היום :

 

ביטוח - דף הבית I

 

טיפ השבוע I

הוסיפו למועדפים I

צרו קשר I

נזקי הר געש

היועצת קטיה שורצמן

יועצת הביטוח קטיה שורצמן

 

פתרונות ניהול סיכונים לחברות, יזמים, קבלנים, יועצים  וסוכנים.


הרשמה לטיפים מהאתר

הרשמה לטיפים מאתר הביטוח

 

שם

דואר אלקטרוני

 

 

 

 

אין להעתיק את הכתבה, לפרסמה או לעשות בה כל שימוש אחר

 

 

 

 


על ביטוח  | ספרות ולימוד  |  ביטוח עסקים |  ביטוחי פרט  |  סיכונים  | סוכנים ומבטחיםטיפים |  ניהול סיכונים לעסק   ביטוח עסק רכוש | ביטוח אחריות של עסק | ביטוח אינטרנט ומחשבים


 

כיסוי נזקי התפרצות הר געש בפוליסות רכוש

מאת: קטיה שורצמן יועצת לניהול תביעות ביטוח וניהול סיכונים וחברה בוועדה למונחי ביטוח שליד האקדמיה ללשון העברית

 

 

 

 

איור של הר אביטללאור הידיעות על אודות התפרצות הר הגעש בהוואי, עולה על הפרק השאלה לגבי הכיסוי הביטוחי לנזקי התפרצות הר געש בפוליסות בישראל.  בארץ ישראל לא מתרחשת פעילות של הרי געש אבל ניתן למצוא הרי געש כבויים המעידים על פעילות שהתרחשה לפני מיליוני שנים.

 

קו התלים הישראלי  שהוא רצף של הרי געש ברמת הגולן, קרני חיטין בגליל התחתון, הכרמל: כרם מהר"ל, בהר אלון ושפיה, רכס אום אל פאחם, במכתש רמון, בערבה הדרומית – ליד אילת התקיימה פעילות געשית לפני 600 מיליון שנה, בשומרון ברכס גדעונים ליד איתמר, גבעת המורה.

 

מה טוב, אם כן לסקור את תנאי הפוליסות לביטוח רכוש ברמה התיאורטית בלבד.

 

פוליסת אש תנאי ביט 2016

חריג וכיסוי בהתאם: "רעידת אדמה ו/או רעש אדמה ו/או התפרצות הר געש ו/או אש שנגרמה על ידם ו/או אש תת קרקעית ו/או טסונאמי."

 

כלומר במסגרת הפוליסה העסקית, מבוטח שלא רכש כיסוי לרכוש כנגד סיכון רעידת אדמה לא יהיה מבוטח גם כנגד נזק לרכוש שנגרם על ידי התפרצות הר געש.

 

ההשתתפות העצמית לנזקי התפרצות הר געש היא ההשתתפות העצמית לנזקי רעידת אדמה, כלומר בד"כ 10% מסכום הביטוח לרכוש באתר בכפוף למינימום של 30 אלף שקלים ומקסימום של 5 מיליון שקלים.

 

היינו מצפים שהדברים יהיו דומים גם בביטוח רכב פרטי ומסחרי עד 3.5 טון ובביטוח דירה. אולם לא כך הם פני הדברים. וגם מי שמצפה לאחידות בכיסוי הביטוחי לפי התקנות לביטוח הדירה והרכב, יופתע, וימצא שאין אחידות בכיסוי.

 

פוליסת דירה

כיסוי: "רעידת אדמה, לרבות צונאמי שנוצר כתוצאה מרעידת אדמה". הואיל בביטוח דירה אין חריג לעניין רעידת אדמה וגם אין חריג לעניין התפרצות הר געש, הרי שהפוליסה מכסה נזק שנגרם בשל אש (לרבות אש תת קרקעית) עקב התפרצות הר געש כפי שהיא מכסה נזקי אש בשל רעידת אדמה גם כאשר המבוטח ביטל את הכיסוי לנזקי רעידת אדמה וקיבל את ההנחה בפרמיה.

 

לא רק זאת אלא שבמסגרת ביטוח דירה, ההשתתפות העצמית לנזקי אש שנגרמו לרכוש המבוטח הן בשל רעידת אדמה והן על ידי התפרצות הר געש היא ההשתתפות העצמית הרגילה על פי הפוליסה העומדת כיום על כ 500 שקלים להבדיל מההשתתפות העצמית המיוחדת לנזקי רעידת אדמה לפי פוליסת הדירה העומדת על 10% מסכום ביטוח הרכוש ועשויה לנוע בין 2%  עד 15% מסכום הביטוח לרכוש בתוכניות הביטוח השונות, כאשר ההשתתפות העצמית משפיעה על פרמיה של סיכון רעידת אדמה.

 

פוליסה לביטוח רכב פרטי ומסחרי עד 3.5 טון

פוליסה זו כוללת חריג לעניין כיסוי נזקי רעידת אדמה אותו ניתן לבטל תמורת פרמיה נוספת ובחלק מתוכניות הביטוח המיוחדות המשווקות על ידי חברות הביטוח לנהגים טובים או גם לקולקטיבים מסוימים, חריג זה כבר מבוטל והפוליסה כוללת כיסוי לנזקי רעידת אדמה.

 

אולם בניגוד לפוליסות לביטוח רכוש עסקי והפוליסה לביטוח דירה, הפוליסה לביטוח רכב אינה מציגה כל הגדרה שהיא לסיכון רעידת אדמה.

 

על כן בפוליסה זו לא ברור אם סיכון שיטפון (הכלול ברשימת הסיכונים של הפוליסה) מכסה גם נזקי צונאמי? סביר להניח שהתשובה תהיה חיובית בשל פירוש פוליסה כנגד המנסח ובמקרה של פורש פוליסה תקנית הנטיה לפרש גם אותה כנגד המבטח בשל המעורבות של חברות הביטוח בניסוח תנאי הפוליסה התקנית.

 

ומה לגבי כיסוי נזקי הר געש? כאן מחכה לנו הפתעה. במסגרת הסיכון המבוטח ניתן כיסוי לנזקים שנגרמים ע"י הר געש. כלומר, החריג חל כפי הנראה לגבי נזקי רעידת אדמה שאינם נזקי התפרצות של הר געש או צונאמי.

 

לסיכום הסקירה הקצרה:

ביטוח רכוש עסקי לפי תנאי ביט – הכיסוי לנזקי התפרצות הר געש תלוי ברכישת כיסוי לנזקי רעידת אדמה.

 

ביטוח דירה – קיים כיסוי לנזקי אש הן בשל רעידת אדמה והן בשל התפרצות הר געש, גם כאשר המבוטח ויתר על כיסוי כנגד סיכון רעידת אדמה.

 

ביטוח רכב פרטי ומסחרי עד 3.5 טון – קיים כיסוי מלא לנזקי התפרצות הר געש גם אם המבוטח לא רכש כיסוי לנזקי רעידת אדמה.

 

 

 

פורסם ביום 25/5/2018

 

כל זכויות התוכן שמורות לקטיה שורצמן ולהוצאת "הסעיפים הגדולים" © Copyright