היום :

 

ביטוח - דף הבית I

 

טיפ השבוע I

הוסיפו למועדפים I

צרו קשר I

 
 

ביטוח דירה שמושכרת לתקופה קצרה

היועצת קטיה שורצמן

יועצת הביטוח קטיה שורצמן

 

פתרונות ניהול סיכונים לחברות, יזמים, קבלנים, יועצים  וסוכנים.


הרשמה לטיפים מהאתר

הרשמה לטיפים מאתר הביטוח

 

שם

דואר אלקטרוני

 

 

מגן ההוקרה של עדיף תקשורת שניתן לקטיה שורצמן בשנת 2020 על תרומתה להתפתחות ענף הביטוח בישראל

שוורצמן: זכתה ב"אוסקר הביטוח"

 

 

אין להעתיק את הכתבה, לפרסמה או לעשות בה כל שימוש אחר

 

 

 

 

 

טיפים |  ניהול סיכונים לעסק   ביטוח עסק רכוש | ביטוח אחריות של עסק | ביטוח אינטרנט ומחשבים


 

דחו את תביעתכם - אל תהמרו על עצת חינם

 

ביטוח דירה

 

ביטוח לדירות אייר בי אנד בי ושכירות קצרת מועד

מאת: גיל אנגלמן, סוכן ביטוח אלמנטרי, מנהל שיווק ודיגיטל סוכנות אנגלמן

 

 

גיל אנגלמן, רישום של קטיה שורצמן לפי תצלום של גדי אנגלמן

עסקאות של השכרת דירות אייר בי אנד בי, מוכרות לצורכי תיירות. הרעיון הוא, במקום שהשוכרים ישכרו חדר בבית מלון הם שוכרים דירה, יחידת נופש, וילה או כל מקום אחר המוצע בשיטה זו לצורך שהות זמנית עבור תיירים. בהתאם לטווח הזמן הניתן לשם כך. עסקאות שכירות קצרת מועד, יכולות לאפשר לבעלי הנכס בדרך כלל תשואה גבוהה בהרבה מאשר שכירות רגילה אך אם זאת, גם הסיכון לנזקים שונים עלה.

 

במאמר הבא נדבר על ביטוח שכירות לזמן קצר, החשיפה של בעלי הדירה המושכרת לנזקים, איך חברות הביטוח רואות את הסיכון וכיצד ניתן לבטח.

 

שכירות לטווח קצר מבחינת הביטוח

בעולם הנדל"ן, לרוב, מוכרים לנו שני סוגי עסקאות עיקריים בכל הקשור לנכסים שהם בבעלותנו. מכירה והשכרה לטווח ארוך. במקרה הראשון ברגע שהקונה הרוכש את הנכס, הוא הופך להיות הבעלים ומכאן שהוא גם אחראי מבחינת הזיקה הרשלנית והחשיפה לנזקי הרכוש. במקרה השני, מדובר על עסקת השכרה לטווח של שנה ומעלה, בתקופה זו, אף שיש לנכס בעלים, הרי שהשוכרים הם אלה שמשתמשים בה ואחראים לשמור על שלמותה ולכל אחד יש חבות שונה מבחינת הנזק.

 

עם השנים נוצרו גם סוגי עסקאות נוספות, שונות, אשר דורשות התייחסות אחרת, בפרט בכל מה שקשור לתחום הביטוח. מדובר על עסקאות כדוגמת השכרה באייר בי אנד בי ושכירות לטווח קצרת מועד. הרעיון שעומד מאחורי המודלים הללו הוא שאין מדובר בהשכרה של הנכס לטווח של שנה ואפילו לא לטווח של חודשים, אלא במקרים רבים מדובר על טווח של שבועות ובעקבות כך גם הסיכון לנזק.

 

הקושי לבטח את הפעילות והמניעה החיתומית של חברת הביטוח

בשנים האחרונות חברות ביטוח רבות החלו לזהות מגמה של תביעות וסיכון מוגבר בקרב הדירות אשר משמשות לדיירים מזדמנים. מסיבה זו רבות מהחברות הפסיקו לבטח את הדירות הללו או שהוסיפו את אופי הפעילות כחריג בפוליסה.

 

ישנן מגוון סיבות לכך שסיכון זה הינו סיכון מוגבר בעיני המבטחות אך העיקרי בהם נעוץ בפרק צד שלישי מתוך פוליסת הדירה התקנית. פוליסת הדירה מגדירה מצב  בו הדירה משמשת למגורים "נורמאליים" ומחריגה כל פעילות שנובעת משימוש מסחרי בדירה למעט "הרחבה לפעילות עסקית בדירה".

 

הבעיה בהרחבה זו היא שהיא בדרך נועדה לעסקים בעלי אופי משרדי (משרד בבית שמגיעים אליו לקוחות, וכד'). למעשה, כאשר באים לרכוש את הרחבה זו לדירה המשמשת לעסק לשכירות קצרת טווח, רוב חברת הביטוח ימנעו מלכסות את סעיף זה מאחר והסיכון מבחינתם הוא גבוה מידי בכדי להיכלל תחת הרחבה זו.

