היום :

 

ביטוח - דף הבית I

 

טיפ השבוע I

הוסיפו למועדפים I

צרו קשר I

 

 

15 שנה לאתר הביטוח

חדשות הביטוח ליום 12/6/2018

 

  חדשות     

  

חוקים פסיקה חוזרים

  

כתבות ומאמרים

       

איור של דירוגהשנה התווסף רכיב כלים דיגיטליים במדד במשקל של 5% מציון המדד הכולל. נדבך כלים דיגיטליים בוחן את מגוון הכלים הדיגיטליים בערוצי ההתקשרות השונים השלובים במערך השירות של חברת ביטוח ובוחן את התרומה של כלים אלה לקידום ושיפור השירות ללקוחות החברה ועד כמה הוא מאפשר עמידה בסטנדרטים של שירות לקוחות ראוי בעידן הדיגיטלי.

 

עוד על דירוג המבטחים  2017


דחיית חיוב בחובה לחשמליים בבג"צ

אופניים חשמלייםלמרות השאלות המורכבות וכבדות המשקל הכרוכות בהסדרה כוללת של הכלים החשמליים והסעדים הנרחבים והמשמעותיים המבוקשים בעתירה כאמור, לא פנתה העותרת לרשויות המדינה הרלבנטיות לבירור הדברים ולמיצוי ההליכים קודם להגשת העתירה. כפועל יוצא, העתירה מציגה תשתית עובדתית ומשפטית חלקית ולוקה בחסר.

 

עוד על דחיית חשמליים בבג"צ


ישיר מכרו ביטוח תאונות לאופנוען ללא ביטוח תאונות לאופנוע

אופנועהמוקדן של חברת הביטוח ככל שהוא נשמע אמין וסמכותי בהקלטה שפורסמה, לא הכיר את הפוליסה אותה הוא שיווק וקרוב לוודאי שאינו מחזיק ברישיון סוכן הביטוח. המבוטח, נקלע לתאונת אופנוע לאחר שרכש את ביטוח התאונות ואז מצא את עצמו עומד בפני שוקת שבורה, כאשר מטעם חברת ביטוח ישיר הודיעו לו, כי הביטוח אותו רכב אינו כולל כיסוי לרכיבה על אופנוע.

 

עוד על ישיר תאונות לאופנוע


יותר הרוגים על  אופנוע בשנת 2017

צילום אילוסטרציה של רוכבי אופנוע באדיבות אור ירוקארז קיטה, מנכ"ל עמותת אור ירוק: "קבלת רישיון לקטנוע או אופנוע בארץ הוא הליך כל כך פשוט שהוא פשוט לא מספק וצעירים רבים מגיעים מהר מדי ובקלות רבה מדי לרכב על הכביש. משרד התחבורה והבטיחות בדרכים צריך להעלות את גיל קבלת רישיון הנהיגה לאופנוע, ולהאריך את תקופת הלימוד וההדרכה".

 

עוד על יותר הרוגי אופנוע


בלוג השבוע: סוכן ביטוח לא בכל מחיר


בשל עדות בלתי סדורה של המבוטחת נדחתה תביעת תחלוף נגד חברה להתקנת אמצעי מיגון ברכב

איור של חץ עם כיתוב "תחלוף"הרשם הבכיר קייס נאשף מבית משפט השלום בתל אביב – יפו דחה תביעת תחלוף של חברת ביטוח נגד חברה להתקנת אמצעי מיגון ברכב. הסיבה לדחיה היתה עדותה המבולבלת של המבוטחת אשר הותירה רושם בלתי אמין על בית המשפט. " קשה איפוא להלום את הטענה כאילו בשל קשיי שפה, העדה סתרה פעם אחר פעם את עצמה. קשיי השפה אינם יכולים להסביר איפוא את הסתירות המהותיות שניכרו בעדותה בבית המשפט, שלא להידרש לכך כי המותב היושב בדין נטל חלק פעיל במלאכת תרגום השאלות, כאמור, באופן שהיה לעדה די והותר זמן גם לחשוב וליהערך לשאלות שהופנו לה במהלך חקירתה הנגדית. תירגום השאלות לשפה הערבית הקנה לעדה יתרון דיוני, על כן, קשה איפוא לקבוע ממצא עובדתי כי הרכב היה נטול קודנית על סמך עדות כה מבולבלת, מגומגמת, פתלתלה, לא קוהרנטית ולא אחידה."

