היום :

 

ביטוח - דף הבית I

 

טיפ השבוע I

הוסיפו למועדפים I

צרו קשר I

ABOUT AIG

היועצת קטיה שורצמן

יועצת הביטוח קטיה שורצמן

 

פתרונות ניהול סיכונים לחברות, יזמים, קבלנים, יועצים  וסוכנים.


הרשמה לטיפים מהאתר

הרשמה לטיפים מאתר הביטוח

 

שם

דואר אלקטרוני

 

 

 

 

מאמרים


 

חווה פרידמן  שפריא, המנכ"לית לשעבר של AIG ישראל על התמודדות AIG ישראל עם המשבר העולמי

 

 

 

תוכן הכתבה:

 


על קבוצת AIG


קיצור תולדות AIG


על AIG ישראל


 


אין להעתיק את הכתבה, לפרסמה או לעשות בה כל שימוש אחר

 

 

 

 

 


טיפים למבוטח  |  ניהול סיכונים לעסק  | ביטוח עסק רכוש |  אחריות של עסק  | ביטוח אינטרנט ומחשביםעל ביטוח  | ספרות ולימוד  |  ביטוח עסקים |  ביטוחי פרט  |  סיכונים  | סוכנים ומבטחים


תוכן המדריך

 

 

על אודות AIG

 מאת: קטיה שורצמן יועצת לניהול סיכונים

על קבוצת AIG

 AIG אוגוסט 2009
הסמליל של AIG 
קבוצת AMERICAN INTERNATIONAL GROUP - פועלת ב 130 מדינות ומעסיקה כ 116 אלף עובדים כ 74 מיליון לקוחות, ומחזיקה בנכסים בשווי 1.06 טריליון דולר פועלת ברחבי תבל בתחום ביטוח תאונות אישיות והחתמת הגדולה ביותר בביטוח המסחרי והתעשייתי בארצות הברית. החברות הנכללות בה מטפלות בביטוח רכוש, ביטוח תאונות, ביטוח ימי, ביטוח חיים וביטוח פיננסי וכן במגוון רחב מאד של שירותים פיננסיים ובעסקי ניהול השקעות. המניה של תאגיד AIG נסחרת בבורסה לניירות ערך של ניו-יורק וכן בבורסות פאריס וטוקיו.

 

 


קיצור תולדות AIG

 

קורנליוס ואנד סטאר מייסד AIGהתאגיד הענק צמח מחברה קטנה בשם  American Asiatic Underwriters  אשר הוקמה בשנת 1919 בשנחאי על ידי אמריקאי צעיר ממוצא הולנדי בשם קורנליוס ונדר סטארCornelius Vander Starr 1892-1968, שהיה הזר הראשון אשר שיווק מוצרי ביטוח בסין. בתוך עשר שנים התרחבה פעילות החברה לאזורים נוספים אולם תוך שמירה על הקשר עם סין.

 

הפעילות בארה"ב התחילה רק בשנת 1926 והראתה רווחים גם במשך מלחמת העולם השניה בהרחבת הפעילות לאמריקה הלטינית כפיצוי על אובדן השוק האירופאי.

סטאר פתח את המשרד הראשי בניו-יורק בשנת 1949 וניהל את החברה עד יום מותו בשנת 1968.

 

מוריס "האק" גרינברג המנכ"ל השני של AIGמוריס "האק" גרינברג, Maurice "Hank" Greenberg שהצטרף לחברה בשנת 1962 מונה בשנת 1969 למנכ"ל החברה בעקבות בחירתו האישית של מייסד החברה, קורנליוס סטאר. גרינברג פיתח את התאגיד ושינה את פניו ללא הכר, כהונתו נמשכה עד שנת 2005. תחת ניהולו של גרינברג הרחיב התאגיד את פעילותו בשיווק מוצרים ושירותים כמו ניהול סיכונים, שירותים לחברות גדולות והצעת שירותים פיננסיים בתחומים נוספים. AIG הפך לשחקן מוביל בתחום השווקים המקבילים בתחום חוזי החלף, הסוואפ -swaps   CDS. מוצרים אלו, בדומה לשוק הנדל"ן בארה"ב הם בלב ליבו של המשבר הפיננסי שהוביל מחיקה מסיבית של ערכי מניות ונכסים ברחבי תבל. בשנת 2005 החברה הואשמה בהונאה וזיוף וגרינברג התפטר אך המשיך להיות בעל מניות משפיע בחברה. בשנה שלאחר מכן, חתם התאגיד על הסכם פשרה לפיו התחייבה לשלם 1.6 מיליארד דולר לרשות ניירות הערך של מדינת ניו-יורק.

מחליפו של  גרינברג היה מרטין סוליבאן, Martin Sullivan שהתפטר בחודש יוני 2008 בשל הפסדים כבדים שהביאו לירידות בערך המנייה.

 

רוברט וילמסטוד, צילום רויטרס

 

המנכ"ל הבא היה בוב וילמסטרד אשר הוחלף בחודש ספטמבר 2008 ע"י אדוארד לידי לאחר שממשלת ארה"ב רכשה כ 80% ממניות התאגיד אשר נקלע לקשיי נזילות תמורת 85 מיליארד דולר על מנת למנוע את קריסתו. המנכ"ל אשר פרש בעקבות הקשיים אליהם נקלעה החברה, ויתר על פיצויים בסך 22 מיליון דולר.

