היום :

 

ביטוח - דף הבית I

 

טיפ השבוע I

הוסיפו למועדפים I

צרו קשר I

 

 

דחו את תביעתכם - אל תהמרו על עצת חינם

חדשות הביטוח ליום 6/9/2019

 

  חדשות     

  

חוקים פסיקה חוזרים

  

כתבות ומאמרים

       

שמחי רענן פורש מניהול לשכת הסוכנים

שמחי רענןרענן שמחי תרם רבות ללשכת סוכני הביטוח בתחומים רבים ומגוונים ובהם ארגון וניהול כנסים, מעבר למשרדי הלשכה החדשים, הטעמת טכנולוגיות שונות, חידוש אתר האינטרנט של הלשכה ועוד. בנוסף לתפקידו בלשכה, פועל שמחי גם כמלווה קבוצות תיירים באירופה. בתקופה האחרונה בסמוך לפרישתו, גילה שמחי עניין בהיסטוריה של הביטוח.


עוד על שמחי רענן פורש


תוכנית רשות ההון לביטוח לגיל השלישי

תוכנית הפיקוח לגיל השלישיתכנית הפעולה מפרטת את הצמתים המרכזיים בחיי המבוטח והמבוטחת בני הגיל השלישי, מציגה את הקשיים בהם הם נתקלים, והאתגרים הניצבים בפני נותני השירות לבני הגיל השלישי. בהתאם מציעה הרשות פעולות להתמודדות עם קשיים ואתגרים אלו. התכנית עוסקת, בין היתר,  באופן צירוף בני גיל שלישי לביטוח, מוקדי שירות ייעודיים, פישוט הליכי מיצוי זכויות, העמקת החינוך הפיננסי ועוד
 

עוד על ביטוח לגיל השלישי


ראיון עם ש. גולומב, ז"ל

שמואל גולומב, ז"לשמואל גולומב (1938-2002) שימוש במשך כ 30 שנה כמנכ"ל התאחדות חברות לביטוח חיים בישראל ובמשך תקופה של כ 15 שנה כיהן גם כמנכ"ל איגוד חברות הביטוח. גולומב איחד את שני התפקידים וכל המנכ"לים הבאים אחריו כיהנו כמנהלים של ההתאחדות ושל האיגוד במקביל (גבי לסט, זאב אבן חן, מאיר שביט וד"ר גיא רוטקופף). ראיון החודש עם שמואל גולומב, ז"ל ל"ביטוח בישראל" מס' 123 מחודש מאי 1985:"הבסיס הכלכלי של משק הביטוח הוא יציב". 

עוד על ראיון עם ש. גולומב, ז"ל


ראיון משנת 1976 עם מר לוי יצחק רחמני

מר לוי יצחק רחמניבאתר "מוזיאון הביטוח של קטיה שורצמן", מתפרסם ב"זמן אמת" ראיון שנערך עם מר לוי יצחק רחמני במועד השקת חברת הביטוח "איילון". בדברי הפתיחה של העורך תוכלו ללמוד משהו מהרקע הכלכלי והפוליטי במועד הקמת החברה ועל תוכניותיו של של מר לוי יצחק רחמני לגבי החברה החדשה.

 

לראיון עם לוי רחמני


בלוג השבוע: סוכן ביטוח לא בכל מחיר


לחדשות קודמות

בין לשון הרע לבין הטרדה

פטיש שופטיםאבי סתיו, שופט השלום בראשון לציון חייב מעסיק לפצות עובד לשעבר בסכום של 10,000 ₪ בשל לשון הרע, בשל האשמה של המעסיק, כי העובד קיים קשר לא ראוי עם אשתו כשהמעסיק הגיע בשעת לילה מאוחרת לביתו של העובד, דפק בחוזקה על דלת ביתו וצעק לעבר העובד ובני משפחתו שהי ובבית דברים בוטים לגבי הקשר לכאורה של העובד עם אשת המעסיק. "יש לזקוף לחובת הנתבע את הנסיבות בהן נעשה הפרסום – באישון ליל ותוך צעקות ודפיקות על דלת בית התובע. עוד יש לזקוף לחובתו את העובדה שבפרסום מעין זה שנעשה, ברי לכל בר דעת כי ביצוע הפרסום בנסיבות בהן יש להניח כי בן הזוג שומע אותו נושא פוטנציאל נזק ממשי."

