היום :

 

ביטוח - דף הבית I

 

טיפ השבוע I

הוסיפו למועדפים I

צרו קשר I

 

 

דחו את תביעתכם - אל תהמרו על עצת חינם

חדשות הביטוח ליום 14/2/2022

 

  חדשות     

  

 פסיקה 

  

כתבות ומאמרים

       

העליון - לחברות השכרה יש אחריות כלפי צד ג'

איור של מכוניתבהתאם לנוהל השתתפות עצמית שוכר רכב רשאי לוותר על ביטוח צד ג' על מנת להוזיל את עלות השכרת הרכב, כלומר – לוותר על הגבלת סכום ההשתתפות העצמית שיידרש לשלם לחברת ההשכרה במקרה שבו ייגרם נזק לצד ג'. ואולם, במקרה כזה אין בכך כדי להשפיע על חובתה של חברת ההשכרה לשלם לצד ג' את נזקיו.

 

עוד על חברות השכרה


מדד הפנדינג של הפיקוח על הביטוח

איור של שעונים מדד הפנדינג בוחן את ההתנהלות השוטפת של המוסדיים בהליכי קליטת הכספים בלבד. המדד מתייחס בעיקר לשנה עוכבת (כלומר שנת ההפקדות האחרונה). המדד אינו בא במקום מדד השירות בתחום החיסכון ארוך הטווח, ואינו בא להחליפו.

עוד מדד הפנדינג


ועדת השקעות - עמדת הפיקוח

איור של תיבה עם כסף המטרה היא  להבטיח כי הפיקוח על ניהול כספי החוסכים לפנסיה נעשה תוך שמירה על האינטרסים שלהם ברמה המרבית וכן כדי להבטיח ניהול יעיל של ההשקעות על ידי הגורמים האמונים על כך. העמדה מחזקת את עצמאותה, תפקידיה ויכולותיה של ועדת השקעות עמיתים לפקח על ניהול כספי החוסכים באופן אפקטיבי.

עוד על ועדת השקעות


אייזיק נלחם בתופעת האתרים המתחזים

איור של אתר מתחזה, כל הזכויות שמורות לקטיה שורצמן תופעה מזיקה זו אינה חדשה אבל אף גורם בענף הביטוח (מבטחים, סוכנים והפיקוח) טרם הצליח להתמודד אתה ולהביא להפסקה של התופעה המזיקה והמטרידה. לפי חוק הפיקוח העושה שימוש ללא התר במילה ביטוח בשם העסק צפוי לקנס או לשנתיים מאסר.
 

עוד על אתרים מתחזים


לחדשות קודמות

העליון דחה ערעור משום שלא הוכחה סיבתיות למרות שקבע, כי אין התיישנות

פטיש שופטיםשופט העליון, י. עמית ה ובהסכמת השופטים ברק-ארז ומינץ , קבע, כי אין תחולה של התיישנות לגבי נזקים שנגרמו לנכס שבבעלות המערערת שנגרמו בעת בניית מלון על ידי המשיבה, בסמוך ולא היה מקום לדחות את התביעה מחמת התיישנות נוכח מועד גילוי הנזק. לפיכך נפסק, כי לא היה מקום לדחות את תביעת המערערת כנגד המשיבה בעילות של הסגת גבול ומטרד שלא התיישנו עם גילוי הנזק לנכס, והן בגדר עוולות מתמשכות. אולם נפסק, כי המערערת לא הוכיחה, כי מעשי ומחדלי המשיבה גרמו נזק לנכס.

ע"א 5530-20 יפה לוי שמעוני נ' איי.פי.סי ירושלים בע"מ 1/2/2022


נתקבלה באופן חלקי תביעת תחלוף נגד רשות מקומית

פטיש שופטיםרונית אופיר, שופטת השלום בבת ים קיבלה, באופן חלקי, תביעת שיבוב של הפניקס בגין תגמולי ביטוח ששילמה בשל אירוע הצפה של נגרייה. בתוך כך נקבע, כי על העירייה ורשות הניקוז, שנקבעו כי הן אחראיות להתרחשות אירוע ההצפה, לשפות את התובעת, כל אחת לפי חלקה. התביעה כנגד המשרד להגנת הסביבה ותאגיד המים – נדחתה. "יש לחלק את החבות לפיצוי התובעות כך שעיקרה יוטל על העירייה ומקצתה על רשות הניקוז."

ת"א 53624-04-13 הפניקס  ואח' נ' עיריית כפר קאסם ואח'  ת"א 35874-07-16 קונספט מטבחים בע"מ נ' מועצה מקומית כפר קאסם ואח'  12/1/2022


גרסת המערער מחוררת ובלתי אמינה

 

פטיש שופטיםשרה דותן שופטת עמיתה של המחוזי בתל אביב דחתה ערעור על דחיית השלום לתשלום פיצוי לתובע של נזק שנגרם לרכבו כתוצאה מפגיעת משאית שהיתה מבוטחת על ידי המשיבה. "בטרם תיבחן שאלת נטל הראייה, יש לבחון מהן הראיות שהוצגו על ידי המערער וכאמור לעיל, הוכח כי בעל הפוליסה אינו רשאי לנהוג במשאית, גם לגרסתו ואילו הנהג שנהג על פי הנטען לא זומן לעדות, וכשנתון זה מצטרף לסתירות ולתמיהות ביחס להודעה לחברת הביטוח והשינויים שהוכנסו בה, המסקנה המתבקשת היא כי עלה בידי המשיבה להוכיח שגרסת המערער מחוררת ובלתי אמינה."

