היום :

 

ביטוח - דף הבית I

 

טיפ השבוע I

הוסיפו למועדפים I

צרו קשר I

חיוב רוכשי דירות בביטוח

היועצת קטיה שורצמן

יועצת הביטוח קטיה שורצמן

 

פתרונות ניהול סיכונים לחברות, יזמים, קבלנים, יועצים  וסוכנים.


הרשמה לטיפים מהאתר

הרשמה לטיפים מאתר הביטוח

 

שם

דואר אלקטרוני

 

 

 

 

אין להעתיק את הכתבה, לפרסמה או לעשות בה כל שימוש אחר

 

 

 

 


על ביטוח  | ספרות ולימוד  |  ביטוח עסקים |  ביטוחי פרט  |  סיכונים  | סוכנים ומבטחיםטיפים |  ניהול סיכונים לעסק   ביטוח עסק רכוש | ביטוח אחריות של עסק | ביטוח אינטרנט ומחשבים


 

חיוב רוכשי דירות יוקרה בביטוח תכולת דירתם

מאת: קטיה שורצמן יועצת לנהול תביעות ביטוח וניהול סיכונים

 

 

רישום לאילוסטרציה של מבנה דירות יוקרה

חלק לא מבוטל מהסכמי הרכישה לדירות יוקרה כוללים סעיף מיוחד שמחייב את הרוכשים בביטוח תכולת תכולת דירתם בכיסוי הכולל את הסיכונים המפורטים בתנאי המינימום לביטוח תכולת דירה כפי שהם נקבעו בתקנות הפיקוח על הביטוח ובהם סיכוני רעידת אדמה, פריצה, נזק בזדון ונזקי צנרת.

 

החיוב בביטוח כולל, במרבית המקרים אם לא בכולם ויתור של המבטח על זכות התחלוף לטובת היזם או גם לטובתה של חברת הניהול.

 

על מנת לאכוף את ההתחייבות של רוכש הדירה על פי החוזה, עשוי ההסכם לכלול תנאי הפוטר את היזם או גם את חברת הניהול מאחריותם לכל מקרה אשר עשוי היה להיות מבוטח על פי הביטוח אשר רוכש הדירה התחייב לעשות ולא עשה.

 

במבט ראשון נראה לכאורה, כאילו היזם מתכוון לחמוק מאחריותו על פי חוק המכר באמצעות חיוב הרוכשים בביטוח האמור לבוא במקום מילוי חובותיו. אך לא כך הם פני הדברים.

 

עורך דין מנוסה שעורך את הסכם הרכישה בעבור היזם אמור לכלול סעיף מיוחד לפיו האמור בנספחי הביטוח בהסכם אינו גורע מאחריותו החוקית של היזם כלפי הרוכש על פי חוק המכר.

 

אם כך, נשאלת השאלה מדוע נדרש רוכש הדירה לערוך ביטוח לתכולת הדירה, ביטוח אשר לפי המקובל כולל גם ביטוח אחריות חוקית כלפי צד שלישי ולפטור את הצד השני להסכם מאחריות?

 

ובכן, התשובה לשאלה זו היא פשוטה ונועדה לחסוך כסף לדיירים בהוצאות ניהול המבנה. במקביל לחיוב הדיירים בביטוח התכולה, מתחייבת חברת הניהול בביטוח מבנה הבית המשותף שכולל בביטוח אחריות חוקית בשל ניהול המבנה ונזקים שקורים בתחום השטחים המשותפים של המבנה.

 

כלומר, אלמלא חיוב הדיירים בביטוח תכולתם נועד למנוע מראש מצב שבו במקרה של חלילה שריפה או נזק הצפה שמקורו בשטחים הציבוריים יגיע לדירות הפרטיות ויגרום נזק לתכולתן לא יפול על המבטח של הבניין כולו, הואיל ומדובר בביטוח שההשתתפות העצמית שלו גבוהה לפחות פי 10 או פי 20 מההשתתפות העצמית בפוליסת הדירה ויביא מטבע הדברים לעלייה בפרמיה של ביטוח צד ג' בחידוש הביטוח לשנה נוספת, דבר שיפול על כיסם של כל דיירי המבנה וזאת בשעה שחידוש ביטוח לדירת מגורים (בניגוד לביטוח רכב) אינו כרוך בתוספת פרמיה גם במקרה שבו הוגשו תביעות ביטוח בשנה הקודמת לביטוח ומדובר בתעריף אחיד הקבוע אצל המבטח שאינו מושפע מניסיון התביעות של המבוטח.

 

בעניין נזקי צנרת למבנה, יש לשים לב, כי אלו מבוטחים לפי הפוליסה לביטוח המבנה כולו שנערכת על ידי חברת הניהול בעבור נציגי הבית המשותף. ככל שמדובר בנזקים בתחום ההשתתפות העצמית, הרי שהיזם אינו פטור מחובתו על פי חוק המכר ומצד שני ניתן גם כיסוי ביטוחי למקרים שאינם באחריות הקבלן, כאשר ההפצה נגרמה בשל התקנה לקויה של מתקנים שונים בדירתו של המבוטח או תקלות במתקנים בדירות עצמן, כמו למשל מכונות כביסה, מכונות שטיפת רצפה, מכונות לשטיפת כלים וכד'.

 

מעבר לכך, עורכי דין מנוסים בתחום, יודעים לקבוע בסעיף הביטוח של הדיירים גם סעיף לוויתור הדדי של כל אחד מהדיירים כלפי הדיירים אחרים.

 

גם עניין זה מוזיל את עלות הביטוח של פרק צד ג' של הדיירים עצמם, ומקנה לכל אחד מהם "ראש שקט" לגבי תביעות של שכניו בשל נזק שנגרם ברשלנותו וכך גם לגבי תביעות תחלוף של מבטחי השכן, כך שהוא יכול להסתפק בגבול האחריות הסטנדרטי של חברת הביטוח לביטוח צד ג' בפוליסת הדירה ואינו נדרש להגדיל את גבול האחריות לכדי מיליוני שקלים או אפילו לרכוש פוליסה נפרדת לכיסוי הסיכון הנובע מאחריות אפשרית לנזק העשוי להיגרם לשכנים בהיקפים גדולים, כי ככל שמדובר בדירות יוקרה, עלות תכולת הדירות של השכנים עולה במרבית המקרים אם לא בכולם על גבול האחריות המקובל לביטוח אחריות חוקית כלי צד שלישי לפי ביטוח התכולה בפוליסת הדירה.

 

פורסם ביום 3/5/2016

 

כל זכויות התוכן שמורות לקטיה שורצמן ולהוצאת "הסעיפים הגדולים" © Copyright