היום :

 

ביטוח - דף הבית I

 

טיפ השבוע I

הוסיפו למועדפים I

צרו קשר I

 

 

15 שנה לאתר הביטוח

חדשות הביטוח ליום 6/6/2018

 

  חדשות     

  

חוקים פסיקה חוזרים

  

כתבות ומאמרים

       

איזי כהן מנכ"ל כלל ביטוחלצורך סיוע באיתור היורש נשכרו שירותיה חברת הייעוץ “גישה שונה”, אולם עד כה, כאמור טרם נמצא היורש על אף רשימת השמות המרשימים שעלתה על הפרק שכללה בין היתר את סמנכ”ל דיסקונט יובל גביש, ראובן קפלן, ואת המשנה למנכ”ל החברה ענת לוין.

 

עוד על שי פלדמן עובר לכלל?


הפניקס משקיעה במפיץ סיגריות

חפיסה של סיגריות כאמלאחד מכל עשרה מקרי מוות בעולם מיוחס לגורם העישון ומעריכים, כי בישראל מתים מדי שנה כ 8,000 בני אדם בשל העישון. חשוב לזכור שמדובר בדרך כלל על "מוות בתשלומים", כזה שמגיע לאחר ייסורים קשים שעולה לציבור, למערכת הבריאות ולחברות הביטוח במיליוני שקלים.

 

עוד על משקיעים בסיגריות


חובה מצומצם לאופנוע

אופנועהרקע למהלך החדש הוא הנתונים שפורסמו בדו"ח מבקר המדינה לפיהם רק כ 50% מבעלי הרכב הדו גלגלי מחזיקים בביטוח חובה. כוונה היא להגיע לעלות בסיסית של ביטוח חובה בסכום של כ-2,000 ₪ לשנה, כאשר הנהג יוכל לרכוש ביטוח חובה "רגיל" בפרמיה היקרה שנגבית בעבור ביטוח זה.

 

עוד על חובה מצומצם לאופנוע


סקר אור ירוק ניקור בנהיגה

נהג ישן ברכב, צילום באדיבות אור ירוקעמותת אור ירוק וחברת האנרגיה "דור אלון" סיכמו על שיתוף פעולה במאבק למניעת תאונות הדרכים. במסגרת שיתוף הפעולה יועברו מסרי בטיחות מצילי חיים לקהל הלקוחות בתחנות דור אלון ובחנויות הנוחות "אלונית" כאשר בתקופת החופש הגדול יתרכזו המסרים במניעת נהיגה בעייפות.

 

עוד על ניקור בנהיגה


בלוג השבוע: סוכן ביטוח לא בכל מחיר


יישום הלכת סלוצקי בביטוח עבודות קבלניות

פטיש של שופטיםהרשמת הבכירה, שרונה צור גינור מבית משפט השלום בנצרת קיבלה באופן חלקי תביעה לתשלום עבור עבודות תיקון אשר ביצעה התובעת לכבל מתח גבוה תת קרקעי אשר נפגע, לטענת התובעת, בעבודות אשר בוצעו ע"י הנתבעים או מי מהם. "ההלכה קובעת כי אף לו הופר תנאי מתנאי הפוליסה, אין בכך להביא לאיון חבות המבטחת אלא יש מקום לבחון את ההסדר הקבוע בסע' 18 לחוק חוזה הביטוח. ראה ברע"א 3260/10 לוידס נ' סלוצקי... , נטל ההוכחה בכל הנוגע לקיומה של פוליסה חלופית – ממשית או היפותטית – כמו גם בכל הנוגע לסטנדרט המקובל אצל מבטח סביר – מוטל על חברת הביטוח. תוצאה זו מתחייבת מכך שתרופת התשלום היחסי היא תרופה של המבטח, ולא של המבוטח."

