היום :

 

ביטוח - דף הבית I

 

טיפ השבוע I

הוסיפו למועדפים I

צרו קשר I

 

 

דחו את תביעתכם - אל תהמרו על עצת חינם

חדשות הביטוח ליום 6/10/2019

 

  חדשות     

  

חוקים פסיקה חוזרים

  

כתבות ומאמרים

       

מוטי ארבל המנכ"ל ההחדש של לשכת סוכני הביטוח

מוטי ארבל, המנכ"ל החדש של לשכת סוכני הביטוחארבל ( 55, נשוי + 3), משמש כקצין מודיעין במילואים בחיל האוויר. ארבל החל את דרכו בקבוצת יורוקום עוד בשנות ה-80 וכיהן כסמנכ"ל המכירות של החברה במשך שנים רבות לאחר שמילא שורה של תפקידים מגוונים בקבוצה. ארבל מונה למנכ"ל קבות יורוקום בתחילת 2017 לאחר פרישתו של אילן גרינבאום, המנכ"ל הקודם.


עוד על ארבל מנכ"ל הלשכה


פשעי מחשב - כתבה משנת 1984

הכתבה על פשיעת מחשב משנת 1984הכתבה עוסקת במאפיינים ובמניעים של פושע המחשב. מדובר על אדם שניחן באינטליגנציה גבוהה, בעל יוזמה מוטיבציה ואומץ, צעיר יחסית, בעל ידע טכני וגישה למחשבים.
 

עוד עלפשעי מחשב 1984


המפקח בכנס בריאות של עדיף

ד"ר משה ברקת המפקח על הביטוחיש שני אלמנטים כלכליים משמעותיים שאני מתכוון לבחון בפוליסות החדשות: אחד מהם הוא נושא החידוש הדו שנתי. גם כאן אני מציע להסתכל למציאות בעיניים. אולי לא בקדנציה שלי, אולי אפילו לא בקדנציה של מי שבא אחרי, אבל אני מעריך שבסביבה של תשומות רפואיות הולכות ועולות, אי אפשר יהיה להימנע לעד מייקור הפרמיות ואולי אפילו בצורה משמעותית, עם תלות או בלי תלות בגיל.

 

עוד על המפקח בכנס בריאות


סירוטה פורש ממגדל

יוסי סירוטהסירוטה אשר שימש בעבר כמנכ"ל סוויס רי ישראל ומנהל סוויס רי במזרח התיכון החל את עבודתו במגדל ביום 02/10/2018 ולפי ההודעה של מגדל לבורסה הוא סיים את תפקידו ביום 01/10/2019.  סיבות העזיבה של סירוטה לא פורו בהודעה ונמסר, כי הפרישה אינה כרוכה  בנסיבות שיש להביאן לידיעת המחזיקים בני"ע של התאגיד.

 

עוד על סירוטה פורש ממגדל


בלוג השבוע:

 

בדיקת ביטוח - אבחון בסיסי של זכויות מבוטח


לחדשות קודמות

העליון: לעירייה אין אחריות על נפילה מגג מוסך

פטיש שופטיםי' וילנר שופטת העליון דחתה את ערעור התובע והמל"ל וקיבלה את ערעוריהן של העירייה ושל הראל. התובע עלה אל גג על מנת לדבר עם בעל המוסך ששה על הגג, ואחד מלוחות הפרספקס שבגג נשבר תחתיו, והוא נפל אל תוך המוסך, נפצע באורח קשה, ונותר משותק בפלג גופו התחתון. המחוזי דחה את התביעה נגד בעל המוסך ומבטחו וקבע, כי כי העירייה הפרה את חובתה ליתן רישיון עסק אך לעסקים המנוהלים במבנה התואם את היתר הבניה שהוצא לגביהם וכי לולא הפרה זו, התאונה לא היה מתרחשת. "הרחבה יתרה של האחריות המוטלת על המדינה בגין הפעלת סמכויות שלטוניות כאמור, עלולה להפוך את המדינה "למעין 'מבטח על' של כל הפעילות במשק בכל תחומי החיים שלגביה יש למדינה סמכויות פיקוח, רישוי והסדרה"". בהסכמת השופט נ' הנדל והשופט י' אלרון.

ע"א  1751/18, ע"א  2033/18, ע"א  2075/18 פלוני ואח' נ' עיריית אשקלון ואח' ותביעות שכנגד 2/10/2019


המחוזי ירושלים: מתי מתיישנת תביעה לביטוח אחריות חוקית?

