היום :

 

ביטוח - דף הבית I

 

טיפ השבוע I

הוסיפו למועדפים I

צרו קשר I

 

 

 

חדשות הביטוח ליום 4/7/2017

 

  חדשות     

  

חוקים פסיקה חוזרים

  

כתבות ומאמרים

       

שר האוצר משה כחלוןהפחתת ההון הנדרש לקבלת רישיון תעודד את כניסתן של חברות ביטוח חדשות לשוק, ביניהן גופים מבוססי חדשנות טכנולוגית שיתרמו להגדלת היצע המוצרים והפחתת מחיריהם עבור ציבור המבוטחים. המהלך הוא חלק מיישום משטר ההון סולבנסי 2 על חברות ביטוח בישראל, והסכומים שנקבעו בו דומים לסכומים שנהוגים בכל מדינות האיחוד האירופי.  

 

עוד על רישוי מבטחים


צמצום תיק הרכב

רכב אוטונומיייצרני הרכב ייקחו על עצמם יותר סיכון על נהיגה ועל החבות הכרוכה בנהיגה ויש להם הזדמנויות חדשות לספק ביטוח לקונים ברכב, תוך נטילת נתח שוק ממבטחים מסורתיים. KPMG מעריכה כי עד שנת 2050 תהיה עלייה משמעותית בביטוח אחריות המוצר במקביל לירידה ניכרת בביטוח רכב פרטי.

 

עוד על צמצום תיק הרכב


דורית סלינגר בכנס הסייבר

דורית סלינגר ראשת הרשות המפקחת על שוק ההון ביטוח וחיסכוןהחברות הביטוח מציעות כיום ביטוח מפני התקפות סייבר, בעיקר לעסקים גדולים ובינוניים. אנו צופים כי תחום זה יתפתח בקרוב גם למבוטחים שאינם בעלי עסק. שוק הביטוח מהווה מטבעו מנגנון להתמודדות עם סיכון. אנו רואים מגמה הולכת וגדלה של פעילות ביטוח מפני סיכוני סייבר שעלולים לבוא לידי ביטוי בכל מכשירי האלקטרוניקה שנפוצים היום, למשל טלוויזיות חכמות, סטרימרים, פלייסטיישן, מצלמות אבטחה ביתיות, מזגנים, איי-רובוט, ובית חכם.

 

עוד על סלינגר וסייבר


יותר נהגים "מנקרים" בנהיגה

איור של פיהוקמהסקר עולה כי בשנת 2017 חלה עליה במספר הנהגים שדיווחו כי "ניקרו" בזמן נהיגה, גם ביחס לשש השנים האחרונות שבהן לא חל שינוי במספר הנהגים שהודו כי "ניקרו" במהלך נהיגה.
 
 

עוד על יותר נמנום בכביש


בלוג השבוע: סוכן ביטוח לא בכל מחיר


כלל ביטוח חויבה לשלם תגמולים ליורשיה של חולת סרטן

זכוכית מגדלת

השופטת שאדן נאשף-אבו אחמד מהשלום בעפולה חייבה את חברת הביטוח כלל לשלם תגמולי ביטוח ליורשיה של חולת סרטן. השאלה שעמדה לדיון היא האם מילאה המבטחת  חובותיה בהמצאת פוליסות למבוטחת והאם היא זכאית להסתמך על חריגי הפוליסה, לפיהם תחולת הכיסוי הביטוחי בגין מוות ממחלה שמתרחשת בשלוש השנים הראשונות לביטוח, לא תזכה המוטב בתגמולי ביטוח ויוחזרו לו רק הפרמיות ששולמו. עקרון ההגינות מחייב כי חברת ביטוח המציגה בפני מבוטח שהינו בעל עבר רפואי  לשווק את הפוליסה תוך הסבת תשומת ליבו של המבוטח לתנאי הפוליסה בצורה שתהא מובנה וברורה לו, ולוודא את ערנותו לכך שתוקפה חל רק בהתקיים תנאים מסוימים, וכי במקרים בהם לא התקיימו התנאים הללו, לא יוכל המבוטח ליהנות מגיבוש זכותו לשיפוי.

