היום :

 

ביטוח - דף הבית I

 

טיפ השבוע I

הוסיפו למועדפים I

צרו קשר I

 

חדשות הביטוח ליום 28/2/2017

 

  חדשות     

  

חוקים פסיקה חוזרים

  

כתבות ומאמרים

       

סולבנסי ומגדל - מתוך דיון בוועדת הכספים מסביר מדוע פרשה מגדל מאגוד המבטחים

הדף הראשון של פרוטוקול הוועדהמלבד מגדל, נכון להיום גם חברת הביטוח AIG" ישראל" אינה חברה באגוד ובהתאחדות וכמוה גם חברת הביטוח "שירביט". חברת הביטוח "ביטוח ישיר" חברה בהתאחרות חברות לביטוח חיים ואינה חברה באגוד חברות הביטוח.

 

עוד על סולבנסי ומגדל


הרחוב הכי מסוכן בישראל

צילום אילוסטרציה של רכב וגרר, כל הזכויות שמורות לקטיה שורמןשמואל אבואב מנכ"ל עמותת אור ירוק: "הרחובות האדומים והמדממים גובים את חייהם של עשרות בני אדם בכל שנה בתאונות דרכים מיותרות, תאונות שניתן היה למנוע. ראשי הערים לא יכולים לשבת בחיבוק ידיים ולחכות להרוג הבא, ולכן חייבים לאתר את הכשלים הבטיחותיים באותם רחובות אדומים ולתקנם כאשר במקביל חייבים להוסיף 300 ניידות ו-300 שוטרים לאגף התנועה במשטרה.
 

עוד על הרחוב הכי מסוכן


זוכי תחרות האינשורטק

יוג'ין גרינברג, יו"ר ומייסד חברת Getmeins מפתחי היישמון המשווק על ידי חברת Getmeins הם יוג'ין גרינברג, היו"ר המייסד של החברה ובעל הרעיון המקורי ושותפו ארכיטקט מערכות דמיטרי גייזרסקי  CTO.  גרינברג הוא בוגר המכללה לביטוח ומכון וינגייט ובעל תואר ראשון בכלכלה מאוניברסיטת מולדובה בעל וותק של 25 שנה בעולם הביטוח בארץ ובחו"ל. גייזרסקי בוגר הטכניון ובעל ניסיון של יותר מעשרים שנה בפיתוח טכנולוגיות והתמחות במערכות מודיעיניות.
 

עוד על זוכי אינשורטק


עמדת הציבור על  עמלה שלא מדמי ניהול

מכתב הפיקוח על הביטוחהפיקוח על הביטוח מזמין את הציבור להביא בפני רשות שוק ההון את עמדתו בנוגע לתגמול העומד בהוראות החוק. לצורך כך, מפורטים מספר עקרונות לדוגמה אשר יכולים לשמש בפני עצמם, או יחד עם עקרונות נוספים, כבסיס למודל תגמול לבעל רישיון, ומבקש התייחסות הציבור לגבי כל אחד מהם, בהיבטים הבאים:

 

עוד על ציבור על  ד.ניהול


בלוג השבוע: סוכן ביטוח לא בכל מחיר


ביטוח חיים - הסדר פשרה בתובענה ייצוגית בעניין איתור מבוטחים ומוטבים של פוליסות ביטוח שהכספים המופקדים בהן לא נדרשו

מעוף הציפורהשופטת  אסתר שטמר מהמחוזי מרכז-לוד אישרה הסדר פשרה בבקשה לאישור תובענה ייצוגית בעניין איתור מבוטחים ומוטבים של פוליסות ביטוח שהכספים המופקדים בהן לא נדרשו. במהלך ההליך התערב הפיקוח על הביטוח ושונתה החקיקה הרלוונטית. ההסדר כולל פעולות שהמשיבות חייבות בהן מכח הוראות הדין הקיימות. בהסדר הן קיבלו על עצמן פעולות איתור נוספות שאינן מופיעות בחוזר החדש.

