היום :

 

ביטוח - דף הבית I

 

טיפ השבוע I

הוסיפו למועדפים I

צרו קשר I

 

 

דחו את תביעתכם - אל תהמרו על עצת חינם

חדשות הביטוח ליום 26/8/2020

 

  חדשות     

  

חוקים פסיקה חוזרים

  

כתבות ומאמרים

       

מרגליות מונתה כיו"ר זמני של  כלל

מרגליות, יו"ר זמני של כלל ביטוחמרגליות ילידת 16/09/1969 כיהנה עד למינוי כחברה בוועדת אישור דוחות כספיים, ועדת ניהול סיכונים וטכנולוגיות מידע וועדת השקעות נוסטרו של החברה. היא בוגרת כלכלה ותקשורת האוניברסיטה העברית בירושלים ומוסמכת במנהל עסקים, התמחות במימון ומערכות מידע מהאוניברסיטה העברית בירושלים. בעלת הסמכה בניהול סיכונים, FRM מטעם ארגון GARP, בעלת הסמכה בינלאומית כאקטוארית לניהול סיכונים,  CERA מטעם CGR.


עוד על מרגליות יו"ר כלל


ניוד קופות גמל

אילוסטרציה של קופת גמל

בתקנות שקידמה רשות שוק ההון נקבע כי עמיתים יוכלו לנייד את כספם מקופת גמל להשקעה אחת לאחרת, אפשרות שלא הייתה קיימת עד היום. עד לחתימת והפצת התקנות החדשות, נדרשו העמיתים למשוך את כספם תוך חיוב במס רווחי הון לצורך ביצוע הניוד. המהלך נועד בכדי לאפשר לכל עמית לבחור את מסלולו כך שיתאים לצרכיו וממדיו בניהול החיסכון וללא חיוב מס כאמור..
 

עוד על ניוד קופות גמל


מוטי רוזן דירקטור במגדל

מדכי מוטי רוזן מונה כדירקטור במגדל רוזן נחשב כאחר המנהלים הוותיקים והמוערכים בענף הביטוח בישראל.  כיהן במשך תקופה של  9 שנים כמנכ"ל הראל ביטוח ושבע שנים כמנכ"ל מנורה מבטחים. לפי פרסומים בכלי התקשורת  מיועד רוזן להחליף את מנכ"ל מגדל הנוכחי.

עוד על מוטי רוזן למגדל


סכנות האקלים גדולות יותר מסכנות הקורונה

צילום אילוסטרציה של סכנות האקלים"ההשלכות הקשות של משבר הקורונה על כל תחומי החיים הן רק הקדמה למה שצפוי לקרות לנו עם משבר האקלים", אמרה יו"ר ועדת הפנים והגנת הסביבה ח"כ מיקי חיימוביץ' "מאפייני המשבר יהיו דומים בתחומים מסוימים, וגם הוא עשוי להוביל פגיעה קשה, עולמית, בכלכלות, במערכות הבריאות ובחוסן הלאומי.

 

עוד על סכנות האקלים


בלוג השבוע:

צד ג' בסוכה - יכול להיות שאין לכם ביטוח אם לא ביטחתם את תכולת הדירה


נזקי מים – פוליסת הדירה ופוליסת השכנים

פטיש שופטיםאמיר סלאמה שופט השלום בחיפה חייב מבטחת לשלם יתרת פיצוי למבוטח בשל נזקי מים בדירתו לאחר שכבר קיבל פיצוי ממנה וממבטח דירת השכנים מקור הנזילה. " כתב הקבלה מקים התחייבות של התובע כלפי AIG וחליפיה, אך לא כלפי הנתבעת. מתוכן כתב הקבלה, כמו גם ממהותו, ברור שהתובע ויתר במסגרתו על תביעות ודרישות שלו כלפי AIG וחליפיה, וזאת בנוגע לנזקים ששולמו ע"י AIG ...  משכך, כתב הקבלה אינו מכיל ויתור מצד התובע כלפי הנתבעת ביחס לנזקים שהפוליסה מקנה לו זכות לקבל תגמולי ביטוח בגינם."

