היום :

 

ביטוח - דף הבית I

 

טיפ השבוע I

הוסיפו למועדפים I

צרו קשר I

סוכנים ללא רישיון

היועצת קטיה שורצמן

יועצת הביטוח קטיה שורצמן

 

פתרונות ניהול סיכונים לחברות, יזמים, קבלנים, יועצים  וסוכנים.


הרשמה לטיפים מהאתר

הרשמה לטיפים מאתר הביטוח

 

שם

דואר אלקטרוני

 

 

 

 

אין להעתיק את הכתבה, לפרסמה או לעשות בה כל שימוש אחר

 

 

 

 


על ביטוח  | ספרות ולימוד  |  ביטוח עסקים |  ביטוחי פרט  |  סיכונים  | סוכנים ומבטחיםטיפים |  ניהול סיכונים לעסק   ביטוח עסק רכוש | ביטוח אחריות של עסק | ביטוח אינטרנט ומחשבים


 

מאחורי סוכן ללא רישיון עומד סוכן עם

מאת: קטיה שורצמן יועצת לניהול תביעות ביטוח וניהול סיכונים

 

 

 

איור אילוסטרציה של מסכות

מדי פעם אנו נחשפים לתשדירים על אודות סוכני ביטוח שפועלים ללא רישיון. ככל שמדבור בהליך שבסופו של יום מופקת פוליסה למבוטח, הרי שמדובר בסוכן ביטוח עם רישיון שעומד בקצה מול חברת הביטוח ומאפשר את ההתרחשות.

 

מי שמקבל עסקים באמצעות סוכנים ללא רישיון אינו לוקח בחשבון את החשיפה הביטוחית שלו עצמו הואיל והפוליסה לביטוח אחריות מקצועית אינה מכסה כל תוצאה של הרפתקה מסוג זה. ומבחינה זו הסוכן המעסיק הוא למעשה סוכן ללא ביטוח...

 

נכון להיום חברת הביטוח פשוט אינה יכולה מבחינה מיכונית להפיק פוליסה למי שאינו מחזיק ברישיון סוכן ביטוח. כך מוצאים המתחזים את דרכם לחברות הביטוח באמצעות סוכנים מורשים אשר בהזדמנות זו גם עוברים על החוק.

 

יש לשים לב, כי לפי הוראות חוק הפיקוח על הביטוח, האיסור לתשלום עמלות למי שאינו מחזיק ברישיון סוכן ביטוח חל גם סוכני ביטוח ולא רק על חברות ביטוח.

 

סעיף 41 לחוק הפיקוח על שירותים פיננסיים (ביטוח), תשמ"א-1981, אוסר על סוכנים ועל חברות לקבל עסקים שלא באמצעות סוכני ביטוח מורשים  ובאותו סעיף אוסר גם על תשלום עמלות למי שאינם סוכנים מורשים:

 

"41.  (א)  מבטח או סוכן ביטוח לא יקבל עסקי ביטוח בתיווכו של אדם אלא אם יש בידו רישיון סוכן וקיים ביניהם הסדר בכתב כאמור בסעיף 30.

          (ב)  מבטח או סוכן ביטוח לא ישלם דמי עמילות בעד תיווך בין כל אדם לבינו אלא למי שיש בידו רישיון סוכן."

 

מעבר לצעדי ענישה כנגד סוכנים המופעלים לעתים על ידי הרשות המפקחת על הביטוח, אפשר לחשוב על צעדים נוספים כמו עדכון חוזי התקשרות של חברות ביטוח עם סוכנים, כך שסוכן הביטוח יחויב להשיב לחברה כל עמלה בגין מכירה או שיווק של מוצר ביטוח שנעשו באמצעות גורם שאינו בעל רישיון ביטוח ובכלל זה מכירה או חידוש באמצעות פקיד/ת ביטוח (למעט גורם שמעמיד לרשות הסוכן פלטפורמה אינטרנטית).

 

תופעת מזכיר/ת הסוכן שמוכר/ת או מחדש/ת ביטוח או גם מטפל/ת בתביעות ביטוח, היא תופעה פסולה בעיני ומזיקה הואיל ולצורך מתן שירות מקצועי יש צורך בידע רק ובניסיון הנדרשים מסוכן ביטוח מורשה ו"האצלת סמכות" בתחום העיסוק של סוכן ביטוח אינה אפשרית מבחינת החוק כלפי כל גורם שהוא, בין אם מדובר בגורם שמציג את עצמו כסוכן ופועל ללא רישיון או מוכרנים למיניהם ובין אם מדובר על עובד/ת שכיר/ת של הסוכן. מי שאינו מחזיר ברישיון סוכן אינו אמור לטפל בכל אשר כרוך בתיווך בין מבוטחים לבין חברות. כך מומלץ גם לעדכן את חוזי הסוכנים בהתאם שגם מכירה של ביטוח באמצעות סוכן משנה שלא אושר על ידי החברה תחייב את הסוכן בהשבת עמלתו.

 

צעד מסוג זה אמור לצמצם או למנוע תופעה מכוערת של סוכנים או גם סוכנויות שמאפשרים לעשות שימוש במספר הסוכן שלהם לסוכנים מורשים אחרים באותה חברת ביטוח שסגרה בפניהם את מספר הסוכן בחברה מסיבות של חוסר כדאיות כלכלית.

 

התוצאה של סוכנים שמפרים את החוק מעבר לנזק הכלכלי העשוי להיגרם למבוטחים שאינם זוכים לקבל את הביטוח הראוי או משלמים פרמיה מיותרת בעבור ביטוח שאינם זקוקים לו, היא פגיעה וגריעה נוספת מהתדמית הבעייתית של ענף הביטוח בעיני הציבור.

הנזק הנוסף הוא עידוד תופעת הונאות ביטוח בבחינת "הגונב מגנב פטור" ובמקביל הימנעות של שכבות מוחלשות מעריכת ביטוח בשל חוסר האמון בהיתכנות קבלת תגמולי הביטוח בזמן אמת.

 

תהליך של ניקוי הענף, חשוב בעיקר בשל התדמית הבעייתית שיש למקצוע הביטוח ולעוסקים בו לא רק בארץ אלא גם בכל מקום בעולם המערבי. לדוגמא, וודי אלן בסרטו "אהבה ומלחמה" משנת 1975 שהוא פארפרזה על ספרו של טולסטוי "מלחמה ושלום" אמר, בתרגום חופשי בטקסט של חייל שנהרג במלחמה: חשבתם שמוות זה משהו נורא ואיום, אתמול בערב היה אצלי סוכן ביטוח...

 

פורסם ביום 18/3/2018

 

כל זכויות התוכן שמורות לקטיה שורצמן ולהוצאת "הסעיפים הגדולים" © Copyright