היום :

 

ביטוח - דף הבית I

 

טיפ השבוע I

הוסיפו למועדפים I

צרו קשר I

גניבה על ידי עובד

היועצת קטיה שורצמן

יועצת הביטוח קטיה שורצמן

 

פתרונות ניהול סיכונים לחברות, יזמים, קבלנים, יועצים  וסוכנים.


הרשמה לטיפים מהאתר

הרשמה לטיפים מאתר הביטוח

 

שם

דואר אלקטרוני

 

 

 

 

אין להעתיק את הכתבה, לפרסמה או לעשות בה כל שימוש אחר

 

 

 

 


על ביטוח  | ספרות ולימוד  |  ביטוח עסקים |  ביטוחי פרט  |  סיכונים  | סוכנים ומבטחיםטיפים |  ניהול סיכונים לעסק   ביטוח עסק רכוש | ביטוח אחריות של עסק | ביטוח אינטרנט ומחשבים


 

כיסוי גניבת רכוש על ידי עובד בפוליסות השונות

מאת: קטיה שורצמן יועצת לנהול תביעות ביטוח וניהול סיכונים

 

 

רישום של אתי אלון מתקופת מאסרה

כל גילוי של גניבה או פריצה לבית, לעסק או לרכב מלווה בעגמת נפש לא קטנה שהולכת וגדלה ככל שמתברר, כי הגניבה נעשתה על ידי אדם שזכה לאמון מצדנו העובד בעבורנו ומקבל מאתנו שכר בעבור עבודתו.

 

כאשר העבירה בוצעה על ידי עובד, מלווה עגמת הנפש בתחושה של תסכול ומחשבה "כיצד יכולתי להיות טיפש כל כך ולא להבחין במה שקורה לי מתחת לאף".

 

יש מי שמנחם את עצמו במחשבה בהקשר לקיומו של ביטוח שאמור ליתן את המרפא הפיננסי לבעיה. אלא שכאן נכנסים לפעולה תנאי הפוליסות השונות, כך שבחלק מהמקרים שבהם הגניבה נעשתה על ידי עובד ניתן להיפרע מהביטוח ובחלק מהמקרים, נגלה מאוחר מדי, כי תנאי הפוליסה מוציאים באופן מפורש גניבה שנעשתה על ידי עובד או אפילו מי שהועסק על ידנו.

 

נראה תחילה את תנאי הפוליסות לפיהן אפשר ונזכה לקבל פיצוי ביטוחי כאשר הכיסוי הביטוחי תלוי בתנאי הפוליסה הספציפית ונסיבות אירוע הגניבה:

 

ביטוח הדירה ותכולתה – אינו כולל החרגה מפורשת לגבי גניבה על ידי עובד אולם קיים חריג מפורש בביטוח תכולת הדירה בקשר גניבה פריצה ושוד שנעשו על ידי  באדם המתגורר בדירה ברשות המבוטח או בהסכמתו. כלומר גניבה על ידי עוזרת בית או מטפלת סיעודית שאינה מתגוררת בדירה יהיה מבוטח אולם גניבה שנעשתה על ידי עובדת סיעודית או עוזרת בית שמתגוררת בדירה לא תהיה מבוטחת.

 

ביטוח רכב פרטי ומסחרי עד 3.5 טון – מדובר בתנאי מינימום המחייבים על פי חוק שאינם כוללים כל החרגה שהיא לגבי גניבת הרכב על ידי עובד. מצד שני אפשר למצוא בפוליסות השונות תנאי בטיחות כאלו ואחרים כמו למשל שמירה על הקוד להפעלת הרכב העשויים להקשות על קבלת הפיצוי מחברת הביטוח במקרה של אי קיום.

 

ביטוח נאמנות עובדים – בחלק מהפוליסות ניתן למצוא כיסוי ביטוחי גם לגניבת רכוש על ידי עובדים ובחלק מהפוליסות  הכיסוי מוגבל למעילה בכספים בלבד ואינו כולל כיסוי לגניבת רכוש.

 

ביטוח פריצה בעסק לפי תנאי ביט – אינו כולל סייג מיוחד לגניבת רכוש על ידי עובדים ועל כן גניבה בעקבות פריצה על ידי עובד תהיה מבוטחת ככל שהמבוטח עמד בתנאי המיגון שנקבעו בפוליסה אותה רכש. האמור בזה מתייחס אף לביטוח עבודות קבלניות לפי תנאי ביט.

 

פוליסות שלא יכסו גניבה על ידי עובד, הן:

 

פוליסות לביטוח פריצה בעסק שלא לפי תנאי ביט – במרבית הפוליסות אם לא בכולן ניתן למצוא חריג המוציא מכלל ביטוח פריצה שנעשתה על ידי עובד או גם אדם הרשאי להימצא בבית העסק מטעם המבוטח או גם אדם המועסק על ידי המבוטח – הכל לפי הפוליסה הספציפית שנרכשה על ידי המבוטח.

 

פוליסות לביטוח עבודות קבלניות שלא לפי תנאי ביט – ניתן למצוא תנאים וחריגים המשתנים לפי הפוליסה הספציפית, כך שמן הראוי לבדוק את תנאי הפוליסה לפני ההתקשרות, דבר שבמרבית המקרים לא נעשה.

 

ביטוח רכב מסחרי מעל 3.5 טון – בדרך כלל אם לא תמיד כולל החרגה מפורשת לגניבת הרכב על ידי עובד או גם אדם המחזיק במפתחות הרכב ברשות המבוטח. כלומר, לא ינתן כיסוי ביטוחי לגניבת הרכב על ידי עובד.

 

מה שניתן לעשות בכל מקרה הוא להקדיש לנושא מחשבה מראש לאור העובדה שגם כאשר הביטוח מכסה את הנזק, הרי שלכאב הלב, עגמת הנפש והתסכול, אין מרפא ועל כן למרות המצב שבו קשה להשיג עובדים טובים תמורת שכר סביר, מומלץ ורצוי לנקוט במשנה זהירות בשלב שבו מקבלים עובדים חדשים לעבודה לבדוק בנוסף לרקע אצל מעסיקים קודמים והיעדר רישום פלילי (ר"פ) גם דברים נוספים כמו למשל מבחן פסיכולוגי מיוחד או אפילו לבקש בדיקה באמצעות גרפולוג מומחה ולהיות עם אצבע על הדופק המהלך כל תקופת ההעסקה של העובד ולקוות לטוב.

 

פורסם ביום 18/11/2016

 

כל זכויות התוכן שמורות לקטיה שורצמן ולהוצאת "הסעיפים הגדולים" © Copyright