תא"מ 28862-08-16 חברת חשמל לישראל בע"מ ואח' נ' הכשרה ואח' 10/5/2018


תשלום בגין שכ"ט שמאי מטעם המבוטח

 

שטרות כסף ישראליהשופט בדימוס הרווי גרובס מבית משפט לתביעות קטנות בנתניה קיבל תביעה להשלמת פיצוי כספי עקב תאונת דרכים שבה היו מעורבים מספר כלי רכב כולל את רכב התובעת ואת רכב הנתבע 1 אשר היה מבוטח אצל נתבעת 2. "הנכון הוא שבד"כ חברות ביטוח משלמות סכומים צנועים לשמאים שנעים בין 600-800 ₪.כמו-כן, נציג חברת הביטוח מפנה אותי לכך שעל פי הדו"ח דובר בבדיקה אחת בלבד והשמאי לא היה צריך ללוות את הרכב במהלך התיקון משום שהרכב הורד מהכביש. יחד עם זאת, השמאי שפעל מטעם התובעת הוזמן ע"י חברת הביטוח שלה והיא נאלצה לשלם את שכרו באופן מלא".   

 

ת"ק 63-01-18 אבו ג'וליה נ' שר ואח' 30/5/2018


פיברומיאלגיה כתוצאה מתאונת דרכים

שטרות כסף ישראליהשופטת חדוה וינבאום וולצקי מבית המשפט המחוזי בתל אביב – יפו, חייבה חברת ביטוח לשלם לתובע סכום של 2,104,422 ₪ בגין פגיעתו בתאונת דרכים. "אני מתקשה להאמין כי התובע בוחר מרצון לשבת בבית בחוסר מעש ולהוריד את רמת חייו וחיי משפחתו, רק לשם האדרת נזקיו. בעדותו התבטא התובע כי "אינו גבר". התרשמתי כי התובע ניהל חיים אסרטיביים עובר לתאונה וביקש להצליח. לשם כך עבד שעות ארוכות ולא ישב באפס מעשה. אם לא היה מבקש להצליח ולהתקדם, יכול היה להמשיך ולעבוד בעסקו של אביו. עובדה היא שתוך כדי עבודתו שם פעל ללמוד תכנות ועם סיום הקורסים פנה לעבודה בתחום זה."        

ת"א 7024-05-15 א. י. נ' כלל  9/5/2018


 

לחדשות קודמות

אי עריכת ביטוח כהתרשלות

שטרות כסף ישראלישופט המחוזי בירושלים, משה בר-עם, קבע, כי: "אחריות המשיבות לפיצוי המבקש, אומנם, הִנה בשל רשלנותן הנטענת, משלא דאגו למבקש לכיסוי ביטוחי מתאים בגין פציעה במהלך משחק כדורסל. אולם, לא נטען כי מעשה העוולה הוא שגרם לנזק הגוף באופן ישיר ומשכך, התביעה אינה חוסה תחת ההגדרה של תביעה בגין נזקי גוף. קביעה זו עולה בקנה אחד עם הטעמים שהובאו בעניין גור לפרשנות המצמצמת לפיה יש ליתן משמעות צרה למושג "תביעה לפיצויים בשל נזקי גוף"."

רע"א 7273-04-18 פלוני  נ' מאיירס ג'ויינט מכון ברוקדייל ואח' 27/5/2018


המעמד שיש לתת למאסדר ביחס לפרשנות הנחיותיו

פטיש של שופטים

שופטת העליון השופטת י' וילנר בהסכמת השופטים א' שהם וד' מינץ, קבעה, כי , מכאן, כי הגנת "זוטי דברים" חלה אף בהליכי תובענות ייצוגיות, אלא שבחינתה תיעשה מנקודת מבטה של הקבוצה כולה: כאשר מדובר במעשה שרוב חברי הקבוצה יראו בו עניין "פעוט וקל ערך, שלא היה עולה בדעתם להגיש בגינו תובענה ייצוגית" תחול ההגנה (ראו: ת"א (מחוזי ת"א) יורשי המנוח תופיק ראבי ז"ל נ' תנובה מרכז שיתופי לשיווק תוצרת חקלאית בישראל בע"מ, פסקה 53 (7.10.2008); עניין תנובה, פסקה 29; אביאל פלינט וחגי ויניצקי תובענות ייצוגיות 233 והאסמכתאות שם (2017) (להלן: תובענות ייצוגיות))." "סקירת השיקולים הרלוונטיים לקביעת המשקל שיש ליתן לעמדת המאסדר בפרשנות הנחיותיו מובילה למסקנה כי לאימוץ עמדתו הפרשנית של המאסדר הצדקות משמעותיות ויתרונות ממשיים. לצד זאת, אל לו לבית המשפט לקבל את עמדת המאסדר באופן אוטומטי, וללא כל מנגנון ביקורתי."

