היום :

 

ביטוח - דף הבית I

 

טיפ השבוע I

הוסיפו למועדפים I

צרו קשר I

מבוא מודיעין והביטוח

היועצת קטיה שורצמן

יועצת הביטוח קטיה שורצמן

 

פתרונות ניהול סיכונים לחברות, יזמים, קבלנים, יועצים  וסוכנים.


הרשמה לטיפים מהאתר

הרשמה לטיפים מאתר הביטוח

 

שם

דואר אלקטרוני

 

 

 

 

אין להעתיק את הכתבה, לפרסמה או לעשות בה כל שימוש אחר

 

 

 

 


טיפים |  ניהול סיכונים לעסק   ביטוח עסק רכוש | ביטוח אחריות של עסק | ביטוח אינטרנט ומחשבים


כיתוב "בלעדי לאתר"

 

 

תושבי מבוא מודיעין והשריפה הגדולה בלונדון

מאת: קטיה שורצמן יועצת לניהול תביעות ביטוח וניהול סיכונים וחברה בוועדה למונחי ביטוח שליד האקדמיה ללשון העברית

 

דחו את תביעתכם - אל תהמרו על עצת חינם

באמצעות אתר "תשובה ביטוחית" תוכלו לקבל מידע על דרכים

נוספות למחיקת טענות הגנה של חברת ביטוח

 

 

השריפה הגדולה בלונדון ציוד משנת 1666

מי שצופה בשידורי הטלוויזיה המסקרים את האסון שפקד את תושבי מבוא מודיעין שבתיהם נשרפו עשוי למצוא את עצמו כאילו הפליג במכונת זמן ללונדון שמלפני 1666... כלומר, לפני שפרצה השריפה הגדולה של לונדון שהביאה להתאגדותם של משרדים לביטוח אש שהפעילו לראשונה בעידן המודרני קבוצות כיבוי אש (שפעלו עוד לפני כן בתקופתה של רומא העתיקה)...

 

כך לפחות עולה כשצופים בסיקור האסון האמיתי שפקד את המשפחות האומללות ואף מילה אחת על ביטוח מפני אש. נראה, כי כלי התקשרות התרגלו למדר את ההתייחסות לנושא הביטוח בכל הקשור בטיפול כושל בתביעות מבוטחים, דירוג המבטחים של הפיקוח על הביטוח, חילופי מנהלים, פסקי דין נגד המבטחים ואף מילה אחת לגבי מטרתו האמתית של הביטוח אשר לשמה נועד והוא מתן מזור כלכלי למבוטחים שסבלו נזקי גוף רכוש או צפי לנזק כלכלי בשל תביעת נזיקין.

 

הצופה בכתבה עשוי לחשוב שהנה שוב הפקירה המדינה את אזרחיה לגורלם המר, כאילו על המדינה (כלומר אנחנו האזרחים משלמי המסים) לדאוג על חשבונה (כלומר על חשבוננו) לכל מי שלא ביטח את ביתו כנגד סיכון אש או גם כנגד סיכון טרור (מעבר ובנוסף למס רכוש) כפי שבאפשרותו לעשות.

 

בעניין זה פרסמתי בחודש מאי 2019 את הכתבה: בעקבות גל השריפות – לחייב ביטוח אש בסיסי לדירות

 

מהערות שקיבלתי לכתבה ניתן היה ללמוד על אפשרות שלפחות בחלק מהמקרים היו חברות ביטוח שסרבו לבטח את הדיירים בשל הסיכון המוגבר, טענה שטרם עלה בידי לבדוק.

 

מצד שני, ככל שאני חושבת על כך יותר לעומק, אני מתקשה למצוא בלבי רחמים כלפי אנשים שלא חשבו בכלל על נושא ביטוח רכושם וגם אם אכן נדחתה הצעתם על ידי חברות ביטוח, כפי שנטען, לא הקימו קול צעקה.

 

אכן, עצוב וכאוב לראות בית מגורים שרוף. ומי כמוני מבין לליבם שגם את ביתי פקדה שריפה בשנת 2004, כאשר השארתי את מייבש הכביסה עובד ונסעתי לפגישה עם לקוחות מחוץ לתל אביב.

 

וכאן חשוב לציין, את ה"רווח" הנוסף של הביטוח מעבר להבטחת הפיצוי הכספי במקרה של נזק והוא ייעוץ למיגון  ובטיחות ודרישות בטיחות או אפילו חריגים שנועדו למנוע התרחשותם של נזקים כאשר המבוטח "נהנה" מלקחים שהופקו בחברות הביטוח לאור ניסיונם המר של מבוטחים אחרים, כך שהם זוכים לעצות או אפילו לדרישות בדרך של הכוונה לנקוט באמצעי מיגון ובטיחות שנועדו למנוע נזקים דומים.

 

אחת הדוגמאות מהתקופה האחרונה היא חריג של כיסוי נזקים למבנה או לחלקים של מבנה שנבנו בשיטת הפל – קל בעקבות האסון של קריסת הרצפה של אולמי ורסאי. בדרך זו ניתן זרקור על שיטת הבניה המסוכנת תוך מתן הסברים למבוטחים על היעדר כיסוי ביטוחי, כך שהשימוש בשיטת הפל קל הצטמצם ונמוג עד כי כמעט עבר מהעולם.

 

דוגמא נוספת היא חריג ישן שהיה קיים בעבר בפוליסות לביטוח מפני סיכוני אש וברק שהוציא מכלל כיסוי ביטוחי לנזק לרכוש שנגרם בעקבות שריפה שפרצה בשל ניקוי שטח באמצעות אש שהובערה על ידי המבוטח.

 

סייג זה נקרא גם "סעיף קוצים". כתוצאה מקיומו של אותו סייג ביקשו מבוטחים לבטל אותו והתנאי לביטול היה שמירה של "שטח סטרילי" נקי מצמחיה בסביבת הרכוש המבוטח ברדיוס שהוגדר בפוליסה. כך למד המבוטח מניסיונם של המבוטחים האחרים שסבלו נזק ושמר על שטח נקי מצמחיה שהקטין את הסיכון לפרוץ האש בחצריו.

 

יותר מכך, בידי חברות הביטוח מצוי הידע והניסיון לייעץ למבוטחים באזורים רגישים גם לגבי חומרי הבניה והציפוי שנועדו לעכב את התפשטות הבערה, התקנת מתקני זילוף ואמצעי כיבוי נוספים, נהלים לשימוש באש וידע חשוב ויקר שמגיע לידי המבוטחים בתוך "חבילת הביטוח". ראו גם סיקור כנס מיגון אש מחודש ינואר 2019.

 

ואם אשוב לסיום לניסיון השריפה הפרטית שלי, הרי שלמדתי ממנו (וגם לימדתי אחרים) על חשיבות ניקוי המוך מתוך מכונת הייבוש ועל כך שאין להשאיר את מכונות הכביסה או הייבוש (וכיום גם את רובוט רומבה) לעבוד כאשר הבית רק מאדם.  

 


 

לא להסתפק ברכישת ביטוח ברמת הכותרת בלבד ובוודאי שלא לחפש ולהתעקש על קבלת טיפים וייעוץ בחינם.

 

כל שאלה או פניה נוספת - אך ורק באמצעות האתר

דחו את תביעתכם - אל תהמרו על עצת חינם

 

פורסם ביום 23/6/2019

 

 

כל זכויות התוכן שמורות לקטיה שורצמן ולהוצאת "הסעיפים הגדולים" © Copyright