 

תצלום רכב עם כיתוב: ביטוח רכב רכושעודד שחם שופט המחוזי בירושלים דן בבקשת המבטחת לדחיית התובענה על הסף בשל התיישנות כבערעור, וקיבל את הערעור בכפוף להערות. התוצאה היא כי דין  תביעת המשיב להידחות במלואה בשל התיישנות. " טענה כי עילת התביעה של המבוטח נגד המבטח מתגבשת רק עם מתן פסק דין בתביעת הצד השלישי נגד המבוטח, נדחתה בפסיקת בית המשפט העליון .... הוראת סעיף 65 לחוק, לפיה מקרה הביטוח חל ביום שבו נולדה עילת החבות כלפי הצד השלישי, אינה קוגנטית. ניתן להתנות עליה ... אני דוחה גם את טענת המשיב, כי עילת התביעה להחזר שכר הטרחה וההוצאות התגבשה רק עם מתן פסק דינו של בית המשפט העליון בערעורים, או עם מתן פסק הדין בתביעת הנזיקין."

 

רע"א 33697-07-19 איילון  נ' גבעון 11/9/2019


עקרון השיפוי בערעור למחוזי על פסיקת בית המשפט לתביעות קטנות

תצלום רכב עם כיתוב: ביטוח רכב רכושאביגיל כהן, שופטת המחוזי בתל אביב, קבלה את ערעורה של המבטחת על פסיקת בית המשפט לתביעות קטנות שחייב אותה לפצות את המבוטח בגין נזק לפי דו"ח שמאי וזאת מבלי שתיקן את הרכב בפועל, שכן נטען כי אינו מחויב לתקן את הרכב בפועל. חברת הביטוח טענה, בין היתר, כי דו"ח השמאי מורה על החלפת חלפים ולא על תיקונים. משרכבו של המבוטח לא תוקן בפועל יצא שהוא מקבל מלוא ערך החלפים וגם נותר עם החלפים שנפגעו, וכך מצבו שופר מלפני התאונה ואין כאן "השבת מצב לקדמותו". עוג נטען, כי אם בית משפט יכיר בטענות התובע אזי יש לקזז דמי כינון ואין לשלם שכ"ט שמאי בסכום כה מופרז.  "לאחר עיון מצאתי לנכון ליתן רשות ערעור ולקבל הערעור לגופו באופן שבו יבוטל פסק דינו של בית משפט קמא והתיק יוחזר לבית משפט קמא לצורך מתן פסק דין מנומק ... "

רת"ק 16927-08-19 אילון חברה לביטוח נ' הוד 11/9/2019

 


אחריותה של נציגות הדיירים כלפי ישיש הנמצא מוטל על מדרגות הביטוח המשותף

פטיש שופטיםאידית קליימן-בלק, שופטת השלום בתל אביב – יפו דחתה תביעה כנגד נציגות דיירי בית משותף ומבטחה בגין מקרה שבו קשיש בן 82 בקירוב, נמצא מוטל שכוב על גבו בתחתית גרם מדרגות של בניין מגורים משותף בו הוא מתגורר  הקשיש הועבר לבית חולים וכעבור שבוע, במהלכו הקשיש היה מורדם ומונשם בשל הדרדרות במצבו, נקבע מותו. "ניתן לומר, כי אפילו המנוח עצמו לא סבר שמדובר במפגע בלתי סביר שהרי הוא עצמו היה נציג של הנציגות שנים רבות עובר לאירוע מושא התביעה... לא זו אף זו, מעדותה של גב' גולדברג עלה כי המנוח עצמו היה מעורב בשעתו בהתקנת אותו מסעד יד בחדר המדרגות בצוותא עם עוד שני דיירי הבניין וזאת מאחר והדיירים ביקשו לחסוך בכספי ועד הבית שתמיד במחסור וביצעו בעצמם מה שיכלו כגון התקנת מאחז היד..."

