היום :

 

ביטוח - דף הבית I

 

טיפ השבוע I

הוסיפו למועדפים I

צרו קשר I

סיכוני פרט

הטיפים של היועצת קטיה שורצמן

יועצת הביטוח קטיה שורצמן

 

פתרונות ניהול סיכונים לחברות יזמים, קבלנים ויועצים

 

יכול להיות שאתם צודקים... לאתר היועצת Z
 


הרשמה לטיפים מהאתר

הרשמה לטיפים מאתר הביטוח

 קבלו את הטיפ השבועי,  לתיבת הדוא"ל שלכם - ללא תשלום

 

 

 

 

שם פרטי

 

 

שם משפחה

 

 

דואר אלקטרוני

 

 

תפקיד

 

 

חברה

 

   

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 


 

  


אין להעתיק את הטיפים, לפרסמם או לעשות בהם כל שימוש אחר


 

מדריך לניהול סיכוני פרט

מאת: קטיה שורצמן, יועצת לניהול סיכונים

 

מדריך לניהול סיכוני פרט

 

מבוא

הביטוח הוא רק דרך אחת להתמודדות עם סיכונים שכל אחד מאתנו חשוף להם בחיי היום-יום. רכישת הביטוח כרוכה בהשקעה כספית ועל כן יש להקדיש תכנון ומחשבה מראש לפני רכישתו הואיל ועלויות הביטוח אינן מסתכמות רק בעלות הביטוח אלא שבחלק מהמקרים נדרש המבוטח להשקיע סכומים נכבדים בשיפור אמצעי מיגון כחלק מעלות הביטוח  ואף לשאת בסכומי השתתפות עצמית לאחר קרות הנזק. על הגישה המקובלת לפיה יש להשוות את המחיר המוצא בלבד, עשויה לגרום לבעיות במקרה שבו נרכש ביטוח ללא בדיקת היקף הכיסוי והעלויות הנוספות הכרוכות בביטוח (כמו למשל עלות המיגון, לפי הדוגמא לעיל), הסייגים, התנאים המיוחדים והקף הכיסוי אשר אינם זהים בתוכניות הביטוח השונות.

לצורך ייעוץ לניהול סיכונים נוהגות חברות גדולות להעסיק יועץ ביטוח שמתפקידו לאתר ולזהות את הסיכונים להם חשוף העסק ולהמליץ על פתרונות שונים ביניהם גיבוש נוהלי עבודה, עריכת הסכמים וחוזים עם גורמים שונים הכוללים פטור מאחריות או גם חיוב להשתתף בעלות הביטוח כאשר עריכת הביטוח מהווה את הרובד האחרון במערך ההגנה מפני הסיכונים  והוא נערך לאחר בדיקה מעמיקה של צרכי הביטוח של הארגון והתאמת תוכנית ביטוח לפי צרכיו.


 

דוגמאות למניעת נזקים וצמצום סיכוני פרט:

 • התקנת סורגים על חלונות הדירה.

 • רכישת מטפי כיבוי אש.

 • התקנת מערכת אזעקה בדירה וגם או ברכב.

 • רכישת ערכת עזרה ראשונה.

 • תרגולת מילוט בני המשפחה מהבית במקרה שריפה.

 • בדיקת בריאות תקופתית של בני המשפחה, שמירה על אורח חיים בריא.

 • קריאת חומר מקצועי לבירור סוג הרכב הבטוח ביותר המעורב לנהיגה והגניב פחות מכלי רכב אחרים.

 • קבלת פרטים על מסלול החלקה המלמד בני נוער ומבוגרים נהיגה בטוחה ונהיגה במצבי חירום (כמו ירידה לשוליים והחלקה בכביש רטוב ועוד).

 • שיפור מיומנויות נהיגה בקורסים שונים או באמצעות תוכנת מחשב.

