היום :

 

ביטוח - דף הבית I

 

טיפ השבוע I

הוסיפו למועדפים I

צרו קשר I

 
 

רכישת עסקים וביטוח קיים

היועצת קטיה שורצמן

יועצת הביטוח קטיה שורצמן

 

פתרונות ניהול סיכונים לחברות, יזמים, קבלנים, יועצים  וסוכנים.


הרשמה לטיפים מהאתר

הרשמה לטיפים מאתר הביטוח

 

שם

דואר אלקטרוני

 

 

 

 

אין להעתיק את הכתבה, לפרסמה או לעשות בה כל שימוש אחר

 

 

 

 

 

טיפים |  ניהול סיכונים לעסק   ביטוח עסק רכוש | ביטוח אחריות של עסק | ביטוח אינטרנט ומחשבים


כיתוב "בלעדי לאתר"

 

 

רכישת עסקים קיימים וביטוח

מאת:  מאת קטיה שורצמן יועצת לניהול סיכונים, מנהלת תביעות מבוטחים ומבטחים, מנהלת אתרי ביטוח ומנסחת פוליסות

 

דחו את תביעתכם - אל תהמרו על עצת חינם

 

 

צילום אילוסטרציה של שטרות כסף ומטבעות תחת זכוכית מגדלתרכישת עסק מיד שניה בדומה לרכישת דירה או רכב מבעלים קודמים מחייבת היערכות מתאימה בתחום הביטוח.

כאשר מדובר ברכישה של עסק קיים, הרי שבמרבית המקרים, אם לא בכולם יש ביטוח לעסק ואחת הטעויות הנפוצות בתחום זה היא רכישת העסק עם הביטוח הקיים בבחינת "העתק הדבק", כאשר השינוי היחיד שמתבקש הוא שינוי שם המבוטח.

 

חוזה הביטוח הוא, כידוע חוזה אישי כאשר הגורם החשוב ביותר הוא הסיכון שבאישיות המבוטח. כלומר אותו עסק עצמו יראה באופן שונה על ידי חברת ביטוח בהתייחס לזהותם של הבעלים.

 

על כן חברות הביטוח אינן מסכימות באופן אוטומטי להוספת שמות של מבוטחים חדשים או החלפת שמות של מבוטחים בפוליסות עסקיות מבלי לבדוק את מי שעומד מאחורי הרכישה.

 

לשם בדיקה של מבוטחים חדשים ובכלל זה מבוטחים חדשים לפי פוליסות קיימות עושות חברות הביטוח שימוש בתוכנות של מידע עסקי מסוג BDI או גם D&B.

 

השימוש בתוכנות מאפשר לחברות הביטוח לקבל תמונה מסוימת לגבי הסכנה שבאישיות המבוטח החדש ובכלל זה איתנותו הפיננסית וניסיון בהתדנויות משפטיות וכו'.

אחד הדברים שעשויים לחמוק מעיניה של חברת הביטוח הוא כאשר מדובר על חברה חדשה שהוקמה על ידי אדם או קבוצה של אנשים בעלי רקע בעייתי העשויים להיות בבחינת "שותפים שקטים" של המבוטח החדש.

 

בנוסף לכל בעלים יש סגנון ניהול משלו וגישה אחרת לניהול סיכונים. יותר מכך, הליך הרכישה כרוך לא  פעם בליווי פיננסי של הבנק המלווה אשר מטבע הדברים, נוהג להוסיף ולהציג דרישות ביטוח משל עצמו לפיהן נדרשת הרחבה של הביטוח הקיים.

הרוכש החדש, ירצה לפתח את החברה אותה רכש וגם להיבט זה יש צורך בהתאמה של הביטוח הקיים החל מהגדלת סכומי הביטוח למבנה ולתכולה, ביטוח עבודות קבלניות לתוספת בניה, הרחבת ביטוח אחריות מקצועית ואחריות המוצר שלא לדבר על ביטוח דירקטורים ונושאי משרה.

 

מנהל חדש ירצה לבדוק את הביטוח הקיים ואולי אפילו לערוך מכרז או מפרט ביטוחים חדש. כאן חשוב לקחת בחשבון את חשיבות לימוד הרקע הביטוח של החברה שנרכשה זה עתה. מהו ניסיון התביעות והנזקים לפי כל אחת מהפוליסות של החברה? מהם דרישות המיגון והבטיחות בפוליסה הקיימת ומהם תנאי היועץ המיוחדים שקיימים בפוליסה, אם בכלל.

 

כאמור, קיימת אפשרות שבמקרה קיצון תעדיף חברת הביטוח שלא להסכים לבטח את הבעלים החדש או את הפעילות החדשה כאשר מדובר בסכנה מיוחדת שבאישיות הרוכש או בשינוי פעילות החורג מגבול אפשרויות הביטוח של חברת הביטוח לפי חוזי ביטוח המשנה של החברה.

 

גם כאשר הרוכש מעוניין בעריכת מפרט ביטוחים חשוב ליתן אפשרות למבטח הקיים ולסוכן הביטוח מטעמו להתמודד ולהציע מחירי ביטוח נוחים יותר מאלו שבפוליסה הקיימת.

 

מניסיוני בייעוץ ביטוח לא אחת עלה בידי לקבל מהמבטח הקיים בעבור הרוכש החדש או בחידוש ביטוח למבוטח קיים תנאי ביטוח משופרים באופן ניכר, בגבולות אחריות גבוהים יותר ובהשתתפויות עצמיות נמוכות הרבה יותר בהוזלה ניכרת של הפרמיות.

 

המסקנה לכן היא לשמור את כל האופציות פתוחות ולא למהר ו"להתגרש" מהמבטח הקיים בטרם עת.

 


 

כל שאלה או פניה נוספת - אך ורק באמצעות האתר

 

פורסם ביום 18/6/2020

 

כל זכויות התוכן שמורות לקטיה שורצמן ולהוצאת "הסעיפים הגדולים" © Copyright