 

ע"א 30468-12-21 הבטמו נ' מנורה מבטחים 23/1/2022


 

נתקבלה תביעה בגין רשלנות כנגד בית חולים

פטיש שופטים

צבי ויצמן, שופט המחוזי מרכז-לוד קיבל תביעה בגין רשלנות רפואית כנגד בית החולים לניאדו, והורה לבית החולים לפצות את התובעת בגין הנכות הגופנית המשמעותית שנגרמה לה. נפסק, כי בית החולים התרשל במתן עירוי אשר גרם תסחיף אויר הביא לתובעת את הנזקים נשוא התביעה. בית המשפט העדיף את חוות דעתו של מומחה התובעת על חוות דעת מומחה בית המשפט. "הצוות הרפואי אצל הנתבע, התרשל בעת מתן העירוי באופן שהאוויר בצינור העירוי לא נוקז כדבעי, הדבר גרם לכך שבועת אויר חדרה לגופה של התובעת ובשל מלפורמציה מולדת בריאותיה היא לא סוננה הגיע למוח וגרמה לנזק."

ת"א 16156-01-14 פלונית נ' מרכז רפואי צאנז, בית חולים לניאדו 18/1/2022


העליון התערב בשיעור הפיצוי שניתן ע"י צד ג

 

פטיש שופטיםשופט העליון, י. עמית,  דן בערעור וערעור שכנגד שבעניין סכום הפיצוי בגין נזק גוף שנגרם למשיב ולמערער שכנגד, במהלך עבודתו בבית העסק שבבעלות המערערים והמשיבים שכנגד. עמית קבע, כי "נמצא להתערב בשיעור הפיצוי שניתן בגין עזרת צד ג'. המשיב עצמאי בתפקודי ה-A.D.L, הגם שעקב נכותו פעולות היום-יום נמשכות זמן רב יותר. לאור זאת, דומה כי פיצוי בסך של 5,082 ₪ לחודש לעתיד הוא על הצד הגבוה, וגם אינו עומד ביחס ישיר לסכום שנפסק בגין עזרת צד ג' לעבר. לכן, יועמד הפיצוי על הסך של 3,500 ₪ לעתיד, מה שמביא להפחתה של כ-500,000 ₪ בראש נזק זה."

 

ע"א 3450-20 פלוני נ' פלוני 18/1/2022

 


חיוב המבטחת בריבית מיוחדת

 

פטיש שופטיםגלעד הס שופט השלום בהרצליה חייב את המבטחת בתשלום ריבית מיוחדת (שתחול על מחצית מתגמולי הביטוח) בשיעור של פי 5 מהריבית הקבועה בהגדרת הפרשי הצמדה וריבית שבחוק פסיקת ריבית והצמדה. " התובע פנה פעמים רבות אל הנתבעת בדרישה שתגיש את חוות דעתה לבית המשפט, או שתעביר אותה אליו ללא הגשתה לבית המשפט. אולם, הנתבעת סירבה לעשות כן. מכאן, עד למועד הגשת חוות הדעת לבית המשפט, לא הייתה לתובע ידיעה כי הוא זכאי לתגמולים לשיטת הנתבעת, וזאת כאשר מסקנות חוות דעת המומחית מטעם הנתבעת לא היו בידיו."

 

ת"א 28572-09-19 יעקב דורון נ' הפניקס  20/1/2022


הערות לחריגי הפוליסה לביטוח עבודות קבלניות - מאת ד"ר יצחק ויזל


עדכון חוזר יישוב תביעות בעניין אזרחים ותיקים  - כתבת השבוע מאת קטיה שורצמן


המוטב בביטוח דירה בבית משותף ע"י חברת ניהול  - טיפ השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר.


עמדת טעינה של רכב חשמלי בבית משותף  - טיפ השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר.


בין חובת הגילוי היזום לבין חובת הגילוי על שינוי מהותי - כתבת השבוע מאת קטיה שורצמן


שימו לב לגילו של המבוטח בשיוק הפוליסה - טיפ השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר.


הונאות ביטוח בבריטניה בשנת 2021  - כתבת השבוע מאת קטיה שורצמן


הגדרה נכונה של שם המבוטח בפוליסה - טיפ השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר


משאלות ביטוח לשנת 2022 - כתבת השבוע, מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר.


ביטוח צד ג' בדירה  - יש כיסוי לאחריות בגין קורונה בכל רחבי המדינה - טיפ השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר


ביטוח דירה שמושכרת לתקופות קצרות - כתבת השבוע מאת גיל אנגלמן מסוכנות אנגלמן שמתמחה בין היתר בביטוח דירות שמושכרות לתקופות קצרות.


לבקש סעיף אחריות ואישור ביטוח ממנהלי מדיה - טיפ השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר


קופת גמל להשקעה, קרן השתלמות והלוואת בלון - טיפ השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר


כל זכויות התוכן שמורות לקטיה שורצמן ולהוצאת "הסעיפים הגדולים" © Copyright