 


ניהול סיכוני משפחה

כאשר מדובר בניהול סיכונים של הצרכן הבודד או התא המשפחתי, חשוב לבחור את הגורם המתאים אשר יופקד על נושא ניהול הסיכונים והביטוח. מומלץ להפקיד את הטיפול בידיו של הגורם האחראי לתשלום החשבונות השוטפים של המשפחה, כלומר, מי שאחראי על ניהול התקציב.

תפקידו, כאמור, לא יצטמצם בתכנון הביטוח ובדיקת הפוליסות בלבד אלא יהיה עליו לפעול בדומה לדרך פעולתו של מנהל הסיכונים בארגון גדול כאשר השלב הראשן הוא איתור וזיהוי הסיכונים.

 

שלב זה מצריך לערוך שמונה רשימות נפרדות:

 • הרכוש שנמצא בבעלות המשפחה או באחריותה (כמו למשל דירה שכורה או רכוש יקר ערך אחר השייך לאחרים הנעשה בו שימוש על ידי מי מבני המשפחה) הרשימה תכלול את האומדן הכספי של ערך הרכוש.

 • ההתחייבויות החוזיות של המשפחה לגבי ביטוח – כמו למשל התחייבויות לגבי הביטוח שנערכו במסגרת הסכמי שכירות או משכנתא.

 • אירועים שקרו בעבר הקשורים בנזקים לרכוש, תביעות של צדדים שלישים בשל טענה להפרת אחריות חוקית (בשל שימוש ברכב או על ידי שכנים), תאונות מחלות ומוות שקרו במשפחה או במשפחה הקרובה או הרחוקה יותר או גם אצל השכנים.

 • פעילויות מיוחדות כמו אחזקת בעלי חיים, ספורט אתגרי, נסיעות לחו"ל, פעילות עסקית בדירה ועוד.

 • איתור הביטוחים הקיימים של המשפחה לפי סיווג לביטוחי רכוש (דירה, תכשיטים, כלי נגינה וכו'), רכב, בריאות, סיעוד, פנסיה וביטוח חיים.

 •  יש לבדוק ולמצוא אם קיימים "ביטוחים סמויים מהעין". כמו למשל ביטוח מבנה הדירה באמצעות הבנק המלווה או ועד הבית או חברת הניהול, ביטוחי בריאות וסיעוד וביטוח חיים ואובדן כושר באמצעות מקום העבודה וזאת על מנת למנוע קיומם של ביטוחים ותשלומים כפולים שלא לצורך.

 • סכום הכסף שיידרש למשפחה במקרה של פרישה מעבודה כאשר המפרנס/ים מגיע/ים לגיל פרישה.

 • סכום הכסף שיידרש למשפחה בשל מוות פתאומי או מצב בריאות של אחד המפרנסים

 כאשר מדובר בביטוחים המתחדשים על בסיס שנתי, רצוי לקבוע מועד אחד לחידוש הביטוחים על מנת למנוע שכחה מצד אחד ומצד שני להוות גורם בעל משקל מול סוכן הביטוח שיראה מול עיניו את חידוש כל הביטוחים של המשפחה כמקשה אחת.

 

הרשימות המוכנות, יקנו למנהל הסיכונים במשפחה קווים מנחים לגיבוש תוכנית הביטוח העשויה לכלול גם ביטולם של ביטוחים כפולים שנעשו בהיסח הדעת מצד אחד והרחבת הכיסוי לפי הביטוחים הקיימים או גם רכישה של ביטוחים נוספים מצד שני.

באתר זה מופיעים מדריכים וטיפים רבים לביטוח רכב פרטי  וביטוח דירה, ביטוח נסיעות לחו"ל, ביטוח חיים וביטוח פנסיוני. מדריכים נוספים מופיעים גם באתרי האינטרנט השונים.

 

 


 

 

 

כל זכויות התוכן שמורות לקטיה שורצמן ולהוצאת "הסעיפים הגדולים" © Copyright