תא"מ 8585-12-16 מנורה מבטחים ביטוח בע"מ נ' רדיו טייפ אשרף בע"מ ואח' 3/6/2018


מגבלה על רישיון הנהיגה אינה מפקיעה את הכיסוי הביטוחי

 

פטיש של שופטיםאחסאן כנעאן, שופט השלום בחיפה קיבל תביעה של נהג רכב כבד במקצועו, שנפגע בתאונת דרכים. עובר לאירוע התאונה הוטלה בשנת 2011 הגבלה  על רישיון הנהיגה של התובע במסגרת תיקי הוצאה לפועל בהם הוא חייב מכוח פרק ו' לחוק ההוצאה לפועל. "עיינתי בשלל המסמכים שהוגשו מתיקי ההוצאה לפועל של התובע ולא מצאתי כל מסמך המעיד שהתובע ידע על ההגבלה לפני מועד התאונה. מכל הטעמים שמניתי אני קובע כי לא הוכח על ידי הנתבעות שהתובע ידע על הטלת ההגבלה. הנטל להוכיח העדר רישיון נהיגה היא על הנתבעות (ראו: ע"א 9096/11 קרנית קרן לפיצוי נפגעי תאונות דרכים נ' אבראהים מוסטפא ג'בארין [פורסם בנבו] )  ונטל זה לא הורם על ידן." 

 

ת"א 51142-11-15 מ. ב. נ' מנורה  ואח' 5/6/2018


נדחתה תביעה נגד שומרה ושחר

 

הרשמת הבכירה, אלישבע חן, מ בית משפט לתביעות קטנות בירושלים, דחתה תביעה נגד שומרה ושחר. "הגם שבית משפט הדן בתביעות קטנות מגמיש לא פעם את סדרי הראיות וסדרי הדין, עדיין חלה על התובע החובה להוכיח את יסודותיה המהותיים של תביעתו כאשר הנטל החל על התובע בהקשר זה הינו להוכחת העובדות המשמשות בסיס לתביעתו, אלא שהתובע לא הרים נטל  ההוכחה המוטל עליו. לנוכח האמור, משלא עלה בידי התובע להוכיח טענתו כי הנתבעת הפרה התחייבויותיה על פי הפוליסה וכפועל יוצא לא הוכיח זכאותו לקבלת הסכומים הנתבעים, הרי שלא עלה בידו להוכיח התביעה  והיא נדחית."    

ת"ק 28140-05-16 יונה נ' שומרה  ואח' 5/6/2018


 

לחדשות קודמות

הקו הדק שבין הפרזה לגיטימית לבין מרמה

פטיש של שופטיםהרשמת הבכירה ליאורה אדלשטיין מבית משפט השלום בבאר שבע קיבלה באופן חלקי את תביעתו של מבוטח למרות שבפסק דין קודם באותו עניין קבעה, כי חברת הביטוח פטורה מחבותה בשל מרמה מצד המבוטח. המבוטח ערער לבית המשפט המחוזי שהחזיר את התיק לשופטת. " הנטל המוטל על מבטחת להוכיח כי מדובר במרמה מצד המבוטח הינו נטל כבד משקל, העולה על הנטל המוטל על תובע בתביעה אזרחית רגילה וזאת בשל הטלת הסטיגמה על המבוטח. אמנם התנהגות התובע מעלה חשש כבד כי ניסה להונות את חברת הביטוח ומשנוכח לדעת כי חברת הביטוח גילתה זאת  - צמצם את תביעתו לפריטים שבאמת נגנבו ממנו - אולם בשל הספקות שהועלו לעיל,  ולמרות פסק הדין הראשון, אני קובעת כי הנתבעת לא הרימה את הנטל המוטל עליה ועל כן מאפשרת לתובע להנות מהספק -  וזאת לאחר שבחנתי שנית את הדברים תוך הסתמכות על ניתוח מדוקדק של סעיף 25 לחוק חוזה הביטוח."  

