היום :

 

ביטוח - דף הבית I

 

טיפ השבוע I

הוסיפו למועדפים I

צרו קשר I

שריפות הפרא בקליפורניה

היועצת קטיה שורצמן

יועצת הביטוח קטיה שורצמן

 

פתרונות ניהול סיכונים לחברות, יזמים, קבלנים, יועצים  וסוכנים.


הרשמה לטיפים מהאתר

הרשמה לטיפים מאתר הביטוח

 

שם

דואר אלקטרוני

 

 

 

 

אין להעתיק את הכתבה, לפרסמה או לעשות בה כל שימוש אחר

 

 

 

 


על ביטוח  | ספרות ולימוד  |  ביטוח עסקים |  ביטוחי פרט  |  סיכונים  | סוכנים ומבטחיםטיפים |  ניהול סיכונים לעסק   ביטוח עסק רכוש | ביטוח אחריות של עסק | ביטוח אינטרנט ומחשבים


 

נזקי השריפות הפרא בקליפורניה ודרכי מניעה

מאת: קטיה שורצמן יועצת לניהול תביעות ביטוח וניהול סיכונים

 

 

צילום לווין של השריפות בקליפורינה

 

פרדייז, קליפורניה, עיירה קטנה שממוקמת בתוך היער למרגלות הרי סיירה נבדה, נמחקה כמעט לחלוטין מהמפה תוך שעות ספורות בשל שריפות הפרא שפקדו את קליפורניה בחודש נובמבר 2018.

 

אומדן נזקי הרכוש נעשה במקביל לאומדן מספר קורבנות הנפש. ההערכה מגיעה בשלב הנוכחי לכדי יותר מ 1,000 אנשים. מדובר בשלב זה על 63 הרוגים ו כאשר 631 אנשים נעדרים.

 

מטעם השלטונות נמסר שהחיפוש אחר ניצולים עשוי להימשך שבועות כאשר הניצולים נותרו חסרי בית והם מתגוררים במקלטים ובאוהלים.

 

שריפות הפרא שפגעו בעיר פרדייז שבמחוז בוט, שבקליפורניה, הרסו לפי האומדן העדכני יותר מ -11,000 מבנים וגרמו להרס של עיר שלימה בתוך מספר שעות. מדובר על אירוע השריפה ההרסני ביותר שידעה מדינת קליפורניה. ולפי הערכות מומחי ביטוח משנה עשוי להניב הפסדים בהיקף של מיליארדי דולרים לתעשיית הביטוח.

בנוסף לנזק הישיר שנגרם לרכוש וקורבנות אדם, יש לקחת בחשבון גם את נושא זיהום האוויר. מאות אלפי תושבים פונו מבתיהם על ידי השלטונות מחשש לפגיעות נוספות ואובדן חיי אדם.

 

בנוסף למאמצי ההצלה והחילוץ מדובר גם על עומס בלתי רגיל על מערכת שירותי הבריאות הציבורית שפועלת גם באזורים הסמוכים לאזור השריפות שמטפלת בנפגעים משאיפת פיח ועשן.

 

בשלב זה עדיין מוקדם מדי עבור מבטחים ומבטחי משנה לבצע הערכות מדויקות לגבי היקף הנזקים, אבל מעריכים, כי מדובר בלא מעט מיליארדי דולרים שישולמו בסופו של דבר על ידי המבטחים ומבטחי המשנה.

 

נזקי השריפות הקודמות שפרצה באוקטובר  ובדצמבר 2017, עלו למבטחים ולמבטחי משנה בסכומים של כ 13.5 מיליארדי דולר.

 

בנוסף להפסדים הקשורים לנזקי רכוש, צפויים המבטחים לקבל תביעות בסכומים ניכרים גם בגין  הוצאות פינוי ונזק לכלי רכב, אשר מקום הימצאם אינו ידוע למבטחים בשלב זה.

 

מבטחי המשנה המעורבים בביטוח נזקי השריפות בקליפורניה הם המבטחים הגדולים כגון AIG, Travellers, USAA ו- Allstate.

 

הפסדי השריפות בארה"ב למבטחי המשנה, עוד לפני שריפות הפרא בקליפורניה לשנת 2018  עומד על כ  1.78 מיליארד דולר.

 

בינתיים פורסמו רעיונות למניעה והתמודדות עם אסונות דומים בעתיד לאור שינוי האקלים וההשתרשות העירונית. 

 

נמצא קונצנזוס מחריד בין מדענים, קובעי המדיניות וחוקרי האסון שמעריכים שבעתיד עונת האש הקטלנית במערב תגדל, השריפות יהפכו לקטלניות יותר, ויש להקדים תרופה למכה.

 

ערים באזורים עירוניים-חקלאיים, בעיקר בקליפורניה, פגיעות במיוחד בשל הממשק בין הטבע לעיר הוא המקום שבו הבתים, והתשתית המלווה אותם, נפגשים ומתמזגים עם צמחיית בר, מה שהופך את האזור לפגיע לאש שמקורה בשדה קוצים וזאת בנוסף לשינוי האקלים.

