היום :

 

ביטוח - דף הבית I

 

טיפ השבוע I

הוסיפו למועדפים I

צרו קשר I

 

חדשות הביטוח ליום 14/2/2017

  

חדשות                

  

חוקים פסיקה חוזרים

  

כתבות ומאמרים

       

הוזלת ביטוח דירקטורים בשנת 2017

צילום אילוסטרציה של שולחן מנהלים לפי הפרסום של מארש, מדובר בהמשך צניחה של עלויות הביטוח הנמשכת כבר תשעה רבעונים ברציפות. במארש מעריכים, כי צניחת התעריפים אמורה להגיע בשלב מסוים להאטה למרות העליה בפתיחת תיקים על ידי הממשל הפדראלי.

 

עוד על הוזלת דירקטור


משאיות קטלניות בשנת 2016

משאית בכביד, צילום אילוסטרציה של אור ירוקמשמעות הדבר היא, כי כמעט שליש מ- 319 התאונות הקטלניות שאירעו בשנת 2016 היו תאונות עם משאית. המספר מדאיג במיוחד לאור העובדה שמשאיות מהוות רק 3% מתוך סך כלי הרכב בכבישים, מספר נמוך מאד ביחס לאחוז מעורבותן בתאונות קטלניות.
 

עוד על שאיות קטלניות


טיוטת רשות ההגבלים העסקיים לגבי איומי סייבר

רישום אילוסטרציה על איומי סייברמאחר שמידע לצורך הגנת סייבר מספק ערך משמעותי לגופים הפועלים בענף או בשוק הרלוונטי, מניעת גישה שלהם למערכות שיתוף מידע עלולה להפחית את יכולת התחרות שלהם, להעלות את חסמי הכניסה לשוק ולעיתים אף למנוע כניסה של גופים חדשים לתחום. 
 

עוד על סייבר בלי הגבל


מזה סו"ב?

אמיר דיזנגוף אשר שימש בעברו גם כסוכן ביטוחנראה, כי דרך ההישרדות היחידה הפתוחה בפני סוכני הביטוח וגם בפני החברות היא לעשות שימוש מושכל באתרי האינטרנט. כצעד ראשון בכיוון הייתי ממליצה לחלק גדול מסוכני הביטוח, פשוט ללמוד לגלוש באינטרנט ולהשיג מידע הנחוץ להם לצורך עבודתם ולאחר מכן לשקול כיצד הם מקימים לעצמם  אתר ביטוח חדש או מתאימים את האתר הקיים לאילוצי המציאות שהולכת ומתהווה לנגד עיניהם.

 

עוד על מזה סו"ב?


בלוג השבוע: סוכן ביטוח לא בכל מחיר


ביטוח חיים מבטיחת תשואה ולא משתתפת ברווחים

צילום אילוסטרציה של פרחיםהשופט גיא הימן מהשלום בתל אביב – יפו, קיבל את התביעה נגד חברת הביטוח וקבע, כי כל פוליסות-הביטוח נושא-הבקשה, ובן בוטחה המבוטחת אצל חברת הביטוח, הן פוליסות מסוג "תשואה מובטחת". ואינן מסוג "השתתפות ברווחים" או כל סוג אחר, הגורע ממערך-התנאים הביטוחי ולו התחייבה חברת הביטוח כלפי המבוטחת לפי התקשרותן המקורית. מדובר בביטוח מסוג תשואה מובטחת שנערך בחברת הסנה וחודש ללא שינוי בחברת מנורה.          

ה"פ 15650-09-16 סולד נ' מנורה מבטחים   31/1/2017


אישר תובענה ייצוגית נגד מבטח בשל אי הצמדה של סכום הביטוח בביטוחי סיעודי

שטרות כסףהשופט רחמים כהן מהמחוזי בתל אביב – יפו אישר תובענה ייצוגית נגד חברת ביטוח בשל אי הצמדה של סכום הביטוח בביטוחי סיעודי ופסק, כי אין מקום להחיל את סעיף 42(ב) לחוק חוזה הביטוח על ביטוח סיעודי קבוצתי. יש טעם בטענת המבקשת לפיה חברת הביטוח אינה רשאית לחרוג באופן חד צדדי מתנאיה המהותיים של הפוליסה המקורית, אך אף אם ייקבע שאין חובה לקבל הסכמה פוזיטיבית של כל המוטבים לשינוי תנאי הפוליסה, עדיין מוטלת על חברת הביטוח חובה להודיע למוטבים על שינויים אלה. בפרט ככל שמדובר בביטוח קבוצתי. קיימת אפשרות סבירה שתוכרע לטובת הקבוצה הטענה שהסעיף בפוליסה המחודשת, השולל הצמדת תגמולי הביטוח למדד, מהווה תנאי מקפח בחוזה אחיד.

ת"צ 61257-06-13 רשף נ' כלל  6/2/2017  


הכשלה של בירור חבות בפוליסת רכב

 

משאית

השופט משה דרורי סגן הנשיא המחוזי בירושלים דחה את ערעור המערערים שעניינו בתחולת סעיפים 23(ב) ו- 24 לחוק חוזה ביטוח, כאשר מדובר בהכשלה של בירור החבות ולא במרמה פוזיטיבית. נפסק, כי גם אם אין מרמה פוזיטיבית, הרי עצם אי מסירת העובדות והעלמתן, יוצרת הנחה של מרמה, לצורך הפטור של חברת הביטוח מן החבות. נכון, שלא נמצאה ראיה פוזיטיבית לכך שאדם אחר נהג ברכב, ואז ברור היה שהמבטחת אינה אחראית. אולם, שלל הנסיבות שתוארו בפסק הדין, הביאו את בית המשפט למסקנה כי מדובר בנסיבות לוטות בערפל. ומשלא אפשרו המבוטחים והבן לפרוס את היריעה האמתית בפני בית המשפט - שקבע כי בנקודות מסוימות לא אמרו אמת – התוצאה היא כי למבטחת לא ניתנו הכלים לבדוק, האם הביטוח חל, אם לאו. על כן, מדובר בהכשלה של בירור החבות.

