היום :

 

ביטוח - דף הבית I

 

טיפ השבוע I

הוסיפו למועדפים I

צרו קשר I

AIG 2009

היועצת קטיה שורצמן

יועצת הביטוח קטיה שורצמן

 

פתרונות ניהול סיכונים לחברות, יזמים, קבלנים, יועצים  וסוכנים.


הרשמה לטיפים מהאתר

הרשמה לטיפים מאתר הביטוח

 

שם

דואר אלקטרוני

 

 תוכן הכתבה:

 


הפרסום בניו יורק טייס


תגובת AIG ישראל


מנכ"ל נשיא יו"ר חדשים


הפרדת עסקי הביטוח


דוח ינואר-יוני 2009 

אין להעתיק את הכתבה, לפרסמה או לעשות בה כל שימוש אחר

 

 

 

 


טיפים   |  ניהול סיכונים לעסק  | ביטוח עסק רכוש | ביטוח אחריות של עסק  | ביטוח אינטרנט ומחשביםעל ביטוח  | ספרות ולימוד  |  ביטוח עסקים |  ביטוחי פרט  |  סיכונים  | סוכנים ומבטחים


 

על קבוצת AIG

 AIG  - אוגוסט 2009

 

הפרסום בניו-יורק טיימס - AIG סימני חולשה לאחר ההצלה

ביום 30/7/2009, פורסמה בניו יורק טיימס כתבה של מרי וויליאמס וולש, המגלה לקוראים בעייתיות בניהול עסקי הביטוח של תאגיד AIG לאחר קבלת הסיוע מהממשל האמריקאי.

 

התאגיד מורכב מעשרות חברות שונות מראה חולשה ניכרים בעקבות ביקורות שנערכו על ידי הרגולטורים המקומיים במדינות השונות בארה"ב.

 

לפי הכתבה, החולשה שהתגלתה עשויה להוות בעיה למבוטחי AIG והיא מעוררת שאלות קשות העולות כל אימת שמבטח נקלע לקשיים.

 

מפקחי הביטוח במדינות השונות (הרגולטורים) אמורים למנוע מהמבטחים להנפיק ביטוחים חדשים כאשר מתעורר ספק לגבי אפשרותם לשלם תביעות ביטוח.  אולם במקרה של AIG הרגולטורים מאיצים בתאגיד לרשום ביטוחים חדשים הואיל והם רואים בכך את התקווה היחידה לפרוע את חובות המיליארדים של התאגיד לממשל האמריקאי.

 

בחודשים שחלפו מאז קיבל התאגיד את הסיוע מהממשל בסך 182 מיליארד דולר אשר נועד להציל את התאגיד, אמרו הרגולטורים השכם והערב, כי עסקי הביטוח של התאגיד הם יציבים וכי האסון הכלכלי שפקד את התאגיד מקורו במסחר בנגזרות אשראי ולא בעסקי הביטוח.

 

אולם, הרישומים של מפקחי הביטוח מגלים תמונה שונה. לפי הרישומים החברות השונות בתוך תאגיד AIG מנהלות ביניהן עסקים בהיקף בלתי רגיל מזה שנים רבות. החברות משקיעות אחת במניות של השניה, מלוות כספים ורושמות ביטוח משנה. בוחני ביטוח הצביעו על פעילות זאת אך כמעט ולא זכו להתייחסות.

 

יותר מכך, חברות ביטוח רבות בקבוצת AIG הקטינו את החשיפה שלהם בכך שהעבירו את הסיכונים לחברות אחרות, שהן בדרך כלל חברות בתאגיד AIG.

 

לפי הצהרות של מפקחי הביטוח במדינות שונות, הפעילות הפנימית של התאגיד אינה מהווה בעיה והם חולקים בכל תוקף על הקביעה לפיה קיימת אפשרות לחוסר פירעון ולו אצל יחידה אחת של התאגיד. גם מטעם התאגיד עצמו נמסר, כי אין דופי בחלוקת הסיכונים בין החברות השונות בתוך הקבוצה.

 

הכתבה מעלה חשש שחברות שונות בתאגיד אשר ערכו ביטוח משנה אחת לשניה בהיקפים רחבים עשויות להביא לכך שסכומי כסף נכבדים יגיעו לידי חברות שאינן בעלות אמצעים לעמוד בהתחייבויותיהן.

 

ארגון מסוג זה, נשען על גדילה מתמדת בהיקף הפרמיות על מנת שיוכל לעמוד בפערים שבין החברות ולשלם את התביעות. כך אמר מייריק, המפקח בדימוס של מדינת לואיזינה הוא הזהיר מפני קריסה של החברה במקרה של הקטנה בפרמיות הנכנסות.

