היום :

 

ביטוח - דף הבית I

 

טיפ השבוע I

הוסיפו למועדפים I

צרו קשר I

גילנות וביטוח

היועצת קטיה שורצמן

יועצת הביטוח קטיה שורצמן

 

פתרונות ניהול סיכונים לחברות, יזמים, קבלנים, יועצים  וסוכנים.


הרשמה לטיפים מהאתר

הרשמה לטיפים מאתר הביטוח

 

שם

דואר אלקטרוני

 

 

 

 

אין להעתיק את הכתבה, לפרסמה או לעשות בה כל שימוש אחר

 

 

 

 


על ביטוח  | ספרות ולימוד  |  ביטוח עסקים |  ביטוחי פרט  |  סיכונים  | סוכנים ומבטחיםטיפים |  ניהול סיכונים לעסק   ביטוח עסק רכוש | ביטוח אחריות של עסק | ביטוח אינטרנט ומחשבים


 

תופעת הגילנות וביטוחי אחריות חוקית

מאת: קטיה שורצמן יועצת לנהול תביעות ביטוח וניהול סיכונים

 

 

צילום אילוסטרציה של שעון

גישה פילוסופית אומרת שלא רק שאין טוב בלי רע, אלא גם שהטוב מביא בסופו של דבר את הרע וכך גם להיפך. כך האשורים הקדמונים האמינו במחזוריות של החיים, כמו עונות השנה ואנו עדים למחזוריות לא רק בטבע אלא גם במכלול התחומים השונים של חיינו ובכלל זה בתחום הכלכלה המושפע מטבע הדברים מכל מה שקורה לנו בחיים.

 

כך למשל העליה בתוחלת החיים, בשל התקדמות מדע הרפואה והטכנולוגיה שהיא דבר טוב ומבורך כשלעצמו, כי מי מאתנו אינו רוצה להישאר צעיר לנצח או לפחות להאריך ימים? מביאה עמה את האתגרים החדשים כמו למשל הגירעונות בקרנות הפנסיה שהפכו בלית ברירה לסוג של תוכנית פירמידה שבה העמיתים החדשים אמורים לסבסד את העמיתים הוותיקים שאינם הולכים לעולמם במועד שהיה צפוי וחזוי על ידי האקטוארים במועד שבו הם חסכו ל פנסיה.

 

אתגר נוסף הוא תופעת הגילנות (אייג'יזם - הפליה על רקע גיל) כאשר גופים מסחריים וחברות גדולות מעדיפים לקבל לעבודה עובדים צעירים יותר  ובחלק מהמקצועות (בעיקר בתחום הטכנולוגיה וההי טק) עובד שהגיע לגיל 40 עשוי להיחשב לאדם מבוגר, כפי שהיה מקובל לפני 60 ו 70 שנה...

 

תביעה ייצוגית בעניין גילנות הוגשה נגד גוגל (15-cv-01824 הית 'נ' גוגל נדון בבית המשפט המחוזי, מחוז צפון קליפורניה (סן חוזה)). חברת גוגל הסכימה לשלם סכום שטרם פורסם על מנת ליישב את הטענות של המועמדים לעבודה בגוגל שטענו, כי החברה מפלה אותם על בסיס הגיל.

 

דניאל לאו, עורך דינם של התובעים (מגיל 40 ויותר) מסר, כי סכום הפיצוי לא יפורסם לפני אישורו על ידי בית המשפט. עוד נמסר מטעמו, כי הצדדים טרם סיכמו ביניהם "סעד לא כספי" שמטרתו למנוע אפליה נגד מועסקים מבוגרים בעתיד.

 

הואיל וכל מה שקורה בעולם מגיע ומשפיע איכשהו גם על עולם הביטוח, הרי שתופעת הגילנות עשוי לגרור אחריה תביעות משפטיות נגד החברות והגופים העסקיים ולפיכך חשוב לבדוק את הכיסוי לפי הפוליסות השונות לביטוח אחריות חוקית המקובלות בישראל.

 

ככל שמדובר במועמדים לעבודה, הרי שהפוליסות הרלוונטיות הן פוליסות צד ג' וביטוח אחריות מנהלים ונושאי משרה בחברה. כאשר מדובר על עובדים המופלים בקידום בעבודה או הנדרשים לפנות את מקום עבודתם לטובת עובדים צעירים יותר הרי שמדובר על ביטוח אחריות מעבידים וביטוח דירקטורים ונושאי משרה.

 

בכל הקשור בביטוח מנהלים ונושאי משרה בחברה יש לשים לב שמדובר על תנאי ביטוח שאינם אחידים ובהחלט ניתן למצוא בשוק הביטוח המקומי פוליסות המוציאות מכלל כיסוי ביטוחי תביעות שעילתן יחסי עבודה.

 

בביטוח צד ג' מקרה הביטוח לעניין נזקי גוף (לפי תנאי ביט) מוגדר כ: "אירוע בלתי צפוי שגרם לנזק לצד שלישי". המונח "נזק" מוגדר כ: "היזק גופני, מוות, מחלה, פגיעה או ליקוי גופני, נפשי או שכלי.".

 

כלומר כל עוד מדובר על אירוע בלתי צפוי הרי שאחריות בגין נזק נפשי מבוטחת לפי הפוליסה שנכון להיום אינה כוללת חריג מפורש לעניין גילנות.

 

בביטוח אחריות מעבידים מקרה הביטוח (לפי תנאי ביט) מוגדר כ: "היזק גופני, נפשי או שכלי או מוות של אחד או יותר מעובדי המבוטח, שהוא בשירותו של המבוטח - בין אם בשכר ובין אם לא - כתוצאה מתאונה שאירעה תוך כדי או עקב עבודתו בעסק המבוטח וכן כתוצאה ממחלה אשר אירעה תוך כדי ועקב עבודתו בעסק המבוטח."

 

כלומר גם בביטוח אחריות מעבידים בדומה לביטוח אחריות חוקית כלפי צד שלישי כל עוד מדובר על אירוע בלתי צפוי (תאונה) ניתן כיסוי לאחריות בגין נזק נפשי לפי הפוליסה שאף היא נכון להיום אינה כוללת חריג מפורש לעניין גילנות.

 

ככל שמדובר על תופעת גילנות שהיא תופעה רעה ומסוכנת ככל תופעה שנועדה להתעמר בחלשים ודומה לא מעט לתופעת ההטרדות המיניות, נשאלת השאלה אם לא הגיע הזמן הנכון לקבוע בפוליסות הביטוח שבדומה לתופעת ההטרדות המיניות הפוליסות לביטוח אחריות חוקית לא יכסו אחריות בגין תביעות שעילתן גילנות.

 

כך אולי אותם המנהלים שמפלים את האוכלוסיה היותר מבוגרת שטרם למדו את הלקח הראוי באמצעות השכל, ישכילו וילמדו אותו לאחר שיאלצו לשלם את הפיצויים והוצאות המפשט למי שתובעים אותם מכיסם הפרטי.

 

ובאותה מידה, וזה כבר למאמר משלים, מן הראוי להוציא מכלל הכיסוי לפי הפוליסות כל מקרה של התעללות בחלשים ובכלל זה התעללות בילדים בגני ילדים ובבתי ספר והתעללות בקשישים בבתי אבות.

 

פורסם ביום 8/10/2018

 

כל זכויות התוכן שמורות לקטיה שורצמן ולהוצאת "הסעיפים הגדולים" © Copyright