ת"א 8997-11-12 ר' ואח' נ' כלל    17/6/2017


אישור קיזוז כספי ביטוח הפנסיה של פושט רגל לצורך פרעון הלוואה למבטח

שטרות כסף עם מספרייםהשופט נפתלי שילה מהמחוזי בת"א קבע, כי חברת הביטוח אינה חייבת להשיב לקופת הכינוס את כספי פוליסות הביטוח של החייב, אשר קוזזו על ידה עקב חוב של החייב כלפיה בגין הלוואה שנטל לפני שניתן כנגדו צו כינוס. נקבע, כי משהמשכון לא נרשם, הוא לא תקף כלפי הנאמן ויתר הנושים וכלל אינה נושה מובטחת. אולם מתן ההלוואה נעשה על בסיס קיומה של יתרת זכות בפוליסה ולפיכך מדובר באשראי הדדי בין הצדדים הניתן לקיזוז. זכות הקיזוז אף מצוינת במפורשת בסעיף ד' להסכם ההלוואה. כפי שנקבע בפס"ד בוגין, העובדה שהחייב רשאי היה למשוך את הכספים טרם גיל הפרישה, מלמדת כי אין רלוונטיות לכך שגיל הפרישה טרם הגיע ולכן כבר במועד שניתן צו הכינוס, קיימת זכות קיזוז.

 

פש"ר 1246-07 ביידנקופף יחיאל ואח' נ' כונס נכסים רשמי תל אביב ואח'   16/6/2017

 


נקבע, כי ביטוח הדירה אינו מכסה נזק מקצר חשמלי שאינו מלווה באש

 

פטיש של שופטיםהרשם בכיר  מוהנד חליאלה מבית משפט לתביעות קטנות בצפת דחה את תביעתו של מבוטח שביקש לחייב חברת ביטוח לפצות אותו בגין שריפה בלוח החשמל בביתו. השופט קיבל את טענתה של חברת הביטוח, כי הפוליסה היא פוליסה תקנית. מבירור המקרה עלה כי האירוע מושא התביעה אינו אלא קצר חשמלי שאינו נכלל בסיכונים אותם מכסה הפוליסה. בית המשפט הסביר לתובע כי  שריפת מנועים של מכשירים חשמליים כתוצאה מקצר חשמלי אינו בגדר הסיכון המבוטח גם אם נלווה לקצר עשן, שהרי הנזק למכשירם החשמליים אינו תוצאה מהעשן או משריפת המתגים אלא הקצר החשמלי ונפילת המתח הם הסיבה לנזק שנגרם לטלוויזיה ולממירים.

 

ת"ק 48209-02-17 בן עמי נ' מגדל  28/6/2017


לחדשות קודמות

חובת המבטח לגלות למבוטח את כל אפשרויות רכישת הכיסוי הביטוחי

זכוכית מגדלת

הרשם הבכיר אורן כרמלי מבית משפט לתביעות קטנות בפתח תקווה קיבל את התביעה בחלקה ופסק, כי חברת הביטוח אחראית לתיפקודו של נציג המכירות הטלפוני. אין לפטור את החברה מחובתה להתאים את הביטוח המתאים לכל מבוטח לפי צרכיו וסיכוניו. כאשר מבוטח רוכש ביטוח משום שלא הוסברו לו סייגי הפוליסה או העדר תחולתה ונוצר לו נזק, כי אז באיזון היחסים שבין המבטחת למבוטח, יש הצדקה להטיל על המבטחת את האחריות, בהיותה מונעת הנזק הטובה יותר. בעת עריכת פוליסת הביטוח, על משווק הפוליסה לברר עם המבוטח מהן כוונותיו הביטוחיות, מהם צרכיו ואף לפרוש בפניו רשימת סיכונים אפשריים ורשימה מתאימה של פוליסות ו/או הרחבות אפשריות המשווקות על-ידו כדי לבדוק אם הוא מבקש לבטח עצמו מפניהם, תוך שקילתם למול עלות הפרמיה. יש להצביע לא רק על סייגים לכיסוי הביטוחי אלא גם להבהיר הנסיבות בהן הביטוח כלל לא חל.

ת"ק 28372-10-16 בלכר נ' איי.די.איי. חברה לביטוח בע"מ 6/6/2017


נדחתה תביעה בגין נכות מתאונה משלא הוכח אירוע תאונה

פטיש של שופטיםהשופט אלדד נבו מהשלום בכפר סבא דחה תביעה של מבוטח לחייב את חברת הביטוח לשלם לו תגמולי ביטוח נכות מתאונה בגין פגיעה, אשר לטענת המבוטח אירעה במסגרת עבודתו באתר בניה בהוד השרון. השופט קבע, כי לא עלה בידי המבוטח להוכיח את אירוע התאונה. למען הסר ספק, השופט לא קבע כממצא עובדתי כי המבוטח ניסה לקבל תגמולי ביטוח במרמה תוך שהוא ממציא תאונה שלא התרחשה אלא שבמאזן ההסתברויות הדרוש במשפט האזרחי, לא עלה בידיו להוכיח את אירוע התאונה.  