ת"א 17559-03-17 דמבינסקי ואח' נ' איילון חברה לביטוח בע"מ ואח' 12/8/2020


נזקי גוף בשל קריסת פיגום

 

פטיש שופטיםאייל  דורון שופט השלום בחיפה קיבל תביעתו של תושב הרשות הפלסטינית שנפגע באת עבודתו כפועל בניין בניכוי 2/3 בשל רשלנות תורמת. " התובע ראה את הפיגום המאולתר במו עיניו לפני שהותקן ובחר להתקין אותו, ובהמשך לעבוד עליו בלא כל אמצעי בטיחות, הגם שידע כי הדבר מסוכן. השניה, לא מן הנמנע כי בבדיקה יסודית ניתן היה להבחין באותו כשל בפיגום שהביא בהמשך לקריסתו בעקבות שימוש רגיל בו. כמו כן לא ניתן לשלול כי לתובע עצמו היתה תרומה לכשלון הפיגום וקריסתו, ... סבורני כי יש מקום לייחס גם לתובע רשלנות שתרמה לתאונה. שכן היה על התובע לסרב לבצע את עבודת הטיח בצד הצפוני באופן זה."

 

ת"א 35452-02-15 ג' נ' אגבאריה ואח' 14/8/2020


ביטוח הדירה אינו מכסה גניבת רכוש מתוך רכב בעקבות גניבת מפתחות הרכב מהדירה

פטיש שופטיםהרשמת הבכירה, אפרת רחלי מאירי, מבית משפט לתביעות קטנות בנתניה דחתה את תביעתו של מבוטח לפי פוליסת דירה בשל גניבת תכולת הרכב לאחר שגנב שפרץ לדירה גנב את מפתחות הרכב וגנב את תכולתו. "הפוליסה החריגה מפורשות פיצוי עבור חפצים ברכב מחוץ לדירה באירוע של גניבה. רוצה לומר, כי גם אם גניבת החפצים ברכב היא "נזק נלווה" או "נזק תוצאתי" שאלמלא אירוע הפריצה לבית לא היה מתרחש, הרי שאין מקום לבחון זאת שעה שישנו סייג מפורש. ... ברע"א 3577/93 הפניקס הישראלי חברה לביטוח בע"מ נ' אהרון מוראינו, ... עמד בית המשפט העליון על ההבחנה בין נזק ישיר לנזק תוצאתי. נקבע, כי המונח "נזק תוצאתי" הוא נזק שנגזר או נגרר אשר נגרם כתוצאה סיבתית עקב הנזק שנגרם לנכס המבוטח בתאונה, להבדיל מנזק אשר נגרם במישרין לנכס המבוטח עצמו."

ת"ק 139-01-20 ישראל נ' איי.די.איי. חברה לביטוח בע"מ 17/8/2020

     

נדחה ערעור על פסיקה בעניין נזקי רטיבות בדירה

פטיש שופטיםאביגיל כהן שופטת המחוזי בתל אביב - יפו דחתה ערעור של דייר בבניין על פסיקת בית המשפט לתביעות קטנות  שחייבו לפצות דייר אחר בשל נזקי רטיבות שנגרמו לדירתו. "מטרת בית המשפט לתביעות קטנות היא לפתוח את שערי המשפט בפני "האזרח הקטן" על ידי יצירת מכשיר זמין, יעיל ומהיר לבירורן של תביעות בסדר גודל קטן יחסית, שאילו היו צריכות להתברר בסדר דין רגיל היו הופכות לא כדאיות. מטרה זו מתממשת על ידי פישוט הליכי הדיון, ... ערכאת ערעור ממעטת להתערב בפסקי דין שניתנים בבית משפט לתביעות קטנות. התערבות נעשית במקרים חריגים."

רת"ק 17022-08-20 הדר נ' קניג ואח' 19/8/020


אי התחשבות במשבר הקורונה שחל לאחר הגשת כתב התביעה

פטיש שופטיםבטינה טאובר שופטת המחוזי בחיפה, דחתה ערעור על החלטת השלום שדחה קמא את בקשת המבקשת לתיקון כתב התביעה באופן שהחל מיום 15/03/20 ועם פרוץ משבר הקורונה תוכר המבקשת כמי שסובלת מאי כושר עבודה באופן מלא. "למעלה מן הצורך, אוסיף ואציין עוד כי לא מצאתי טעם ענייני להתערב בהחלטת בית משפט קמא שכן חרף הגישה הליברלית הנוהגת ככלל בכל הנוגע לתיקונם של כתבי תביעה, התיקון שבקשה המבקשת לערוך בתביעתה במסגרת בקשתה מיום 11/05/20 התייחס לעילת תביעה חדשה שנולדה לאחר הגשת כתב התביעה. ראה: רע"א 7615/1 מובלי עטיה שבתאי בע"מ נ' מדינת ישראל - מינהל מקרקעי ישראל (30/01/14)."