ת"א 16580-04-16 אלמוני נ' פלוני 1/9/2019


נדחתה תביעה לפי ביטוח אחריות מנהלים

 

פטיש שופטיםהשופט חאלד כבוב, סגן נשיא המחלקה הכלכלית בבית המשפט המחוזי בתל אביב – יפו דחה תביעה כנגד נושאי משרה בחברת אורביקס מדיקל בע"מ (להלן: "אורביקס" או "החברה") וכנגד המבטחת את אחריותם כנושאי משרה, שבמרכזה טענות למצגי שווא אשר הוצגו לכאורה לתובעים, אשר על בסיסם השקיעו במניות החברה. כמו כן נטען כי הנתבעים הפרו את חובת האמונים כנושאי משרה שעה שנמנעו במודע ובמכוון מלמסור לתובעים, כבעלי מניות בחברה, מידע מלא ומדויק בדבר מצבה של החברה ושל המוצר שפיתחה, ומשום המצגים המטעים שהציגו כביכול לתובעים. " הטענה בדבר בזבוז כספי החברה אינה רלוונטית לענייננו, ואיני מוצא לנכון לקבלה – מדובר בטענה שיכולה הייתה להיטען על ידי החברה, כמי שלכאורה נגרם לה הנזק הישיר מן הבזבוז הנטען, ולא על ידי התובעים כבעלי מניות; וזאת מבלי לקבוע האם הנתבעים נושאים באחריות ביחס לעניין זה. לא למותר לציין כי האסיפה הכללית של בעלי מניות החברה דחתה את ההחלטה בדבר פירוק מרצון של החברה במשך כשנה מאז שהעניין הועלה בפניה"

 

ת"א 6516-11-17 זהבי ואח' נ' שפרעם ואח' 19/8/2019


מעורבותו של רכב החונה בשול הכביש בתאונת דרכים

צילום של רכב עם כיתוב: ביטוח חובהעירית כהן שופטת המחוזי מרכז-לוד קיבלה הודעת צד שלישי של מבטחת האופנוע כלפי מבטחת של רכב שעמד בשול הכביש המהיר עקב תקלה בו התנגש  התובע שרכב על אופנוע ונפגע. "בחניית הרכב על השול נגרם סיכון תחבורתי שהביא להתרחשות הנזק. אלמלא הרכב היה חונה בשולי הכביש, לא הייתה מתרחשת התאונה. לא הוכח הליך גרימה אחר שאינו קשור לסיכון הגלום בחניית הרכב בשולי הכביש. אני מקבלת, אפוא, את ההודעה לצד שלישי. הצד השלישי יחזיר לנתבעת 75% מהסכומים ששולמו וישולמו על ידה בקשר לתאונה."

ת"א 22112-12-13 פלוני נ' הראל  19/8/2019


המחוזי אישר פסילת חוות דעת שלא הוגשה במועד

פטיש שופטיםתמר נסים שי שופטת המחוזי בנצרת דחתה ערעור על החלטת השלום בנצרת במסגרתה הורה על הוצאת חוות דעת שהוגשה ע"י המבקשות מתיק בית המשפט. " לא מצאתי לקבל נימוקיהן של המבקשות לעניין מועד הגשת חוות הדעת. בידי המבקשות היה להודיע כבר במועד הגשת כתב ההגנה שבדעתן להגיש חוות דעת, ולבקש מבית המשפט להגישה באיחור בשל היעדר מסמכים כאלה ואחרים הנדרשים לצורך עריכתה, ולא לפעול כאילו קנויה בידיהן הזכות להגישה בכל עת ובניגוד לסדרי הדין. נוכח כל האמור, ומבלי להידרש לטענת "מקצה השיפורים" שאמורה להתברר במסגרת בירור הטענה להשתק פלוגתא, נדחית הבקשה."

