היום :

 

ביטוח - דף הבית I

 

טיפ השבוע I

הוסיפו למועדפים I

צרו קשר I

 

 

שנה טובה

חדשות הביטוח ליום 1/10/2017

 

  חדשות     

  

חוקים פסיקה חוזרים

  

כתבות ומאמרים

       

אסון ורסאי ההעברות התקציביות בתקציב 2017 כוללות העברה של 23 מיליון ₪ לרשויות הפיקוח – התקציב נועד עבור תשלום לנפגעי אסון וורסאי. מכורח חלוקת האחריות בין משרדי הממשלה, נדרש מנהל התכנון לשלם סכום זה. השאלה העולה בראשו של כל מי שמצוי מעט בעולם הביטוח היא מדוע מדובר בהעברה תקציבית במקום פיצוי מתבקש על ידי חברת הביטוח הממשלתית ענבל?

 

עוד על ורסאי ע"ח המדינה


בהנחה בעלות רישוי רכב למתקיני מערכות בטיחות ברכב

שר התחבורה והמודיעין ישראל כץכדי ליהנות מההטבה, על בעל הרכב להתקין מערכת בטיחות מאושרת, באמצעות מתקין מורשה. המתקין ידווח למשרד התחבורה על התקנת המערכת, וההטבה תופחת אוטומטית מדמי אגרת רישוי הרכב. לאחר ההתקנה יקבל בעל הרכב אישור מהמתקין, המהווה אסמכתא למקרה של בעיה בקבלת ההטבה.
 

עוד על בטיחות ורישוי


תזכיר חוק אל תתקשר אלי"

טלפון עם כיתוב: אל תתקשר אלי. כל הזכויות שמורות לקטיה שורצמןחוק זה חשוב בעיקר לעבודתם של סוכני ביטוח וסוכנויות ביטוח שנוהגים לשווק באמצעות שיטת הטלמרקטינג הואיל והוא החדש נועד להגביל שיחות שיווק טלפוניות לבעלי קו טלפון שאינם מעוניינים לקבל הצעות טלפוניות לשיווק. לפי דברי ההסבר בתזכיר הצעת החוק, התפתחה בישראל פרקטיקה של שיווק אגרסיבי ומטעה באמצעות הטלפון, כאשר  האוכלוסייה הנפגעת ביותר היא האוכלוסייה החלשה כגון קשישים, עולים חדשים ואנשים עם מוגבלות.

 

עוד על אל תתקשר אלי


היפגעות קשישים בתאונות דרכים

קשישה בכביש, לפי תצלום של אור ירוקהימים הקטלניים לקשישים – ראשון וחמישי, דצמבר החודש האדום במקום השני נמצא חודש אוגוסט. בחינה לפי שעות היממה בעשור החולף השעה הקטלנית ביותר בה נהרגו הכי הרבה אזרחים ותיקים היא בין השעות 13.00 עד 14.00 בצהריים. השעות המסוכנות בהן נרשם מספר הוותיקים ההרוגים הגבוה ביותר אלו שעות הבוקר עד הצהריים ושעות הערב המוקדמות.

 
עוד על היפגעות קשישים


בלוג השבוע: סוכן ביטוח לא בכל מחיר


החזקה המרובה לצורך הגדרת תאונת דרכים לפי חוק הפלת"ד

כיתוב של ביטוח חובה

שופטי המחוזי מרכז-לוד, אב"ד מיכל נד"ב, ב. טולקובסקי, וא. פורג, קיבלו את ערעורו של נפגע על פסיקת השלום, שדחה את תביעתו. המחלוקת היתה סביב השאלה האם התאונה נגרמה עקב ניצול הכוח המיכני של הרכב, והאם בעת הניצול האמור הרכב לא שינה את ייעודו המקורי. לגבי ניצול הכוח המיכני של הרכב, יש להפנות לפסיקה  בע"א 9474/02 "אבנר" איגוד לביטוח נפגעי רכב בע"מ נ' האחים לוינסון מהנדסים בע"מ. השאלה שעמדה להכרעה שם היא האם הזזת הידית של הטרקטרון ובעקבותיה נפילת הכף, כאשר מנוע הטרקטורון כבוי, מהווה ניצול הכוח המיכני של הרכב. נפסק כי אומנם אין זה המקרה הקלאסי של הפעלת כוח מיכני, ו אין הכרח שיהיה מדובר על כוח שהופעל על ידי מנוע דווקא.  בעניין הנדון, כאשר המערער נפגע מתנועת ה"פיסטונים" של משאבת הבטון, בעת שמנוע המשאית וכן המנוע המפעיל את משאבת הבטון פועלים גם אם פעולת השאיבה עצמה הופסקה באמצעות השלט, מדובר על תאונת דרכים.

