היום :

 

ביטוח - דף הבית I

 

טיפ השבוע I

הוסיפו למועדפים I

צרו קשר I

 

 

דחו את תביעתכם - אל תהמרו על עצת חינם

חדשות הביטוח ליום 20/11/2019

 

  חדשות     

  

חוקים פסיקה חוזרים

  

כתבות ומאמרים

       

מחדל בקשר לביטוח סיכוני טרור

טבלת סיכוני טרור בפוליסות דירהנושא אחד חשוב מהותי וחיוני חסר בכנס הסוכנים והוא ביטוח סיכוני טרור מעל למס רכוש במסגרת פוליסות לביטוח הדירה ולביטוח בתי עסק. ביטוח טרור ניתן להשיג כיום אך ורק באמצעותם של סוכני ביטוח מהסיבה שהחברות שמשווקות באופן ישיר ללא סוכני ביטוח פוליסות לביטוחי דירות ולביטוח עסקים קטנים אינן משווקות ביטוח כנגד סיכוני טרור.


עוד על מחדל ביטוח הטרור


חיים ארז מנהל מחלקת עסקים במגדל

עו"ד ארז חיים מחברת מגדל

עו"ד ארז חיים שימש עד לא מכבר כראש צוות חיתום תעשיה, במרחב עסקים גדולים בחברת מגדל. לפני עבודתו במגדל עבר בחברת איי איי ג'י ישראל. בוגר משפטים ומנהל עסקים במרכז הבינתחומי- הרצליה. התמחה בפרקליטות הפלילית בת"א, בוגר תכנית הכשרה ייחודית של מבטח בינ"ל, בשנת 2015 השתתף במלגת לוידס ע"ש יונתן גרוס ז"ל.

 

עוד על חיים ארז במגדל


עו"ד בתיה לונדון פרשה

בתיה לונדון עם מנחם הרפז ופרופ' עודד שריגכל מי שזכה לעבוד אי פעם עם בתיה לונדון למד ממנה משהו בתחום הביטוח. לונדון, מנהלת בחסד, בעלת ידע מעמיק והבנה רחבה של ענף הביטוח, תרמה רבות לשיפור הרמה המקצועית של כל מי שעבד איתה בכל אחת מחברות הביטוח בהן עבדה מנהלים, עובדים וסוכני ביטוח.

 

עוד על בתיה לונדון פרשה


השופט שנלר: חשמליים לא רכב מנועי

השופט ישעיהו שנלרזהו פסק דין שני של בית משפט מחוזי בישראל בנושא האופניים החשמליים והוא עומד בסתירה לפסק הדין הראשון שניתן בעניין זה על ידי המחוזי בחיפה. כמו כן ממתינה לפסק דין במחוזי תל אביב של השופטת חדוה ונבאום וולצקי תביעה ייצוגית באותו עניין, על כן נראה שהמילה האחרונה בעניין זה תינתן ע"י בית המשפט העליון.

 

עוד על חשמליים לא רכב מנועי


בלוג השבוע:

 

צד ג' בסוכה - יכול להיות שאין לכם ביטוח אם לא ביטחתם את תכולת הדירה


תביעת תחלוף בשל אירוע הצפה של מחסן

פטיש שופטיםאיילת הוך-טל שופטת השלום בחיפה פסקה בשתי תביעות כספיות לפיצוי בגין נזק שאירע עקב הצפת מחסן באור עקיבא וקבעה, כי: היא דוחה את התביעה נגד מנהל מקרקעי ישראל וקיבלה את תביעת התחלוף של מבטחת המחסן, חברת הפניקס לפי אחד משני הסכמי פשרה שקיבלו תוקף של פסקי דין חלקיים. הראשון, בין הפניקס לעירייה, הועדה, המנהלת והמבטחות הראל ואיילון. סוכם כי סכום הפיצוי לפניקס יועמד על סך 1,270,782 ₪. " בתביעת הפניקס יישאו הנתבעים בתשלום הסכום שנקבעו בהסכם הפשרה הראשון ובהתאם לחלוקה שנקבעה בפסק הדין השני, קרי 1,270,782 ₪  לפי שיעור של 55% על ידי העירייה ואיילון, 30% על ידי הראל ו- 15% על ידי הוועדה, כל זאת בהתאם להוראות ולמועדים שסוכמו שם."        

