היום :

 

ביטוח - דף הבית I

 

טיפ השבוע I

הוסיפו למועדפים I

צרו קשר I

מדפסת תלת מימד והביטוח

היועצת קטיה שורצמן

יועצת הביטוח קטיה שורצמן

 

פתרונות ניהול סיכונים לחברות, יזמים, קבלנים, יועצים  וסוכנים.


הרשמה לטיפים מהאתר

הרשמה לטיפים מאתר הביטוח

 

שם

דואר אלקטרוני

 

 

 

 

אין להעתיק את הכתבה, לפרסמה או לעשות בה כל שימוש אחר

 

 

 

 


על ביטוח  | ספרות ולימוד  |  ביטוח עסקים |  ביטוחי פרט  |  סיכונים  | סוכנים ומבטחיםטיפים |  ניהול סיכונים לעסק   ביטוח עסק רכוש | ביטוח אחריות של עסק | ביטוח אינטרנט ומחשבים


 

השפעת מדפסת 3D על עולם הביטוח

מאת: קטיה שורצמן יועצת לנהול תביעות ביטוח וניהול סיכונים

 

 

רישום של מדפסת תלת מימד

כל מי שמפתח תוכניות ביטוח חדשות או שוקד על תחזוקתן של תוכניות ביטוח קיימות, מן הראוי שייתן את לבו להשפעה של חידושי הטכנולוגיה על עולם הביטוח.

 

כבר סקרנו בעבר את השפעתה של הטכנולוגיה הלבישה על עולם הביטוח כאשר חידושים ויישומים טכנולוגיים מתרחשים עלינו חדשות לבקרים ומעלים את המחשבות לגבי התאמה ראויה של  מוצרי הביטוח.

 

ביטוחי בריאות

כך למשל מדפסות חד מימד שכבר כיום ניתן להדפיס באמצעותן חלפים ומתקנים עשויות לחולל מהפכה של ממש ב ביטוחי הבריאות, הניתוחים וההשתלות, כאשר חלק מהפיתוחים נמצאים עדיין בשלבי מחקר ופיתוח. כך למשל ניתן למנות בין מוצרי המדפסת: האוזן הביונית, התקנים תומכי נשימה עשויים מחומר ביולוגי, מחקרים הנערכים בתחום של הדפסת רקמות עם אספקת דם מותאמת אישית לחולה, הדפסה של אברים תותבים לקטועי גפיים, הדפסה של תרופות, מחקר לקידום הדפסה של אברים פנימיים כמו לב וכליות, הדפסה של מודלים סרטניים, לקידום מחקר, הדפסה של עצמות, הדפסה של שסתום לב מלאכותי, הדפסה של ציוד רפואי, הדפסה של עצמות גולגולת, הדפסה של עור סינטטי, הדפסת כבד ועוד.

 

השימוש בהדפסת תלת-מימד ברפואה בא לידי יישום בעיקר בעבור מטופלים בעולם המתפתח, במיוחד באוגנדה ובסודן כאשר הלחימה מותירה אחריה אנשים רבים עם קטיעות הגפיים.  תושבים מקומיים הוכשרו בהפעלת המדפסות על מנת לייצר גפיים תותבות מותאמות למטופלים במחיר זול.

 

ביטוחי רכוש

בנוסף לתחום הרפואה, הדפסה בתלת מימד עשויה לשנות גם את ביטוחי הרכוש ובכלל זה ביטוח "כל הסיכונים" לדברי ערך באמצעות הדפסה של פריטים יקרי ערך כמו כלי נגינה, תכשיטים ואפילו רהיטים.

 

הפתרון באמצעות המדפסת יכול להביא לפתרון של הבעיה במקרה של אובדן תכשיט שנתקבל במתנה או בירושה שיש לו ערך סנטימנטלי באמצעות הדפסה מדויקת בתלת מימד של העתק המבוסס על המקור.

 

למעשה מדובר על מיזם שהוקם בבריטניה לפני כשנה על ידי חברת הביטוח SBS, שמתמחה, בין היתר, בביטוח תכשיטים המבוסס על שיפוי באמצעות רשתות תכשיטנים (שאינן נמצאות בבעלותה של חברת הביטוח) הפרושות ברחבי בריטניה ומאפשרות למבוטחים לתקן או להחליף את הפריט המבוטח שאבד או ניזוק. החברה הבריטית שפועלת בשיתוף עם מרכז חדשנות תעשיית התכשיטים (JIIC) בבירמינגהם מקדמת מיזם המאפשר להחליף את התכשיט המבוטח שאבד או נגנב באמצעות פריט חליפי שיודפס במדפסת תלת מימד.

 

מדובר על הטכנולוגיה חדישה ופורצת דרך שאמורה לאפשר, החלפה של תכשיט שנגנב או אבד באמצעות תכשיט חליפי שיהיה "תאום" לתכשיט שאבד או נגנב אשר יודפס במטרה להחליף את התכשיט הקודם.

 

הליך "שחזור התכשיטים" אמור להיעשות באמצעות סריקת תלת מימד וטכנולוגית הדפסת מתכת במדפסת תלת מימד ולהביא בין היתר גם לפתרונן של בעיות שכיחות המוכרות ביישוב תביעות בשל נזק לתכשיטים הגורמות לקשיים לא מעטים, כגון תיאורים מעורפלים ובלתי ברורים של התכשיטים בהערכת הסוקר, חשבוניות או הערכות ישנות, צילומים שאינם ברורים ועוד.

 

השיטה הקיימת כיום המבוססת על פיצוי באמצעות שוברים, מגבילה את אפשרויות הבחירה של המבוטחים מתוך מגוון האפשרויות הקיים של התכשיטנים ובמקרים רבים אינה מאפשרת קבלת פריט דומה לפריט שאבד או נגנב.

 

אפשרות נוספת להחלפת תכשיטים העומדת בפני חברות הביטוח לפי הטכנולוגיה הישנה, היא ייצור של פריטים מותאמים אישית באמצעות יציקות שעווה. מדובר בהליך איטי, יקר, מסורבל ובלתי מדויק שאינו מבטיח את שביעות רצונו של המבוטח לאחר קבלת הפריט החלופי.

 

ביטוח עבודות קבלניות 

ביטוח נוסף אשר עשוי להיות מושפע מהדפסת תלת מימד הוא דווקא ביטוח עבודות קבלניות. בחודש מרץ 2017 פורסם על הדפסה של בית באמצעות מדפסת תלת מימד ניידת בממדי ענק. המדפסת הניידת שהוקמה בשיתוף עם חברת פיק, חוברה למערבל בטון, והדפיסה בית חד קומתי קטן בעל חזית מעוגלת בתוך פחות מיממה.

 

לסיכום הכתבה:

המציאות זורמת ומשתנה בכל זמן נתון. שינוי הפוליסות הקיימות והתאמה של פוליסות חדשות, הוא דבר חשוב וחיוני.

עומדת לרשותכם בכל עת בפיתוח וניסוח של תוכניות ביטוח חדשות ועדכון תוכניות ביטוח קיימות.

 

שלכם

 

קטיה שורצמן

 

 

 

 

פורסם ביום 19/3/2016

 

כל זכויות התוכן שמורות לקטיה שורצמן ולהוצאת "הסעיפים הגדולים" © Copyright