היום :

 

ביטוח - דף הבית I

 

טיפ השבוע I

הוסיפו למועדפים I

צרו קשר I

לא כדאי להעתיק תנאי ביטוח

היועצת קטיה שורצמן

יועצת הביטוח קטיה שורצמן

 

פתרונות ניהול סיכונים לחברות, יזמים, קבלנים, יועצים  וסוכנים.


הרשמה לטיפים מהאתר

הרשמה לטיפים מאתר הביטוח

 

שם

דואר אלקטרוני

 

 

 

אין להעתיק את הכתבה, לפרסמה או לעשות בה כל שימוש אחר

 

 

 

 

 


טיפים למבוטח  |  ניהול סיכונים לעסק   ביטוח עסק רכוש | אחריות של עסק | אינטרנט ומחשבים


ביטוח עסק רכוש     ביטוח מבנים ונדל"ן       ביטוח עבודות קבלניות     

 

תביעה ייצוגית - סיכון נוסף בהעתקת תנאי פוליסה

 

המדריך לעובד חברה/סוכנות

 

מדוע לא כדאי להעתיק תנאי ביטוח

מאת קטיה שורצמן, יועצת לניהול סיכונים

 

 

 

תנאי מפוליסת דירה מוכן להעתקהאחד הדברים המקובלים בענף הביטוח מזה שנים רבות הוא תופעת העתקת תנאי הביטוח. התוצאה היא שניתן למצוא סעיף מסוים בפוליסה לביטוח דירה  המהווה הרחבה לפוליסה התקנית לביטוח דירה המופיע בפוליסות שונות של מבטחים שונים בנוסח זהה.

יש מי שמעתיק פוליסות שלמות. למעשה זכור לי מקרה משנות השבעים כאשר מבטח א' העתיק פוליסה שלימה ממבטח ב' ושכח לשנות את הכתובת למשלוח התביעות שנשארה זו של המבטח ממנו הפוליסה הועתקה.

לתופעה זו כמו לכל דבר אחר, מן הסתם יש מתנגדים אך גם תומכים.

מי שבעד  רואה למול עיניו תנאים דומים המקלים על המבוטח את הבחירה בין תוכניות הביטוח השונות כאשר התחרות בין המבטחים מתמקדת בעלות הביטוח ובשירות.

המתנגדים להעתקת תנאי פוליסה רואים בתופעה זו דרך קלה של מבטחים המעודדת קיפאון בחשיבה ליצירת תוכניות ביטוח בעולם המשתנה מדי יום ביומו ומונעת הופעה של פוליסות חדשניות המנסות להתאים הכיסוי הביטוחי לצרכי המילניום החדש ותוך כדי כך יוצרת חוסר התחשבות של מבטחים בצרכים המיוחדים של ציבור הסוכנים והמבוטחים שלהם.

כאשר מדובר בתופעה של תחרות המתמקדת במחירים, הרי שידוע, כי בשוק תחרותי תמיד ימצא מי שיוריד את המחירים יותר ויותר עד שההוזלה תפגע בשירות אותו אמור לקבל המבוטח.

ניקח  לדוגמא הרחבה פשוטה לביטוח צמחיה ומערכות השקיה בגינה המופיעה במספר פוליסות לביטוח דירה עם הגבלה לאחוז מסוים מסכום ביטוח המבנה  ומוגבלת לסיכוני אש ברק  והתפוצצות בלבד.

הרחבה מסוג זה עשויה להתאים לביטוח בתים משותפים אשר הצמחיה בחצרם אינה יקרה והכיסוי נועד להבטיח שיפוי למקרה של הרס הגינה כולה או חלקים נכבדים ממנה.

מאידך גיסא, בעלי בתים פרטיים המחזיקים בצמחיה יקרת ערך בגינה יהיו מעוניינים לקבל כיסוי ביטוחי בסכומים גבוהים יותר וכנגד מקרים נוספים כמו למשל נזק בזדון, נזקי טבע, רעידת אדמה ועוד. סביר להניח, כי בעלי הגינות היקרות יסכימו לשלם את הפרמיה הנוספת בעבור הכיסוי לפחות באמצעות תוספת עלות הצמחיה לסכום ביטוח המבנה. וכך יוצא שמבוטחים רבים הגרים בבתים פרטיים מחיצים כיסוי חשוב והמבטחים אינם מקבלים את הפרמיה אותה יכלו לקבל לו הוסף סכום ביטוח הצמחיה לסכום ביטוח המבנה.

העתקת תנאים על ידי סוכני הביטוח היא תופעה נוספת, כאשר נופל לידי סוכנים מסוימים מפרט של יועץ ביטוח, הם אינם יכולים לעמוד בפיתוי ויוצרים לעצמם דף הרחבות המורכב כשמיכת תלאים מתנאים שונים שליקטו ממפרטים שונים (שבינתיים שונו ועודכנו) מבלי לבדוק צרכים מיוחדים של הלקוח שהפתרון להם אינו מצוי בתנאים המיוחדים שהצליחו לאסוף וכן מבלי לתת את הדעת לצורך להתאים את התנאים של לקוחות אחרים לצרכי הלקוח אשר בעבור ביטוחיו הם מבקשים להחיל את התנאים.

התוצאה היא כמובן, תנאים שאינם מתאימים לכל צרכי הלקוח תוך יצירת מראית עין כלפי הלקוח כאילו הוא זוכה בביטוח משופר הכולל הרחבות מיוחדות ותנאים ייחודיים כאשר כשל בהתאמת תנאי הביטוח הוא באחריותו הבלעדית של הסוכן.

 

 

כל זכויות התוכן שמורות לקטיה שורצמן ולהוצאת "הסעיפים הגדולים" © Copyright