ת"א 58316-09-14 עגמי ואח' נ' עירית אור עקיבא ואח' ות"א 3856-04-14 הפניקס  ואח' נ' הועדה המרחבית לתו"ב שומרון ואח' 14/11/2019


קרנית לא הצליחה להוכיח אשם ותביעת ההשבה שלה נדחתה

 

צילום של רכב עם כיתוב: ביטוח חובהיובל גזית שופט השלום בתל אביב – יפו דחה תביעת השבה של קרנית כנגד נהג ונהגת הרכב שנפגעו בתאונת דרכים כאשר הרכב לא היה מבוטח וקרנית שילמה את סכום הפיצויים. "השאלה על פיה ייפול דבר הינה האם ניתן לחייב את הנתבעת "כ"בעלים הרשום" של הרכב או שמא יש לפנות ל"בעלים בפועל"? ... לא זו אף זו, זכותה של קרנית לשיפוי מן הבעלים הרשום קמה רק אם התנהלותו כמתיר שימוש היתה נגועה באשם, וראה ע"א 7580/03 קרנית קרן לפיצוי נפגעי תאונות דרכים נ' צורדקר. במקרה שלפנינו שלמה לא התירה את השימוש ברכב לנהגת (הנתבעת 1), לא ידעה מי נוהג ברכב ולא ידעה, במובן פוזיטיבי, שאין ביטוח חובה המכסה את נהיגת הנהגת."

 

ת"א 40650-10-14 קרנית-ואח' נ' אזולאי ואח' 14/11/2019


מי אחראי לפיצוי נפגעת בשל קריסת תקרה בקניון רננים?

פטיש שופטיםהשופט ירון בשן, סגן נשיא השלום בתל אביב – יפו קיבל תביעה של נפגעת נגד קניון רננים וחברת הביטוח שביטחה אותה  בגין נזק גוף שנגרם לה בשל קריסת תקרה דקורטיבית במתחם האוכל שבקניון. " טענת הנתבעות נסמכת על מסמך שלפי תוכנו נוגע רק לעבודה ספציפית בחנות כלי נגינה בקניון – עניין שעל פניו אין לו כל זיקה לתאונה שבה עסקה תביעה זו. די בכך כדי לשמוט את הקרקע מתחת לטענה. שוכנעתי גם שבעת העבודה כלל לא היו "רעידות". אוסיף, שלא הוכח מהו "משען" או שהוא "נחלש" – והוכחת רכיבים אלה מוטלת על הנתבעות. הרבה מעבר לנחוץ אוסיף, שספק בעיני אם יכולות הנתבעות (הנושאות באחריות לתאונה) להנות מפוליסת ביטוח אחריות של הקבלן שבעצמו אינו נושא בכל אחריות לתאונה. "

ת"א 17194-08-15 פלונית נ' קניון רננים (ניהול) בע"מ ואח'  14/11/2019


 

נדחתה תביעה לתשלום פיצוי נוסף בשל שבר בקרסול לפי ביטוח בריאות

פטיש שופטיםהרשם הבכיר צחי אלמוג בית משפט השלום בהרצליה דחה תביעה לתשלום פיצוי נוסף בשל שבר בקרסול לפי ביטוח בריאות. "על רקע לשונה הברורה של הפוליסה, כאמור לעיל, נראה כי גם ציפיותיו הסבירות של המבוטח – התובע התגשמו, שכן הוא קיבל תגמולי ביטוח על השבר בקרסול ותוחלתו לא נכזבה. אין להלום את טענתו כי לא קיבל תגמולים לפי סעיף 5.7 שכן לא רק שהוא לא נפגע בגיד וברצועה אלא שתשלום תגמולים לפי סעיף זה הינו בבחינת כפל פיצוי, ובפרט שהשבר בקרסול אינו נכנס להגדרת מקרה הביטוח לפי סעיף 5.7, כי אם לסעיף אחר מכוחו קיבל תגמולי ביטוח. לאור האמור לעיל, דין התביעה להדחות."        