ת"א 8373-09-14 ביטון נ' הראל  7/6/2018


נדחה ערעור בעניין חלוקת עמלות בין סוכן ביטוח לבין סוכנות

שטרות כסף ישראלי

יונה אטדג', שופט המחוזי בתל אביב - יפו בהסכמת השופטים שבח יהודית, סג"נ, והשופט שאול שוחט דחה ערעור של זוכן ביטוח נגד פסיקת השלום בעניין חלוקת עמלות בינו לבין סוכנות הביטוח באמצעותה עבד בעבר. " אינני סבור שבית-המשפט שגה בכך שהוא נמנע מלחייב את המשיבה לפרסם התנצלות בפני לקוחותיו של המערער בדבר הוצאת לשון הרע כלפיו. ככלל, הדבר נתון לשיקול דעת בית-המשפט, לפי סעיף 9(א) לחוק איסור לשון הרע, ובנסיבות העניין – כאשר כבר נותק הקשר שבין המערער לאותם לקוחות, כשהמערער תרם בעצמו לסיטואציה שנוצרה וכשבית-המשפט קמא אישר למעשה בפסק דינו את אחד הביטויים המרכזיים שנכללו בדבריו של ברק- ניתן היה להסתפק בפיצוי שנפסק."

ע"א 63784-06-16 צלקישוילי נ' אלטשולר שחם  3/6/2018


רף ההוכחות הנדרש להוכחת מרמה מצד המבוטח

 

פטיש של שופטיםשרה דותן, שופטת המחוזי בתל אביב – יפו, קיבלה ערעור של מבוטח על פסיקת השלום אשר חייבה אותו להשיב תגמולי ביטוח לחברת ביטוח. " אין בידי להתערב במסקנותיו של בית המשפט קמא ביחס למהימנותו של המערער, שהתרשם מעדותו באופן בלתי אמצעי. דא עקא, וכפי שציין גם בית המשפט קמא, "אין די בכך שגרסת המבוטח מוטלת בספק כדי למלא אחר רף ההוכחה הנדרש ממבטח הטוען טענת מרמה", ועל כן דין הערעור להתקבל. בשונה מבית המשפט קמא, לא מצאתי כי ניתן לייחס משקל כלשהו לדו"ח החוקר, שהינו  עדות מפי השמועה."  

 

ע"א 37632-09-17 עבוד נ' כלל  ואח' 4/6/2018


ביטוח דירה: ערך כינון, ירידת ערך ושיהוי המבטח בבירור תביעה - כתבת השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר


ירידת ערך בביטוח רכב – ככיסוי מותר או מיותר - טיפ השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר


חיוב פרוט זכויות המבוטח בפוליסה – יותר יעיל ויותר פשוט ממוסד הבוררות  - כתבת השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר


כשסוכן הביטוח אינו מצליח להבין את הפוליסה... - טיפ השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר


כיסוי נזקי התפרצות הר געש בפוליסות רכוש - כתבת השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר


כיסוי מחשב אישי וטאבלט רק בחו"ל - נוגד תקנה - טיפ השבוע מאת קטיה שורצמן


שיפור הגדרת "התפוצצות בפוליסות רכוש - כתבת השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר


תוכניות ביטוח שונות לאותו הסיכון באותה חברת ביטוח - טיפ השבוע מאת קטיה שורצמן


גולפית ככלי רכב מנועי החייב ברישיון נהיגה ובביטוח חובה - כתבת השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר.


אסון השיטפון בערבה וסוגיות הביטוח - טיפ השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר


70 שנה למדינה סוכני וחברות הביטוח - מי שרד? - כתבת השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר


ביטוח סייבר כפרק בפוליסת העסק - טיפ השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר


חוזה שכירות מומלץ ע"י עיריית ת"א - סעיף ביטוח ללא כיסוי - כתבת השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר


מי אמר שאין כיסוי לשבר של צעצועים (ולא רק) בדירה?  - טיפ השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר


בד"כ מותר הסוכן מן האפליקציה, אבל... והקשר בין כדורגל לביטוח רכב - כתבת השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר


סעיף אחריות בחוזה עניין למשפטנים - טיפ השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר


כל זכויות התוכן שמורות לקטיה שורצמן ולהוצאת "הסעיפים הגדולים" © Copyright