היום :

 

ביטוח - דף הבית I

 

טיפ השבוע I

הוסיפו למועדפים I

צרו קשר I

חוק שירותי רכב

היועצת קטיה שורצמן

יועצת הביטוח קטיה שורצמן

 

פתרונות ניהול סיכונים לחברות, יזמים, קבלנים, יועצים  וסוכנים.


הרשמה לטיפים מהאתר

הרשמה לטיפים מאתר הביטוח

 

שם

דואר אלקטרוני

 

 

 

 

אין להעתיק את הכתבה, לפרסמה או לעשות בה כל שימוש אחר

 

 

 

 


על ביטוח  | ספרות ולימוד  |  ביטוח עסקים |  ביטוחי פרט  |  סיכונים  | סוכנים ומבטחיםטיפים |  ניהול סיכונים לעסק   ביטוח עסק רכוש | ביטוח אחריות של עסק | ביטוח אינטרנט ומחשבים


 

חוק רישוי שירותים ומקצועות בענף הרכב וביטוח

מאת: קטיה שורצמן יועצת לנהול תביעות ביטוח וניהול סיכונים

 

 

רכב לאחר תאונה - צילום קטיה שורצמן

חוק רישוי שירותים ומקצועות בענף הרכב, התשע"ו 2016 פורסם ביום 18.7.2016, הוא משתרע על פני 84 עמודים ונכון להיום תקפות הוראות החוק לגבי שמאי ביטוח רכב ולגבי מוסכים.

 

הוראות החוזר החדש אמורות להשפיע באופן דרמטי על ניהול תביעות ביטוח רכב רכוש.

 

לפי הסעיף הראשון בחוק נאמר, כי: "מטרתו של חוק זה להסדיר את השירותים בענף הרכב, לרבות בתחום הייבוא, כדי להבטיח את כל אלה: רמה מקצועית הולמת של נותני השירותים, שמירה על בטיחות הרכב, הגנה על שלום הציבור ובטיחותו, מתן שירות סדיר וזמין למקבלי השירות, קיומם של תנאים הולמים במקומות מתן השירותים, קידומה של התחרות בענף הרכב והגנת הצרכן."

 

בראיה רחבה יותר של החוק ניתן ללמוד ממנו על דרך חדשה לסינון של מוסכים ושמאים על ידי חברות הביטוח לאחר ביטול רשימות שמאי החוץ ומתן אפשרות לכל מוסך שעומד בדרישות החוק להיכלל ברשימת מוסכי ההסדר.

 

כלומר, עוד לפני פרסום החוזר בעניין הרפורמה בביטוחי רכב רכוש, על ידי הפיקוח על הביטוח, באפשרותן של חברות הביטוח כבר כיום לפקח באופן הדוק יותר, על עבודתם ופעילותם של שמאים ושל מוסכים ובדרך זו לעשות את הסינון של אותם השמאים והמוסכים שאינם פועלים לפי דרישות החוק. קרוב לוודאי שהסינון לפי דרישות החוק ינפה חלק לא מבוטל מהשמאים שחברות הביטוח נמנעו מלכתחילה לכלול ברשימת שמאי החוץ וכך גם חלק לא מבוטל מהמוסכים שלא נכללו ברשימת מוסכי ההסדר.

 

ניתן להניח שחברות הביטוח תגבשנה נוהל ביקורת ראוי לגבי שמאים ומוסכים ותפעלנה לצורך עניין זה בשיתוף משרד התחבורה והפיקוח על הביטוח.

 

שמאות רכב

רשימת הסעיפים בחוק שמתייחסים לשמאות רכב בחוק, בציון מספרו של כל סעיף רלוונטי אך מבלי לפרט את תוכן הסעיפים:

 

149 רישיון לשמאות רכב, 150 בוחנים בבחינות לקבלת רישיון לשמאות רכב, 151 בחינות בשמאות רכב, 152 התמחות בשמאות רכב, 153 הוראות מקצועיות לעניין שמאי רכב, 154 תיקון שומת רכב, 155 מקום עריכתה של שומת רכב, 156 חובת ביצוע בדיקה פיסית לרכב לשם עריכת שומת רכב, 157 איסור התחזות לשמאי רכב, 158 חובת הגינות ועצמאות שיקול הדעת של שמאי רכב, 159 איסור השפעה על שיקול הדעת של שמאי רכב בעריכת שומת רכב.

 

שימו לב למשל לחובת בדיקה פיסית לרכב, כאשר לא מעט שמאים ערכו בעבר ועורכים גם כיום שומה לרכב בהתבסס על תצלומים שנעשו על ידי עובדי המוסך.

 

מוסכים ומנהלים מקצועיים של מוסכים

להלן, רשימת הסעיפים בחוק שמתייחסים למוסכים ומנהלים מקצועיים של מוסכים בחוק, בציון מספרו של כל סעיף רלוונטי אך מבלי לפרט את תוכן הסעיפים:

 

127 רישיון להפעלת מוסך, 128 ביצוע פעולות ברכב, 129 רישיון להפעלת מוסך מומחה, 130 חובת שילוט במוסך, 131 הצעת סוגי מוצרי תעבורה ללקוח במוסך, 132 הצעת מחיר במוסך, 133 התקנת מוצר תעבורה המתאים לדגם הרכב, 134 איסור העברת מידע ליבואן מסחרי, 135 רישיון להפעלת מוסך נייד, 136 רישיון לניהול מקצועי של מוסך, 137 בחינות לקבלת רישיון לניהול מקצועי של מוסך, 138 חובת מיומנות מקצועית, 139 הוראות מקצועיות לעניין ביצוע פעולות ברכב, 140 פיקוח על עובדי המוסך , 141 בדיקת תקינותו של רכב שטופל במוסך, 142 דיווח על ליקויים ברכב שהובא למוסך, 143 חובת נוכחות של מנהל מקצועי של מוסך ואישור ממלא מקום של המנהל המקצועי,  144 בירור תלונות לגבי בעלי רישיונות.

 

 

פורסם ביום 3/2/2016

 

כל זכויות התוכן שמורות לקטיה שורצמן ולהוצאת "הסעיפים הגדולים" © Copyright