ע"א  7488/16 ורע"א  9778/16 שולמית זליגמן ואח' נ' הפניקס ואח' 31/5/2018


הכללים לביטול פסק דין חלוט שהושג במרמה

 

פטיש של שופטיםשופטי המחוזי בתל אביב – יפו, שאול שוחט (אב"ד), יונה אטדגי ושלומית יעקובוביץ דחו ערעור על פסיקת השלום בו נדחתה תביעת המערערים למשפט חוזר. זאת, משום שלא התקיימו התנאים שנקבעו בפסיקה לביטול פסק דין חלוט שהושג במרמה. העליון הכיר בכך שניתן יהיה לבטל פס"ד חלוט שהושג במרמה, בהתקיים תנאים אלה: אמינות לכאורית של הראיות המבססות את טענת המרמה; אפשרות לשינוי תוצאות ההליך הראשון נוכח הראיות; התבססות הראיות על אירוע שהתרחש לאחר פסק הדין, או על ראיות חדשות שהתגלו לאחר מתן פסק הדין ולא ניתן היה להשיגן במהלך ההתדיינות הראשונה בשקידה סבירה. יישום הכללים האמורים בענייננו מביא לתוצאה כי בצדק נדחתה תביעת המערערים. גם אם הראיה החדשה שהמערערים מסתמכים עליה היא אמינה, לא מתקיימים שני התנאים הנוספים שנמנו.

 

ע"א 44002-05-17 גיא המוביל באשדוד בע"מ ואח' נ' קרנית  28/5/2018


חיוב פרוט זכויות המבוטח בפוליסה – יותר יעיל ויותר פשוט ממוסד הבוררות  - כתבת השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר


כשסוכן הביטוח אינו מצליח להבין את הפוליסה... - טיפ השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר


כיסוי נזקי התפרצות הר געש בפוליסות רכוש - כתבת השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר


כיסוי מחשב אישי וטאבלט רק בחו"ל - נוגד תקנה - טיפ השבוע מאת קטיה שורצמן


שיפור הגדרת "התפוצצות בפוליסות רכוש - כתבת השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר


תוכניות ביטוח שונות לאותו הסיכון באותה חברת ביטוח - טיפ השבוע מאת קטיה שורצמן


גולפית ככלי רכב מנועי החייב ברישיון נהיגה ובביטוח חובה - כתבת השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר.


אסון השיטפון בערבה וסוגיות הביטוח - טיפ השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר


70 שנה למדינה סוכני וחברות הביטוח - מי שרד? - כתבת השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר


ביטוח סייבר כפרק בפוליסת העסק - טיפ השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר


חוזה שכירות מומלץ ע"י עיריית ת"א - סעיף ביטוח ללא כיסוי - כתבת השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר


מי אמר שאין כיסוי לשבר של צעצועים (ולא רק) בדירה?  - טיפ השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר


בד"כ מותר הסוכן מן האפליקציה, אבל... והקשר בין כדורגל לביטוח רכב - כתבת השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר


סעיף אחריות בחוזה עניין למשפטנים - טיפ השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר


מאחורי סוכן ללא רישיון עומד סוכן עם - כתבת השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר


נדרש נוסח אחיד לחריג מלחמה וטרור - טיפ השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר


כל זכויות התוכן שמורות לקטיה שורצמן ולהוצאת "הסעיפים הגדולים" © Copyright