברהם שופט המחוזי בנצרת דחה תביעה נגד קרנית וקיבל את טענתה של קרנית, כי אינה חבה בפיצוי משום שהתובע היה המחזיק ברכב ולחלופין משום שהתאונה אירעה כשהרכב היה בשירות מעבידו של התובע. "הוצגה הגרסה, כי התובע למעשה הסתמך על דברי האב שמסר לו שיש ביטוח ברכב, וכי אביו למעשה לא ידע כי תעודת הביטוח לא שולמה... כך למשל, כאשר נשאל התובע האם אביו יודע כי הוא נתבע בתיק דנן והאם הוא בכלל מודע לתביעה דנן הוא השיב כי אינו יודע ... התובע העיד גם קודם לכן, כי הוא כלל לא דיבר עם אביו יום לפני התייצבותו לעדותו בבית המשפט. לא רק שמדובר בעדות שכלל אינה אמינה בעיני הן מאחר והתובע ואביו מתגוררים באותו הבית כך שהם מתראים ומדברים לעיתים תכופות".      

ת"א 17851-07-14 עבד אל רחים ואח' נ' קרנית ואח' 1/5/2019


נדחתה תביעה בגין אחריות חוקית של עובד ציבור

פטיש שופטיםשלמה פרידלנדר שופט המחוזי ב"ש דחה תביעה של איש עסקים וחבר העמותה המנהלת את קבוצת הכדורסל אליצור אשקלון שטען, כי שהנתבעים התרשלו באי-קיום הבטחה מינהלית להחליף בהתחייבות עירונית את הערבות הפרטית שנתן, כדי לעמוד בדרישת הרשות לבקרת תקציבים ולמנוע פגיעה במועדון הספורט ובשל כך נגרמו לו נזקים כספיים ניכרים. "לא מצאתי בכתב התביעה, בכתב התשובה ובצרופותיהם, אפוא, משום קיום לכאורה של עילת תביעה כלפי מי מן הנתבעים. כולם נתבעו משום שהתובע ייחס להם מעורבות כזו או אחרת במחדל הנטען מלקיים את ה"הבטחה המינהלית", כביכול. דא עקא, שהבטחה מחייבת כלל לא השתכללה.

ת"א 43314-01-18 שמריז נ' עיריית אשקלון 4/5/2019


סוגיית המוטבים לפי תקנון קרן פנסיה

פטיש שופטים דורון חסדאי שופט המחוזי בתל אביב - יפו דחה ערעור פסיקת השלום שהורה על מחיקת התובענה על הסף בהעדר עילה. נדחתה טענת המערערים, כי בהעדר מוטב או שארים, הפוליסה איבדה את המאפיין "הביטוחי" שלה והיא בגדר נכס של המנוח העובר בירושה ולפיכך כספי הפוליסה נכללים בגדר עזבונו. "גם אם המבוטח נותן בידי המבטחת הודעה בדבר מוטבים, עינינו הרואות כי בהתאם לסעיף 85 לתקנון, כספי העמית מועברים תחילה לאלמנתו ולילדיו (בניו שטרם מלאו להם 21 שנים) ... וככל שלא הותיר המנוח אלמנה מתחלקים הכספים בין כל ילדיו כהגדרתם של אלה בתקנון/בפוליסה ... ורק וככל שלא קיימים אלמנה או ילדים משולמים הכספים למוטבים... ניתן לומר שמעמדם של היורשים אינו נוצר מכוח דיני הירושה אלא מכוח ההסכם בין המבוטח לקופה, והמדובר בזכות עצמאית שאין לראות מכוחה במשיבים "יורשים" כפי שמבקשת המערערת."

ע"א 5918-06-18 עירית תל-אביב-יפו נ' הסמן ואח' 7/5/2019


סוגיית ההתיישנות בביטוח ימי

 

צילום אילוסטרציה של סירה

נ' הנדל שופט העליון החליט להעניק רשות ערעור ולדון בבקשה כבערעור וקיבל את הערעור בכך שביטל את החלטת המחוזי וקבע, כי יש לדחות את התביעה על הסף מחמת התיישנות. בניתוח פרשני של המונח "הוגשה תביעה" לפי כללי האג-ויסבי, לא ניתן לראות בתביעה שהוגשה על-ידי מי שאינו זכאי לכך כתביעה העוצרת את מרוץ ההתיישנות. לפיכך, אין בתביעת המשיבה כדי לעצור את מרוץ ההתיישנות, בין אם על דרך של תיקון כתב התביעה ובין אם בדרך אחרת. לגבי תביעת הפניקס, נקבע, כי אין בתביעת הפניקס כדי לעצור את מרוץ ההתיישנות עבור תביעת מילובר אגש"ח. לאור כל האמור, פסק השופט הנדל, כי יש לדחות את התביעה על הסף מחמת התיישנות.

 

רע"א  7195/18 FEYHA MARITIME LTD נ' מילובר והפניקס 12/5/2019


 

הסיפור של למונייד – מה ניתן ללמוד על כך בישראל - כתבת השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר


עידוד האינשורטק ושכר המנכ"ל  - טיפ השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר 


אילו חברות ביטוח שקיימות כיום פעלו כאן בקום המדינה? - כתבת השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר


הכי נכון להתייעץ אתי מיד לאחר שקרה הנזק – מקרה לדוגמה  - טיפ השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר 


האם ביטוח צד ג' מכסה השחתה של אתרים? - כתבת השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר


לקבוע נוסח אחיד להגדרת גבולות ישראל  - טיפ השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר


לעשות סדר פסח בתנאי ביטוח - טיפ השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר


ביטוח ביטול נסיעה 2019 - כתבת השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר


תאונות אישיות בהגבלה למספר מבוטחים - כתבת השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר.


שאינו יודע לשאול – 1,000 ₪ חיסכון אבל... - טיפ השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר 


בית המשפט לחברת הפניקס - ניהול תביעה בקלפים גלויים - כתבת השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר.


פייסבוק לעזרת מנותקי קשר - טיפ השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר.


הוצאות הגנה בביטוח אחריות דירקטורים  - כתבת השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר.


סייג רווח אישי בביטוח אחריות מנהלים ונושאי משרה בחברה - טיפ השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר.


טילים על גוש דן וביטוח מפני טרור  - כתבת השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר.


אסון בלוני הגז – הביטוח אינו תחליף לבטיחות - טיפ השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר.


ההבדל בין ביטוח המחויב מכורח המציאות לבין ביטוח חובה על פי חוק - כתבת השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר.


השוואת מחיר ביטוח מבנה הדירה בפוליסת הבית המשותף - טיפ השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר.


כל זכויות התוכן שמורות לקטיה שורצמן ולהוצאת "הסעיפים הגדולים" © Copyright