רע"א 50513-05-20 אלבז רביבו נ' הפניקס   13/8/2020


נדחתה בקשת אישור להעברת התביעה למחוזי בעניין הקטנת הסיכון בשל משבר הקורונה

 

פטיש שופטיםמנחם רניאל שופט המחוזי בחיפה דחה בקשת אישור להעברת הדיון בבקשה לאישור המחוזי בתל אביב בפני השופטת ר' ברקאי אשר כנטען רוכזו אצלה ארבע בקשות האישור העוסקות בענין מושא הבקשה. כאשר כל הבקשות, הן נגד חברות ביטוח בסמוך לאחר פרוץ מגפת הקורונה ובקשר למגפה, והטענה היסודית הזהה העומדת בבסיס כל הבקשות היא שעקב התפשטות הנגיף חלה ירידה בסיכון להתרחשות אירוע ביטוחי ועל כן היה על חברות הביטוח להתאים את תעריפי הביטוח ולהשיב פרמיה למבוטחים. "אכן בשתי הבקשות נעשה שימוש באותם מושגים, אך האירוע הביטוחי הנטען בכל אחת מהבקשות הוא אירוע אחר, ... ביטוח אלמנטרי לעומת ביטוח רכב, הירידה בסיכון שונה – העמדת הרכב ואי נסיעה בו, לעומת הוצאת העובדים לחופשה וסגירת העסק ללקוחות."  

 

ת"צ 25472-04-20 קמה מיה טקסטיל בע"מ ואח' נ' מגדל חברה לביטוח בע"מ ואח' 13/8/2020


לחדשות קודמות

פגיעה באוטונומיה כנזק לא ממוני  -  כתבת השבוע, מאת קטיה שורצמן בלעדי לאתר.


אין כיסוי הוצאות הגנה במשפט פלילי בביטוח דירה - טיפ השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר.


הפקרת פצוע עשויה לפגוע בכיסוי לפי ביטוח אחריות - כתבת השבוע, מאת קטיה שורצמן בלעדי לאתר.


המסלקה הפנסיונית - מקום נוסף לאיתור כספים - טיפ השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר.


מדד הסולידריות של מבטחי רכב בתקופת הקורונה - כתבת השבוע, מאת קטיה שורצמן בלעדי לאתר.


אתרים חינמיים למשלוח פקס מהמחשב ומייל קבוצתי - טיפ השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר.


היכונו לחריג הקורונה - כתבת השבוע, מאת קטיה שורצמן בלעדי לאתר.


ביטוח אובדן כושר בתקופת הקורונה - טיפ השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר


דרוש חוזר פיקוח בעניין שמאי רכוש - על מה ולמה  - מאת סוכן הביטוח הבכיר, ארז זמיר


כיסוי הוצאות משפט סבירות בביטוח רכוש - טיפ השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר


היה והעליון יכיר בחשמליים כרכב מנועי - כתבת השבוע, מאת קטיה שורצמן בלעדי לאתר


קורונה - ריבית והצמדה על פרמיה מוחזרת -  טיפ השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר


רכישת עסקים וביטוח קיים - כתבת השבוע, מאת קטיה שורצמן בלעדי לאתר


תמ"א 38 – אישור הביטוח אינו חזות הכל -  טיפ השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר


ביטוח נזקי ביזה - מהומות או פריצה או אין כיסוי? - כתבת השבוע, מאת קטיה שורצמן בלעדי לאתר


סוגיית תיאום אריחים בתיקון צנרת  -  טיפ השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר


מי ומה את פוליסה ומי קורא אותך בכלל ומתי? - כתבת השבוע, מאת קטיה שורצמן בלעדי לאתר


מבוטח בעל כורחו וללא ידיעתו -  טיפ השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר


כל זכויות התוכן שמורות לקטיה שורצמן ולהוצאת "הסעיפים הגדולים" © Copyright