רע"א 66004-05-19 שירותי אוטובוסים מאוחדים נצרת יבוא בע"מ ואח' נ' ביטוח חקלאי 26/8/2019


העליון דחה בקשה לבטל מינוי של השמאי אורי נס כשמאי מוסכם מטעם בית המשפט

השמאי עו"ד אורי נסנ' סולברג, שופט העליון, דחה ערעור ובקשה לעיכוב ביצוע על החלטת בית המשפט המחוזי. המבקשת, עיריית עכו הגישה תביעה כספית נגד איילון לתשלום בגין נזקי שריפה. השמאי אורי נס מ ונה כשמאי מוסכם מטעם בית המשפט אולם מאוחר יותר ביקשה עיריית עכו לבטל את המינוי בטענה שהשמאי עבד בעבר עם איילון. המחוזי, כאמור, דחה את הבקשה. "העירייה לא הצביעה על נזק בלתי הפיך שייגרם לה אם ימשכו ההליכים כסדרם. בהקשר זה, ומבלי להביע עמדה לגופם של דברים, חוות דעתו של השמאי אינה סוף פסוק, ואינה הראיה היחידה שעליה יסתמך בית המשפט בהחלטתו – הוגשו חוות דעת נוספות; נשמעים ונחקרים עדים מטעם שני הצדדים. בסופו של הליך ההוכחות, ינתח בית המשפט את המכלול הראייתי, ויכריע כחוכמתו".

רע"א  5455/19 עיריית עכו נ' איילון  2/9/2019


העליון: קרנית אינה מחויבת לגלות דוחות חקירה

 

צילום של רכב עם כיתוב: ביטוח חובהי' עמית שופט העליון דחה בקשת רשות ערעור על החלטת המחוזי מרכז, בה נקבע כי אין לחייב את קרנית לגלות דוחות חקירה שהוכנו לקראת המשפט. " אזכיר, כפי שציינתי בעניין פלוני, כי כאשר חברת ביטוח מעסיקה חוקרים מטעמה להתחקות אחר הנסיבות בה אירעה תאונה, קיימת חזקה הניתנת לסתירה כי הדבר נעשה מתוך צפי להליך משפטי על מנת לבחון את מהימנות גרסתו של המבוטח (שם בפס' 10). קביעתו של בית משפט קמא עולה בקנה אחד עם חזקה זו, ולא שוכנעתי כי יש מקום להתערב בה... עוד אזכיר, כי חלק מהחומרים נמסרו למבקש, אם בהסכמת המשיבה ואם בעקבות החלטותיו של בית משפט קמא. ברוח דבריי בעניין פלוני (פס' 13), מובן כי אין בהחלטה זו כדי למנוע מהצדדים להגיע להסכמות נוספות לגבי גילוי חומרים נוספים מתוך דוחות החקירה ותוצריהם."

 

רע"א  4263/19 פלוני נ' קרנית 4/9/2019


ההיסטוריה של הגדרת המונח תאונה – פס"ד שרה פישביין - כתבת השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר


מכשול בביטוח דירות להשכרה – דרישה לויתור הדדי על תחלוף - טיפ השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר.


תדמית ענף הביטוח בישראל 1997 - חלק II - כתבת השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר


ביטוח חיים ב"ביטוח ישיר" יכול להיות הכי יקר מבכל החברות - טיפ השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר.


חלקם של סוכני הביטוח בתקומתו של הביטוח הישיר - כתבת השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר


כיסוי נזקי בולענים בפוליסת רכב - טיפ השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר.


העליון: אין כיסוי למתח נפשי בעקבות תביעה - כתבת השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר


יש כיסוי לכסף מזומן בדירה - טיפ השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר.


תדמית ענף הביטוח בישראל בשנת 1977 – חלק I  - כתבת השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר


"היסטוריה" באתר לשכת סוכני הביטוח - טיפ השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר


כיצד לקבל תנאי יועץ מחברת ביטוח? - כתבת השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר


נזקי מהומות לרכב - בחלק מהפוליסות כלול - טיפ השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר


האזרח גואטה תקוע בצנרת – ובינתיים..- כתבת השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר


טיפ בעניין פיקאלי – לא כדאי לשקר - טיפ השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר


60 הימים הגורליים לפדיון כספי הפוליסה - טיפ השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר


תושבי מבוא מודיעין והשריפה הגדולה בלונדון - כתבת השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר


ממ"ש – מוצר, מחיר, שירות – הם מרכיבי הביטוח  - כתבת השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר


כל זכויות התוכן שמורות לקטיה שורצמן ולהוצאת "הסעיפים הגדולים" © Copyright