תא"מ 68688-03-19 סאבא נ' הראל  14/11/2019


העליון על רמת הפירוט הנדרשת במכתב הדחיה לאור חובת ההנמקה

פטיש שופטיםיע' גרוסקופף שופט העליון קבע לגבי רמת הפירוט הנדרשת במכתב דחייה של דרישה לתגמולי ביטוח מחברת ביטוח לצורך עמידה בחובת ההנמקה כי על חברת הביטוח להציג באופן תמציתי אך בהיר את מכלול הטעמים לדחיית התביעה תוך הפנייה לתנאי הפוליסה הרלוונטיים, אך אין לדקדק אחר כל אות ותו. המבחן הוא האם יש במכתב הדחייה כדי להעמיד את המבוטח הסביר על מלוא הנימוקים בעטיים החליטה לדחות את תביעתו, באופן המאפשר לו לכלכל באופן מושכל את צעדיו בהתאם. " על מנת לעמוד בחובת ההנמקה, נדרשת המבטחת להציג באופן תמציתי אך נהיר ובהיר, את מכלול הטעמים לסירובה לתשלום תגמולי הביטוח, בין אם הם מבוססים על טענה משפטית ובין אם הם מבוססים על טענה עובדתית, תוך הפנייה לתנאי הפוליסה הרלוונטיים. ודוק, אין זה סביר לתפוס את המבטחת בלשונה, ולדקדק אחר כל אות ותו שבמכתב הדחייה."

רע"א  4009/19 חתמי לוידס ואח' נ' מודיעין אזרחי בלדרות מאובטחת בע"מ ואח' 12/11/2019


נדחתה עתירה לכלול מוצרי קאנביס רפואי בסל הבריאות

 

פטיש שופטיםשופט העליון, מני מזוז דחה עתירה שהוגשה נגד החלטת משרד הבריאות שלא להעביר בקשה להכללת שני מוצרים מבוססי קנביס רפואי המיוצרים ומשווקים ע"י העותרת 1, לדיוני ועדת סל התרופות לשנת 2020. "כפי שנמסר בתגובה, כיום טרם בשלה העת לומר כי המידע הקיים לגבי מוצרי העותרת וצמח הקנביס בכלל עומד בסף הנדרש. אין בכך כדי לשלול את האפשרות כי בעתיד תשתנה תמונת המצב, ושונים יהיו פני הדברים. אוסיף כי ניתן לצפות שבחינת הנושא של הנגשה כלכלית למוצרי הקנביס הרפואי, הצפויה להתבצע בשנה הקרובה, כפי שנמסר, תיעשה ברגישות הראויה לצרכי הציבור הנזקק לתכשירים הנדונים."

 

בג"ץ  5982/19 ברף אוף לייף אינטרנשיונל בע"מ ואח' נ'. משרד הבריאות ואח' 17/11/2019


כיסוי טרור למבנה לתכולת דירה מעל מס רכוש - כתבת השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר


לחייב מבטחים בנוהל הודעה על ביטול פוליסה  - טיפ השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר


"אימוץ" ביטוח סיעוד פרטי קיים ע"י קרובי משפחה - טיפ השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר


ביטוח סיעודי פרטי - חבל לשפוך את התינוק ביחד עם המים  - כתבת השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר


מיהו א.אבידנה? חידון שלאחר החג - כתבת השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר


טיפים שלא ניתן לקבל בחינם - ביטוח כללי - טיפ השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר


כיסוי ביטוחי להעלבת הזולת - כתבת השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר


מה מכסה ביטוח אחריות כדייר? - טיפ השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאת


עדכון מדריך הפוליסה - כתבת השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר


פוליסות לביטוח דירה באנגלית ובצרפתית - טיפ השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר.


ההיסטוריה של הגדרת המונח תאונה – פס"ד שרה פישביין - כתבת השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר


מכשול בביטוח דירות להשכרה – דרישה לויתור הדדי על תחלוף - טיפ השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר.


תדמית ענף הביטוח בישראל 1997 - חלק II - כתבת השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר


ביטוח חיים ב"ביטוח ישיר" יכול להיות הכי יקר מבכל החברות - טיפ השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר.


חלקם של סוכני הביטוח בתקומתו של הביטוח הישיר - כתבת השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר


כיסוי נזקי בולענים בפוליסת רכב - טיפ השבוע מאת קטיה שורצמן, בלעדי לאתר.


לחדשות קודמות

כל זכויות התוכן שמורות לקטיה שורצמן ולהוצאת "הסעיפים הגדולים" © Copyright