 

ע"א 25062-09-16 אברגל ואח' נ' הכשרה חברה לביטוח בע"מ ואח' 6/2/2017


הרחבת תקופת החסד בביטוח חובה

מכוניות

השופטים שבח יהודית, סג"נ, שאול שוחט, ויונה אטדגי  מ המחוזי בתל אביב - יפו קיבלו את ערעור המבטח ומצא, כי קביעתו של השלום לפיה נהג התובע את האופנוע תחת כיסוי ביטוחי בהינתן כל אלו: הודיע לחברת הביטוח, כי מכר את האופנוע; ביקש לבטל את הביטוח לאלתר, החזיר את תעודת הביטוח המקורית,; והורשע בנהיגה ללא ביטוח – הינה מרחיקת לכת ודינה להתבטל. סעיף 24 לפקודה, כמו יתר סעיפי החוק, מבחין היטב בין מי שהוא "בעל הפוליסה" לבין מי שהוא "ניזוק או שאריו". תקופת החסד מכוונת  רק לאלו האחרונים. הרחבת תקופת החסד גם לבעל הפוליסה- המבוטח, שלא דאג לביטוח כחוק, סותרת את לשונו הברורה של הסעיף.

ע"א 36420-01-16 לביטוחי רכב (ה"פול") נ' ימיני 24/1/2017


תביעת תחלוף של המלל המלל עשוי להיות קטין לצורך התיישנות

כיתןב של המילה "תחלוף" על תמונההשופט  ישי קורן מהשלום בתל אביב - יפו קיבל את התביעה של המל"ל ודחה את טענת ההתיישנות של חברת הביטוח. עילת התביעה של המל"ל התגבשה בחיי הניזוק, וכבר אז בא המל"ל בנעלי הניזוק גם לעניין הארכת תקופת ההתיישנות. זכויות המל"ל כלפי חברת הביטוח – הזכות המהותית והזכות הדיונית – התגבשו עוד בחיי הניזוק, ועל כן לפטירתו של הניזוק אין כל נפקות לעניין זכויות אלה.

תא"ק 32714-03-16 המוסד לביטוח לאומי נ' כלל חברה לביטוח בע"מ 30 ינואר 2017


המבטחת חטאה לחובותיה החוזיות בביטוח חובה

מכוניותהשופטת  אורלי מור-אל מהשלום בתל אביב – יפו קבעה, כי חברת הביטוח חטאה לחובותיה החוזיות, להנחיות המפקח על הביטוח ולמצופה מגופים כמות הנתבעת, המקבלים את הזכות לשרת ציבור גדול מאוד של מבוטחים מן היישוב המשלמים ממיטב כספם על מנת שביום פקודה יעמדו לזכותם תגמולי הביטוח. בהתנהלות מקוממת, כמו שהייתה בתיק זה, חוטאת חברת הביטוח לחובותיה החוזיות, להנחיות המפקח על הביטוח ולמצופה מחברות הביטוח, המקבלות את הזכות לשרת ציבור גדול מאוד של מבוטחים מן היישוב המשלמים ממיטב כספם על מנת שביום פקודה יעמדו לזכותם תגמולי הביטוח.

ת"א 52231-12-14 מ.ב. נ' כלל  26/1/2017

 

 

לחדשות קודמות

חוק רישוי שירותים ומקצועות בענף הרכב וביטוח - כתבת השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר.


חובת הסוכן להודיע למבוטח על פקיעת הביטוח - טיפ השבוע בלעדי לאתר.


ביטוח סייבר לפי פוליסת דירה - כתבת השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר.


חוק פנסיה חובה לעצמאים אינו מחייב ביטוח ריסק ואובדן כושר - טיפ השבוע בלעדי לאתר.


חוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות והביטוח - כתבת השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר.


הערכת סיכוי להצלחת תביעה בבית משפט - טיפ השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר.


שיתוף המבוטח בתביעת תחלוף אינטרס המבטח  - כתבת השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר.


זהירות נזק ראשון... - טיפ השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר.


הונאות בשיווק ביטוח סיעודי בארה"ב - כתבת השבוע


ביטוח של מספר דירות בפוליסה אחת - טיפ השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר.


אחריות הסוכן והמבטח בהעברת ביטוח - כתבת השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר.


מידע שווה זהב בשירות ההתראות של גוגל  - טיפ השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר.


מה שרצית לדעת על ביטוח ולא העזת לשאול - כתבת השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר.


חוקר פרטי כמו סוכן ביטוח דורש רישוי - טיפ השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר


כיסוי נזקי אובדן רווחים של המזמין לפי הביטוח הקבלני - כתבת השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר.


כל זכויות התוכן שמורות לקטיה שורצמן ולהוצאת "הסעיפים הגדולים" © Copyright