 

ביטוח לשכירות קצרת טווח – מה הבעיה איתה יתמודדו בעלי הנכס?

כאמור, סוגי עסקאות אלו דורשים התייחסות שונה בכל מה שקשור לביטוח של הנכס. במקרה רגיל, אין שום בעיה בעל הדירה או השוכר רוכש ביטוחים בהתאם לצורך ובהתאם לתנאי החוזה (במקרה של שכירות).

 

כשמדובר על שכירות קצרת טווח, בפרט כשהנכס משמש לצורכי עסקים, עלולה להיווצר בעיה מהסיבות הבאות:

 • בפוליסת ביטוח דירה תקנית יש חריג לפעילות עסקית לביטוח צד ג'.

 • הסיכון לנזק למבנה גבוהה יותר בעקבות תחלופה גדולה של דיירים.

 • הדיירים הם לרוב תושבי חוץ וחל קושי רב לתבוע אותם במקרה של נזק.

 • סיכונים מוגברים של נזק בזדון על ידי הדיירים המזדמנים.

 • סיכון פריצה מוגבר בעקבות אופי ההשכרה.

 

בעיקרון, פוליסת ביטוח דירה כוללת חריג אשר מונע מבעל הדירה להשתמש בה לצורכי עסקים, בגלל רמת הסיכון המוגברת. בין היתר בגלל העובדה שהדירה איננה משמשת שוכר אלא, שוכרים המתחלפים לעיתים תכופות, דבר שיכול לפגוע ברמת האחריות ובאופי השימוש בדירה. זה נכון גם במקרה של דירות המיועדות לאייר בי אנד בי, וגם למקרים של דירות המיועדות להשכרה לטווח קצר.

 

לפיכך, אם חברת הביטוח לא תהיה מוכנה לטפל בנזק שנגרם לדירה, אזי שהבעלים שלה עלולים למצוא את עצמם במצב בו הם נדרשים להתמודד עם הנזק בעצמם, זה כמובן גם ישפיע על ערך הדירה וכן על אופי ועלויות הפוליסה בעתיד.

 

מה הפתרון האפשרי במקרים אלו?

בשני המקרים, הן עבור ביטוח דירת airbnb, והן עבור ביטוח דירה להשכרה לטווח קצר, אפשר למצוא פתרונות שיכולים לעזור לבעלי הנכס, גם להשתמש בו כפי שהם רוצים וגם ליהנות מפוליסה שתבטיח השתתפות של חברת הביטוח במקרה של נזק כזה או אחר.

 

ביטוח הגנת מארח מטעם האתר

אם מתעניינים בביטוח דירת AIRBNB, אזי שניתן לרכוש ביטוח הגנת מארח, המכסה נזקים שנגרמים לחלל המשותף מחוץ לדירה, ניתן לבטח את תכולת ומבנה הדירה, ניתן לקבוע גבול אחריות אופטימאלי כלפי צד ג', כאשר השוכר ייחשב לצד ג' בפוליסה.

 

פוליסת ביטוח דירה ייעודית לשכירות קצרת טווח

במקרה של ביטוח שכירות לטווח קצר, אפשר לרכוש באמצעות סוכנות הביטוח אנגלמן הרחבה מיוחדת לפוליסה הקיימת באמצעות הסוכנות אשר מיועדת עבור שכירות לזמן קצר. מדובר על נזקים שנגרמים למשל לתכולה, לצד ג' (דיירי המשנה עצמם ייחשבו כצד ג') ובאופן יחסי גם למבנה עצמו. למשל, ניתן לרכוש הרחבה מיוחדת לצורך השכרה לטווח קצרה, במקרה של נזקי מים ונזקים אחרים.

 

הביטוח באמצעות סוכנות הביטוח אנגלמן יחול במקרים הבאים:

 • השכרה לבני 21 ומעלה

 • מבנה תקין ללא פגמים

 • כל מפגע בטיחותי חייב להיות מטופל

 • אם קיים סכסוך שכנים יש ליידע מראש את חברת הביטוח

 • יש לבצע בדיקה פעם בשנה של מערכות החשמל במבנה

 • יש לערוך רישום מפורט של כל השוכרים בנכס.

חברת הביטוח גם דורשת שהמבנה יהיה ממוגן היטב, זאת על מנת להפחית את הסיכויים למקרה של פריצות וגניבות, כחלק מהתנאים של ביטוח תכולה. בין היתר, היא מחייבת על התקנת מערכת אזעקה, סורגים, דלתות פלדלת, ואמצעי מיגון אחרים רלוונטיים על פי אופי וסוג הנכס.

 

סיכום

אם אתם מחזיקים ברשותכם דירה ומעוניינים להשכיר אותה בתור דירת AIRBNB, שכירות לטווח קצר, מומלץ לפנות לסוכנות ביטוח אשר מתמחה בכך.

 


כל שאלה או פניה נוספת - אך ורק באמצעות האתר

 

פורסם ביום 19/12/2021

 

 

כל זכויות התוכן שמורות לקטיה שורצמן ולהוצאת "הסעיפים הגדולים" © Copyright