ת"א 26354-12-13 פייגנבוים נ' מנורה  ואח' 28/6/2017


העליון על מחלת הסוכרת כתאונת עבודה

  

הסמל של מחלת הסוכרתשופט העליון השופט (בדימ') צ' זילברטל בהסכמת השופטים ח' מלצר וי' עמית דנו בערעור של עובד בגין מחלת הסוכרת לאחר שבית המשפט המחוזי אישר את הקביעה כי הוכח קיומו של קשר סיבתי בין מחלת הסוכרת לבין התאונה, אך קבע כי אין לייחס לתאונה את מלוא הנכות בגין המחלה, ובהתאם גם לא את מלוא הנכות הנוירולוגית, המצויה בזיקה למחלה. כל זאת, משום שבית משפט השלום קבע כממצא קיומו של אירוע דחק נפשי נוסף ונפרד בסמיכות לתאונה. נוכח האמור נקבע, כי יש לייחס שני שלישים משיעור הנכות בגין מחלת הסוכרת ומשיעור הנכות הנוירולוגית לתאונה. השופט זילברטל קיבל את הערעור רק בהיבט הנוגע לאופן ביצוע ניכוי תגמולי המל"ל מן הפיצויים שנפסקו לזכות העובד בביטול הוראת בית המשפט המחוזי בדבר הגשת תביעה לגמלת נכות כללית ונפקות אי-הגשתה, וקבע, כי לא ייעשה ניכוי של גמלת נכות כללית שעשויה להשתלם לעובד בגין הנכויות שלא הוכרו על-ידי המל"ל כנכויות הנובעות מתאונת העבודה. ניכויי המל"ל יתייחסו אך לגמלאות המשולמות מענף נפגעי עבודה.

 

רע"א  6563/15 פלוני נגד עמי מיטרני בע"מ והדר חברה לביטוח בע"מ 27/6/2017


האירוע במפעל רותם אמפרט ישראל - כסדנה לביטוחי אחריות - כתבת השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר


הצעת ביטוח שלא צורפה לפוליסה - לא רק חובת הגילוי - טיפ השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר


תדמית הביטוח במדיה - ויקטימולוגיה של הענף כתבה רביעית - כתבת השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר


אישור קיום ביטוחים אינו מחייב הפעלת הביטוח ע"י המבוטח - טיפ השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר


טעויות שגורות ביחס לביטוח דירות - כתבת השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר


סוגיית ביטוח אובדן שכר דירה בדירות במגדלים - טיפ השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר


האבסורד של כחלון: הוזלת חובה לדו גלגלי, לא תועיל לחסרי רישיון נהיגה  - כתבת השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר


לא בכל המקרים ידיעת סוכן על תביעה מהווה ידיעת המבטח - טיפ השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר


תדמית הביטוח במדיה - כתבה שלישית - כוחה של בורות - כתבת השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר


דרוש אתר ביטוח לכל סוכן - טיפ השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר


בעקבות תיק פולק: על רגולציה ומיגון - כתבת השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר


פרמטר גיאוגרפי בקביעת גבול אחריות בצד ג' בביטוחי פרט - טיפ השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר


חבות המבטח בנזק וסכום ההשתתפות העצמית - כתבת השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר


רובוטים בעלי יכולת לימוד עצמי ושימוש בדואר אלקטרוני - טיפ השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר


משקפי שמש מצילי חיים - טיפ השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר


חיוב רוכשי דירות יוקרה בביטוח תכולת דירתם - כתבת השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר


אובדן כושר לעיסוק מתאים - מה חסר? - טיפ השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר


מבוטחים בקרן פנסיה? רק נדמה לכם שאתם מכוסים - כתבת השבוע מאת עו"ד ארתור בלאייר על אודות ביטוח אובדן כושר לפי ביטוח מנהלים ובמסגרת קרן פנסיה


כל זכויות התוכן שמורות לקטיה שורצמן ולהוצאת "הסעיפים הגדולים" © Copyright