ע"א 54568-06-16 ע'  נ' הכשרה  14/9/2017


נדחתה תביעת תחלוף בגין נזילת מים

כיתוב של תחלוףשופט השלום בתל אביב – יפו, נצר סמארה בית משפט דחתה תביעת תחלוף של חברת ביטח  בגין תגמולי ביטוח ששילם מבטח למבוטח על רקע נזקים שנגרמו לנכס בעקבות נזילת מים שארעה בנכס שהיה מוחזק בידי שוכר.  "בנסיבות העניין, סביר יותר כי דליפת המים היא תוצאה של סדקים שנגרמו בצינור המים שהיה מותקן במקום עובר להתקנת מכשיר המים, בשל בלאי טבעי או התיישנות. לכשל שנפל בצינור אין כל קשר למעשיהן או מחדליהן של הנתבעות. מדובר בצינור שכשל ב"משמרת" של ביונס, הא ותו לא."

 

ת"א 54119-07-12 כלל  נ' מישר - שיווק מערכות מים בע"מ ואח' 24/9/2017

 


הביטוח הקבלני אינו מכסה תביעה בגין ליקויי בניה

 

פועל בנייןשופטת  השלום בקצרין, מיכל ברלינר לוי קבעה, כי ביטוח עבודות קבלניות אינו מכסה ליקויי בניה גם כאשר הפוליסה הורחבה לכסות נזק שנגרם בשל תכנון עבודה וחומרים לקויים. "הדברים יפים גם לענייננו. למרות שככל הנראה, היה נגרם לבריכה נזק פיסי, אילו היו משתמשים בה לייעודה, נזק כלכלי הנדרש למניעת נזק פיזי אינו מכוסה בפוליסה מסוג זה. כך, לדוגמה, מעקה שנבנה בגובה נמוך מהתקן הנדרש בחוזה או בדין, עשוי לגרום לכך שביום מן הימים פלוני יפול מגובה רב וייפגע. המעקה הנמוך מהווה אי התאמה בביצוע העבודות, אך אי ההתאמה כשלעצמה אינה בבחינת "נזק" תאונתי המכוסה בפוליסה. "

 

ת"א 61887-12-12 אלרום ואח' נ' חברה לפיתוח בע"מ ואח' 23/9/2017


לחדשות קודמות

נדחתה תביעה של סוכני ביטוח נגד חברת ביטוח לתשלום עמלות גביה

פטיש של שופטים

שופטת השלום בתל אביב – יפו, אילה גזית דחתה את תביעתם של סוכני ביטוח כנגד חברת ביטוח ולא קיבלה את טענתם, כי חברת הביטוח  פסקה לשלם להם, באופן חד צדדי, את עמלת הגביה לה הם זכאים ובכך הפרה היא את התחייבותה כלפיהם. חברת הביטוח טענה, כי הסוכנים אינם זכאים עוד לעמלת גביה, מאחר וחדלו מלשמש כסוכני ביטוח של המבוטחים, ולגישתה עמלת גביה הינה עמלה המשולמת לסוכן הביטוח עבור הטיפול השוטף בפוליסות המבוטחים. על-כן, מעת שבעל הפוליסה מבקש להחליף את סוכן הביטוח - סוכן הביטוח המקורי אינו זכאי עוד לעמלת גביה, ועמלה זו תשולם לסוכן הביטוח החדש. נפסק, כי הסוכנים לא עמדו בנטל המוטל עליהם להוכיח, כי הינם זכאים לתשלום עמלות גביה מחברת הביטוח, ועל כן נדחתה תביעתם.

ת"א 2003-03-11 סגל ואח' נ' הפניקס       24/9/2017


ביטוח אחריות מעבידים: התקבלה תביעתו של עובד שנפגע תוך כדי עבודתו במפעל לחיתולים.