ת"א 63348-12-13 ע"י היורשים החוקיים ואח' נ' נציגות הבית המשותף ברח' בר אילן 17 הרצליה ואח' 23/9/2019


אחריותה של חברה שמפעילה שרותי מוקד

פטיש שופטיםי. אטדגי, שופט המחוזי בתל אביב קיבל את ערעורה של חברת שירותי מוקד ואת טענתה למגבלת הפיצוי בחוזה עם יצרן התכשיטים. מדובר על נזק פריצה למפעל תכשיטים גם לאחר שמערכות המיגון עודכנו לפי דרישות משטרת ישראל והמבטחים. מדברי שופטת ההרכב, י. שבח: "גם רשלנותה של חברת גי פור אס בשלב הטיפול בקריאות שנתקבלו אינה יכולה לסייע לעלה מגידו נוכח תוכנו של ההסכם שנכרת בין הצדדים, ונוכח ההלכה המחייבת בדבר תוקפו המשפטי של סעיף הגבלת האחריות. יש לזכור כי גי פור אס אינה חברת שמירה אלא חברת מוקד, והפרמיה המשתלמת לה היא בהתאמה. אין די באי הנוחות מהתוצאה המתקבלת כדי לקבוע כי המקרה הנדון נכלל בגדר אותם  ה"מקרים יוצאי דופן" המצדיקים פיצוי גדול מזה הקבוע בסעיף הגבלת האחריות" פס"ד ניתן בהסכמתם של השופטים שאול שוחט וי.שבח

ע"א 19318-09-18 ג'י פור אס טכנולוגיות מיגון (ישראל) בע"מ נ' עלה מגידו בע"מ וע"א 2287-10-18 עלה מגידו בע"מ נ' ג'י פור אס טכנולוגיות מיגון (ישראל) בע"מ 11/9/2019


חיוב לתשלום תגמולי ביטוח לפי ביטוח חיים קבוצתי

 

פטיש שופטיםחן מאירוביץ, רשמת בכירה של בית משפט לתביעות קטנות בתל אביב קיבלה תביעה בגין פוליסת ביטוח חיים קבוצתית, בה בוטחה אם התובעת. ממועד תחילת הביטוח ועד למועד ביטול הפוליסה, נגבתה פרמיית הביטוח מהמנוחה מידי חודש. מסכום הפיצוי נוכה סכום הפרמיות שלא שולמו ממועד ביטול הביטוח. "לא שוכנעתי בנסיבות עניין שהנתבעת עמדה בנטל ההוכחה, כי עמדה בהתחייבויותיה החוזיות כלפי המנוחה במסירת הודעה על סיומו של הביטוח ומשכך סבורני, כי יש לחייבה בתשלום תגמולי הביטוח הנתבעים."

 

ת"ק 23289-04-19 אבן חן נ' הראל ואח' 22/9/2019


עדכון מדריך הפוליסה - כתבת השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר


פוליסות לביטוח דירה באנגלית ובצרפתית - טיפ השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר.


ההיסטוריה של הגדרת המונח תאונה – פס"ד שרה פישביין - כתבת השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר


מכשול בביטוח דירות להשכרה – דרישה לויתור הדדי על תחלוף - טיפ השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר.


תדמית ענף הביטוח בישראל 1997 - חלק II - כתבת השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר


ביטוח חיים ב"ביטוח ישיר" יכול להיות הכי יקר מבכל החברות - טיפ השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר.


חלקם של סוכני הביטוח בתקומתו של הביטוח הישיר - כתבת השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר


כיסוי נזקי בולענים בפוליסת רכב - טיפ השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר.


העליון: אין כיסוי למתח נפשי בעקבות תביעה - כתבת השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר


יש כיסוי לכסף מזומן בדירה - טיפ השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר.


תדמית ענף הביטוח בישראל בשנת 1977 – חלק I  - כתבת השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר


"היסטוריה" באתר לשכת סוכני הביטוח - טיפ השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר


כיצד לקבל תנאי יועץ מחברת ביטוח? - כתבת השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר


נזקי מהומות לרכב - בחלק מהפוליסות כלול - טיפ השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר


האזרח גואטה תקוע בצנרת – ובינתיים..- כתבת השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר


טיפ בעניין פיקאלי – לא כדאי לשקר - טיפ השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר


60 הימים הגורליים לפדיון כספי הפוליסה - טיפ השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר


תושבי מבוא מודיעין והשריפה הגדולה בלונדון - כתבת השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר


כל זכויות התוכן שמורות לקטיה שורצמן ולהוצאת "הסעיפים הגדולים" © Copyright