היום :

 

ביטוח - דף הבית I

 

טיפ השבוע I

הוסיפו למועדפים I

צרו קשר I

 

 

15 שנה לאתר הביטוח

חדשות הביטוח ליום 10/8/2018

 

  חדשות     

  

חוקים פסיקה חוזרים

  

כתבות ומאמרים

       

אתר התשובה הביטוחיתאת השאלה הביטוחית ניתן לשאול בכל שעה שהיא משעות היממה באמצעות האינטרנט ותשובת המומחה תגיע לשואל בתוך ארבעה ימי עסקים מיום התשלום והצגת השאלה. מדובר על שירות בתשלום בסך 585 ש"ח (כולל מע"מ) כאשר התשלום בעבור התשובה ייחשב כמקדמה ויקוזז מעלות המשך הטיפול בעניינו של השואל.
 

עוד על אתר תשובה ביטוחית


טיוטת אישור קיום ביטוחים טיוטה שניה

איור אילוסטרציה של אישור קיום ביטוחים הובהר היחס בין פוליסת הביטוח ואישור הביטוח -  במסגרת טיוטה זו מוצע לקבוע כי על אף האמור, באישור ביטוח מסוים חברת ביטוח רשאית לקבוע גבולות אחריות פרטניים ביחס למבקש האישור וכן לוותר על חריגים וסייגים הקבועים בפוליסת הביטוח.

 

עוד על טיוטת אישור ביטוח


סוגיית ביטוח רכב מעוקל

סוגיית ביטוח רכב מעוקלהצעת החוק נועדה לקבוע הסדר מאוזן למקרים שבהם רכב מעוקל, נפגע בתאונה והוכרז כרכב באובדן גמור (total loss) או שנגנב. במקרים אלה, המבוטח, שהוא החייב, זכאי ככלל לתקבולים או לפיצויים כתחליף לרכב. בהצעת החוק נקבע מנגנון המחייב את חברות הביטוח ליידע את הגורמים המעקלים על שינוי הסטטוס של הרכב המעוקל ועל הזכאות לתקבולים או לפיצויים, על מנת לאפשר לזוכים להטיל עיקול בידי צד שלישי על אותם כספים.

 

סוגיית ביטוח רכב מעוקל


יום חמישי מועד לתאונות

רוכבי אופניים עם קסדה לפי תצלום של אור ירוקיותר אנשים בדרכים לקראת סיום השבוע, יותר מבלים, יותר עומסים בכבישים מאשר בשאר ימי השבוע? על פי ניתוח של עמותת אור ירוק לנתוני הלמ"ס בבחינה של חמש השנים האחרונות (2013-2017), עולה כי היום בשבוע בו המסוכנות הגבוהה ביותר להיפגע בתאונת דרכים הוא יום חמישי.
 

עוד על יום ה' מועד לתאונות


בלוג השבוע: סוכן ביטוח לא בכל מחיר


נדחה ערעור על פסיקת המחוזי בעניין תחלוף של מבטח נגד מס רכוש

פטיש של שופטיםשופטת העליון, ד' ברק-ארז, דחתה ערעור של ביטוח חקלאי נגד מנהל מס רכוש וקרן פיצויים על פסיקת המחוזי בעניין תביעת תחלוף של חברת הביטוח נגד מס רכוש. , ובהתחשב בפרק הזמן שחלף מאז ניתן פסק הדין בעניין אריה, לא צפויים להתעורר מקרים דומים נוספים. ממילא, אף אם נניח כי לשאלה בדבר רטרואקטיביות ההלכה שנקבעה בעניין אריה עשויות להיות השלכות רוחב – בית המשפט המחוזי לא הכריע בשאלה זו, ופסק דינו התבסס כאמור על נסיבות המקרה ועל התנהלותה של ביטוח חקלאי, שהיה באפשרותה לנקוט צעדים נגד החלטת המנהל במועד מוקדם יותר אך היא לא עשתה כן."