 

מייריק מודה שלא בדק את כל חברות הבת של התאגיד אבל אומר, כי לפי הביקורת האחרונה שערך בעצמו,  רישומי מדינה רבים מעלים דאגות רציניות  בעיקר בכל הקשור בשימוש שנעשה בביטוח משנה ותשלום בונוסים.

הוא מצביע על כך שתעריפי הביטוח של התאגיד ירדו וכי לקוחותיו מצפים לקבל ביטוח במחירים נמוכים יותר משל המתחרים המעדיפים לוותר על לקוחות ולא להתחרות במחירי הביטוח המוצעים על ידי AIG.

 

התאגיד גם שיעבד את חלקו בפרמיות ביטוח חיים לממשל הפדראלי על מנת להחזיר כשמונה ביליון דולר מסכום ההלוואה.  הפרטים לא פורסמו אולם נמסר, כי יועצים משפטיים של מבוטחים תוהים כיצד החברה תשלם תביעות לאחר שחלקה בפרמיות הועבר לממשל.

 

בסופו של יום יהיה קרב בין המבטחים לבין הממשל האמריקאי, כך אמר טומס מ. גובר מפקח על הביטוח בדימוס המחזיק כיום בחברה בבעלותו המתמחה בהונאות ביטוח.  גובר יועץ בתביעות ביטוח שהוגשה על ידי מבוטחים בבית המשפט העליון בקליפורניה הדורשים מהתאגיד להפקיד סכום ראוי של הון לחשבון מאובטח על ידי אוצר המדינה לכיסוי ההתחייבויות של התאגיד בקליפורניה. המטרה למנוע את העברת הכספים מקליפורניה לכיסוי התחייבויות אחרות של התאגיד. התובעים מבקשים גם למנוע שידול של מבוטחים חדשים מבלי לגלות להם את מצבו של התאגיד.

 

הכתבה המלאה (באנגלית) באתר ניו יורק טיימס

 

 

 


תגובת AIG ישראל

לפי מכתבה של חוה פרידמן שפירא, מנכ"לית AIG ישראל מיום 6/8/2009 בתגובה לכתבה בניו יורק טיימס  לא נשקפת סכנה למבוטחי החברה הישראלית המחזיקה בהון עודף של 130 מיליון ש"ח ונמנית עם החברות הספורות שסיימו את שית 2008 ברווח.

 

פרידמן מודיעה, כי דירקטוריון החברה בחן לעומק את מערך ביטוחי המשנה של החברה אשר ערכה מיפוי והערכת סיכונים מדוקדקת שהוצגה לדירקטוריון ועל בסיסה התקבלו ההחלטות לעריכת ביטוחי המשנה של החברה אשר דווחו למפקח על הביטוח כנדרש על פי דין.

 

החברה רואה בסיכוני קטסטרופה ובעיקר בסיכון רעידת אדמה את הסכנה העיקרית ועל כן נערכו ביטוחי המשנה כנגד קטסטרופה ב 18 חברות ביטוח משנה מחוץ לקבוצת AIG - כולן בדירוג A+.

 

בנוסף, מחזיקה חברת הביטוח פיקדונות כספיים נפרדים להגנת מערך ביטוחי המשנה של החברה.

 

למכתבה של חווה פרידמן, צורף מכתב של שני רגולטורים שנשלח למערכת של ניו-יורק טיימס.

 

 

למכתב המלא של חוה פרידמן שפירא

 

למכתב של הרגולטורים לניו-יורק טיימס (באנגלית)

 

 


מנכ"ל נשיא ויו"ר חדשים

בחודש אוגוסט 2009 מונו בקבוצת AIG שני מנהיגים חדשים במקומו של אדוארד לידי שהתפטר ביום 21/5/2009.

 

רוברט ה. בן-משה מונה כמנכ"ל ונשיא התאגיד AIG החל מיום 10/8/2009.

 

הרווי גולוב מונה כיו"ר מועצת המנהלים שאינו מנהל החל מיום 10/8/2009.

 

 


הפרדת עסקי הביטוח

בסוף יולי 2009, פורסם, כי  AIG העולמית הקימה ישות משפטית עצמאית בשם CHARTIS  שנועדה להחליף את AIU HOLDINGS ותהיה האורגן שמנהל את AIG ישראל. עוד פורסם, כי התאגיד שוקל לגייס כספים באמצעות הנפקת החברה החדשה.

 

 

 

כל זכויות התוכן שמורות לקטיה שורצמן ולהוצאת "הסעיפים הגדולים" © Copyright