היום :

 

ביטוח - דף הבית I

 

טיפ השבוע I

הוסיפו למועדפים I

צרו קשר I

 
 

בין ביטוח מחויב לביטוח חובה

היועצת קטיה שורצמן

יועצת הביטוח קטיה שורצמן

 

פתרונות ניהול סיכונים לחברות, יזמים, קבלנים, יועצים  וסוכנים.


הרשמה לטיפים מהאתר

הרשמה לטיפים מאתר הביטוח

 

שם

דואר אלקטרוני

 

 

 

 

אין להעתיק את הכתבה, לפרסמה או לעשות בה כל שימוש אחר

 

 

 

 


טיפים |  ניהול סיכונים לעסק   ביטוח עסק רכוש | ביטוח אחריות של עסק | ביטוח אינטרנט ומחשבים


כיתוב "בלעדי לאתר"

 

 

ההבדל בין ביטוח המחויב מכורח המציאות לבין ביטוח חובה על פי חוק

מאת: קטיה שורצמן יועצת לניהול תביעות ביטוח וניהול סיכונים וחברה בוועדה למונחי ביטוח שליד האקדמיה ללשון העברית

 

דחו את תביעתכם - אל תהמרו על עצת חינם

 

דף הבית של אתר "תשובה ביטוחית"

למרות שבכותרת כתבה זו ובכל דף מדפיו של אתר הביטוח מופיע כיתוב  באותיות של קידוש לבנה, שכל התייעצות כרוכה בתשלום וכל הטיפים מהאתר כוללים קישור לאתר "תשובה ביטוחית" שבאמצעותו ניתן לקבל התייחסות לשאלה ספציפית ואישית תמורת מחיר שהוא הרבה פחות מהסביר, עדיין ניתן למצוא גולשים שחלקם מנויים לטיפים מהאתר ובחלקם האחר אינם מעזים להזדהות ככאלו שמנסים את מזלם בהצגת שאלה ספציפית לפי המייל של האתר, כאשר בחלק מהמקרים ניתנת מחמאה לתכני האתר ובחלק האחר פשוט מוצגת השאלה כאילו יש לבעלת האתר איזו מחויבות שהיא או עניין או צורך ליתן התייחסות או תשובה בחינם למי שטרח ושלח את שאלתו ברוב תמימותו ו/או בורותו (שלא לומר טיפשותו) ו/או חוצפתו...

 

לא פעם ניתן לראות מאופן הצגת השאלה שמדובר במי שאינו יודע לשאול...

 

מניסיון אישי של עשרות שנים בענף הביטוח אוכל להמר על כך שתשובה פשוטה של כן או לא אותה מתיימר השואל לקבל על שאלתו עשויה לסבך את השואל במקרה של חלילה נזק רציני בהפסד העשוי להגיע לכדי מיליוני שקלים ולהביא אותו אפילו למקרה קיצון של פשיטת רגל, לאחר שיהיה עליו למכור את כל הרכוש אותו צבר או גם ירש, שנצבר במהלך עבודה ויזע של שנים רבות.

 

אחת השאלות הפחות חכמות מהסוג האמור מתייחסת לסוגיה אם לצורך פעילות מסוימת נדרש או לא נדרש ביטוח על פי חוק.

 

ומדוע מדובר, לדעתי על שאלה (שבלשון המעטה) אינה חכמה?

בייעוץ שניתן על ידי לבעלי עסקים תמורת תשלום, אני ממליצה לפעמים להימנע מפעילות מסוימת באותם מקרים בהם אני מוצאת, כי סיכון החשיפה של השואל אינו יכול לקבל את המענה הראוי מבחינת אפשרויות הביטוח העומדות בפניו או גם כאשר המבוטח מסוגל להשיג את הביטוח הראוי אולם עלות הביטוח הופכת את הפעילות המתוכננת לבלתי כדאית למבוטח.