 

 

אדוארד לידי, היו"ר והמנכ"ל לאחר הלאמת החברהלידי שניהל בעבר את חברת אלסטייט Allstate מונה ביום 18/9/2008 ליו"ר ומנכ"ל הקבוצה וזאת לאחר שממשלת ארה"ב רכשה כ 80% ממניות התאגיד תמורת 85 מיליארד דולר במטרה למנוע את התמוטטות התאגיד אשר לדברי הממשל בארה"ב היתה עשויה לפגוע במהלך חייהם התקין ובחסכונותיהם של מיליוני אמריקאים. מקור המשבר החמור שנתגלה בספטמבר 2008 הוא בהפסדי הענק של התאגיד להשקעות בשוק ה-CDS הקשורות למשכנתאות סאבפריים אשר הביאו להפסדים בסך 18.5 מיליארד דולר בעקבות מחיקות של יותר מ-25 מיליארד דולר  במהלך שלושה הרבעונים הראשונים של 2008, הורדת דירוג התאגיד ובעיה של מחסור בתזרים כספים. הודעת התאגיד בשל המשבר מתפרסמת באתר האינטרנט של AIG. לידי התפטר מתפקידו ב 21/5/2009

 

ביום 24/9/2008 פורסמה ידיעה לפי ה FBI חוקר את המוסדות שכשלו וביניהם את חברת AIG

 

וברט ה. בן-משה המנכ"ל והנשיא של תאגיד AIG מ 10/8/2009

רוברט ה. בן-משה הוא המנכ"ל והנשיא של תאגיד AIG החל מיום 10/8/2009. בן משה רשם היסטוריה מרשימה בניהול בביטוח והיחלצות ממשברים ונסיקה לשיאים חדשים. בן-משה שימש בעבר כמנכ"ל חברת הביטוח מט-לייף אותה חילץ ממשבר והזניק לשיאים חדשים.

 

 

 

הרווי גולובהרווי גולוב מונה כיו"ר שאינו מנהל של מועצת המנהלים החל מיום 10/8/2009. גולוב בן 69, שימש כיו"ר שאינו מנהל של חברת Campbell Soup Company ושל אמריקאן אקספרס.

 

פיטר ד. הנקוק נשיא ומנכ"ל AIG מיום 1/9/2014ביום 10/6/2014, מינתה מועצת המנהלים של תאגיד הביטוח העולמי AIG, את פיטר הנקוק כנשיא ומנכ"ל התאגיד החל מיום 1/9/2014.

 

לפרטים נוספים

 


על AIG ישראל

 

AIG ישראל איי אי ג'י ישראל חברה לביטוח בע"מ פועלת בישראל משנת 1997. החברה נמצאת בבעלות משותפת של עורק ושל קונצרן AIG העולמי. החברה מחזיקה רישיונות לעסוק בענפי ביטוח כללי וחיים ומשווקת פוליסות בענפים הבאים - ביטוחי פרט (רכב רכוש, רכב חובה ודירות), ביטוחי בריאות ותאונות אישיות, ענפי ביטוח מסחרי (ביטוח מקיף לבתי עסק, ביטוח אובדן רכוש, ביטוח הנדסי, ביטוח אחריות מעבידים, ביטוח אחריות לצד שלישי (הכולל ביטוח אחריות מקצועית וביטוח נושאי משרה ודירקטורים), ביטוח אחריות המוצר וביטוח חיים. החברה מונה כ-700 עובדים הרווח הנקי בשנת 2007 הגיע ל59  מליון ₪ ובשנת 2008 .

 


חוה פרידמן שפירא מנכל"ית AIG ישראל
מנכ"לית החברה עד שנת 2013, חוה פרידמן שפירא, בעלת תואר שני במנהל עסקים (למדה תיאטרון באוניברסיטה) והיא האישה הראשונה בארץ שמונתה לתפקיד מנכ"ל של חברה ביטוח.

 

במכתבה של המנכ"לית לשותפים העסקיים של AIG ישראל על השפעתו האפשרית של המשבר שפקד בחודש ספטמבר 2008 את התאגיד העולמי על חברת AIG ישראל היא מציינת, בין היתר, כי לא התעוררה שום סכנה מוחשית לבעלי פוליסות הביטוח השונות הן במגזר הפרטי, הן במגזר העסקי, שכן פוליסות הביטוח שהופקו על ידי החברות השונות של AIG בעולם, מצויות תחת אחריותם הישירה של גורמי הפיקוח והרגולציה המקומיים, ומחזיקות בהון העצמי הנדרש מול התחייבויותיהן. חברת AIG העולמית, מתפקדת למעשה כחברת אחזקות ענקית, חטיבת הביטוח הבינ"ל שלה נפרדת לחלוטין מהחטיבה הפיננסית ונקראת  חברת AIU"". (American International Underwriters) המחזיקה תחתיה חברות ביטוח שונות ברחבי העולם, ובכלל זה מחזיקה ב-50% ב AIG ישראל. (המחצית השניה של החברה  נמצאה בבעלות קבוצת "עורק", אשר מכרה את חלקה לחברת AIG).

ראיון מקיף של חוה פרידמן  לאתר "אסימון"

 

שי פלדמן המנכ"ל של AIG ישראל משנת 2013

 

שי פלדמן מנכ"ל איי איי ג'י ישראלשי פלדמן הוא בעל תואר שני במנהל עסקים מאוניברסיטת דרבי ותואר ראשון בכלכלה וניהול מהמכללה האקדמית ת"א.  בתפקידו האחרון, כיהן כסמנכ"ל שיווק בכיר בקבוצת AIG העולמית. החל את דרכו ב AIG ישראל בשנת 1998 בתחום השיווק והמכירות ובתפקידו האחרון בישראל שימש כסמנכ"ל שיווק ומכירות.

 

 

 

כל זכויות התוכן שמורות לקטיה שורצמן ולהוצאת "הסעיפים הגדולים" © Copyright