היום :

 

ביטוח - דף הבית I

 

טיפ השבוע I

הוסיפו למועדפים I

צרו קשר I

 
 

ביטוח פרויקט מגורים

היועצת קטיה שורצמן

יועצת הביטוח קטיה שורצמן

 

פתרונות ניהול סיכונים לחברות, יזמים, קבלנים, יועצים  וסוכנים.


הרשמה לטיפים מהאתר

הרשמה לטיפים מאתר הביטוח

 

שם

דואר אלקטרוני

 

 

 

 

אין להעתיק את הכתבה, לפרסמה או לעשות בה כל שימוש אחר

 

 

 

 

 

טיפים |  ניהול סיכונים לעסק   ביטוח עסק רכוש | ביטוח אחריות של עסק | ביטוח אינטרנט ומחשבים


 

דחו את תביעתכם - אל תהמרו על עצת חינם

 

ביטוח רכוש ואחריות של פרויקט מגורים

מאת:  מאת קטיה שורצמן יועצת לניהול סיכונים, מנהלת תביעות מבוטחים ומבטחים, מנהלת אתרי ביטוח ומנסחת פוליסות

 

 

 

איור של מתחם מגוריםחברות הבניה הגדולות, מקימות מתחמי מגורים של בתים משותפים המשווקים לדיירים כפרויקט אחד.

 

בדרך כלל מדובר על מספר שלבים, כאשר כל שלב כולל בנין נפרד או מספר בניינים שמחוברים ביניהם בחניון משותף ובשטחים משותפים המיועדים לאותו מתחם לרבות גינון.

 

לכל בית מגורים או לכל שלב עשויה להתמנות נציגות דיירים משלה, כך שכל נציגות רשאית להחליט על הקף שונה של ביטוח הרכוש (כך למשל קיימת היתכנות, כי הדיירים של שלב א' ירכשו ביטוח למבנה שמבטח את החלקים המשותפים בלבד של הבית המשותף ודיירי שלב ב' ירכשו ביטוח לכל המבנה כולל ביטוח מבנה היחידות עצמן).

 

אם לא נקבע אחרת בהסכם הרכישה, הרי שהדיירים של כל שלב עשויים להתקשר עם חברות ביטוח שונות ובתנאי ביטוח שונים, כך שיתכן מצב של כפל ביטוח לפי פוליסות לביטוח אחריות חוקית כלפי צד שלישי במקרה של אירוע בשטחים הציבוריים המשותפים לכל היחידות או בדרכי הגישה לפרויקט.

 

ההמלצה על כן היא להשתדל להגיע למצב של אחידות בתנאי ביטוח (מצב שאפשר להגיע אליו, כאשר הפרויקט כולו מנוהל על ידי חברת ניהול אחת שדואגת לתאם את הביטוח לכל השלבים של הפרויקט) או גם להיעזר שירותי יעוץ ביטוח של יועץ אחד או לדאוג לתיאום ולהאחדה של תנאי הביטוח כאשר כל שלב מתקשר עם יועץ ביטוח אחר והיועצים מתאמים ביניהם את תנאי הביטוח לפרויקט ודואגים לביטוח באמצעות חברת ביטוח אחת, כך שדיירי הפרויקט לא יפלו בין הפוליסות השונות ככל שהבטוח יערך באמצעות חברות ביטוח שונות.

 

באשר לביטוח המבנה, ניתן בקלות להגדיר הקף ביטוח שונה לכל שלב כאמור, כל עוד שומרים על אחידות של תנאי הביטוח ועורכים את הביטוח אצל מבטח אחד. דבר שמקנה לדיירים את היתרון של גודל תיק הביטוח בהתמחרות מול חברת הביטוח לעניין עלויות הביטוח והיקף התנאים. בעניים ביטוח אחריות חוקית כלפי צד שלישי, גם כאן חשוב להקפיד על אחידות בתנאים וחברת ביטוח אחת כאשר ניתן לקבוע גבול אחריות נפרד לכל שלב ולכלול בפוליסה תנאים מיוחדים לפיהם במקרה של נזק, לא תיווצר התנגשות של ניגוד עניינים בין הפוליסות הייחודיות לכל שלב.

 

מבחינת החשש של הדיירים, כי ניסיון נזקים גרוע של בניין אחד ישליך על בניין שני, יש לקחת בחשבון, כי כל בניין נושא בהשתתפות העצמית לגבי נזקיו וחברות הביטוח אינן מעלות את הפרמיות במהלך שנת הביטוח בשל תביעות  וככל שתהיה דרישה להעלות את הפרמיה או את סכומי ההשתתפות לאחד הבניינים בשל ריבוי תביעות, ניתן לבחון במועד החידוש הצעות מחברות ביטוח אחרות ולמנוע עליית מחירים והשתתפות עצמית או במקרה הגרוע, ניתן לקבוע מחירי ביטוח שונים לאחד או יותר מהבתים לגביהם קיים ניסיון תביעות שלילי, כך שהעלות הנוספת לא תושת על כל דיירי הפרויקט כאשר לגודל המבוטח המושג על ידי ריכוז הביטוח של כל הפרויקט אצל מבטח אחד יש יתרון משמעותי שעשוי להביא לכך שעלות הביטוח לא תעלה בחידוש הביטוח גם במקרה של ניסיון תביעות שלילי אצל אחד הבתים כאשר תיק הביטוח כולו של כל הבניינים בפרויקט יהיה ריווחי למבטח.

 

 

 


כל שאלה או פניה נוספת - אך ורק באמצעות האתר

 

פורסם ביום 24/1/2021

 

 

כל זכויות התוכן שמורות לקטיה שורצמן ולהוצאת "הסעיפים הגדולים" © Copyright