 

על פי נתונים של חוקרים מאוניברסיטת ויסקונסין במדיסון ובמקומות אחרים, נכון לשנת 2010, יותר מ -30% ממניות הדיור של קליפורניה היו בשטח הממשק שבין הטבע והעיר.  שיעור זה גדל  מ 25% בשנת 1990, והמשיך לגדול מאז שנת 2010. במדינות אחרות במערב ארה"ב מדובר על שיעורים גבוהים אפילו יותר.

 

על רקע השריפות ההרסניות, ראשי רשויות מקומיות ומדינת בקליפורניה מתמודדים עם דרכי ההגנה  על תושביהם, כאשר ההוראות של תקנות רבות הנוגעות לשימוש בקרקעות שקיומן נדרש על מנת להפחית את סיכון האש מקוימות לעתים קרובות תוך כדי הפגנת עוינות מצד בעלי בתים, כפופים לשלטון המקומי ופוגעים באינטרסים של הפוליטיקה המקומית.

 

תושבים רבים חושבים, "לי זה לא יקרה" ומקלים ראש בהוראות הבטיחות הנדרשות על פי חוק. דרכי ההגעה והחניה של כבאים סגורות בשל חניה של אזרחים שאינם שומרים על מקום חניה לשאת חירום, דבר שמונע הגעה ופעילות אפקטיבית של מכבי אש כשפורצת שריפה. ידוע, כי צביעה של  פסים באדום בשולי מדרכות כך שאנשים אינם יכולים להחנות ברחובות מסוימים יעשה אותם בטוחים יותר, יוצרת לחץ של התושבים על הפוליטיקאים ומקשה על ביצוע ההגנות. אנשים מחוברים לחניה שלהם, ועדיין אינם לוקחים את סכנת השריפות ברצינות הראויה.

 

מועצת הייעור והכיבוי של קליפורניה ממליצה לבתים שנמצאים בסמיכות לטבע  לקבוע שטח שבין  בין 30 ל -100 מטר לצורך הגנה עם מעט מבנים דליקים אחרים או בעלי חיים או צמחייה. כדי למנוע שריפות במהירות ובקלות שעוברות מהבית לבית.  אולם הדברים הופכים לבלתי ישימים כאשר מדובר על קהילה בת 100 שנה ויותר המיושבת במתחם של בניה צפופה, כאשר המרחק בין בתים הוא משני מטרים.

 

היבט נוסף: הוא הצורך בהסרת עצים עץ.  עדי ראיה לשריפות קודמות סיפרו על הנחיתה של ניצוצות מפחידים במטעי עצי האקליפטוס, אשר מיד היו מתפוצצים בלהבות.  עצים אלו ממשיכים לגדול במספרים ענקיים, לא רק ליד נכסים פרטיים, אלא גם בפארקים ציבוריים ובאדמות האוניברסיטה.

 

מדובר ללא ספק על הוצאה כספית. בשנת 2017 מימנו השלטונות הסרה של עצי אקליפטוס מחוץ לקרקעות הציבור בהרים והתמודדו עם תביעה שטענה, כי הפרויקט היה מיותר.

 

קיימת בעיה בסמכויות שיפוט:  מועצת היערנות והגנה מפני אש של קליפורניה, רשויות כיבוי אש מקומיות קיימת ועדת אש ארצית אולם בסמכותה המדינה להסדיר את הנהלים רק בתחום אדמות המדינה.  מועצת המנהלים מספקת המלצות לערים, אך ערים אלו חופשיות להתעלם מהן כפי שהן עושות.

 

דוגמה אחת לכך היא סוזנוויל, קליפורניה, עיר קטנה בפינה הצפונית-מזרחית של המדינה.  בתגובה להמלצות של מועצת הייעור וההגנה מפני אש של קליפורניה לתוכנית הכללית של העיר בנוגע למניעת שריפה, העיר שלחה בחזרה פתק שהצהיר באופן יעיל כי היא לא תיישם את רוב ההמלצות.

 

בעיה נוספת היא שכאשר ניתן למצוא משאבים ולהקצותם, קובעי המדיניות נוטים להגיב על שריפות גדולות עם דגש רב יותר על דיכוי אש ולא על הפסקת אש.  סקר של שמונה קהילות עם היסטוריה של אש שנערך על ידי אוניברסיטת ויסקונסין הראה כי הם כמעט תמיד ניתן להשיג יותר מימון בתגובה למצב חירום, ולא להקלה על הסיכון.

מיליוני דולרים מושקעים בכיבוי ושיקום שריפות אבל לא במניעה.

 

בעיה זו עלולה להחמיר במדינות כמו קליפורניה עולה על תוכניות שאפתניות כדי להגדיל באופן דרסטי את מלאי הדיור שלה בתוך משבר הדיור בר השגה.  רכיב חדש של מניעת שריפות בבניין,  מעלה את עלויות הדיור. הרשויות המקומיות נדרשות להחליט בין לבנות דיור בר השגה בזול במהירות לבין מחיר המניעה של סיכון האש שמעלה את המחיר.

 

 

ראו גם:

שריפות ענק בראי הביטוח

 

השפעת שריפות ענק בקליפורניה על הביטוח

 

פורסם ביום 18/11/2018

 

כל זכויות התוכן שמורות לקטיה שורצמן ולהוצאת "הסעיפים הגדולים" © Copyright