רע"א  3844/18 ביטוח חקלאי אגודה שיתופית בע"מ נ' מנהל מס רכוש וקרן פיצויים 5/8/2018


המעביד כמעוול בתביעה בגין הטרדה מינית

פטיש של שופטיםשופט העליון, י' עמית, קיבל את הערעור של מד"א נגד פלונית וכלל על פסיקת המחוזי שדחה בקשת רשות ערעור של מד"א על החלטת השלום שדחה את בקשתה  לסילוק תביעת המשיבה 1 על הסף מחמת התיישנות. "לשון החוק; ההיסטוריה החקיקתית שלו: דברי ההסבר של הצעת החוק; פרוטוקול דיוני וועדת חוק, חוקה ומשפט; סביבתו של סעיף 18א לחוק; והשיקולים שצוינו על-ידי בית משפט זה בעניין פלונית - כל אלה מביאים למסקנה כי כוחה של הלכת פלונית יפה גם לענייננו, ואין להחיל את הסדר הארכת תקופת ההתיישנות על צדדים אשר אינם נמנים על המעגל הפנימי של הפגיעה המינית. הארכת תקופת ההתיישנות גם על נתבעים מהמעגל השני, היא עניין למחוקק לענות בו. אשר על כן, אציע לחברותיי לקבל את הערעור, ולדחות את תביעתה של המשיבה כנגד מד"א מחמת התיישנות. אין צו להוצאות."

רע"א  3196/18 אגודת מגן דוד אדום בישראל נ' פלונית כלל  ואח' 6/8/2018


ריבית ההיוון בביטוח חובה כמו בתביעת מל"ל

צילום של רכב עם כיתוב: ביטוח חובהשכיב סרחאן שופט המחוזי מרכז-לוד קיבל את התביעה ופסק, כי מטרת הפיצויים היא השבת המצב לקדמותו ויש להעמיד את הניזוק, ככל שניתן, במונחים כספיים, באותו מצב אלמלא מעשה העוולה. מאחר שהפיצוי הנזיקי ניתן בתשלום אחד, יש להתאים את ערכו לערכו בעתיד, באמצעות היוון. בעוד ששיעור ריבית ההיוון שמשלם המל"ל הוסדר בחקיקת משנה והועמד על 2%, ריבית ההיוון בתביעות נזקי גוף נקבעת בפסיקה. במקרה דנן, הוכח שחלו שינויים במערכת הכלכלית ובשוק ההון במדינה, המצדיקים הורדת שיעור ריבית היוון הפיצוי הנזיקי והעמדתו על 2% לשנה. יש לשמור על הזהות בין שיעור ריבית ההיוון של המל"ל לבין זה שבתביעות נזקי גוף, בהיעדר נסיבות חריגות ומיוחדות המצדיקות סטייה מעקרון השוויון בין הריביות.

ת"א 8765-08-14  פלוני נ' "הפול" 30/7/2018


 

נדחתה תביעה בגין שוד לפי ביטוח נסיעות לחו"ל

אילוסטציה של מטען בחו"למיה רויזמן-אלדור שופטת בית משפט לתביעות קטנות בתל אביב – יפו, דחתה תביעה של מבוטחת נגד חברת ביטוח בגין אבדן רכוש שלטענתה נשדד ממנה שעה ששהתה מחוץ לגבולות הארץ. "אין חולק (והנתבעת אף הודתה בכך במהלך הדיון) כי כתב ההגנה התקבל בידיה, וכי ידעה את פשר הטענות המופנות כלפיה. כלומר, במועד הדיון ועוד הרבה קודם לכן (עם קבלת כתב ההגנה) ידעה או יכולה היתה התובעת לדעת מול אילו טענות היא צריכה להתמודד, וצריכה היתה לעשות את מיטב המאמצים על מנת להשיג אסמכתאות ולו כלליות ביותר להוכחת מקרה הביטוח."