ת"צ 9723-04-10 המועצה הישראלית לצרכנות נ' מגדל חברה לביטוח בע"מ ואח' 9/2/2017


ביטוח חובה לרכב - הפיצוי המגיע ליורשיו של הרוג תאונת דרכים שהסתנן מאריתריאה

מכוניות

השופט צבי ויצמן מהמחוזי מרכז-לוד קיבל את תביעת עזבונו ותלוייו של המנוח, אשר הסתנן לישראל מאריתראה, בגין מותו בתאונת דרכים. כאשר קיימת זהות בין יורשי המנוח לבין תלוייו, כבעניין דנן, קביעת הפיצוי בנוגע לאובדן הכספי בגין מות המנוח צריכה להיעשות בהתאם לתביעת העזבון, שכן זו גבוהה יותר בשל תוספת חישוב ידת החסכון הנצברת לטובת העזבון. נוכח סיכויי הגירוש שאינם נראים משמעותיים, למיצער לעת הקרובה או עד שיבגירו הילדים הקטינים, ראוי לערוך תחשיב אריתמטי באשר לאובדן ההשתכרות או התמיכה העתידיים הצפויים עד לגיל 67 ובצד זה, בשל החשש לגירושם מהארץ והאפשרות שימצאו מקומות עבודה חלופיים בארץ מערבית, להתעלם מרכיב הפסדי הפנסיה, ולהימנע מהוספת הפרשי הצמדה וריבית להשתכרויות הצדדים ומהרחבת בסיס השכר בעתיד.

ת"א 9584-12-14 ס. ואח' נ' יומטוב ואח'   12/1/2017


ביטוח חובה לרכב – מוות שאירע ארבעה חודשים לאחר תאונת הדרכים

 

מכוניות

השופט אור אדם, סגן נשיאת השלום בקריית גת קבע, כי בהתאם להלכת לנדרמן, כל מזיק חייב לצפות גם רשלנות רפואית בטיפול שיתקבל לאחר התאונה, כל עוד אין מדובר במעשה מכוון. מבחני העזר שקבע בית המשפט העליון בעניין, מטים את הכף לכיוון ההכרה בקשר הסיבתי: המבחן הראשון של סמיכות בזמן ובמקום, אכן מלמד על העדר צפיות, שכן הרשלנות שבאי מתן מינון מספק ארעה 20 יום אחרי התאונה. ואולם, שני המבחנים האחרים שקבעה הפסיקה, קושרים בין התאונה והמוות. אכן, מדובר בקביעה קשה, המנוגדת למסקנת המומחים. עם זאת, נראה כי הנטל הורם, גם אם רק במאזן ההסתברויות, כי עשוי להיות קשר סיבתי בין הפסקת הטיפול בקומדין בעקבות התאונה, להעדר האיזון ברמת ה- INR  עובד לפני האירוע השני שהביא למוות. נוכח האמור, יש לקבוע כי קיים קשר סיבתי בין התאונה למות המנוחה.

 

ת"א 42367-10-12 עזבון ע"ב ואח' נ' הראל         16/1/2017


ביטוח רכוש – המבוטחת חויבה להשיב למבטח את תגמולי הביטוח לאחר שכבר קיבלה פיצוי מהמזיק

שטרות כסף

השופט  מאיר יפרח מהמחוזי בתל אביב קיבל חלקית תביעת ה של חברת הביטוח להשבת תגמולי ביטוח ששילמה למבוטחת בגין נזק שנגרם לנכס שבבעלותה. עילת ההשבה נבעה מכך שהמבוטחת קיבלה פיצויים גם מהמזיק בגין אותו נזק. הפיצויים שקיבלה המשיבה ממבטחתו של המזיק, שולמו על פי הערכת השמאי זכאי מטעם המבטחת בתוספת שכ"ט בא כוחה של המשיבה בעת ההיא. הפיצויים ששילמה מבטחתו של המזיק למשיבה כללו פיצוי בגין התכולה וכן בגין הוצאות השמירה על החנות. המערערת שילמה למשיבה פיצוי בגין רכיבים אלה ומכאן שמדובר בתשלום כפול בגין אותו נזק והמבוטחת חייבת להשיב סכום זה לחברת הביטוח מכוח הוראות סעיף 62 (ג) לחוק חוזה הביטוח.