 

נושא ההימנעות מפעילות עסקית בשל מגבלות או גם עלות הביטוח אינו נושא חדש. כל מי שמכיר את הסיכון של תביעות בגין הפרת אחריות מקצועית של רופאים בארצות הברית, למשל, יכול לספר על לא מעט רופאים החליפו את תחום ההתמחות או בחרו לעבוד במסגרת קליניקה של רופא אחר ולהרוויח פחות משום שלא יכלו לעמוד בעלות תשלומי הפרמיה בעבור הביטוח המקצועי כאשר מצד שני פחדו ובצדק לעבוד ללא ביטוח ולחשוף את עצמם לתביעות נזיקין בסכומי עתק שיביאו אותם לכדי פשיטת רגל.

 

כאשר מדובר על ביטוח המחויב על פי דין, כמו למשל ביטוח תאונות אישיות לפי חוק הספורט, עדיין קיימים לא מעט גורמים וביניהם סוכני ביטוח שמאמינים, כי עצם קיומו של ביטוח תאונות אישיות עשוי להפחית מהחבות בנזיקין של המבוטח... (חחחחח....)

 

את התשובה לכך, יוכל ללמוד על בשרו או יותר נכון על כיסוי כל מי שחפץ לחסוך במאות השקלים בעבור קבלת "תשובה ביטוחית", בתביעת הנזיקין הראשונה שתוגש כנגדו על ידי מי שהוא ערך בעבורו את ביטוח התאונות האישיות, כאשר את הגורם שנתן לו את "העצה הטובה" בחינם, הוא לא יוכל לתבוע במרבית המקרים, שהרי מדובר על עצה בחינם שקרוב לוודאי ניתנה לו בעל פה או במסרון או בווטסאפ או בדואר אלקטרוני, כאשר מקבל "העצה הטובה", במרבית המקרים אם לא בכולם לא טרח לשמור במחשב את העצה שקיבל...

 

החשיפה לתביעות צד ג', עם קשר וללא קשר לחובה חוקית לערוך ביטוח שקיימת לגבי עיסוקים מסוימים, עשויה להגיע כאמור לכדי מיליוני שקלים כאשר  סוכני ביטוח נוטים בדרך כלל להציע, בדרך כלל, גבולות ביטוח נמוכים יחסית על מנת שלא להפחיד (או שלא לומר להבריח) את המבוטחים בפרמיות שנראות להם גבוהות וכך יוצא שמהבוטחים "זוכים" בגבולות אחריות שאינם עונים להיקף החשיפה  שלהם כפי שהיא באה לידי ביטוי בסכומים נפסקו על ידי בתי המשפט לגבי מקרים שקרו בשל עיסוק בסיכונים דומים. כאשר המבוטח משלם מכיסוי את ההפרש שבין הסכום שנפסק על ידי בית המשפט לבין גבול האחריות בפוליסה אותה רכש.

 

נושא חשוב לא פחות, הוא דיוק בהגדרת העיסוק המבוטח, כאשר אי דיוק עשוי להביא לחוסר קיומו של הביטוח לגבי מקרה שהמבוטח האמין לגביו שהוא כן מבוטח, בשל חוסר דיוק בהגדרת הסיכון המבוטח.

 

כל האמור בזה, מחזק את האמרה הידועה: "בחינם אפשר לקבל רק צרות".

 

וכל מי שמעוניין לקבל הסברים נוספים על האמור בזה... יצטרך שלם בעבור "תשובה ביטוחית" או להישאר סקרן עד שילמד את התשובה מניסיונו האישי וישלם עליה מכיסו.

 

הבהרה: כל ציטוט מתוך כתבה זו אסור בהחלט

 

כל שאלה או פניה נוספת - אך ורק באמצעות האתר

דחו את תביעתכם - אל תהמרו על עצת חינם

 

פורסם ביום 10/3/2019

 

כל זכויות התוכן שמורות לקטיה שורצמן ולהוצאת "הסעיפים הגדולים" © Copyright