היום :

 

ביטוח - דף הבית I

 

טיפ השבוע I

הוסיפו למועדפים I

צרו קשר I

ביטוח פגיעת מטאור

היועצת קטיה שורצמן

יועצת הביטוח קטיה שורצמן

 

פתרונות ניהול סיכונים לחברות, יזמים, קבלנים, יועצים  וסוכנים.


הרשמה לטיפים מהאתר

הרשמה לטיפים מאתר הביטוח

 

שם

דואר אלקטרוני

 

 

 

 

 

 

 

 

אין להעתיק את הכתבה, לפרסמה או לעשות בה כל שימוש אחר

 

 

 

 

 

נזקי פגיעת מטאור ופוליסות הביטוח
מאת קטיה שורצמן, יועצת לניהול סיכונים, תביעות ותנאי פוליסה

 

צילום של פגיעת המטאור ברוסיההמטאור שפגע ביום 15/2/2013 באורל ופגע במאות אנשים, מעלה מטבע הדברים, את סוגיית קיומו או אי קיומו של ביטוח לרכוש ולגוף לפי סוגי הביטוחים והפוליסות השונות.

 

 

נבחן תחילה את סוגיית הביטוח בפוליסות לביטוח רכב המהווה את הענף הגדול ביותר מבחינת הפרמיה בענפי הביטוח הכללי.

 

נראה, כי לפי הפוליסה התקנית לביטוח רכב פרטי ומסחרי עד 4 טון,  יש כיסוי ביטוחי לנזקי פגיעה של מטאור או גשם מטאוריטים או גופים שמימיים וזאת מתוקף הכיסוי הביטוח לנזקי התנגשות ותאונה שאינם מוגבלים להתנגשות עם כלי רכב ותאונה עם כלי רכב.

 

הפוליסות לביטוח רכב מסחרי מעל 3.5 טון אינן כפופות לתנאי מינימום, אולם בהיעדר הגדרה שונה מהפוליסה לביטוח רכב פרטי ובהיעדר חריג מתאים, יתקיים כיסוי ביטוחי גם לפי הפוליסות לביטוח רכב מסחרי.

 

ביטוח רכב חובה - עשויה להתעורר בעיה בשל הגדרתו של שימוש ברכב לפי חוק הפלת"ד  בשל הסיבה הקרובה לנזק המגדירה תאונת דרכים כמאורע שבו נגרם לאדם נזק גוף עקב שימוש ברכב מנועי למטרות תחבורה. כך עשויות חברות הביטוח לדחות את התביעות לפי ביטוח החובה הואיל והסיבה הקרובה אינה שימוש ברכב למטרות תחבורה והרכב משמש רק כזירת האירוע.

 

ביטוח הדירה ותכולתה - לפי הפוליסה התקנית לביטוח הדירה ותכולתה - אינו כולל כיסוי לפגיעה של מטאור הואיל והכיסוי לפגיעה של עצמים המגיעים בטיסה מוגבל לכלי טיס בלבד: "נפילת כלי טיס, נפילת חפצים מכלי טיס, רעד על קולי הנגרם מכלי טיס". אלא מה? חלק המפוליסות  לביטוח הדירה ותכולתה מבוססות על כיסוי רחב יותר מתנאי המינימום ומקנות כיסוי מסוג "כל הסיכונים" לתכולת הדירה ובחלק מהמקרים גם למבנה הדירה.  בביטוח מסוג "כל הסיכונים" יש לקרוא את חריגי הפוליסה ואם החריגים אינם מוציאים מכלל ביטוח נזק שנגרם ע"י מטאור, הרי שהנזק מכוסה.

 

בפוליסות לביטוח עסקאין תנאי מינימום המחייבים על פי חוק ועל כן יש לנהוג לפי האמור לגבי ביטוח הדירה.  יש לבדוק את הכיסוי בסעיף כלי טיס לגבי פוליסות שאינן מסוג "כל הסיכונים" ובפוליסות מסוג "כל הסיכונים" יש לבדוק את החריגים. כך למשל ביטוח רכוש כנגד סיכוני אש מורחב לפי תנאי ביט,  אינו כולל כיסוי לפגיעה של מטאור: "כלי טייס - פגיעה על ידי כלי טייס ו/או מתקני תעופה אחרים כגון: חלליות לווינים ו/או חפצים שנפלו מהם (למעט חומרי נפץ.) בום על קולי ייחשב לנזק שנגרם על ידי כלי טייס". הכיסוי הביטוחי יינתן לפי ההשלמה לכל הסיכונים לפי הפוליסה שאינה כוללת חריג לעניין מטאורים אולם מוגבלת בסכום העומד על 200,000 ש"ח בלבד, אם לא הורחב במיוחד.

 

הפוליסות לביטוח תאונות אישיות (ובדומה להן, הפוליסות לביטוח ריסק במסגרת ביטוח חיים) אינן מבוססות על תנאי מינימום המחייבים עפ"י חוק, אולם לפי מרבית הנוסחים הקיימים סביר להניח, כי פגיעה של מטאור תהיה כלולה במסגרת הכיסוי הביטוחי.


 


 

כל זכויות התוכן שמורות לקטיה שורצמן ולהוצאת "הסעיפים הגדולים" © Copyright