היום :

 

ביטוח - דף הבית I

 

טיפ השבוע I

הוסיפו למועדפים I

צרו קשר I

סוכן הביטוח בגירושין

היועצת קטיה שורצמן

יועצת הביטוח קטיה שורצמן

 

פתרונות ניהול סיכונים לחברות, יזמים, קבלנים, יועצים  וסוכנים.


הרשמה לטיפים מהאתר

הרשמה לטיפים מאתר הביטוח

 

שם

דואר אלקטרוני

 

 

 

אין להעתיק את הכתבה, לפרסמה או לעשות בה כל שימוש אחר

 

 

 

 

 


טיפים למבוטח  |  ניהול סיכונים לעסק   ביטוח עסק רכוש | אחריות של עסק | אינטרנט ומחשבים


גירושין ופוליסות שלא באמצעות סוכן

 

בדרך לגירושין עוברים אצל סוכן ביטוח

מאת קטיה שורצמן, יועצת לתביעות ביטוח ולניהול סיכונים

 

 

 

הפרק על צוואה מתוך חוק הירושה

הגישה לפיה תפקידו של סוכן הביטוח מסתכם בשיווק מוצרי מדף בתחום הביטוח, העברת הודעות ומסמכים בין מבוטחים למבטחים וקידום מיילים, גובה מחיר יקר מכל הנוגעים בדבר. ראשית סוכני הביטוח שבכל הקשור למתן הצעות מחיר למוצרי ביטוח סטנדרטיים, עשויים להיות מוחלפים על ידי מבטחים ישירים, שיווק באמצעות אתרים, מחלקות לשיווק ישיר של מבטחים קונבנציונאליים ועוד. מגמה זאת צוברת תאוצה מיום ליום. מצד שני, הצורך בסוכן ביטוח מקצוען ומעורב הופך להיות יותר ויותר דומיננטי דווקא בשל התפתחות הטכנולוגיה ההופכת את העולם שבו אנו חיים ליותר ויותר מנוכר וקר.

 

כתבה זו, עוסקת כאמור בצורך קיים ואמיתי של מבוטחים שהם צרכני הביטוח. שאלת המודעות לצורך זה וסוגיית תמחור עבודתו של הסוכן, אינה נדונה בכתבה הואיל ולשם כך יש צורך בדיון מעמיק ונרחב.

 

נציג כאן רק את הצורך בהתייעצות של מבוטח עם סוכן ובחשיבות ההשקעה המקצועית של הסוכן במקרה של גירושי המבוטח.

 

סוכן ביטוח שיודע לשמור על קשר שוטף עם מבוטחיו במהלך תקופת הביטוח, באמצעות הטלפון או המייל, עשוי לגלות שמי מהמבוטחים שאמצעותו עומד בפני הליך של גירושין שהוא מטבע הדברים, מר מסובך וכואב.

 

מבוטח העומד בפני גירושין, במרבית המקרים אינו רואה בראש סדר העדיפויות שלו את נושא הביטוח הואיל והוא עסוק בסוגיות חשובות יותר כגון המשמורת על הילדים, חלוקת הרכוש ובניה של חיים חדשים לעצמו ללא הבן זוג.

 

הזנחת נושא הביטוח עשויה להתנקם במבוטח גם לאחר מותו, אם לא טרח לעדכן את שם המוטב בביטוח חיים ו/או ביטוח התאונות האישיות שלו וכך עשוי להיווצר מצב שבו הבן זוג ממנו התגרש יזכה לקבל את תגמולי הביטוח לפי פוליסות החיים ו/או התאונות האישיות של המבוטח מבלי שהמבוטח בעצמו התכוון לכך בעודו בחיים.

 

פסיקה מעניינת בעניין זה ניתנה ביום 9/12/2015 ע"י שופט העליון נ' הנדל בתיק בע"מ  1471/15 פלוני, פלוני ופלוני נגד פלונית. מדובר בדחיית ערעור על פיסקת המחוזי שקבע, כי הגרושה שנקבעה כמוטבת לפי הפוליסה לביטוח חיים זכאית לקבל את תגמולי הביטוח למרות שמדובר בפוליסה המאפשרת שינוי מוטבים באמצעות צוואה ועל אף העובדה שהמנוח השאיר צוואה אשר לפיה  קבע המנוח, כי:

 

"הנני מצווה בזאת את כל רכושי ועזבוני מכל מין וסוג שהוא, בין מקרקעין ובין מיטלטלין, כספים, חשבונות בנק, ניירות ערך וזכויות אחרות בארץ או מחוצה לה – בין שהן בבעלותי היום ובין שיהיו בבעלותי בעתיד, לבני, בחלקים שווים ביניהם".

 

כלומר, מצד אחד נאמר "כל רכושי ועזבוני מכל מין וסוג שהוא" ומצד שני נושא תגמולי הביטוח לא צוין בצוואה  כלל וכלל ונשאר נתון לחסדי הפרשנות של השופטים.

 

שופט העליון שדן בתיק, קבע בסופו של יום, כי במקרה הנדון זהות המוטבת בביטוח חיים לא שונתה על ידי צוואה: "עינינו הרואות כי הצוואה מנוסחת באופן גורף, ובעיקר – כוללני. פוליסת הביטוח לא צוינה בה במפורש. ממילא, אין בצוואה אמירה ברורה לפיה יש להעביר את פוליסת הביטוח לבנים – במקום למשיבה ".

 

ההתדיינות הממושכת של בניו של המנוח היתה עשויה להיחסך מהם, לו היה מעורב בתסריט החיים של המבוטח סוכן ביטוח שהיה מפנה את תשומת לבו לאפשרות העומדת בפניו בכל עת לשנות את זהות המוטב בפוליסות האישיות שלו, כראות עיניו, ללא כל קשר להליך הגירושין.

 

איתור ושינוי הביטוחים האישיים עשוי לכלול גם הפניית תשומת ליבו של המבוטח לקיומו של ביטוח חיים במסגרת משכנתא, ואם מדובר במבוטח שוויתר על ביתו לפי הסכם הגירושין, הרי שאין כל הגיון שימשיך לשלם את הפרמיה לאחר פירוק החבילה המשפחתית. ביטוחי בריאות וסיעוד המשולמים על ידי המבוטח לסוכן הביטוח או לקופת החולים בהוראת קבע ובכרטיס אשראי בעבור כל המשפחה עשויים להשתנות אף הם לפי הסכם הגירושין.

 

גם ביטוח הדירה  דורש לא פעם התייחסות מיוחדת כאשר סכומי  הביטוח ותיאור הרכוש המבוטח משתנים בעקבות עזיבתו של אחד מבני הזוג וככל שסוכן הביטוח יודע להישאר ביחסים טובים אם שני הצדדים, גדלים סיכוייו לזכות בביטוח דירה חדש ואולי גם בביטוחים אישיים חדשים של בני הזוג החדשים של המבוטח ובן זוגו לשעבר לאחר הפרידה...

 

כך שגם עשוי סוכן הביטוח להרוויח מהגירושין של המבוטחים ולא רק עורכי הדין...

 

האמור בכתבה זו במין זכר, משמעו גם במין נקבה.

 

ראו גם:

מי צריך סוכני ביטוח? – כולם כולל ביטוח ישיר.

שינוי מוטב - רק בהודעה לחברת הביטוח

 

 

 

 

 

16/12/2015

 

כל זכויות התוכן שמורות לקטיה שורצמן ולהוצאת "הסעיפים הגדולים" © Copyright