ע"א 4538-05-16 הפניקס חברה לביטוח בע"מ נ' עדה – ככר המדינה (2002) בע"מ 8/1/2017


הסדר פשרה בתביעה ייצוגית נגד כלל בעניין אפליה של נשים שאינן נשואות בביטוח בריאות

איור של אישההשופט פרופ' עופר גרוסקופף מהמחוזי מרכז-לוד אישר הסדר פשרה בתובענה ייצוגית שעניינה בהפליית מבוטחות לא נשואות בביטוח הבריאות של חברת כלל, בנוגע לבדיקות היריון ופסק, כי סיום ההליך בשלב המוקדם בו הוא נמצא, על דרך מתן הסעדים עליהם הסכימו הצדדים הוא תוצאה ראויה, הוגנת וסבירה בהתחשב בעניינן של חברות הקבוצה. הסעדים עליהם הוסכם במסגרת הסדר הפשרה תואמים במידה רבה את הסעדים שנתבקשו במסגרת בקשת האישור והסיכוי כי המשך ניהול ההליך יניב לקבוצה תועלת עודפת משמעותית על פני אימוץ הסדר הפשרה שלפני, קטן יחסית. המנגנון שנקבע למימוש זכאותן של חברות הקבוצה על פי הסדר הפשרה הוא יחסית נוח ופשוט ליישום.

ת"צ 27345-05-15 גינוסר נ' כלל  5/2/2017


נתקבל ערעור של מבוטח על פסיקת השלום לפיה נקבע, כי הוא ניסה לרמות את חברת הביטוח

שטרות כסףהשופטת רחל ברקאי מהמחוזי בבאר שבע קיבלה את ערעורו של מבוטח על פסיקת השלום וקבעה, כי אין חולק כי על המבוטח המבקש לקבל לידיו דמי ביטוח בגין אירוע תאונתי להוכיח את קיומו של האירוע התאונתי ואת היקף הנזק לו הוא טוען. ככל שמבקש המבטח לטעון לכוונת מרמה של המבוטח נופל נטל זה על כתפי המבטח, כאשר טענת תרמית הנטענת מחייבת רמת הוכחה גבוהה מהנדרש בהליך אזרחי וזאת כדי למנוע פגיעות בלתי מבוססות בשמו הטוב של האדם.  בעניין זה ראה ע"א 260/82 סלומון נ' אמונה, פ"ד לח (4) 253 שם קובע בית המשפט כי בנסיבות בהן מיוחסת לבעל דין טענת מרמה תידרש הוכחה ברמה של "קרובה לוודאות" ביחס למבחן ההוכחה הרגיל בהליך אזרחי.

ע"א 4064-08-16 אליעד כחלון נ' שירביט  8/1/2017

 

 

לחדשות קודמות

האם הפיקוח רשאי להשעות מתפקידו מנהל תביעות?  - כתבת השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר


קריסת מנופים - היה או לא היה ביטוח? - טיפ השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר.


אחריות המדינה והפיקוח על הביטוח בנזיקין - כתבת השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר


יחימוביץ - על כנפי הבורות לראשות ההסתדרות - טיפ השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר.


חוק רישוי שירותים ומקצועות בענף הרכב וביטוח - כתבת השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר.


חובת הסוכן להודיע למבוטח על פקיעת הביטוח - טיפ השבוע בלעדי לאתר.


ביטוח סייבר לפי פוליסת דירה - כתבת השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר.


חוק פנסיה חובה לעצמאים אינו מחייב ביטוח ריסק ואובדן כושר - טיפ השבוע בלעדי לאתר.


חוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות והביטוח - כתבת השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר.


הערכת סיכוי להצלחת תביעה בבית משפט - טיפ השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר.


שיתוף המבוטח בתביעת תחלוף אינטרס המבטח  - כתבת השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר.


זהירות נזק ראשון... - טיפ השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר.


הונאות בשיווק ביטוח סיעודי בארה"ב - כתבת השבוע


ביטוח של מספר דירות בפוליסה אחת - טיפ השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר.


אחריות הסוכן והמבטח בהעברת ביטוח - כתבת השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר.


מידע שווה זהב בשירות ההתראות של גוגל  - טיפ השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר.


מה שרצית לדעת על ביטוח ולא העזת לשאול - כתבת השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר.


חוקר פרטי כמו סוכן ביטוח דורש רישוי - טיפ השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר


כיסוי נזקי אובדן רווחים של המזמין לפי הביטוח הקבלני - כתבת השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר.


כל זכויות התוכן שמורות לקטיה שורצמן ולהוצאת "הסעיפים הגדולים" © Copyright