פייסבוק דף האתר

ביטוח בבלוג

היום :

 

ביטוח - דף הבית I

 

טיפ השבוע I

הוסיפו למועדפים I

צרו קשר I

להוסיף רעידת אדמה לביטוח

היועצת קטיה שורצמן

יועצת הביטוח קטיה שורצמן

 

פתרונות ניהול סיכונים לחברות, יזמים, קבלנים, יועצים  וסוכנים.


הרשמה לטיפים מהאתר

הרשמה לטיפים מאתר הביטוח

 

שם

דואר אלקטרוני

 

 

 

 

 

 

 

 

אין להעתיק את הכתבה, לפרסמה או לעשות בה כל שימוש אחר

  

 

 

להוסיף רעידת אדמה לביטוח רכוש

מאת קטיה שורצמן יועצת לניהול סיכונים, מנהלת תביעות
וחברה בוועדה למונחי ביטוח

 

צילום מהאויר של רעידת אדמה בלוס אנג'לסביטוח מפני  רעידת אדמה במדינת ישראל, אינו ניתן לרכישה כפוליסה בפני עצמה stand alone אלא כתוספת לפוליסה לביטוח רכוש.

 

לאור החשש להתרחשותה של רעידת אדמה במגניטודה גבוהה, בשל סדרת רעידות האדמה אשר פקדו את ישראל בסוף חודש אוקטובר 2013 ולאור העובדה שחלק לא מבוטל מביטוחי הרכוש אינם כוללים כיסוי לנזקי רעידת אדמה, חשוב לראות כיצד ניתן להוסיף את הכיסוי החשוב לביטוח קיים במחיר הנמוך ביותר למבוטח.

 

נתחיל מביטוחי הפרט, ביטוח דירה וביטוח רכב. חלק מהפוליסות כבר כולל כיסוי מפני רעידת אדמה, בשל העובדה שהמבוטח כבר דאג מראש לכלול כיסוי זה בביטוח או לחילופין תוכנית הביטוח הספציפית אותה רכש המבוטח כבר כוללת כיסוי מפני סיכון רעידת אדמה (כמו למשל ביטוח רכב מקיף לפי תוכנית הפניקס זהיר, ביטוח רכב  מקיף של עובדי מדינה או של קולקטיב אחר הכולל כיסוי זה בביטוח, ביטוח מבנה דירה במסגרת משכנתא וכו').

 

בביטוח דירה, יש לשים לב, כי הכיסוי חל באופן אוטומטי, אלא אם כן המבוטח חתם על טופס ויתור לגבי הכיסוי. בכל מקרה, לא הייתי ממליצה להסתמך על עניין זה אלא לבדוק בפועל ולוודא, כי לפי האמור ברשימת הפוליסה הכיסוי הביטוחי כולל כיסוי מפני סיכון רעידת אדמה.

 

בביטוח עסקי (בתי עסק, מפעלים, ביטוח עבודות קבלניות, ביטוח צוד מכני הנדסי, ביטח ציוד אלקטרוני ועוד), כיסוי נזקי רכוש בשל רעידת אדמה הוא כיסוי אופציונאלי. במו עיני ראיתי לא פעם, כיצד סוכן ביטוח  (שהוא מבחינתי תפוח רקוב בארגז) הציע מחיר זול יותר לעומת המחיר אותו שילם המבוטח על מנת לקבל את העסק לביטוח ובדרך השמיט את הכיסוי לנזקי רעידת אדמה.

 

גם כאן חשוב לבדוק את רשימת הפוליסה ולוודא אם הפוליסה כוללת כיסוי מפני סיכון רעידת אדמה או לא.

 

עלות הכיסוי הביטוחי אינה אחידה. אולם כאשר מדובר בביטוח שאינו עומד לחידוש בימים הקרובים, חשוב לקבל בכתב אישור על הוספת הכיסוי לביטוח הקיים ולעשות את סקר המחירים בין הסוכנים ותוכניות הביטוח השונות לקראת חידוש הביטוח, הואיל ואם אכן תתרחש רעידת אדמה בימים הקרובים, השגת הכיסוי הביטוחי בהקדם האפשרי קודמת לסקר השווקים שעשוי לעקב את הרכישה בימים אחדים כאשר בינתיים עשויה להתרחש רעידת אדמה.

 

מה גם, שסקר שווקים במקרה של ביטוח קיים, מחייב ביטול פוליסה קיימת ורכישה של פוליסה חדשה, הואיל ומדובר, כאמור במבוא לכתבה, בהוספה של כיסוי ביטוחי לפוליסה הקיימת בהיעדר אפשרות לרכוש ביטוח מפני רעידת אדמה כפוליסה בפני עצמה. על כן, גם אם הביטוח המוצע יהיה זול יותר לעומת העלות לפי הביטוח הקיים, המבוטח עדיים יכול להפסיד סכומים נכבדים בהחלפת הפוליסה וזאת לאור העובדה שמרבית הפוליסות לביטוח רכוש אם לא כולן כוללות סעיף שנקרא בשם "תקופה קצרה" לפיו נדרש המוטח לשלם פרמיה עונשית במקרה של ביטול הביטוח לפני תום תקופת הביטוח המוסכמת.

 

על כן בכל מקרה של ביטוח קיים, אם כן עושים את סקר המחירים בשוק, יש לחשב את הרווח שבביטוח החדש לעומת ההפסד שבביטול הביטוח הקיים ולקבל החלטה בהתאם.

 

סקר שווקים לגבי עלות הביטוח מומלץ כאמור לקראת חידוש הביטוח ולגם לקראת רכישתו של ביטוח חדש.

 

נושא חשוב לא פחות ולדעתי אף יותר מנושא המחיר הוא מדיניות תשלום התביעות של חברת הביטוח. נושא אותו ניתן לבדוק בקלות יחסית ברישום השם של חברת הביטוח שמציעה את הכיסוי הזול יותר ואת המילה פסק דין במנוע החיפוש של גוגול וכמובן לקבל התייחסות בכתב לנושא מסוכן הביטוח.

 

  

כל זכויות התוכן שמורות לקטיה שורצמן ולהוצאת "הסעיפים הגדולים" © Copyright