חיתולשופטת השלום בצפת, רבקה איזנברג קיבלה את תביעתו של עובד שנפגע בעבודתו כמפעיל מכונה במפעל לחיתולים וחייבה את המעביד ואת חברת הביטוח שביטחה אותו בביטוח אחריות מעבידים לפצות את העובד שנפגע בדרכו להחליף את חומר הגלם  במסלול הצמוד למכונה, נתקלה רגלו בסף דלת מוגבה והוא מעד ונחבל בחזקה בקרסול וכף רגל שמאל. "ייתכן שאכן, התובע היה אמור להיות מודע לסכנה ולמכשולים במקום, שכן לא היה עובד חדש ואולם, נוכח עמדת הפסיקה הדקדקנית בעניין, אין די במודעות זו כדי להטיל עליו אשם תורם ...: " אף אם התנהגות המשיב 1 לוקה במידת מה של חוסר זהירות, נדמה שהיא אינה עולה כדי חריגה קיצונית מגבולות העבודה שהתוותה המערערת, או כדי נטילת סיכון בלתי מחושב וממשי, המחייב את הטלת חלק מהאחריות על המשיב".

ת"א 27088-03-14 קסוס נ' מוצרים לאנשים בע"מ ואח' 25/9/2017


נדחתה תביעה בגין שוד יהלומים בהונג קונג בגין מרמה שלאחר קרות מקרה הביטוח

 

רישום של יהלוםשופט המחוזי מרכז-לוד, יחזקאל קינר , דחה את תביעתו של יהלומן לפי ביטוח "בלוק ליהלומנים". לברת הביטוח דחתה את התביעה בטענה שלפרת תנאי המיגון בכך שהמבוטח איפשר לשודדים להיכנס למשרד מרצונו כשהוא נמצא שם לבדו וללא נוכחות נדרשת של חבר צוות נוסף. עוד טענה חברת הביטוח, כי ספק האם השוד אירע, ואם כן, מה היו נסיבותיו, וזאת מאחר וגרסת המבוטח הייתה גרסה יחידה, וקיומן של סתירות, אי דיוקים ואי התאמות בין גרסה ראשונה שנמסרה על ידו לבין וגרסאות מאוחרות יותר. " יש להסתפק בכך שהוכחה כוונת המרמה לאחר השוד בדמות הכללת יהלומים רבים בעלי ערך רב ברשימת התביעה, בידיעה שלא נשדדו, ומתוך כוונה להוצאת כספים שלא כדין מהנתבעות, על מנת לשלול זכאות לתגמולי הביטוח, גם אם כוונת המרמה נולדה רק לאחר השוד ולא לפניו." התובעים חויבו לשלם ביחד ולחוד לנתבעות את הוצאות המשפט, ובנוסף שכ"ט עו"ד בסך 750,000 ₪.         

 

ת"א 28744-09-10 פולק ואח' נ' Allianz versicherungs-AG ואח' 25/9/2017


סייג הסתכנות מרצון וחוזר ניסוח פוליסות  - כתבת השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר


חגי תשרי ומונחי ביטוח - טיפ השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר


תקופת התחזוקה בביטוח קבלני - מגבלה או הרחבה? - כתבת השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר


ביטוח ראשוני וביטוחים נוספים - טיפ השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר


עדכון תנאי הביטוח החדשים לנסיעות במדריך הנסיעות לחו"ל - כתבת השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר


ביטוח מאבק במחלות סרטן - טיפ השבוע מאת סוכן הביטוח והעו"ד שרון רביבו, בלעדי לאתר


תדמית הביטוח במדיה - האם קיים סיכון פיסי לעוסקים בענף? - כתבת השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר


הצגת חריגים באתרי מבטחים - טיפ השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר


אופניים חשמליים הם רכב מנועי? אל תנהגו ללא ביטוח - כתבת השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר


הצגת שמו של סוכן ביטוח שעובד באמצעות סוכנות - טיפ השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר


חובת הנמקה של תשלום חלקי בתביעת ביטוח - כתבת השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר


חובת ההנמקה גם על תשלום לפנים משורת הדין - טיפ השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר


משבר טבע הקשר לביטוח ומשל הסנה - כתבת השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר


גבול אחריות לפריצה מעל לסכום ביטוח תכולה - טיפ השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר


מתחת לרדאר - רעידת אדמה בקרנות הפנסיה הוותיקות -  כתבת השבוע מאת עו"ד ארתור בלאייר


דרוש נוהל לעדכון יורשי משכנתא - טיפ השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר


ממשלת ישראל בישלה דייסה - לשוטרים ולסוהרים לא נתנה - כתבת השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר


טעות נפוצה בביטוח אובדן שכ"ד - טיפ השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר


האם יש צורך בהתייחסות מיוחדת לתובענות ייצוגיות? - כתבת השבוע מאת קטיה שורצמן


כל זכויות התוכן שמורות לקטיה שורצמן ולהוצאת "הסעיפים הגדולים" © Copyright