היום :

 

ביטוח - דף הבית I

 

טיפ השבוע I

הוסיפו למועדפים I

צרו קשר I

ייעוץ קונפקציה

היועצת קטיה שורצמן

יועצת הביטוח קטיה שורצמן

 

פתרונות ניהול סיכונים לחברות, יזמים, קבלנים, יועצים  וסוכנים.


הרשמה לטיפים מהאתר

הרשמה לטיפים מאתר הביטוח

 

שם

דואר אלקטרוני

 

 

 

 

 

 

 

 

אין להעתיק את הכתבה, לפרסמה או לעשות בה כל שימוש אחר

 

 

 

 

 

למדריך עובד חברה

ייעוץ קונפקציה - חרב פיפיות למבוטחים
מאת קטיה שורצמן, יועצת לניהול סיכונים, תביעות ותנאי פוליסה

 

איור אילוסטרציה של קהל אנשים

אחת השיחות הבלתי נשכחות שקיימתי בימי חיי עם עו"ד צעיר המועסק באחת הפירמות הגדולות של יועצים לניהול סיכונים עסקה בבקשתי לוודא קיומו של ביטוח חובה לכלי הרכב המובאים לאתר בניה מטעמו של הקבלן המטופל ע"י בן שיחי.

 

"מה את רוצה", אמר לי בן שיחי לישיבה הטלפונית, "את סתם מערימה קשיים שלא לצורך, כידוע לך, בהיעדר ביטוח חובה, קרנית הרי משלמת את הפיצוי לנפגעים, אז אין לך מה לדאוג", הוא הרגיע...

 

"קרנית אכן משלמת את הפיצויים", עניתי, "אבל בניגוד לחברת ביטוח, לקרנית יש זכות תחלוף לפי דיני הנזיקין כלפי האחראים לנזק והיזם בהיותו בעל המקרקעין ובוודאי שגם הקבלן בהיותו המחזיק במקרקעין עשויים להיתבע בהיעדר ביטוח חובה"...

 

ואז חשבתי בלבי, על קבלנים ויזמים המקבלים ייעוץ ממשרד גדול שרב עובדיו הם עורכי דין ואין להם את הידע הבסיסי בתחום הביטוח על מנת להתמודד עם המידע השגוי שנמסר להם בביטחון גדול בעל פה ואינו מוקלט...

 

וכאן, נזכרתי ב"תנאי היועצים" של אותו משרד, המצורפים כדבר שבשגרה לכל הפוליסות הנערכות ללקוחות המשרד, תנאים הכוללים "הרחבות", אשר לפחות אחת מהן עשויה לשמש כחרב פיפיות לרעת המבוטחים, ולסבך אותם שלא לצורך בתשלום השתתפות עצמית כפולה בשל קיומו של ביטוח כפל או גם בביטוח חסר בשל הוספת רכוש בערכים גבוהים שלא היתה כוונה להוסיפו מלכתחילה לביטוח.

 

למה הכוונה?

 

דוגמא אחת - כלילת מנופים ועגורנים בביטוח רכוש:

 

בתנאי ביט של הפוליסה לביטוח אש, קיים חריג המוציא מכלל ביטוח כלי רכב מנועי (למעט מלגזות) אלא אם משמש כמלאי עסקי.

 

תנאי הקונפקציה של אותו משרד, מוסיפים למילה "מלגזות" גם עגורנים ומנופים שערכם עשוי להגיע לסכומים נכבדים באופן שיצור, כאמור, ביטוח חסר שלא לצורך או גם ביטוח כפל אם העגורנים והמנופים בוטחו ע"י המבוטח לפי הפוליסה לביטוח ציוד מכני הנדסי (צ.מ.ה.).

 

אם כבר היתה כוונה להקל עם המבוטחים, הרי שהדרך הטובה ביותר היתה צריכה להיות לפי סעיף בחירה כאחת ההרחבות האחרות לפי תנאי ביט, כך שהסעיף בעצם לא יחול, במקרה אשר המבוטח בחר שלא לעשות בו שימוש ולא לכלול באופן אוטומטי רכוש בערכים גבוהים מבלי לברר תחילה את הצורך בביטוח של אותו רכוש לפי הפוליסה הספציפית.

 

דוגמא שניה - הגדרת המונח "מפתח"

 

ביטוח סיכוני פריצה ושוד לפי תנאי ביט כולל גם כיסוי לסיכון של שימוש במפתחות בית העסק שהושגו שלא כדין.

 

המילה "מפתח" אינה מוגדרת בתנאי ביט ועל כן, בהיעדר פרשנות מיוחדת, היא תפורש בצורה הטובה ביותר לטובת המבוטח ולרעת המבטח האחראי לנוסח תנאי הפוליסה.

 

תנאי הקונפקציה של משרד היועצים כוללים במילה "מפתח" גם שימוש בקוד מערכת האזעקה ובקוד מערכת ההפעלה ובמפתחות אלקטרוניים ובכך למעשה, מצמצמים את הגדרת המונח המקובל למילה "מפתח", כפי שהוא מופיע למשל בויקיפדיה הכולל גם אמצעי זיהוי ביומטריים, למשל... (לחצו על המילה מפתח וקראו בעצמכם).

 

אני מבינה, כי הכוונה היתה טובה ומקורה, כפי הנראה, בויכוח קשה עם פקיד תביעות בדרגה נמוכה או בינונית בחברת ביטוח. אולם הפיתרון שנמצא לבעיה על ידי אותו משרד יועצים, עשוי בחלק מהמקרים להזיק יותר משהוא מועיל.

 

ו

כל זכויות התוכן שמורות לקטיה שורצמן ולהוצאת "הסעיפים הגדולים" © Copyright