ת"ק 21713-04-18 פורמנד נ' הראל  1/8/2018        


נדחתה תביעה בגין הפרש כינון שלא בוצע בזמן בעקבות גניבה של מצלמה

אילוסטרציה של שתי מצלמות

הרשם הבכיר אייל דוד מבית משפט לתביעות קטנות בפתח תקווה דחה תביעה של מבוטח לפי ביטוח הדירה בגין תוספת תשלום לתגמולי ביטוח בגין גניבה של שתי מצלמות מדירתו. מדובר על פיצוי משלים לערך כינון בשל אחת המצלמות. המבוטח טען כי, הוא זכאי לפיצוי הן מהמבטחת והן מהסוכן שהתרשל לטענתו בכך שלא הסביר לו כי ביצוע הכינון מוגבל בזמן. "אני מקבל את עדותו של הנתבע שמהימנה בעיניי, כי בשיחה טלפונית ... הסביר  לו  מה זה כינון, ... ואמר לתובע  שיש לו 90 ימים לבצע את הכינון שיספרו ממועד ההודעה, ... מעבר לכך, אני מקבל את טענת הנתבע  שאמר לתובע שאם יצטרך ארכה נוספת ניתן יהיה לפנות לחב' הביטוח ולבקש הארכה.  אולם התובע התמהמה ורכש מצלמה חדשה רק ביום 26/05/17 כ – 10 חודשים!!! לאחר האירוע, וזאת בניגוד מוחלט לתנאי הפוליסה ועל כן, אינו זכאי לקבלת הכינון."

ת"ק 65146-11-17 יהושע נ' מנצור ואח' 3/8/2018


התקף לב עקב בהלה על הכביש כתאונת דרכים

 

צילום של רכב עם כיתוב: ביטוח חובההשופט הבכיר אליהו בכר מבית המשפט המחוזי בתל אביב – יפו קיבל את תביעת עזבונו של נהג שנפטר מהתקף לב בו לקה כאשר אופנוע חתך בפתאומיות את מסלול נסיעתו בדרכו לאסוף את בנו. "מקום בו נאלץ אדם לסטות מנתיב נסיעתו עקב חשש לתאונה ועקב כך נגרם לו אירוע מוחי/התקף לב/או כל אירוע פיזיולוגי דומה בשל הלחץ הרב שהופעל עליו כתוצאה מאירוע זה, נכנס לטעמי למסגרת הסיכון התחבורתי שיש בהפעלת הרכב. מעבר לכך, גם מבחן השכל הישר מלמד, כי בהלה/פאניקה/סטרס הנגרם כתוצאה מאירוע מסכן חיים המתחולל על הכביש, הגורם לסטייה מנתיב הנסיעה, חזרה אליו ובלימת הרכב, מהווה חלק מהסיכון התחבורתי, כחלק מהאינטואיציה הבריאה, ההיגיון הפשוט והתחושה הטבעית כי אירוע כזה המתרחש תוך כדי נסיעה וגורם לנזק שנגרם בפועל הינו בגדר "תאונת דרכים"."

 

ת"א 16663-09-15 עזבון המנוח פלוני ז"ל ואח' נ' הפניקס 18/7/2018


לחדשות קודמות

ביטוח טרור לרכוש וזכות התחלוף של המבטח  - כתבת השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר


כיסוי להטרדה מינית – לבדוק את הפוליסה הרלוונטית לאירוע - טיפ השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר


נהג צעיר הפרת גילוי או חריג מוחלט? עמדת היו"מ והתייחסות להסכם הביטוח - כתבת השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר


לקבוע אקסס בחובה לנהגים תחת השפעה - טיפ השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר


שופט על כלל ושירותי שחר: לזמנו ולסבלו של מבוטח יש מחיר  - כתבת השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר


לעדכן פוליסה במהלך תקופת ביטוח - טיפ השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר


מדוע חשוב לבדוק תקינות מיגון במהלך תקופת הביטוח?- כתבת השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר


מבוטח ראשי אינו אחראי לתשלום האקסס - טיפ השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר


פרדוקס ביטוח רעידת אדמה - יותר ביטוח משמעו פחות כיסוי - כתבת השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר


ביטוח תאונות תלמידים אינו מכסה סיכון רעידת אדמה - טיפ השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר


מי צריך ביטוח מפני התמוטטות מבנים  - כתבת השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר


כיצד להימנע מביטוח כפל למבנה דירה  - טיפ השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר


תביעות ביטוח: בין דוח שמאי ביטוח לדוח מהנדס - כתבת השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר


להשלים תשלום תביעה - גורם המע"מ - טיפ השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר


ביטוח חובה לאופניים חשמליים רק לא באמצעות קרנית - כתבת השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר


כל זכויות התוכן שמורות לקטיה שורצמן ולהוצאת "הסעיפים הגדולים" © Copyright